-
Naše stanovanjske potrebe in želje se skozi različna življenjska obdobja spreminjajo. V mladosti potrebujemo malo več kot le posteljo, s širjenjem družine je prostora vedno premalo, v poznih letih bi zadostovala že garsonjera … A marsikdaj v (pre)velikem stanovanju ali hiši ostaneta le zakonca ali celo en sam družinski član. Stroški so visoki, denarja za vzdrževanje in popravila nikoli ni dovolj, konec koncev tudi pospravljanje in čiščenje z leti postajata vse težji.
Selitev v dom starejših občanov ali oskrbovano stanovanje je v starosti najpogostejša zaradi poslabšanja zdravja. Za prodajo hiše ali večjega stanovanja in selitev v manjšo enoto pa se starejše generacije le težko odločijo. Čeprav postanejo bivalne površine prevelike, težko dostopne in mnogokrat predrage za vzdrževanje – torej bolj v breme kot v užitek in korist – se težko ločijo od zidov, ki so jih pogosto sami zgradili in katerih lastniki so. Saj veste, da Slovenija spada v sam svetovni vrh po lastništvu nepremičnin, kar 90 odstotkov starejših je lastnikov stanovanj ali hiš.
-
Samolepljivi terapevtski toplotni obliži Hansaplast lajšajo bolečine v hrbtnih, vratnih in ramenskih mišicah ter pomagajo pri gibanju in opravljanju vsakodnevnih dejavnosti.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, v koliko velikostih so na voljo toplotni obliži, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali enega izmed predstavljenih izdelkov podjetja Beiersdorf iz Ljubljane.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 15. aprila na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
V družini Žavski s Svete Helene v občini Slivnica pri Celju sta se na isti dan – 11. januarja 1937 – poročila hči in sin. Za harmonikarjem sedita Marija in Franc Žavski, drugi par, ki sedi za klarinetistom, pa sta njegova sestra Marija in Jurij Tacer, starša Fanike Belej iz Drobinskega, ki nam je poslala fotografijo.
Fotografija je nastala poleti leta 1941 v vasi Gorenje Lakovnice pri Novem mestu. Na njej so (z leve proti desni): Alojz Muhič, Franc Šurla, Franc Šetina, Škrlov ata in Franc Muhič s sinom Tončkom. Ta živi v Ljubljani in nam je fotografijo tudi poslal.
-
Poezija – bla, bla, bla od A do ...? /Poesia - bla, bla, bla dalla A alla ...?
Založba E. ANTONY Trst, 20 evrov
Obširno dvojezično antologijo je uredila Jolka Milič, ki je zbrala in v italijanščino prevedla pesmi petnajstih slovenskih pesnic, Alje Adam, Ane Pepelnik, Anice Perpar, Barbare Pogačnik, Lučke Zorko, Magdalene Svetina Terčon, Maje Razboršek, Maje Vidmar, Patricije Dodič, Patricije Sosič Kobal, Sonje Votolen, Tatjane Pregl Kobe, Vanje Strle, Veronike Dintinjana, in petih pesnikov, Borisa A. Novaka, Braneta Mozetiča, Dušana Jovanovića, Vinka Möderndorferja in Zorana Pevca. Ker so denar za izdajo knjige prispevali neimenovani donator, urednica in avtorji sami, nosi podnaslov Za 2000 evrov sodobne slovenske poezije. Vse za to, da bo poezija lažje prišla med ljudi in jim polepšala ali popestrila življenje, pravi urednica. Knjigo lahko naročite na e-naslovu: editions.antony@libero.it.
-
Aprila mineva 400 let od smrti velikega angleškega dramatika Williama Shakespeara. Navedite vsaj tri naslove njegovih del.
Odgovor pošljite do 18. aprila na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Nosna sluznica varuje pred okužbo
Nos, natančneje nosna sluznica, je prva obrambna linija našega telesa, saj zrak, ki ga vdihnemo, očisti delcev prahu in umazanije. Poleg tega navlaži in segreje suh in mrzel zrak. Tako nos zaščiti druge organe (obnosne votline, žrelo, srednje uho, pljuča) in organizem pred okužbami, saj se v njem zadrži kar 80 do 90 odstotkov mikroorganizmov, povzročiteljev okužb (virusi, bakterije in glive) ter alergij. Če pa imamo v nosu malo sluzi, se obramba precej zmanjša in mikrobi imajo prosto pot v dihalne poti in naprej v pljuča. Poleg tega, da je suha sluznica veliko dovzetnejša za bolezni, je tudi razdražena in nas peče ali celo boli.
Zapomni si, da se kasneje spomniš
Spominu najbolj škoduje osamljenost, pravi trenerka spomina Jasmina Lambergar, univ. dipl. teol. Če se ne pogovarjamo, ne izmenjujemo misli in ne poslušamo drugega, ne krepimo pozornosti, zato se možgani polenijo in spomin hitreje peša.
Jasmina Lombergar je pridobila mednarodni certifikat za trening spomina in po vsej Sloveniji ter za vse generacije izvaja delavnice Možganski fitnes za krepitev spomina, vaje za sproščanje in za izboljšanje pozornosti (tudi za podjetja) ter individualne vaje za spomin.
-
SEVNICA
Med več kot petsto slovenskimi društvi upokojencev je Društvo upokojencev Sevnica prvo praznovalo 70. obletnico delovanja. »To je bil čas, ko je v Sloveniji nastalo prvih devet društev upokojencev in so bile potrebe in želje upokojencev drugačne kot danes,« je na slovesnosti dejal podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik. Sevniškemu društvu upokojencev, ki ima 1100 članov, je podelil veliko plaketo ZDUS, predsednici društva Marijani Kralj pa še plaketo za zasluge pri vodenju društva. Ob visokem jubileju je izšel tudi zbornik Naših 70 let, v katerem so opisane pestre dejavnosti društva, med katerimi ima prednost projekt Starejši za višjo kakovost življenja doma. Da delo v društvu teče nemoteno in dobro, so zaslužni ljudje, ki delajo v njem. Na slovesnosti so plakete ZDUS za zasluge prejeli Cvetka Biderman, Elizabeta Ernestl, Franc Ernestl, Rudi Mlakar in Milena Žnidarič, malo plaketo pa Otilija Kus.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Katere izvlečke vsebuje linija Milk & Honey Gold?
Ker se zavedamo učinkov medu in mleka, smo ustvarili razkošno linijo Milk & Honey Gold, ki je namenjena razvajanju vašega telesa. Intenzivna hranilna nega, obogatena z biološko pridelanimi izvlečki mleka in medu, bo poskrbela za čudovito mehko in gladko kožo.
Odgovor na nagradno vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 18. aprila 2016 na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra april«.
-
Hiter in stresen način življenja, nezdrava prehrana in onesnaženo okolje so glavni krivci, da se težave s kožo, ki so bile nekoč značilne le za določena leta, pojavljajo v vseh starostnih obdobjih. Že samo košček suhe in srbeče kože nas ovira in tudi akne, ki se pojavljajo na obrazu, so zelo nadležne. Še huje je pri luskavici, ko je močno pordela večja površina kože, ki se lušči v velikih količinah, ter pri atopičnem dermatitisu, saj vneta koža močno skeli in srbi.
Ljudje, ki imajo te težave, so večinoma poskusili vse, da bi jih omilili, saj jih ovirajo pri vsakdanjih opravilih, predvsem pri družabnem življenju.