Zdravje
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetiapril '24Zdravje
ZAPLETI PO OPERACIJI
Bralka je v zadnjem času veliko prebrala o zdravniških napakah. Najbolj jo je prizadela smrt bolnice po operaciji žolčnika, saj tudi sama čaka na laparoskopsko odstranitev le-tega. Zanima jo, kakšni so lahko zapleti. Ker so bolečine pod desnim rebrnim lokom stalne, slabost in bruhanje pa dokaj pogosta, verjetno druge izbire nima.
Pri dobrem načrtovanju, upoštevanju vseh podrobnosti klinične poti in v rokah skrbnega in veščega terapevta je možnost za hude zaplete majhna, vendar obstaja. Tudi še tako odlično opravljen poseg ne pomeni veliko, če mu ne sledita ustrezna nega in prepoznavanje zapletov. Sprašujem, ali je eno- ali dvodnevno opazovanje po takšnih posegih dovolj za vse bolnike. Ali je hitra jutranja vizita kirurgov, ki so z eno nogo že v operacijski dvorani, res tisto, kar bolnika pomiri? Če stoji ob kirurgu tim, ki dobro pozna in ljubi svoje delo, potem verjetno je. Njihova dolžnost je, da zaplete prepoznajo in pravočasno reagirajo. Vedno je najtežje zdraviti bolnike, ki imajo, čeprav smo »naredili vse po veljavnih priporočilih«, še vedno znova in znova težave. Prehitro jih označimo kot normalne in pretirane. Za takšne bolnike je nujno najti prostor v bolnišnicah, kjer imajo največ izkušenj, najboljšo diagnostiko in možnost posvetovanja z različnimi strokovnjaki.
-
Na trgu se pojavlja kar nekaj poceni slušnih pripomočkov, ki veliko obljubljajo, vendar so kupci hitro razočarani. Zakaj slušnega aparata ne moremo kupiti kar tako, ne da bi ga prej vsaj preizkusili?
Poceni izdelki, ki se prodajajo kot slušni aparati, so običajno le navadni ojačevalci zvoka, ki nimajo nobene zveze s slušnim aparatom. Vsaka naglušna oseba ima specifično okvaro sluha in vsak slušni aparat mora biti ustrezno nastavljen na podlagi avdiograma, opravljenega pri specialistu. Pomaga samo ustrezno nastavljen slušni aparat, drugače lahko škoduje.
Kako se okrepiti, da bo alergij manj
Po obdobju hudega stresa je moja žena na pragu svojih šestdesetih let zbolela za nevrodermitisom. Terapija pri dermatologu ni prinesla izboljšanja. Bioresonančno testiranje pri zdaj že pokojnem dr. Alojzu Medvedu je pokazalo, da je alergična oziroma netolerantna na več kot dvajset živil.
Izvor alergije in netolerantnosti
Alergije si večinoma pridobimo v otroštvu. Če postane črevesna stena prepustna, začnejo vdirati iz črevesja večji koščki hrane. Imunski sistem jih zazna kot tujke. Žal je pri otroku razvit le arhaični del imunskega sistema – Th2, ki se zelo burno odzove na vdor tujkov. Imunski sistem si zapomni, da je neka snov tujek. Kadar koli kasneje oseba zaužije to snov, se sproži »nekoristna« in »zmotna« vnetna reakcija organizma, ki ji pravimo alergija.
Sodelovanje klasične in alternativne medicine za boljše zdravje
Zdravje
Ker sem že dovolj star, da sem v življenju izkusil precej javnega in vse bolj tudi zasebnega zdravstva, sem se iz osebne in novinarske zvedavosti odločil, da poskusim tudi nekaj alternativne, ali kot se je v zadnjem času že spravljivo uveljavil izraz, komplementarne (dopolnilne) medicine. V to izkušnjo me je spodbudilo tudi, ko so ob njeni omembi zdravniki klasične medicine, s katerimi sem imel opravka, praviloma posmehljivo pokroviteljsko dvignili obrvi.
Pri prebiranju literature o alternativni medicini me je pritegnilo to, da ta poišče vzroke za nastanek bolezni in organizem obolelega zdravi celostno. Torej se ne osredotoči lokalno, tj. samo na oboleli del organizma. Zelo vabljivo pri alternativni medicini in homeopatiji mi je tudi to, da zdravila oziroma načini zdravljenja ne povzročajo stranskih učinkov.
Ustno zdravje vpliva na kronične bolezni
Zdravje kratke
Zobozdravniki vsem odraslim svetujejo vsakoletne kontrolne preglede, redno ščetkanje zob dvakrat na dan, uporabo zobne nitke ali medzobne ščetke in zobne kreme s fluoridi. Kroničnim bolnikom priporočajo še natančnejšo ustno higieno in kontrolni pregled vsakih šest do osem mesecev.
Pri tem naj zobozdravnika seznanijo s stanjem bolezni in zdravili, ki jih jemljejo, kar bo upošteval pri obravnavi. Slabo ustno zdravje pomeni tudi bistveno višje tveganje za demenco obenem pa poslabša kronične bolezni. Nezdravljeno vnetje v ustni votlini lahko na primer povzroči vnetje srčnih zaklopk pri srčnih bolnikih, poslabša sladkorno bolezen in oteži uravnavanje krvnega sladkorja. Velja pa tudi obratno. Neurejena sladkorna bolezen se kaže kot občutek suhih in pekočih ust, izguba okusa, zadah, glivične okužbe, slabo celjenje ran, krvavitev iz dlesni, majavost zob, pogosteje se pojavlja parodontalna bolezen, ki lahko vodi v izgubo zob. Ta se pospešeno razvija tudi pri bolnikih z osteoporozo zaradi nižje mineralne gostote kosti, sploh če pride do osteoporoznega zloma.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetiapril '24Zdravje
DOLGO IN LEPO ŽIVLJENJE
Za dolgo, zdravo in prijetno življenje obstaja kar nekaj receptov, ki jih poznajo starejši ljudje in so jih predajali iz roda v rod. Ni vse odvisno samo od tega, kakšen genetski zapis imamo, kje smo se rodili in kakšna usoda nam je namenjena, veliko je dejavnikov, ki so odvisni od našega razmišljanja in posledično vedenja. Tukaj je nekaj namigov.
Ukvarjajmo se s stvarmi, ki nas osrečujejo. Srečni in zadovoljni ljudje so odpornejši proti različnim boleznim. Če se znamo tudi v težkih položajih usmeriti v razmišljanje o lepih stvareh in dogodkih, imamo dobre možnosti, da se naše razpoloženje res obrne na bolje. Sami smo tisti, ki lahko svoj svet obarvamo ali rožnato ali sivo. Bodimo iskreni do tistih, ki jih imamo radi. Površen poljub na obraz ne more nadomestiti toplega objema, prav tako kot običajno rokovanje ne more nadomestiti roke, ki se nežno dotakne in poboža.
Še daleč od enakosti spolov na podeželju
Aktualno
Kmetije še vedno veljajo za okolje, kjer se s fizično močjo in odločitvami izkazujejo predvsem moški, ženskam pa v ozadju ostaja podporna vloga. Poleg dela na polju in v hlevu vodijo gospodinjstvo ter skrbijo za otroke, velikokrat tudi za bolne ali starejše člane, a so pogosto ekonomsko odvisne od moža.
Čeprav se nam zdi, da se razmere vendarle spreminjajo, je raziskava o enakosti spolov na podeželju, v kateri je leta 2022 sodelovalo 707 oseb, ki živijo ali delajo na podeželju, pokazala, da v tem okolju obstaja precejšnja neenakost in neenakopravnost med spoloma. Raziskava je potekala v sklopu projekta TERA z namenom opolnomočenja moških in žensk na podeželju za učinkovito usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja. V projektu, ki se konec aprila končuje in je sofinanciran s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma, so iskali smernice za preseganje stereotipov in tradicionalnih stališč. Na delavnicah, ki so jih pripravili na terenu, je največ udeležencev vseh starosti pritegnila tema o socialni varnosti kmetov, čeprav je še precej perečih vprašanj, med drugim o medgeneracijskem sožitju, razmerju med delom in počitkom ter moških in ženskih vlogah v kmetijstvu.
-
Aktualno
Predlog zakona o medicinskih pripomočkih, ki ga je pripravilo ministrstvo za zdravje, otežuje konkurenčnost slovenskih podjetij ter slabša dostopnost do medicinskih pripomočkov ter in vitro medicinskih pripomočkov, opozarjajo v Gospodarski zbornici Slovenije, Lekarniški zbornici Slovenije in Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Predlog zakona podjetjem nalaga preveč administrativnih opravil in finančnih obremenitev. Večino medicinskih pripomočkov uvozimo, proizvajalcev je le približno sto. Z uvedbo visokih pristojbin pa se bodo znašli v izrazito nekonkurenčnem položaju in se bodo morali odločati o tem, kaj proizvajati, da bodo lahko preživeli. Ortopedsko obutev po meri na primer izdeluje od pet do deset čevljarjev. Optikov je sicer več, vendar je večja tudi konkurenca in s tem tržni pritiski. Prav tako je pričakovati, da se bo zmanjšalo zanimanje tujih dobaviteljev za zastopanost na majhnem slovenskem trgu. Ob tem so opozorili, da marsikje v tujini, na primer na Češkem, Madžarskem ali v Estoniji, letnih pristojbin za proizvajalce sploh ni ali pa so znatno nižje.
Zanikanje ali selekcija spominov?
Psihologija
Spomini ali spominske sledi o dogodkih, občutjih ali doživetjih v obliki fotografij, melodije, dotikov ipd. nas spremljajo vse življenje. So pa spomini živa stvar, in večkrat ko se določenega dogodka spomnimo, bolj utrdimo spominsko sled v svojih možganih, tudi v telesnih celicah, če gre za taktilni občutek ali okus. Zakaj je to pomembno?
Pogosto dolgotrajne spomine spremljajo močna čustva, tako prijetna kot neprijetna. Če dogodek doživimo kot nevtralen, se redko zgodi, da se ga spominjamo celo življenje. Ko imamo opravka z neprijetno ali bolečo situacijo, si največkrat želimo, da bi jo takoj pozabili. Če je dogodek tako boleč, da je v trenutku nastanka povezan s tem, ali bomo v čustvenem smislu preživeli ali ne (govorimo o travmatičnih spominih iz otroštva), se naš miselni svet zavaruje na način, da dogodek »na silo« pozabi. Je pa res, da smo kljub obrambnemu pozabljanju podvrženi močnemu čustvenemu odzivu, če v odrasli dobi naletimo na podoben dogodek, ki je ravno tako povezan z neprijetnimi čustvi.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetiapril '24Zdravje Oskrba
AROMATERAPIJA
Zadnjič smo pisali o načinih uporabe eteričnih olj v terapevtske namene. Tokrat pa predstavljamo lastnosti posameznih olj in za kaj jih uporabljamo.
Eterična olja (v nadaljevanju EO) so sestavni del rastlin, najdemo jih tako v cvetovih, popkih, semenih, listih in vejah kot tudi v lubju, smoli in koreninah. V nadaljevanju bomo opisali le nekaj izmed številnih eteričnih olj.
EO iz zelišč. Olje iz bazilike lahko nanesemo na senca in zatilje za ustvarjanje občutka umirjenosti in zbranosti ter za zmanjšanje napetosti, melisino olje ima pozitiven vpliv na razpoloženje, zato ga uporabljamo za pomoč pri umirjanju občutkov napetosti in vznemirjenosti, rožmarinovo olje pa deluje antiseptično in protibolečinsko, krepi spomin in je izjemen antioksidant. Olje iz poprove mete uravnava prebavo, blaži bolečine, znižuje telesno temperaturo in bistri misli.