-
V Kobilarni Lipica uradno začenjajo novo turistično sezono v nedeljo, 27. marca, ko bodo ob 15. uri najlepši lipicanski žrebci predstavili klasično umetnost dresurnega jahanja, s katero so zasloveli po svetu. Vrhunec premierne predstave Lipiške šole klasičnega jahanja bodo spektakularni skoki nad zemljo.
Sredi marca pa so se v Lipici, kjer skrbijo za plemensko čredo 340 lipicancev, razveselili letošnjega prvega podmladka – rodila se je namreč žrebička Monteaura s temno dlako in belo zvezdo na čelu. Sredi maja jo boste že lahko občudovali na katerem od bližnjih pašnikov. Do srede junija pričakujejo še 19 novih žrebet. Torej razlog več za obisk prenovljenega kraškega bisera, ki ga lahko spoznavate v spremstvu specializiranih vodnikov ali samostojno z mobilno aplikacijo Vodnik po Lipici. Sprehodite se po čudovitih stoletnih drevoredih, saj je na novo urejenih skoraj pet kilometrov poti do kulturnih in drugih znamenitosti, se zapeljete s kočijo ali pa spoznavate kobilarno v katerem od programov za družine in otroke.
Sejem zbirateljstva že desetič
Mednarodni sejem zbirateljstva Collecta bo tokrat že desetič, in to od 24. do 26. marca 2016, na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.
Letos sodeluje več kot 132 zbiralcev in trgovcev iz rekordnih 20 držav. Na razstavi ob 10. obletnici bo prvič javnosti predstavljena celovita numizmatična zbirka ob 25-letnici denarne samostojnosti Republike Slovenije, poleg tega še prva slovenska znamka, najstarejša razglednica slovenskih krajev (Ptuj), najstarejša razglednica Ljubljane ter prva slovenska prepovedana naslovnica (druga izdaja Pesmi dr. Franceta Prešerna). Obiskovalci so bodo lahko ogledali prvi bankovec na svetu, tiskan na rižev papir s konca 14. stoletja iz Kitajske; kupovali in izmenjevali razglednice, znamke, denar, stripe, stare knjige in tiske, fosile, minerale, militarijo, nakit, gramofonske plošče in telefonske kartice ter druge drobne predmete. Možno bo tudi vrednotenje osebnih, družinskih zbirk.
Informacijska pisarna za starejše
Mestna občina Ljubljana, ki je že leta 2009 prejela listino »Občina po meri invalidov«, je v prostorih Centralne informacijske pisarne na Mačkovi ulici 1 odprla Informacijsko točko za starejše in za osebe z oviranostmi.
V njej lahko meščanke in meščani dobijo osnovne informacije o storitvah in dejavnostih, ki so jim na voljo, od storitev pomoči na domu in njihovega subvencioniranja, do informacij o institucionalnem varstvu in drugih oblikah bivanja, o možnostih druženja, izobraževanja, obiskovanja tečajev, prireditev in druge informacije. Občanom, ki se bodo v pisarni ustavili zaradi individualnih vprašanj ali problemov, bodo poskušale zaposlene čim prej poiskati odgovor pri pristojnih v mestni občini.
-
Žile s starostjo izgubljajo prožnost, zato se povečuje tveganje za nastanek možganske kapi, srčnega infarkta in drugih srčno žilnih zapletov. Togost žil (arterial stiffnes) se ocenjuje z meritvijo hitrosti pulznega vala. Utripi srca povzročajo neprestano raztezanje vlaken v stenah žil. Ali povedano drugače, ob krčenju srce požene kri v arterijo, kar povzroči t.i. pulzni val. Čim bolj elastična oziroma prožna je žila, počasnejši bo naval krvi, in obratno, bolj kot je toga, višja je hitrost pulznega vala (kri se kar odbije od žilne stene), kar povzroči žilne okvare.
Pekel in nebo se v nas gresta gugalnico
Pesnica, prevajalka in publicistka Jolka Milič je posebna gospa. Ne mara obletnic in jubilejev, ni ji mar za nagrade, pa jih je za svoje prevajalsko delo prejela že kar nekaj. Čeprav pravi, da »ima rada poezijo zelo od blizu, pesnike pa boljše, da gledaš bolj od daleč«, jih spoštuje in se na vse načine trudi, da bi njihove verze poslala v svet. Ceni tiste, ki razmišljajo s svojo glavo in si upajo to tudi povedati. Taka je tudi sama. Vedno je imela svoje mnenje o marsičem in ga je tudi glasno povedala. Kar še vedno s posebnim veseljem počne. A kot se ne boji kritizirati in pograjati, zna tudi pohvaliti, pa tudi šal na svoj račun se ne otepa. Posebna gospa, res.
-
Kateri kotiček naše dežele sem ujel v fotografski objektiv?
Odgovor pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz februarske številke: V Srednjem Vrhu nad Gozd-Martuljkom so snemali filme o Kekcu.
Copate prejme: Helena Frelih, Železniki.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Kaj je pomladni ekvinokcij in kdaj se zgodi?
Odgovor pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov:Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, in ga označite s pripisom »Miselni oreh«ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz februarske številke: Na zimskih olimpijskih igrah leta 2014 je Tina Maze v smuku osvojila prvo zlato medaljo za Slovenijo.
-
Razvajajte se s kremo za prhanje in kremo za roke z razkošnim vonjem svežih tulipanov in mimoz.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, vonj katerih rož vsebujeta kremi, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 15. marca na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
SEVNICA
Že več kot desetletje v Sloveniji poteka projekt Starejši za starejše za višjo kakovost življenja doma, v katerega je vključenih tudi 13 društev upokojencev iz Posavja, med njimi vseh pet sevniških društev: Tržišče, Krmelj, Razbor, Šentjanž in Sevnica. Prostovoljci obiskujejo upokojence, starejše od 69 let, se pogovarjajo z njimi in si zapišejo, ali kdo od njih potrebuje kakšno pomoč. V sevniški občini je 2884 oseb starejših od 69 let, v projekt pa jih je vključenih že skoraj 2000. Prostovoljci odlično delajo, saj so načrtovali dobrih 1300 obiskov, opravljenih pa jih je bilo skoraj 1900. Za to so zaslužni prostovoljci in njihovi koordinatorji, ki se redno sestajajo in izobražujejo. (Besedilo: Nada Černič Cvetanovski)
-
Kuhamo in pečemo z babico
Mladinska knjiga Založba, Readers Digest, 39,90 evra
Babice (seveda tudi dedki) so neizčrpen vir znanja, še zlasti kuharsko z veseljem delijo z vnuki. Otroci pa večinoma zelo radi pomagajo pri pripravi hrane in so zelo ponosni, če jim jed uspe. S to kuharsko knjigo bodo lažje spoznali osnove »kuharije«: od izbiranja živil, pravilne priprave do bontona pri jedi, izvedeli bodo, od kod izvira kaka jed ali živilo, zakaj se tako imenuje in še marsikaj. Poleg klasičnih so v njej tudi recepti za sodobnejše, bolj zdrave jedi in tipične jedi iz posameznih držav. Navodila so jasna, opremljena s fotografijami in z barvnim tiskom, tako da otrok takoj ve, kaj je njegova naloga, babica pa bo mimogrede izdala še kako svojo kuharsko skrivnost.