Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
POGOJI ZA INVALIDSKO POKOJNINO IN ZAGOTOVLJENA POKOJNINA
Bralka navaja, da je pred kratkim zbolela in obstaja verjetnost trajne nesposobnosti za delo, zato jo zanima, ali invalidsko pokojnino pridobi le tisti, ki je pri njem ugotovljena popolna nezmožnost za delo oziroma I. kategorija invalidnosti. Rada bi tudi izvedela, ali bi ji pripadala zagotovljena invalidska pokojnina v višini 653 evrov. Stara bo namreč 62 let, ima pa le 36 let pokojninske dobe iz delovnega razmerja.
Invalidsko pokojnino pridobi zavarovanec, pri katerem je nastala invalidnost I. kategorije, torej če zavarovanec ni več zmožen opravljati organiziranega pridobitnega dela ali ni zmožen opravljati svojega poklica in nima več preostale delovne zmožnosti. Večina zavarovancev pridobi pravico do invalidske pokojnine na podlagi ugotovljene I. kategorije, o čemer podajo izvedenska mnenja izvedenski organi zavoda v okviru invalidskih komisij I. in II. stopnje.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPOVED IZ KRIVDNIH RAZLOGOV
Bralec se je pred kratkim hudo sporekel z delodajalcem. Zagrozil mu je, da je »zrel« za odpoved iz krivdnih razlogov. Pred tremi leti mu je že podal opozorilo pred odpovedjo, zato ga zanima, ali mu lahko takoj poda odpoved ali mu mora dati še eno opozorilo.
Zakon o delovnih razmerjih ZDR-1 pozna pet razlogov, da lahko delodajalec delavcu redno odpove pogodbo o zaposlitvi in eden od teh je tudi krivdni razlog, ki ga zakon opredeljuje kot kršenje pogodbene ali druge obveznosti iz delovnega razmerja.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
PRENIZEK SRČNI UTRIP
Bralkin mož se zdravi zaradi povišanega tlaka in sladkorne bolezni. Prejema zdravila Amlopin, Preductal, Concor, Aspirin, Sifor in Nitrolingual ob morebitnih bolečinah v prsih. Poleti so se pojavile nenadne slabosti, ki jih spremljajo vrtoglavica, bledica in potenje. Srčni utrip je enakomeren, vendar tudi pod 40 utripov na minuto. Resne težave minejo po nekaj minutah, vendar je kasneje utrujen in zaspan.
Glede na zdravila, ki jih gospod jemlje, sklepam, da ima ishemično bolezen srca. Starejše osebe, ženske, bolniki s sladkorno boleznijo pogosto nimajo bolečine, značilne za angino pektoris. Lahko se kaže samo kot slabost, zadihanost, vrtoglavica, utrujenost, hitro bitje srca, padec krvnega tlaka ali manjša zmogljivost. Čeprav mož nima bolečine za prsnico, ki izžareva proti levi roki in ni odvisna od gibanja in dihanja, ima lahko okvaro koronarnega žilja, ki zagotavlja kisik in hrano, da srce kot mišica lahko črpa kri v vse telesne organe. Pri nizkem krvnem tlaku ali nizkem srčnem utripu se količina krvi, ki jo srce izčrpa, zmanjša, moten je dotok krvi v možgane in lahko povzroči opisane simptome. Srčni utrip pod 40 utripov na minuto ne more zagotoviti dovolj velikega pretoka krvi. Izjeme so športniki, ki imajo prilagojeno, tako imenovano športno srce.
Za dostojno starost, ne le vzdržnost javnih financ
Pred nami so izzivi prenove pokojninskega sistema in sistema dolgotrajne oskrbe, o čemer so na 5. konferenci pokojninskega in invalidskega zavarovanja septembra v Portorožu razpravljali ugledni strokovnjaki z različnih področij. Postregli so s podatki, ki kažejo, da je Slovenija javnofinančno stabilna, gospodarstvo in trg dela pa v dobri kondiciji. Vse to pa je temeljni pogoj za stabilnost in dobro poslovanje sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Konferenco je odprl generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež, ki je za uvodni nagovor povabil varuha človekovih pravic Petra Svetino. Ta se je dotaknil tako pokojninskega in invalidskega zavarovanja kot tudi dolgotrajne oskrbe. Poudaril je, da je načrtovanje prihodnosti pomemben del našega življenja. In znotraj tega sta zagotovo pomembni področji tudi pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter dolgotrajna oskrba. Načrtovanje prihodnosti pa je pomembno tako za posameznika kot tudi za državo, ki je odgovorna, da vzpostavi sisteme socialne varnosti, ki delujejo učinkovito in posameznikom zagotavljajo varno starost.
-
Mladi za starejše – aktivno staranje
V Škofji Loki je v zadnjih dneh avgusta potekala zaključna mednarodna konferenca na temo Mladi za starejše – aktivno staranje. To je bilo šesto srečanje udeležencev iz 12 evropskih mest v okviru treh projektnih nalog in vodje posameznih projektov so predstavili rezultate svojih raziskav.
Projekt koordinira občina Škofja Loka, sofinancira pa ga Evropski regionalni sklad. Partnerji v projektu so srednje velika mesta iz Albanije, Avstrije, Nemčije, Finske, Irske, Češke, Litve, Madžarske, Danske, Romunije in Nizozemske. Skupine udeležencev so sestavljali uradniki, učitelji, študenti in starejši posamezniki. Glavne teme raziskovanja in diskusij so bile starejši in izobraževanje, transport, dostopnost, življenjski pogoji za starejše in mlajše. Vsaka od skupin je pri opredeljenih temah dobila nekoliko različne rezultate, ki jih bodo uporabili pri urejanju primernih pogojev v mestih. Usmeritve bodo obravnavali na različnih seminarjih in delavnicah v okviru projekta, ki bodo potekali v petih mestih, tudi v Škofji Loki. J. P.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
O NAVEZANOSTI
Naročnik ima vnukinjo, ki si je ustvarila zvezo s simpatičnim izbrancem, s katerim sta skupaj že pet let. Ko ju opazuje, se mu postavlja vprašanje, zakaj ona v družbi ves čas išče njegovo bližino in dotik, nekako »rine« vanj, on pa se odmika in videti je, kot da mu je ob takšnem vedenju neprijetno. Kaj je v ozadju takšnega obnašanja?
Ljubezen in bližina nista nujno povezani. Lahko na primer doživimo bližino s popolnim neznancem v neki situaciji (vožnja z avtobusom, skupno druženje). Takšen dogodek je rezultat nezavedne ocene druge osebe, nekakšna projekcija, da nas bo drugi za kratek čas povsem sprejel in razumel. Za pravo bližino pa mora obstajati odnos ljubezni, ki je okvir za intimnost. Ko ljubimo, si želimo, da bi bil drugi ob nas. Vendar se ljudje razlikujemo po tem, koliko blizu je dovolj blizu.
Vlado pozvali k izredni uskladitvi pokojnin
Septembrska seja Sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je med drugim obravnavala tudi predlog za izredno uskladitev pokojnin. Tema je bila na dnevni red uvrščena na pobudo predstavnikov upokojencev, ki opozarjajo na slabšanje svojega dohodkovnega položaja zaradi visoke rasti cen življenjskih potrebščin.
Izredno uskladitev pokojnin so zahtevali z utemeljitvijo, da je zanjo podana tudi pravna podlaga v ZPIZ-2. Po zakonu se lahko v letu, ki sledi letu, v katerem je ugotovljena pozitivna gospodarska rast bruto domačega proizvoda, ali v letu, ko je rast najnižje pokojninske osnove dve leti zaporedoma nižja od rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem pred tem, na predlog sveta zavoda in ob soglasju vlade opravi izredna uskladitev pokojnin. Ob izpolnjenih pogojih se odstotek izredne uskladitve izračuna na enak način kot odstotek redne uskladitve. Le-ta je letos znašala 4,4 odstotka.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
Dobro je vedeti | september '22
POVRAČILO POTNIH STROŠKOV
Bralka živi v Grosuplju in njena osebna zdravnica jo je napotila v Maribor k specialistu diabetologu. Ker nima lastnega prevoza, razmišlja, da bi tja odpotovala z avtobusom ali taksijem. Zanima jo, ali imam v primeru prevoza s taksijem prav tako pravico do povračila potnih stroškov in kako je s prehrano.
Kot zavarovana oseba ima pravico do povračila potnih stroškov, ki obsegajo prevozne stroške ter stroške prehrane in nastanitve med potovanjem in bivanjem v drugem kraju, in sicer če mora potovati k izvajalcu v drug kraj, kamor jo izvajalec napoti ali pokliče, in je ta kraj zunaj kraja njene zaposlitve ali prebivališča.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedeti | september '22
DODATNI ODMERNI ODSTOTEK
Bralec navaja, da se je starostno upokojil marca 2021, ko je dopolnil starost 63 let in 11 mesecev ter 40 let in 6 mesecev pokojninske dobe. Ker je žena še v delovnem razmerju, mu je ob upokojitvi pisno dovolila, da lahko uveljavlja pravico iz naslova starševstva za dve hčerki, za tretjo hčerko pa bi to pravico uveljavila ona. Pri odmeri pokojnine to ni bilo upoštevano, zato ga zanima, ali lahko zdaj uveljavi to pravico in ali je mogoče tudi za nazaj, glede na to, da nov zakon velja od 1. aprila 2022.
Vpliv odmernih odstotkov na višino pokojnin
Dobro je vedeti | september '22
Najprej je treba pojasniti, da je višina pokojnine odvisna od višine osnove, na primer plače, od katere so bili plačani prispevki, in od dolžine obdobja plačevanja prispevkov. Na višino pokojnine lahko vpliva tudi starost ob upokojitvi v primeru, da zavarovanec oziroma zavarovanka ne izpolnjuje pogojev za starostno upokojitev, izpolnjuje pa pogoje za predčasno upokojitev, saj se pri izračunu višine predčasne pokojnine po veljavnem zakonu le-ta zniža za 0,3 odstotka za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnitve 65 let starosti.