Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
NOVA ODMERA STAROSTNE POKOJNINE NAMESTO PREDČASNE POKOJNINE
Bralec A. K. navaja, da mu je bila 31. maja 2015 priznana predčasna pokojnina, ko je dopolnil starost 60 let in 6 mesecev ter 40 let in 4 mesece pokojninske dobe. V to pokojninsko dobo mu je bil namreč vštet tudi dokup študija 5 let in vojaškega roka 10 mesecev in 15 dni, za katerega je plačal prispevke že leta 1997, zato je lahko uveljavil le predčasno pokojnino s 14,4-odstotnim zmanjšanjem. Glede na to, da je bil pred kratkim spremenjen zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ga zanima, ali bo zdaj upravičen do starostne pokojnine in kdaj mora vložiti zahtevek.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
ODMERA INVALIDSKE POKOJNINE
Bralko zanima odmera invalidske pokojnine, in sicer ali bi ji bila glede na zdravstveno stanje priznana pravica do invalidske pokojnine. Ima malo več kot 37 let delovne dobe, stara je 57 let, ima pa tudi dva otroka, saj je dobila informacijo, da se upoštevajo tudi otroci.
Invalidska pokojnina se v primeru nastanka invalidnosti zaradi bolezni ali poškodbe zunaj dela odmeri od pokojninske osnove v tolikšnem odstotku, kot če bi šlo za uveljavitev starostne pokojnine. Zakon pa določa ugodnejšo odmero invalidske pokojnine, če je zavarovanec postal invalid pred dopolnjenim 65. letom starosti, in sicer je v letu 2020 najnižji odstotek odmere od pokojninske osnove 37 odstotkov za moškega in 39 odstotkov za žensko, ki se vsako leto postopoma povišuje za odstotek, tako da bo v letu 2024 za oba spola 41 odstotkov. Če je invalidnost nastopila po dopolnitvi 65 let starosti, pa je odstotek enak kot pri odmeri starostne pokojnine.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
POGOJI ZA PRIDOBITEV VDOVSKE POKOJNINE
Bralka navaja, da je bila ob moževi smrti leta 2002 stara 32 let, hčerka pa je uživala družinsko pokojnino do julija letos, ko je zaključila šolanje. Zanima jo, ali je upravičena do vdovske pokojnine ali do dela vdovske pokojnine k invalidski pokojnini, saj je bila leta 2018 razvrščena v I. kategorijo invalidnosti zaradi posledic bolezni.
Pravico do vdovske pokojnine lahko uveljavi vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, če je do njegove smrti dopolnila starost 58 let ali je bila do njegove smrti popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti. Če vdova do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 58 let starosti, dopolnila pa je 53 let starosti, torej nastopila čakalno dobo, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni starost 58 let.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DELNA POKOJNINA ALI 40 ODSTOTKOV STAROSTNE POKOJNINE
Bralec navaja, da bo sredi julija letos izpolnil pogoje za starostno pokojnino. Ker je samostojni podjetnik, se še ne želi v celoti upokojiti, zanima pa ga, kaj je zanj ugodnejše, ali delna pokojnina ali uživanje 40 odstotkov starostne pokojnine.
Bralec se po izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino lahko odloči ali za izplačilo 40 odstotkov starostne pokojnine, in sicer pod pogojem, da je še naprej vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom, ali za delno pokojnino, pri čemer se lahko v obvezno zavarovanje vključi s krajšim delovnim oziroma zavarovalnim časom od polnega.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
POGOJI ZA PRIDOBITEV VDOVSKE POKOJNINE ZA VDOVO
Bralka navaja, da sta po smrti moža aprila 2013 uživali družinsko pokojnino hčerki. Ker je oktobra 2017 ostala brez zaposlitve, je tudi ona uveljavila vdovsko pokojnino in jo zdaj uživa skupaj s hčerko, ki se šola, druga pa se je že zaposlila. Zanima jo, kdaj bo znova pridobila vdovsko pokojnino, če je rojena 15. junija 1966, saj bo hčerka jeseni zaključila šolanje in jo bo verjetno izgubila.
Vdovsko pokojnino lahko uveljavi vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, če je do njegove smrti dopolnila starost 58 let ali je bila do njegove smrti popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti. Prav tako lahko uveljavi vdovsko pokojnino tudi, če ji je po njegovi smrti ostal otrok ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine po očetu, vdova pa ima do njih dolžnost preživljanja. Če vdova do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 58 let starosti, dopolnila pa je 53 let starosti, torej nastopila čakalno dobo, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni starost 58 let. Enaki pogoji starosti za pridobitev pravice do vdovske pokojnine veljajo tudi, če je vdovi ostal otrok ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini
ENKRATNI SOLIDARNOSTNI DODATEK
Bralka navaja, da je uživalka vdovske pokojnine v višini 260 evrov, drugo polovico pa prejema možev nezakonski sin. Zanima jo, kolikšen znesek enkratnega solidarnostnega dodatka ji pripada glede na višino vdovske pokojnine.
Na podlagi Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije Covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo je Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije z izplačilom pokojninskih prejemkov za mesec april 2020 izplačal enkratni solidarnostni dodatek vsem upokojencem s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, če prejemajo pokojnino v višini 700 evrov ali manj, in sicer v zneskih od 130 evrov do 300 evrov glede na višino njihovih prejemkov.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini
DODATEK ZA POMOČ IN POSTREŽBO
Bralec navaja, da je njegova žena, invalidska upokojenka, močno slabovidna. Slišal je, da imajo slabovidne osebe tudi pravico do dodatka za pomoč in postrežbo. Prejšnji mesec je zbolela za zelo hudo boleznijo, vendar zdravljenje še ni zaključeno, zato ga zanima, ali je smiselno vložiti zahtevek že zaradi njene slabovidnosti. Poleg tega ga zanima, ali bi bil kot dedič upravičen do nadaljevanja postopka v zvezi z dodatkom za pomoč in postrežbo, če bi žena umrla pred izdajo odločbe.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
ODMERA 40 ODSTOTKOV STAROSTNE POKOJNINE
Bralec navaja, da bo pogoje za starostno pokojnino izpolnil spomladi letos, ko bo dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa, star pa je že 61 let. Razmišlja, da bi ostal še naprej v zavarovanju s polnim delovnim časom in užival 40 odstotkov starostne pokojnine. Iz izračuna višine pokojnine, ki ga je prejel od zavoda, je razvidno, da ima zagotovljeno višino starostne pokojnine 538 evrov, njegova pokojnina pa bi znašala 475 evrov. Zanima ga, ali mu bodo 40 odstotkov starostne pokojnine odmerili od zagotovljene pokojnine ali od njegove pokojnine.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PONOVNA ZAPOSLITEV PO UPOKOJITVI
Bralec navaja, da se je poleti 2018 starostno upokojil pri starosti 60 let s 40 leti in 4 meseci pokojninske dobe brez dokupa. Glede na novosti, ki veljajo od 1. januarja 2020 naprej, ga zanima, kako bi se mu ponovno odmerila pokojnina in ali bi bil upravičen do izplačila 40 odstotkov starostne pokojnine, če bi se zaposlil s polnim delovnim časom za dva meseca.
Novela Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju z veljavnostjo od 1. januarja 2020 naprej je prinesla pomembne spremembe tudi pri ponovni vključitvi upokojencev v obvezno zavarovanje.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
UPOKOJITEV LETOS ALI DRUGO LETO
Bralec navaja, da mu izplačujejo 20 odstotkov starostne pokojnine že od septembra 2018, ko je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Glede na predvidene spremembe pokojninskega zakona ga zanima, kdaj naj se upokoji: 31. decembra 2019 ali 1. januarja 2020. Slišal je, da bo ugodnejše vrednotenje pokojninske dobe brez dokupa od 1. januarja 2020 naprej nižje, zato mu je datum upokojitve zelo pomemben. Želi si tako odmero pokojnine, da bi se ta za vsake nadaljnje 3 mesece pokojninske dobe po izpolnitvi pogojev povečala za odstotek oziroma v njegovem primeru za 5 odstotkov.