Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Domači oskrbovalci so nenadomestljivi

    oktober '22

    Pri nas in po Evropi ima vsak peti do deseti prebivalec nekoga od bližnjih, ki potrebuje oskrbo. Več kot 44 milijonov družinskih članov, prijateljev in znancev vsak dan skrbi za svoje onemogle, bolne ali invalidne svojce, prijatelje in znance. Neformalni oskrbovalci, kot jih strokovno imenujejo, zagotavljajo kar 80 odstotkov oskrbe. Kljub temu pa je ta množica, ki predstavlja deset do 20 odstotkov prebivalstva, v družbi nevidna.

    Kako poskrbeti, da bodo domači oskrbovalci prepoznani in jim bo družba pri njihovem zahtevnem delu pomagala, so iskali odgovore tudi na srečanju evropskih raziskovalcev neformalne oskrbe v začetku septembra v Ljubljani. Pripravilo ga je Evropsko združenje Eurocarers, ki združuje 75 organizacij civilne družbe, univerz in raziskovalnih inštitutov iz 25 držav.

  • Naj k oskrbi vsak pripomore po svojih zmožnostih

    6. oktober 2022

    6. oktober je Evropski dan neformalnih oskrbovalcev. Letos je namenjen zlasti ozaveščanju o pravičnejši porazdelitvi oskrbe med formalno in neformalno, o pomembnosti delitve oskrbe med družinskimi člani in o večjem vključevanju moških v oskrbo. Velja pa poudariti, da pravična delitev ne pomeni, da vsak oskrbuje enako časa ali na enak način, ampak da vsak pripomore po svojih zmožnostih, sporočajo z Inštituta Antona Trstenjaka, kjer deluje Slovensko združenje neformalnih oskrbovalcev.

    V evropskih državah, kjer sistem dolgotrajne oskrbe uvajajo že četrt stoletja, ugotavljajo troje. Prvo: brez družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev ne more delovati nobena oskrba bolnih, starostno onemoglih in invalidnih ljudi. Drugo: družinski in drugi neformalni oskrbovalci nujno potrebujejo javno in strokovno pomoč. Tretje: da družinski oskrbovalci in družba prepozna vlogo družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev, je potrebno več let vztrajnega ozaveščanja in javne pomoči.

  • Bogate življenjske preizkušnje

    oktober '22

    Anketa

    Sogovorniki so nam zaupali, kako so se odzvali na težka obdobja v življenju.

    Maja Megla, avtorica, založnica, publicistka, Ljubljana: »Ob izgubi zaposlitve se spodmaknejo tla varnosti in stabilnosti, dostojanstva in vrednosti. Meni se je to zgodilo pri petdesetih letih v tretjem mesecu bolniške odsotnosti, teden dni pred božičnimi in novoletnimi prazniki. Zaradi bolezni sem osamljena obležala, v neprostovoljni osami pa začutila drugo sebe. Spremenile so se mi vrednote in prioritete. Napisala sem knjigo, odprla lastno založbo. Prisluhnila sem sebi in izsanjala svoje sanje!«

  • Zakon »smetarskega tovornjaka«

    oktober '22

    Seme, ki ga poseješ danes, oblikuje tvoj jutri. Anonimus

    So ljudje, ki se že zjutraj zbudijo jezni na ves svet in vidijo oblake tudi, ko jih (še) ni, nezadovoljni so z vsem, kar se jim dogaja, hlepijo po nečem, a tega ne znajo niti obrazložiti. Če sije sonce, je zanje prevroče, če dežuje, godrnjajo, da jih to hudo moti. Če sneži, vidijo zamete, ko ni snega, ga seveda pogrešajo. Ali ste jih srečali, so morda del vaše družine (sožalje), del kolektiva, morda prijatelji (te si izbirate sami) ali le bežni znanci (kakšna sreča)? Vse polno jih je in grenijo moj, tvoj, naš ali vaš vsakdan.

  • Nasveti za ravnanje po kapi

    oktober '22

    DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI

    Prejšnji mesec smo na tej strani govorili o kapi, ki zadene možgane kot strela z jasnega. To je v razvitem svetu najpogostejši vzrok za pohabljenost ljudi v zrelih letih. Štirikrat pogosteje prizadene levo možgansko poloblo in onesposobi center za govor. Ameriška znanstvenica Jill Bolte Taylor, ki je proučevala možgane, je pri 37 letih preživela hudo možgansko kap. Po njej se je v osmih letih rehabilitacije znova naučila govoriti in vsega drugega, da nadaljuje znanstveno delo. O doživljanju svoje kapi in okrevanju je napisala izjemno koristno knjigo Kap spoznanja.

  • Negotove napovedi

    oktober '22

    Za slovenske zmage 

    Doživljamo velikanske spremembe tako v domačem kot tudi mednarodnem okolju. Doživljamo draginjo, ki ji državljani s povprečnimi dohodki ne zmorejo slediti. Draži se vse – hrana, elektrika, plin, goriva, oskrba v domovih za starejše ... Dodatno nam naše dohodke oklesti še inflacija. Tudi uradni opazovalci gospodarskih in družbenih razmer napovedujejo, da se bodo te v prihodnjih mesecih še zaostrile.

