Stebričasta in pritlikava drevesa
Vrt
Ali ste vedeli, da lahko iz stebričastih sadnih dreves ustvarimo živo mejo? Rez praktično ni potrebna ali pa je zelo enostavna. Druga posebnost so pritlikave sorte sadja, ki še posebej navdušujejo otroke in lastnike manjših vrtov, atrijev, sončnih balkonov in teras.
Stebričasta sadna drevesa nam omogočajo sajenje rastlin na malem prostoru. Na domačem vrtu si tako lahko ustvarimo lepo in uporabno sadno živo mejo, saj vemo, da se ciprese ali ameriški kleki v zadnjih letih sušijo in propadajo po vsej Sloveniji. Stebričaste sadne vrste, zlasti jablane, dosežejo višino od dveh do štirih metrov in širino okrog 60 centimetrov. Višina je odvisna predvsem od podlage, na katero je cepljena žlahtna sorta jablane.
-
Dobre stare viže
»Skupaj smo že šestindvajseto leto. Leta 1997, ko smo začeli igrati, smo v skupino povabili dolenjskega harmonikarja Jožeta Umeka, ki je tudi skladal zelo lepe napeve. Še istega leta smo se udeležili festivalov domače glasbe na Vurberku in v zamejskem Števerjanu, na obeh smo prejeli lepe nagrade in tako se je začelo naše vandranje,« opiše začetke delovanja skupine Vasovalci basist, pevec in vodja zasedbe Pavel Golobič.
-
Osteoartritis ali degenerativni artritis je najpogosteje diagnosticirana bolezen sklepov pri psih in mačkah ter eden najpogostejših vzrokov njihovega šepanja. Bolezen vsekakor slabo vpliva na kakovost njihovega življenja, vendar je lahko s pravilno prehrano, prehranskimi dodatki in ustrezno telesno težo živali pod nadzorom.
Značilna je razgradnja sklepnega hrustanca, nepravilno brstenje, kar povzroči še večje vnetne procese ter nastanek koščenih izrastkov oziroma razjed na sklepih. Če bolezni ne odkrijemo in lajšamo pravočasno, preide v kronični potek. Pri mlajših aktivnih živalih so mogoči tudi operativni posegi, kar je odvisno od resnosti in stopnje bolezni ter zdravstvenega stanja živali, pri starejših živalih pa uporabljamo čim manj agresivnih metod, poleg fizioterapije, pravilne prehrane in prilagojenega gibanja živali še na primer prehranske dodatke oziroma sredstva proti vnetju in bolečinam.
-
120 let Pokrajinskega muzeja Maribor
Ob praznovanju predstavljajo zgodbe o 120 predmetih z območij, ki jih pokriva muzej. Muzej na leto obišče okrog 170.000 ljudi. Ta mesec se je začel projekt Gremo mi po svoje, pri katerem sodeluje šest mariborskih javnih zavodov, ki bodo ovrednotili pomen le-teh v kulturnem življenju Podravja. Že zdaj pa vzbujata pozornost projekt Mesec mode v muzeju in instalacija Grajski vas gledajo, ki predstavlja najeminentnejše kose iz zbirke oblačilne kulture. To je ena najpomembnejših zbirk muzeja, saj obsega 10.000 kosov. Dogodki ob častitljivi obletnici bodo sledili do konca leta. Že aprila pa bo koncert skladb Franza Liszta, s katerim muzej zaznamuje osrednji glasbeni dogodek Maribora v 19. stoletju.
Kaj vse pripomore k boljšemu pridelku?
VRT
V lanski marčni Vzajemnosti smo pojasnili pomen klasičnih in osnovnih gnojil za pridelavo na vrtu ali njivi. Zdaj pa se lotimo še drugih pristopov, da bo pridelek čim boljši in čim lepši.
Najprej poglejmo, kaj vse vpliva na dober pridelek, pa naj bo to na vrtu ali njivi. Zagotovo so to naravna ali mineralna gnojila, zatiranje škodljivcev, kot so uši, bramorji, voluharji, strune, in dovolj, vendar ne preveč vlage, pomembna dejavnika pa sta še primerna toplota ter ustrezen čas sajenja in sejanja.
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 15. aprila 2023
Vstopna mesta: Ljubljana, Celje, Maribor
Odhod avtobusa z Dolgega mosta v Ljubljani ob 6. uri. Možnost vstopa na poti v Celju in Mariboru. Pot bomo nadaljevali mimo Voitsberga do mesteca Bärnbach, znanega po cerkvi sv. Barbare, ki jo je postavil slavni arhitekt Hundertwasser, ki si jo bomo tudi ogledali. Potem se bomo odpeljali do Gradca in se najprej s steklenim dvigalom povzpeli na Schlossberg, na katerem stoji urni stolp, simbol mesta. V staro mestno jedro se bomo spustili peš. Ogledali si bomo Glavni trg in mestno hišo, pred njo pa vodnjak nadvojvode Janeza. Šli bomo mimo katedrale sv. Egidija in mavzoleja cesarja Ferdinanda II. in zaključili pri navihanem Glockenspielplatzu. Po želji se bomo lahko sprehodili prek novega otoka na Muri do ekstravagantne hiše umetnosti. Ostalo bo še nekaj prostega časa za oglede in nakupe. Dan bomo zaključili z malico na slovenski strani. Domov se bomo vrnili v večernih urah.
