Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DODATNI ODMERNI ODSTOTEK
Bralec navaja, da se je starostno upokojil marca 2021, ko je dopolnil starost 63 let in 11 mesecev ter 40 let in 6 mesecev pokojninske dobe. Ker je žena še v delovnem razmerju, mu je ob upokojitvi pisno dovolila, da lahko uveljavlja pravico iz naslova starševstva za dve hčerki, za tretjo hčerko pa bi to pravico uveljavila ona. Pri odmeri pokojnine to ni bilo upoštevano, zato ga zanima, ali lahko zdaj uveljavi to pravico in ali je mogoče tudi za nazaj, glede na to, da nov zakon velja od 1. aprila 2022.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
POGOJI IN ODMERA 40-ODSTOTNE STAROSTNE POKOJNINE
Bralka navaja, da je prejela negativno odločbo o izplačilu 40-odstotne starostne pokojnine, ker ne izpolnjuje pogoja starosti. To se ji ne zdi pravično, saj ima dopolnjenih že 40 let in pet mesecev pokojninske dobe iz delovnega razmerja, stara pa je 59 let in mesec, poleg tega ima tudi enega otroka. Iz odločbe izhaja, da bo izpolnila pogoje pri starosti 59 let in šest mesecev, zato jo zanima, ali je ta izračun res pravilen. Poleg tega je tudi slišala, da se 40 odstotkov pokojnine ne odmeri od zagotovljene pokojnine, zato bi rada odgovor tudi glede tega.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
ZAVAROVANJE ZA OŽJI OBSEG PRAVIC
Bralec navaja, da je od zavoda dobil izračun pogojev za starostno pokojnino in višino le-te. Zahtevo je vložil glede na spremenjeno zakonodajo, po kateri se mu ves čas prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje šteje kot pokojninska doba brez dokupa, saj si prispevke kot brezposelna oseba plačuje že vse od leta 1999. V delovnem razmerju je bil namreč le od oktobra 1982 do konca leta 1998. Iz izračuna je tako razvidno, da bo imel oktobra letos 40 let pokojninske dobe brez dokupa, vendar mu je pokojnina odmerjena le v višini 517 evrov, torej ne v višini zagotovljene pokojnine, ki je precej višja.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PRERAČUN POKOJNINE
Bralec navaja, da se je decembra 2018 predčasno upokojil s 40 leti pokojninske dobe pri starosti 63 let in 1 mesec, zato mu je bila pokojnina znižana za 6,9 odstotka. V času zavarovanja je bil kar veliko let vključen v prostovoljno zavarovanje, tudi po letu 2013, in sicer do 15. maja 2013 in od 13. julija 2017 do upokojitve, kar je bil tudi vzrok, da ni izpolnjeval pogojev za starostno pokojnino. Glede na spremembo zakona oktobra 2021 ga zanima, ali je upravičen do starostne pokojnine.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PRENEHANJE PRAVICE DO INVALIDSKE POKOJNINE
Bralka navaja, da so njeni hčerki lansko leto kot invalidki I. kategorije invalidnosti priznali invalidsko pokojnino. Zdaj ima možnost pridobitve manjšega poslovnega lastniškega deleža v gospodarski družbi. Hči se za to možnost še ni odločila, ker se boji, da bi z vstopom v lastništvo podjetja izgubila invalidsko pokojnino. Zanima jo tudi, zakaj ima kontrolni pregled pri invalidski komisiji.
