Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Ko nas žeja po znanju

    11. maj 2017

    Učenje nas spremlja v vseh življenjskih obdobjih, na vseh področjih in v vseh okoljih, kjer se udejstvujemo. Za pridobivanje novega znanja, spretnosti in veščin je vedno pravi čas in prostor, trdijo na Andragoškem centru Slovenije, kjer že dvaindvajsetič pripravljajo Teden vseživljenjskega učenja ali TVU. Potekal bo od 12. do 21. maja, nekatere dogodke bodo podaljšali vse do 30. junija.

    Po številnih krajih organizatorji (ljudske univerze, šole, društva, knjižnice, zavodi indr.) načrtujejo različne dogodke, blizu osem tisoč jih bo. Med temi so predstavitve formalnih in neformalnih izobraževalnih programov, projektov, poklicev, metod učenja in učne pomoči; obiskovalce vedno pritegnejo različni tečaji (jezikovni, računalniški …), delavnice (likovne, glasbene in plesne delavnice, delavnice oblikovanja keramičnih izdelkov, slikanja na svilo, klekljanja, rezbarjenja, ustvarjalne delavnice za starejše in otroke), predavanja ali...

  • Začnimo dan s telovadbo

    11. maj 2017

     Jutri, 12. maja, se bodo v Šmarjeških Toplicah srečali člani vseh skupin Društva Šola zdravja (DŠZ). Dogodek je del nacionalnega projekta "Slovenija v gibanju 365", ki združuje različne športno-rekreativne prireditve in redne vadbe.

    Vadba »1000 gibov« se bo začela ob 8. 30 uri, potekala bo v športnem parku v Šmarjeških Toplicah nad hotelom, v primeru dežja pa v športni dvorani na Otočcu. Vodil jo bo idejni vodja in ustanovitelj DŠZ Nikolay Grishin, dr. med. Oranžnim telovadcem se lahko pridružite tudi mimoidoči!

  • Redno gibanje varuje pred boleznimi

    10. maj 2017

    Izkoristite vsako priložnost za gibanje (doma, na poti, v šoli/službi, v prostem času), omejite čas neprekinjenega daljšega sedenja in naredite nekaj za svoje zdravje, ob današnjem svetovnem dnevu gibanja priporočajo pristojni z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

    Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je 10. maj za svetovni dan gibanja razglasila leta 2002, predstavlja telesna nedejavnost namreč četrti glavni dejavnik tveganja za splošno umrljivost. Na NIJZ pa poudarjajo, da aktiven življenjski slog bistveno prispeva k ohranjanju oziroma izboljšanju človekovega zdravja in preventivno deluje pred pojavom različnih zdravstvenih zapletov.

  •  Priznanja zaslužnim meščanom

    10. maj 2017

    Ob prazniku Ljubljane, 9. maju, je župan Zoran Janković na slavnostni seji Mestnega sveta MOL podelil najvišja priznanja mesta. Dosežki in zasluge prejemnikov pa segajo daleč preko meja slovenskega glavnega mesta. 

     Naziv častna meščanka Ljubljane je prejela pediatrinja in psihiatrinja ter strokovnjakinja za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter predsednica Slovenske filantropije prim. Anica Mikuš Kos, dr. med. Strokovnjakinja, ki jo cenijo po vsem svetu, je življenje posvetila raziskovanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov. Neprecenljiv je njen prispevek pri razvijanju posebnih psihosocialnih programov za zaščito duševnega zdravja otrok na območjih, prizadetih zaradi vojn in oboroženih konfliktov.

  • Aktivno staranje in vseživljenjsko učenje

    9. maj 2017

     Osnutek strategije dolgožive družbe, ki je v javni razpravi, vlada pa naj bi predlog sprejela v začetku julija, poudarja pomen aktivnega staranja. Temelji na štirih stebrih, ki so aktivnost, samostojno in varno življenje vseh generacij, vključenost v družbo ter okolje za aktivnost v celotnem življenjskem obdobju. O teh temah so včeraj razpravljali na konferenci Slovenija 2030 - Izzivi srebrne generacije, ki jo je gostil predsednik republike Borut Pahor.

    Ta je dejal, da vedno manj ljudi dela za vedno več upokojenih, do leta 2030 se bo zmanjšalo število starih med 20 in 64 leti, povečalo pa se bo število starejših od 65 let. Spremenjeno razmerje med aktivnim in neaktivnim prebivalstvom, drugačna starostna struktura prebivalstva, nezanesljivost zaposlitve, naraščanje izdatkov za pokojnine, zdravje in dolgotrajno oskrbo po njegovih besedah zahtevajo drugačno delitev bremen. Kot je opozoril, se je treba pripraviti na daljšanje življenjske dobe, da bodo starejši ljudje živeli kakovostno in človeka vredno življenje.