Vabimo vas v našo družbo na Brač
Sončni žarki so vse močnejši in naše misli že uhajajo na morje. Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, pojdite z nami na morje. Konec maja odpotujemo v Dalmacijo, letos se bomo družili od 28. do 31. maja na otoku Braču.
Na pot se bomo podali v nedeljo, 28. maja, zjutraj iz različnih slovenskih krajev. Preden se bomo vkrcali na trajekt za Brač, si bomo najprej ogledali drugo največje hrvaško mesto Split. Potem se bomo s trajektom prepeljali do Supetarja in naprej z avtobusi do resorta Labrande Velaris, kjer boste lahko bivali v sobah s tremi ali štirimi zvezdicami. Naselje leži ob zalivu Vela Luka, ki ga obdajajo vrtovi z rožmarinom in sivko. Sprejeli nas bodo prijazni domačini s kulturnim programom in pijačo dobrodošlice.
Življenje drugih vidiš z več barve
Kultura
Ali ste kdaj poskušali pogledati na lastna ali tuja doživetja, na osebe, stvari tudi na bolj poglobljen in slikovit način? Člani Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje (SUTŽO) v skupini Ustvarjalno pisanje poskušajo to videti, občutiti in tudi zapisati na poseben način.
Prepuščajo se tako realnosti in preteklosti kot domišljiji. Ustvarjajo povsem nove svetove, ki jih prelivajo v kratke zgodbe. Pri tem jih žene radovednost, ki v zrelih letih ni nič manj močna, kot je bila v mladosti. Nobena tema jim ni tuja ali skrita. Pisanje razvija spretnost za izražanje lastnih misli, čustev, mnenj, dogodkov. Bistvo ustvarjalnega pisanja ni golo popisovanje dejanskih dogodkov in informacij, temveč je besedilo, četudi sloni na resničnih dogodkih, predstavljeno tako, da v bralcu vzbudi estetski užitek in sproži v njem čustva.
-
Ovita jopica
Na oviti jopici se eleganten luknjičasti vzorec domiselno dopolnjuje z rebrastim šal ovratnikom. Za vsak okus in za vsako priložnost.
Velikosti: 38/40, 42/44 in 46/48. Opisi za 42/44 oz. 46/48 so v oklepajih.
Potrebujemo: 350 (400 oz. 450) g volne v želeni barvi; pletilke št. 4,5 in 5; krožno pletilko št. 4,5.
Vzorci. Rebrasti vzorec (pletilke št. 4,5): nasnutek je deljiv s 6 + 1 + 2 krajni petlji. Vrste na licu: krajna petlja, 2 desni petlji, *3 leve petlje, 3 desne petlje, od * ponavljamo, končamo s 3 levimi, 2 desnima in krajno petljo. V vrstah na narobni strani petlje pletemo kot leže. Luknjičasti vzorec (pletilke št. 5): nasnutek je deljiv z 8 + 1 + 2 krajni petlji. Pletemo po vzorčni risbi. Narisane so samo vrste na licu, v vrstah na narobni strani pletemo petlje kot leže. Plesti začnemo s krajno petljo in petljo pred vzorčno enoto (VE), ponavljamo VE, končamo s petljo po VE in krajno petljo. Ponavljamo od 1. do 20. vrste. Patentni vzorec (pletilke št. 4,5): med krajnima petljama pletemo menjaje 1 desno in 1 levo petljo. V vrstah na narobni strani pletemo petlje kot leže.
Presajene rastline lepše uspevajo
Dom in vrt
Prvo pomladno sonce budi življenjske sokove v rastlinah, zato je od marca do poletja, ko so dnevi daljši, najprimernejši čas za presajanje rastlin. Z obnovo hranilnih snovi bodo rastline lepše cvetele, bujneje rasle in tudi manj zbolevale.
Najprej preglejmo vse lončnice. Če znamo dobro opazovati, bomo hitro ugotovili, kdaj je rastlina v težavah. Eden najopaznejših znakov je, kadar postane cvetlični lonček za rastlino premajhen. Ko korenine pogledajo iz luknjic za odtekanje vode, je pravi čas, da rastlini namenimo večji lonček. Če ob zalivanju zemeljski substrat ne zadrži vode in večja količina vode steče iz lončka, pomeni, da substrat ne opravlja več funkcije zadrževanja vode. Ko rastlino potegnemo iz lončka in vidimo, da so korenine močno prepletene in med njimi skoraj ni več substrata, pomeni, da bo kmalu začelo primanjkovati hranilnih snovi, kar se bo pokazalo z rumenenjem ali odpadanjem listov in na koncu s propadanjem rastline. Včasih rastline stagnirajo in skoraj ni videti, da bi napredovale v rasti, tudi takrat je primeren čas razmislek o menjavi substrata.