Po zakonu se namreč obvezno zavarujejo osebe, ki so družbenice ali družbeniki oziroma delničarji gospodarskih družb, ustanovljenih v skladu s predpisi v Republiki Sloveniji, oziroma ustanoviteljice ali ustanovitelji zavodov ter zadrug in so poslovodne osebe, če niso zavarovane na drugi podlagi. To pomeni, da mora biti oseba, za katero je obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, poslovodna oseba in hkrati družbenik ali delničar gospodarske družbe.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
ZNIŽANJE STAROSTNE MEJE ZARADI SLUŽENJA VOJAŠKEGA ROKA
Bralec navaja, da se bo lahko starostno upokojil šele pri starosti 64 let in tri mesece z dopolnjeno pokojninsko dobo brez dokupa v trajanju 38 let in 11 mesecev, v tem času je bil deset mesecev zaposlen v Nemčiji. Starost 65 let se mu namreč zniža za devet mesecev zaradi beneficirane dobe. Zanima ga, ali bi mu čas služenja vojaškega roka v trajanju 14 mesecev in 15 dni spremenil datum upokojitve, ker tega ni uveljavljal.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
POGOJI ZA STAROSTNO POKOJNINO
Bralka navaja, da bo leta 2024 dopolnila 60 let starosti, neprekinjeno pa je zaposlena od avgusta 1982, zaposlena ni bila le od novembra 2012 do julija 2014, ko je bila 21 mesecev vključena v prostovoljno zavarovanje kot nezaposlena oseba in si je za ta čas sama plačevala prispevke. Ima tudi enega otroka, ki bi se lahko upošteval pri znižanju starosti, zato jo tudi zanima, kateri je prvi mogoči datum za pridobitev starostne pokojnine.
Zavarovanka pridobi pravico do starostne pokojnine z dopolnitvijo 60 let starosti ob izpolnjenem pogoju 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Zakon omogoča določena znižanja starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, ki se upoštevajo, ko ima zavarovanka izpolnjen pogoj pokojninske dobe brez dokupa pred izpolnitvijo pogoja starosti, saj morata biti za pridobitev pravice do starostne pokojnine sočasno izpolnjena oba pogoja.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DODATEK ZA POMOČ IN POSTREŽBO IN NJEGOVO USKLAJEVANJE
Bralec navaja, da je njegova mama uživalka dodatka za pomoč in postrežbo v višini 150 evrov mesečno, ki ga dobiva za opravljanje večine osnovnih življenjskih potreb. Poleg tega je zadnja leta tudi močno slabovidna, zato ga zanima, ali je upravičena do višjega dodatka za pomoč in postrežbo. Sprašuje tudi, zakaj se dodatek za pomoč in postrežbo ne usklajuje in se že vrsto let izplačuje v nespremenjenem znesku.
Zakon določa, da so do dodatka za pomoč in postrežbo poleg uživalcev starostne, predčasne, invalidske, vdovske ali družinske pokojnine s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki sta jim za osnovne življenjske potrebe nujni stalna pomoč in postrežba drugega, upravičeni tudi zavarovanci, ki so sklenili delovno razmerje ali začeli opravljati samostojno dejavnost kot slepi ali slabovidni ali šele postanejo v tem času.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DATUM IZPOLNITVE POGOJEV ZA 40 ODSTOTKOV STAROSTNE POKOJNINE
Bralka navaja, da je lani prejela izračun pogojev za predčasno pokojnino, ki jih bo izpolnila pri starosti 60 let in 4 mesece s 40 leti pokojninske dobe, to je 15. decembra 2021. Pogoje za starostno pokojnino pa bo izpolnila pozneje, ko bo dopolnila 40 let pokojninske dobe brez dokupa, to je 30. novembra 2022, ker je bila vse od leta 2005 do 15. decembra 2013 vključena v prostovoljno pokojninsko zavarovanje kot nezaposlena oseba. Zdaj je slišala za spremembo zakona, da se tako prostovoljno zavarovanje šteje v pokojninsko dobo brez dokupa, zato jo zanima, ali lahko uveljavi 40 odstotkov starostne pokojnine in kdaj.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PONOVNI IZRAČUN POKOJNINE PO URADNI DOLŽNOSTI
Bralec navaja, da je od zavoda prejel negativno odločbo, izdano po uradni dolžnosti, da mu pokojnino še naprej izplačuje v nespremenjenem znesku. Ob upokojitvi leta 2006, pri starosti 65 let in en mesec, se mu je v skupno pokojninsko dobo 41 let in 10 mesecev štel tudi dokup študija in služenja vojaškega roka v skupnem trajanju tri leta in 11 mesecev. Glede na to, da je dokup študija in vojaškega roka zdaj delovna doba, mu ni čisto razumljivo, da se mu višina pokojnine nič ne spremeni.