-
Kultura
Slovensko muzikološko društvo je mag. Moniki Kartin pred kratkim podelilo Mantuanijevo nagrado za življenjsko delo. Josip Mantuani velja pri nas za začetnika muzikologije, Monika Kartin pa je zapustila neizbrisno sled svojega dela, kjer koli že ga je opravljala. Naj bo v ljubljanskem Cankarjevem domu, kjer je bila vodja programa resne glasbe in baleta, ali v Slovenski filharmoniji kot umetniška direktorica, kulturna atašejka v Berlinu, ustanoviteljica glasbene agencije Allegro in profesorica klavirja, s čimer se ukvarja zdaj. Osvetlili bomo nekaj zanimivosti iz njenega pestrega delovnega življenja. Začnimo z nagrado.
-
Avtomobilizem
Za avtomobile je zima najagresivnejše obdobje, zato na pomlad zahtevajo nekaj nujne nege. Ostanki posipov na cestah namreč povzročajo škodo na vozilih.
Ker zimska služba ceste posipava proti poledici, se na vozišču neverjetno dolgo obdrži morska ali kamena sol, lahko tudi kalcijeva ali magnezijeva, odvisno, kaj posipajo. Več mesecev delovanja teh agresivnih zvarkov kovinam ne naredi nič dobrega. Res je, da avtomobilska industrija sestavlja kakovostnejše avtomobile, kot so bili tisti pred štirimi desetletji. Da bi v karoseriji zazevale rjaste luknje, je redkost. Se pa rja vseeno rada pojavi, če lastnik ni vsaj minimalno skrben. Avtomobil je treba tu in tam dobro sprati na spodnji strani in za robovi, da odstranimo agresivne soli. Obvezno pa takrat, ko se zima poslovi. Kdor ima možnost, da lahko avto opere doma, naj to le naredi. Vsem drugim preostane kakšna pralnica, ki zna dobro oškropiti tudi »trebuh« avtomobila.
-
Dve novi kreativni turistični poti
Turistični poti Pot mladega vojaka na soški fronti ter Mostovi in nabrežja Ljubljanice so razvijali več let v sklopu Creatours, enega od številnih evropskih projektov iz programa Adrion, s številnimi partnerji, v teh primerih z Urbanističnim inštitutom RS, Fundacijo Poti miru v Posočju ter Muzejem za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani. Po pojasnilih vodje projekta z inštituta in arhitekta Boštjana Cotiča so želeli vzpostaviti nove povezave za manj znane in obiskane kraje ter poiskati odgovor na centralizacijo in prezasedenost trenutne turistične ponudbe, kar predstavlja globalno težavo. Obe novi poti vas popeljeta iz mestnih središč v naravo, lahko si ju ogledate sami, z vodstvom ali virtualno.
Stanovanje v starosti: varna in uporabna kuhinja
Prosti časapril '23Ljudje Starejši Dom
Kuhinja lahko močno ovira kakovost bivanja starejših in je v marsičem posebna. Ne more biti v katerem koli prostoru stanovanja, saj je pogojena z napeljavo (vodo, odtokom, odzračevanjem). Za varno in uporabniku prijazno staranje domá jo je treba prilagoditi tako, da so kuhinjske površine, omarice in naprave dostopne in osvetljene, prostor pa omogoča mobilnost.
Prostor mora biti funkcionalen, uporabnik naj se počuti prijetno in varno ter ne sme imeti občutka, da ne obvladuje prostora in naprav. Če je oseba na vozičku, pa je seveda nujna posebna prilagoditev kuhinje, ki je odvisna od tega, ali jo uporablja sama ali skupaj z družinskimi člani.
Cvetoče zasaditve za toplejše dni
Vrt
Strokovnjaki so dokazali, da barve vzbujajo posebne občutke v ljudeh, zato s cvetličnimi zasaditvami na balkonih in terasah poskrbimo za pozitivno in veselo razpoloženje.
Okrasnih trav se nikoli ne naveličamo in zaradi njihovega atraktivnega videza jih le uporabimo v zasaditvah. Na fotografiji 1 je rdečelistna perjanka Pennisetum x advena 'Rubrum' dobila prostor v sredini poletnega nasada. Zasaditev v letošnji modni barvi – po odločitvi inštituta Pantone je to Viva magenta v različnih škrlatno rdečih odtenkih – je sestavljena iz okrasnega mrkača sorte Bidens ferulifolia 'Stoplight' v škrlatni barvi. Spredaj se blazinasto preveša avstralska marjetica Brachyscome multifida 'Magenta Delight', ki celo...