  • ADAM – za zgodnje odkrivanje demence

    9. maj 2017

     Demenca je neozdravljiva bolezen, ki predstavlja vedno večji socialni in tudi finančni problem sodobne družbe. Najmanj eden od 9 ljudi, starejših od 65 let ima Alzheimerjevo bolezen. V Sloveniji je trenutno okoli 32.000 bolnikov, zaradi demografskih trendov pa naj bi se število v prihodnjih dvajsetih letih podvojilo. Izredno pomembno je zgodnje odkrivanje sprememb  v možganih, zato si tako zdravniki kot bolniki in njihovi svojci prizadevajo za uvedbo presejalnih testov za demenco, kot že uspešno nekaj let delujejo Svit, Dora in Zora. Podoben dvomesečni projekt, od katerega si vsi  obetajo precej dobrega, se je ravnokar začel.

  • Vnovič cenejše cepljenje proti KME 

    8. maj 2017

    V Ljubljani bo od 9. do 11. maja potekal drugi del akcije ugodnejšega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisa (KME).  To je še vedno edina učinkovita zaščita pred boleznijo, ki povzroča vnetje možganskih ovojnic in možganskega tkiva in pušča trajne posledice ali povzroči celo smrt. Virus  prenašajo okuženi klopi.

    Redna cena odmerka cepiva proti KME  je sicer 32 oziroma 34 evrov. Zdravstveni domovi v  Ljubljani, Mariboru in Celju so konec marcu in začetku aprila na akcijo cenejšega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisa vabili z enotno ceno 20 evrov  - in bili pri tem precej uspešni. Kot so sporočili iz ZD Ljubljana se je v letošnjem letu cepilo že 5115 oseb, medtem ko se v zadnjih letih vse leto cepi manj kot 3000 oseb. Ker pa za  stoodstotno zaščito potrebujemo tri odmerke cepiva – prva dva v razmaku od enega do treh mesecev, tretjega pa od pet do dvanajst mesecev po drugem, vas vabijo na vnovično cepljenje. 

  • Možganska kap je premagljiva

    6. maj 2017

    Možgansko kap, ki je posledica zapore možganske arterije ali znotraj možganske krvavitve, je v svetu najpogostejša nevrološka bolezen, pri nas jo vsako leto doživi več kot 4.000 ljudi. Veliko jih umre, številni pa utrpijo hude posledice,  od ohromitve delov telesa, nezmožnosti hoje ali uporabe rok, okrnjene so sposobnosti osnovne komunikacije ali razumevanje govora, bolnikom lahko kap spremeni osebnost, okrni spomin ali povzroči depresijo.

    Rehabilitacija je dolgotrajna, zahtevna in draga, žal je mnogi bolniki niso deležni v takem obsegu, kot bi jo potrebovali, zlasti potem, ko so v domači oskrbi. Tudi strokovnjakov: fizioterapevtov, delovnih terapevtov, psihologov in logopedov je premalo. Predvsem pa področje ni sistemsko urejeno na državni ravni, čeprav številni primeri dokazujejo, da so bolniki po rehabilitaciji zaživeli kar se da polno življenje, mnogi so našli tudi zaposlitev.

  • Na Goriškem cveti in diši

    5. maj 2017

    V Novi Gorici in okolici so se v sklopu 12. Festivala vrtnic že razcvetele številne in raznolike vrtnice. Zagotovo je te dni najbolj obiskan vrt Frančiškanskega samostana na Kostanjevici, kjer od leta 2003 Društvo ljubiteljev vrtnic Slovenije skrbi za enega največjih rožnih vrtov v Evropi.

    Zbirko starih vrtnic burbonk si lahko ogledate vsak dan od 9. do 17. ure (vstopnina znaša dva evra na osebo), ob 11. uri, ko najbolj dišijo, je ogled voden, a le v lepem vremenu in do 14. maja . Vhod na vrt je skozi vrata skupnosti Srečanje, ob izteku severnega pročelja samostana. V  nedeljo, 28. maja, pod vodstvom strokovnega vodstva festivala Edija Prošta pripravljajo še oglede rožnih nasadov po Novi Gorici, ki se upravičeno imenuje mesto vrtnic. Zbirališče bo ob 10. uri pod arkadami stavbe mestne občine.

  • Obisk velikega črnega psa

    Dobro počutjemaj '17

    Nič ni narobe, če smo občasno zelo žalostni ali vidimo pred sabo le še črno prihodnost. Težave nastopijo, če iz takega razpoloženja ne moremo in kar ždimo v tej črni luknji. Angleški politik Winston Churchill je pred desetletji prvi primerjal depresijo kot obisk velikega črnega psa. Strokovnjaki svetujejo, da je treba tudi bolezen tako kot pravega psa sprejeti in razumeti, se učiti novih trikov in si jo podrediti.

    Depresija se kaže z različnimi znaki na telesnem, čustvenem in vedenjskem področju pri vsakem posamezniku nekoliko drugače. Skupne značilnosti pa so dolgotrajna žalost, brezvoljnost, izguba zanimanja in veselja za prej priljubljene dejavnosti. Oseba ne zmore poskrbeti za vsakdanja opravila, spremeni ritem spanja (nespečnost ali zgodnje prebujanje), odnos do hrane (izguba teka, hujšanje ali prenajedanje), pridružijo se lahko tesnoba, strahovi, zmanjšana zmožnost koncentracije, nemir, občutek nevrednosti, krivda, brezup ter celo misli na samopoškodovanje ali samomor.

  • 1
  • …
  • 187
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov