-
Vandramo po Sloveniji
Za Polhov Gradec je Ivan Cankar zapisal, da bi utegnil na tekmovanju za najlepši slovenski kraj zasesti prvo mesto. Vsake oči imajo svojega malarja, a kar zadeva Cankarjeve oči, jih je treba ob vsem začudenju tudi spoštovati.
Ko kraj zagledaš s privozne ceste po dolini Gradaščice, ti pogled res malce ustavi sapo. Tako štimano, tako umno postavljen okoli zavite ceste čez manjši skalni grič, res nekdanji genialni čut, kako smiselno postaviti manjši tržni kraj, da je pozidane čim manj zemlje, in obenem urediti obrtnikom in uradnikom čim več prostora za tesno, a obenem udobno sosedstvo za čim boljšo gospodarsko vzajemnost in tekoči promet v Polhograjsko hribovje.
-
Ob nastanku Glasbene matice so si njeni ustanovitelji prizadevali za postavitev temeljev profesionalne glasbene kulture na Slovenskem, spodbujanje in omogočanje glasbene ustvarjalnosti ter ohranjanje slovenskega ljudskega izročila – in vse to jim je uspelo.
Tako je ob 150. obletnici društva Glasbena matica (GM) Ljubljana njegovo poslanstvo pojasnila predsednica Veronika Brvar. Glasbena matica je ustanovila glasbeno šolo v slovenskem jeziku, prvi glasbeni konservatorij pri nas, omogočila izobraževanje profesionalnih glasbenikov, naročala in izdajala skladbe slovenskih skladateljev. Že leta 1891 je ustanovila mešani pevski zbor, ki je postal ambasador slovenske glasbene kulture. Organizirala je prvi mednarodni festival glasbe pri nas, se zavzemala za postavitev spomenika Ilirskim provincam,...
-
Mednarodno leto stekla
Slovenija ima bogato steklarsko dediščino že od antike naprej, v 16. stoletju so pri nas delovale steklarske delavnice, kasneje steklarne v Ljubljani, Rogaški Slatini in Hrastniku, bogata je tudi dediščina pohorskega stekla. Praznovanju se pridružuje s projektom Po stekleni poti. Program je razdeljen v dva sklopa: na eni strani gre za predstavitev materialne dediščine stekla v muzejih, na drugi znanstveni simpozij z delavnico, ki bo oktobra potekal v Kopru in Ljubljani.
Obnovljena hiša za goste Alme Karlin
V rastlinjaku raste že polno vrtnin
Aprila je v domačem rastlinjaku že polno življenja. V osrednji Sloveniji, če je toplo vreme, že lahko sadimo paradižnik, za njim bučke, konec meseca še paprike, kumare in jajčevce. Posebno pozornost namenimo zračenju in zalivanju.
V začetku aprila je še čas za postavitev domačega rastlinjaka. Za štiričlansko družino zadostuje rastlinjak velikosti 5 x 6 metrov in vrt, ki je velik 100 kvadratnih metrov. Tako ste samooskrbni celo leto, saj omogoča oskrbo z domačo zelenjavo tudi takrat, ko na vrtu ni pridelka. Rastlinjak aprila redno zračimo, da se na stenah ne nabirajo kapljice vode. Če ga ne zračimo, je temperatura hitro 30 stopinj Celzija in več. Priporočamo, da ga zračite že v dopoldanskih urah. To naredite tako, da odprete stranske boke, lahko tudi vrata. V praksi rastlinjak odpremo, ko odidemo na delo. Če ste doma, ga v sončnem dnevu odprite najkasneje ob osmih. Tako se znebite kondenza, ki lahko povzroči škodo na sadikah in mladih rastlinah, ohranite pa tudi ustrezno vlažnost in temperaturo.
Okrasni lonci prispevajo k skladnosti
Prosti časapril '22Ljudje Starejši Dom
Pravilno izbran lonec dopolni lepo rastlino. Zato je pomembno, da izberemo pravi okrasni lonec, pri katerem prideta do izraza tako lonec kot rastlina in tudi prostor dobi usklajen videz.
Namesto da imamo polne police različnih okrasnih lončkov, kupimo raje več enakih, a različnih velikosti. Tako jih bomo lažje združevali v skupine. Pred vhodnimi vrati rastlina v loncu naj ne bo prevelika, sploh pa naj ne ovira dostopa do vrat. V njem so lahko tudi samo veliki kamni ali pa gole veje. Če pa bo velika posoda v dnevnem prostoru, naj bo rastlina v njej velika, markantna. Zraven spadata še eden ali dva enaka, a manjša lonca.
-
Dobre stare viže
Ansambel domače glasbe sestavljajo glasbeniki iz celjskih in savinjskih krajev z dolgoletnimi izkušnjami, nekateri v svojih zasedbah na glasbenem področju delujejo že pol stoletja. So vodje ali pa samo člani znanih ansamblov, druži pa jih veselje do igranja in predanost narodnozabavni glasbi, s katero se sicer ukvarjajo ljubiteljsko. Zanimivo pa je že samo ime ansambla – Vitezi polk in valčkov. Vsega je po malem v tem imenu, povedo. To pomeni, da imajo plemenita srca, hkrati pa tudi, da so kavalirji do svojih žena.
-
Barvni valovi
Tribarvni pulover z valovitim vzorcem in kvačkanimi vstavki na raglanskih rokavih in vratnem izrezu bo mlajšim deklicam udobno preširok, starejšim pa kot ulit.
Velikosti: 140 do 164/10 do 14 let.
Potrebujemo: 350 g rožnate, 100 g vinsko rdeče in 50 g ciklamne bombažne preje; pletilke št. 3 in 3,5, kvačko št. 3.
Vzorci. Patentni vzorec: s pletilkami št. 3 in rožnato bombažno prejo menjaje pletemo 2 desni in 2 levi petlji. Valoviti vzorec: s pletilkami št. 3,5 pletemo po vzorčni risbi in v označenih barvah. Narisane so vrste na licu dela, v vrstah na narobni strani pletemo vse petlje levo. Ponavljamo vzorčno enoto po širini in 14 vrst v višino v označenih barvah. Kvačkani vzorec: pleteni rob obkvačkamo z 1 vrsto/krogom gostih petelj. Z 2 verižnima petljama delo obrnemo, *1 verižna petlja, preskočimo 1 gosto petljo prejšnje vrste/kroga, 1 šibična petlja v naslednjo petljo, ponavljamo od *. V vseh naslednjih vrstah/krogih kvačkamo šibične petlje pod verižne petlje.
-
Ko sem bila otrok, sem iz vseh pravljic spoznavala osnovno misel: da zlo sicer obstaja, da pa obstajajo tudi plemenitost, dobrota in pravičnost in da dobro na koncu vedno zmaga. Razumela sem, kadar je kakšna mis sveta izjavila, da si najbolj od vsega želi mir na svetu. »Mir, vse drugo bomo že!« Nikoli nisem razumela, zakaj se ji malo posmehujejo ...
No, miru na svetu ni, čeprav je človek baje že tako zelo napredoval in ve, da se vsi dogovori sklenejo za mizo, ne na bojišču.
Moja generacija v Evropi je imela srečo, vojne so se v našem času dogajale drugje. Nekako smo upali, da bi bilo mogoče med civiliziranimi vzpostaviti trajen mir, saj se je ubogi človek vendar že dovolj naužil gorja in groze vojn! Naivnost in občutek varnosti so potem odnesle grozote na Balkanu, tu, med našimi ljudmi. Neznosno težko se je bilo sprijazniti z vojno v Jugoslaviji, tisti strašni občutek, da so se še včeraj skupaj veselili na paradah mladosti, danes pa se gledajo preko puškinih cevi!
-
Redno ščetkanje zob psov ali mačk skupaj z zdravo prehrano in veliko žvečenja (igrač, kosti, palic in drugih žvečilk) pripomore k ohranjanju njihovega zdravega zobovja. Idealno je, da začnemo zobe negovati takoj, ko dobimo mladička. Psi in mački se rodijo brez zob, pri dveh mesecih imajo popolno mlečno zobovje, ki ga med četrtim in šestim mesecem starosti zamenjajo za stalnega. Psi imajo 42 zob, muce pa 30.
Hrana, ki se nabira na zobeh, skupaj z bakterijami povzroči zobne obloge. Te po navadi otrdijo v zobni kamen in povzročajo vnetja dlesni, umik dlesni in posledično parodontalno obolenje ter izgubo zob. Znaki bolezni se lahko pri psih začnejo pojavljati že zelo zgodaj, odvisno od količine oblog in kamna, malce kasneje pri mačkah. Pri nekaterih pasmah (predvsem manjših) se težave z zobmi pojavljajo pogosteje kot pri velikih.
Ogreta in zdrava zemlja bolje rodi
Čeprav spomladansko sonce poskuša dneve sramežljivo otopliti, hladne noči preprečujejo rast in vznikanje rastlin. Pri tem jim pomaga še dolgotrajna suša, ki bo precej oklestila pridelek na poljih in vrtovih. Kako si pomagamo, da bi vsaj malo nadomestili spomladanski hlad in zakasnelo rast?
Prezgodnje sejanje in sajenje nimata smisla. Zemlja mora biti dovolj ogreta, da bo živelj škodljivcev v zemlji prilezel proti površju. Prst preglejmo in se prepričajmo, ali je zdrava. Če opazimo strune, prst razkužimo z gnojilom Strunal, da vsaj delno uničimo škodljivce, ki bi nam grenili življenje v naslednjih mesecih. Tako bo pridelek brez luknjic in objed. Seveda ne smemo pozabiti, da moramo po posipanju s Strunalom zemljo zaradi suše obvezno navlažiti, torej zaliti, da bomo poleg gnojenja tudi razkužili.