-
IZ KOŠKA ROČNIH DEL
Veselo ptičje žvrgolenje in pikapolonice med deteljico za veliko sreče in veselja.
Oboje nam ponujata ljubka vogalna motiva, ki ju na prtičke hitro izvezemo s križci.
Križce vezemo čez 2 × 2 niti na blagu z dvema ali tremi nitmi deljive prejice v označenih barvah. Pikapolonice obrobimo z linijskim vbodom, ki ga vezemo z eno črno nitjo deljive prejice.
Vzorčna risba ptičkov
Delovni znaki:
= svetlo modra
= modra
= temno modra
Vzorčna risba pikapolonic in deteljice
-
IZ KOŠKA ROČNIH DEL
Za toplejše mesece spletemo pulover iz bombaža ali lana. Pletemo v krogih od zgoraj navzdol in se na ta način izognemo šivanju.
Velikost: 38-40.
Potrebujemo: 300 g bombažne, lanene ali mešane preje; krožne pletilke št. 3 dolžine 40 cm, in krožne pletilke št. 3,5 dolžine 80 cm.
Vzorci. Patentni vzorec: menjaje pletemo eno desno in eno levo petljo. Gladko desno v krogih: same desne petlje; kjer pletemo v obe smeri, pletemo nazaj leve petlje. Luknjičasti vzorec: pletemo po vzorčni risbi.
Berchtesgaden in Orlovo gnezdo
GREMO NA IZLET
V soboto, 27. maja 2023
Vstopna mesta: Ljubljana, Celje, Maribor
Odhod avtobusa z Dolgega mosta v Ljubljani v jutranjih urah. Možnost vstopa na poti v Celju in Mariboru. V bavarsko letovišče Berchtesgaden, ki je na območju istoimenskega narodnega parka, bomo prispeli v dopoldanskem času. Ustavili se bomo v destilarni encijana, kjer se bomo seznanili z njegovo proizvodnjo. Potem se bomo zapeljali do Obersalzberga, se z lokalnim avtobusom in dvigalom popeljali na vrh Kehlsteina in si na nadmorski višini 1834 metrov ogledali Hitlerjevo Orlovo gnezdo. Z Evo Braun sta sem hodila na oddih, tu pa so se zbirale tudi takratne politične in vojaške osebnosti. Ob lepem vremenu se tu razprostira čudovit razgled. Na koncu bomo odšli še do Kraljevega jezera (Königssee), ki ga radi primerjajo z norveškimi fjordi, saj se razteza na osmih kilometrih pod mogočnimi pogorji Watzmanna. Domov se bomo vrnili v večernih urah.
-
Ko so se fantje leta 1975 zbrali, so najprej začeli peti v oktetu Donit. »To je bil 'fabrški' oktet Donita iz Medvod, ki je imel svojo podružnico tudi v Sodražici, in tedaj je bilo v modi, da je imelo vsako podjetje svoj oktet ali zbor. Oktet Donit je nastal z namenom ohranjanja ljudskih običajev, kot so vasovanje, petje podoknic in petje na svatovskih sprevodih.
Petje so vzeli zelo resno, redno so imeli vaje, nastopali so tudi na kulturnih dogodkih v različnih podjetjih, pove o začetkih okteta član skupine Janez Rigler. Ker so bili med pevci tudi ugledni glasbeniki, je kakovost petja naraščala in kmalu so se začeli ukvarjati tudi z resno glasbo. Nastopali so po vsej nekdanji skupni državi, tudi pri naših rojakih onkraj meja. Leta 1991 je bila v Ribnici vseslovenska proslava ob 400. obletnici tamkaj rojenega skladatelja in pevca Jakoba Petelina Gallusa in takrat so se, ker Donit ni bil več...
Odporne sorte trte, ki jih ne škropimo
Spoznajmo stare in odporne sorte trte z belimi in črnimi grozdnimi jagodami in nove, ki jih ni treba škropiti. Vse bolj so priljubljene namizne sorte brez pešk. Veliko vinogradnikov se odloča za sorte, ki jih ni treba škropiti, in tako pridelajo ekološko vino.
Vsi se še spomnimo starih sort grozdja, kot so jurka, šmarnica in izabela. Izabela je primerna za brajdo, pergolo in sajenje ob opori. Bela jurka je še posebno primerna za brajde. Samorodno šmarnico marsikdo še vedno goji za sveže namizno grozdje ali preprosto za okras. Ta trta je odporna proti pozebi in boleznim. Prodaja vina iz te trte je zakonsko že dolgo prepovedana. Med belimi sortami je proti boleznim najodpornejša sorta solaris. Uporabljamo jo za sok ali vino.