    Razlogov za poslabšanje razmer je več, najprej pa nam pade v oči vojna v Ukrajini. Zaradi ruske agresije na to državo so zahodne države uvedle obsežne sankcije proti Rusiji, vendar ta ukrep vojne ni ustavil. Še več, ustavitev dobav ruskih energentov je le-te drastično podražila. Najbolj to novo okoliščino občutijo v Nemčiji, ker je nemogoče čez noč nadomestiti dobavitelja za skoraj polovico potrebnih energentov. Takojšnja posledica sta upad gospodarske rasti in povišanje življenjskih stroškov prebivalstva.

  • Letni dodatek za upokojence se bo zvišal

    1. oktober 2022

    Včeraj je vlada na dopisni seji znova obravnavala predlog Zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024. Glede na v sredo sprejet predlog zakona je preoblikovala člen, ki se nanaša na izplačila letnega dodatka za upokojence. Zneski letnega dodatka se v vseh razredih zvišujejo za pet evrov glede na lansko leto.

    Letni dodatek za upokojence za leto 2023 je določen v različnih višinah. Prejemnikom pokojnin do 600 evrov se bo letni dodatek izplačal v višini 455 evrov. Prejemnikom pokojnin od 600,01 evra do 720 evrov se bo izplačal v višini 315 evrov, za tiste s pokojninami od 720,01 evra do 850 evrov pa bo znašal 255 evrov. Za prejemnike pokojnin od 850,01 evra do 1.020 evrov se bo dodatek izplačal v višini 205 evrov in za tiste s pokojninami nad 1.020 evrov v višini 145 evrov so sporočili iz Ministrstva za finance.

  • Starejših čedalje več

    30. september 2022

     Pred 1. oktobrom, mednarodnim dnem starejših je Statistični urad RS posredoval nekaj statističnih podatkov. Glavna ugotovitev je, da se prebivalstvo Slovenije stara. Prvega januarja letos je bilo 444.743 oziroma približno petina (21 %) prebivalcev starih najmanj 65 let, medtem ko je bilo otrok do 14 let le 15 odstotkov. Največ starejših živi v občini Osilnica (36 %), najmanj pa v občini Benedikt (14 %). Kot kažejo projekcije pa naj čez 50 let imela Slovenija 30 odstotkov starejšega prebivalstva.

  • Redna telovadba, manj stresa in optimizem krepijo srce 

    29. september 2022

     Srce – simbol ljubezni in moči, sicer pa za posameznikovo pest velik organ, je neumorna mišična črpalka in najboljši biološki motor. V življenju, dolgem 80 let, se ob povprečju srčnega utripa (FSU) 60/min skrči kar 2.522.880.000 krat in prečrpa 210.240 tisoč litrov krvi. Zato ga moramo paziti, ga maksimalno umiriti in čim bolj optimalno obremenjevati, poudarjajo v Zvezi koronarnih društev in klubov Slovenije ob svetovnem dnevu srca, 29. septembru.

    Srce ogrožajo neustrezno obremenjevanje, ateroskleroza, vnetne bolezni, stres in disfunkcija avtonomnega živčnega sistema. Stopnjo obremenitve opredeljujeta krvni tlak in FSU. Čim manjša sta, tem manj je srce obremenjeno. Skrbeti moramo za zdravo in uravnoteženo prehrano, nadzorujmo telesno težo, krvni tlak in FSU. Zelo pomembna je redna telesna dejavnost, še posebej, če 50 odstotkov časa namenimo vajam za vzdržljivost, 25 odstotkov vajam za moč, 25 odstotkov pa vajam za raztegljivost in gibčnost, vpletemo pa še vaje za ravnotežje. Najbolje je vaditi zjutraj, pet do sedemkrat tedensko, v trajanju 30 do 60 minut, pri čemer moramo biti pozorni na odgovor srca in telesa in da ne dehidriramo, opozarja prim. Janez Poles, predsednik zveze.

  • Za starejše in kronične bolnike priporočljiv poživitveni odmerek

    29. september 2022

     V prihajajočih mesecih lahko pričakujemo intenzivnejše kroženje virusa SARS-CoV-2, ki povzroča covid-19, predvsem trenutno prevladujoče različice omikron, sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Okuži se lahko vsak, osebe s tveganjem za težji potek bolezni naj se zato čim prej zaščitijo s poživitvenim odmerkom.

    Cepiva, ki so prilagojena tudi koronavirusni različici omikron in so registrirana za poživitveni odmerek so že na voljo, primerna so za vse, ki so že prejeli vsaj osnovno cepljenje, če je od zadnjega cepljenja minilo vsaj tri mesece. Cepljenje s poživitvenim odmerkom je posebej priporočljivo za starejše od 60 let, ranljive kronične bolnike in stanovalce domov za starejše občane še posebej, če je od zadnjega cepljenja minilo več kot šest mesecev. Obenem jim strokovnjaki NIJZ priporočajo še cepljenje proti gripi in pnevmokoknim okužbam. 

  • 1
  • …
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov