Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Cvetlične zasaditve pred vhodom

    Prosti časmaj '22

    Prvi vtis je vedno najpomembnejši. To velja tudi za cvetoče zasaditve, ki pred našimi vrati prve pozdravijo obiskovalca. Cvetoče lonce lahko tudi prestavimo, ko si zaželimo polepšati kakšen poseben dogodek.

    Barvitost v loncih. Cvetovi hibridne oranžne in bele dalije v zasaditvi sta rezultat najnovejše vzgoje priznanega nizozemskega žlahtnitelja. Rastlina nastavlja velike cvetove v različnih živih barvah in nas vse do jeseni razvaja s cvetenjem. Te rastline imajo dobro razvejano robustno rast. Drobnocvetni mleček (Euphorbia) iz serije 'Star Dust' tvori oblačke nežnega cvetja, ki je uporabno mašilo sredinskega dela. Zelo skromen je glede zalivanja in še posebej primeren za ekstremno vroča poletja. Priljubljeni milijonski zvončki (Calibrachoa) so v isti barvi kot dalija in tako zasaditev barvno povežejo.

  • V senci velikih besed politikov begunce rešujejo prostovoljci

    Prosti časmaj '22

    Kdo so ljudje s širokim srcem, prostovoljci, ki pomagajo beguncem oziroma, kaj žene nekoga z razmeroma udobnim in mirnim življenjem, da gre tudi stotine kilometrov od svojega varnega doma pomagat neznanim ljudem v stiski?

    Tudi ob trenutni begunski krizi v senci velikih besed svetovnih voditeljev dnevne probleme beguncev večinoma rešujejo »navadni ljudje«, prostovoljci. Ljudje, kot so 65-letni Kevin, upokojenec iz Velike Britanije, Leon, 20-letni študent računalništva iz Hamburga, Julija, 30-letna socialna delavka iz Italije, in številni drugi, že le s pripravo hrane in čaja in druženjem ljudem na begu za trenutek dajo občutek, da niso prav vsi pozabili nanje.

  • IZ KOŠKA ROČNIH DEL

    Prosti časmaj '22

    Nežna čipka

    Z združevanjem nežnih čipkastih vzorcev nastane privlačen prtiček.

    Velikost: približno 47 cm premera.

    Potrebujemo: 50 g belega kvačkanca in kvačko št. 1,25.

    Izdelava: skvačkamo 8 verižnih petelj in jih s polgosto petljo sklenemo v krog. S 3 verižnimi petljami, ki nadomestijo 1. šibično petljo, preidemo v 1. krog. V osnovni lok kvačkamo 19 šibičnih petelj. Nadaljujemo po vzorčni risbi. Od 7. kroga je narisan le en del vzorca, ki ga smiselno ponavljamo, tako da ga sklenemo v celoto. V 10. vrsti vzorec dvojnih šibičnih ponovimo 20-krat. Vsako 1. petljo v krogu nadomestimo z označenim številom verižnih petelj. Vsak krog sklenemo s polgosto petljo v zadnjo verižno petljo. V 6. in 7. krogu preidemo petlje s trikrat ovito šibično petljo. Od 20. do 22. kroga kvačkamo šibične petlje v verižne petlje, torej ne v loke verižnih petelj.

  • Balkon naj bo prostor za sprostitev

    Prosti časmaj '22Ljudje Starejši Dom

    S toplimi dnevi postanejo balkoni uporabnejši, predvsem za tiste, ki nimajo vrta ali živijo v večstanovanjski stavbi. Zelo so dobrodošli za bolne, gibalno ovirane ali ljudi na vozičkih. Pogosto je balkon edini izhod na svež zrak tudi za starejše, ki se težko vzpenjajo po stopnicah in ne morejo hoditi daleč.

    Poskrbimo, da bo balkon res podaljšek dnevne sobe, prijeten prostor za sprostitev na svežem zraku. Pomembno je, da je dostop nanj preprost in brez ovir, prostor pa prijetno urejen. V starejših hišah in stanovanjskih blokih je lahko to kar težava. Namreč v starejši gradnji ni nivojskega prehoda iz notranjosti na balkon, torej da so tla v sobi in na balkonu enako visoka in brez pragu, ampak moramo kar dobro dvigniti nogo, da prestopimo prag. Tako tja ne more nekdo s hojco, kaj šele na vozičku. Da bi dvignili nivo tal na balkonu, lahko uporabimo montažne plošče, ki jih polagamo na tla balkona. To so lahko lesene ali celo keramične plošče pa umetna trava ali kaj drugega, lahko pa različne površine tudi kombiniramo. Vse to je pripravljeno na čvrsti nosilni podlagi, ki omogoča suho montažo in hitro sestavljanje. Na trgu obstajajo različne izvedbe različnih proizvajalcev.

  • AH, TI NAŠI VNUKI

    Prosti časmaj '22

    Le kaj je to?

    Babica Staša dobro ve, kaj otrok pri babici rad počne. Poslala nam je nekaj ugank, preizkušenih pri petletnikih. Zagotovo bodo prišle prav še kakšni babici ali dedku.

    Črno-rumen ima kožušček,

    res je pravi debelušček,

    na vsakem cvetu se ustavi,

    čebela ni, kdo je to, pa ti ugani.

    Muca mačka, črna tačka,

    v travi skriva se, preži,

    nekaj skoči, mucka plane,

    kaj v gobčku zdaj drži?

    Na vrhu strehe rad stoji,

    iz njega vedno se kadi,

    dežju in snegu rad kljubuje,

    nikoli se ne pritožuje,

    počiva le, če zunaj močno sonce žge.

  • S harmoniko že več kot 70 let

    Prosti časmaj '22

    Dobre stare viže

    »S slovensko glasbo so povezani vsi moji predniki, stari ata, ati pa tudi stric Toni, ki me je naučil igranja na harmoniko in je pravzaprav tisti grešnik, ki me je vpeljal v glasbene vode. Kot soustanovitelj glasbene šole v Domžalah je že pred vojno deloval v domžalski okolici. Poučeval je igranje na vsa glasbila, razen na pihala in trobila,« za uvod opiše svojo glasbeno družino.

    Edi Semeja je začel igrati pri sedmih letih, prva harmonika, ki jo je imel, pa je bila stara klavirska, 80-basna. Iz rojstnega Doba je hodil v domžalsko glasbeno šolo in se hitro naučil vseh potrebnih osnov igranja. Kasneje se je lotil tudi učenja igranja na kontrabas in trobento, kmalu pa je uspešno trobil vanjo že tudi v ansamblu zabavne glasbe. Rad je imel predvsem zasedbe, ki so igrale dixieland glasbo in po petih letih učenja igranja na trobento so s prijatelji ustanovili dixieland ansambel, v katerem je igral tudi Vinko Siter, kasnejši klarinetist v Alpskem kvintetu.

  • Si volila ta prave?

    Prosti časmaj '22

    Ko tole pišem, se volitve šele približujejo. Nerodna reč: prezreti tako pomemben dogodek bi bilo res smešno, ko vendar volitve trepetajo v zraku in ljudeh. In še bolj nerodno je pisati o rečeh, ki šele bodo: ko vi tole berete, so volitve že za nami, zdaj že vsi vemo, kaj se je zgodilo. Le jaz zdaj, ko pišem, še ne vem, kaj se bo zgodilo.

    Kakor koli, po dveh pomladih, ki sta bili zaradi korone polni omejitev in neznanega, je v tej novi pomladi z nami vojna na evropskih tleh, tako rekoč pred našim pragom. Ta prinaša mnogo neznanega in gotovo tudi mnogo omejitev in upajmo, da se še virus ne vrne z vso močjo ...

  • Punčka

    Prosti časmaj '22Ljudje Zgodovina Starejši

    Punčka je ena najstarejših igrač. Nikoli ni iz mode, a se kar naprej spreminja, kot se spreminjata družba in okus dobe.

    Kdaj so odrasli začeli otrokom poklanjati figurice iz gline, lesa, kosti, živalskih kož ... za igro, ne vemo. Vemo pa, da so arheologi v otroških grobovih starega Egipta že našli punčke. V starogrških in rimskih grobovih so našli lepo izdelane punčke, nekatere so imele celo premične ude.

    Prve delavnice punčk so se pojavile leta 1413 v Nürnbergu. Imele so lesene glavice, nekatere pa tudi premične noge in roke. Sredi 15. stoletja so v Parizu izdelovali razkošno oblečene in počesane punčke, ki so širile pariško modo med plemstvom po vsej Evropi. Slike iz zgodnjega 17. stoletja kažejo plemiške otroke, kako se igrajo z njimi. V Nemčiji so izdelovali manj razkošne punčke iz lesa, okrog leta 1800 so izdelavo še pocenili z izdelovanjem glave iz mešanice papirja, žagovine, lepila in mavca. Če so takšno glavico dopolnili z nanosi voska, je dobila videz kože. Porcelanaste punčke so se pojavile po letu 1860. Videti so bile kot prave, zato so si jih želeli vsi otroci, dobili pa le bogati. Po letu 1880 so izdelali prve punčke z očmi, ki se zapirajo.

  • Izberimo učinkovit preparat

    Prosti časmaj '22

    Pogosto vidimo in slišimo reklame za ta ali oni preparat, pa naj bo s področja prehrane, zdravja in zdravil ali pa za nego cvetja oziroma vzgojo rastlin na vrtu ali sadovnjaku. Marsikdaj nas reklamni oglas privabi, da takšno reč pač kupimo, saj imamo vedno kakšen problem z rastlinami, poljščinami, pridelki. Problem želimo rešiti. Toda ali vse to, kar oglašujejo, res drži?

    Sam nisem naklonjen pisanju nepreverjenih dejstev in trditev o učinkovitosti posameznega preparata. Zato sem se odločil, da preverim učinkovitost in pridobim neizpodbitne dokaze. Postavil bom vprašanje o učinkovitosti preparatov Amino in Algesin.

  • V rastlinjaku ne raste samo paradižnik

    Prosti časmaj '22

    Maja je rastlinjak poln sveže domače zelenjave. Sejemo in sadimo tudi za poletne dni. V zavarovanem prostoru naj ne raste samo paradižnik. Če je pomlad hladna, v začetku maja sadimo tudi kumarice, papriko, jajčevce in druge plodovke. Redno skrbimo za zračenje, zalivanje, postavimo zastirko in mrežo za senčenje. Ne pozabimo na sajenje cvetlic, ki privabljajo čmrlje in čebele.

    Med paradižnik največkrat sadimo solato. Zelo priporočljivo je kombinirati tudi klasično baziliko 'Genovese', ki ima tipičen okus in vonj. Bazilika sorte 'Magic Blue' je zelo privlačna za opraševalce in nekoliko manj izrazitega okusa in vonja. Ta rastlina v juniju razvije čudovito vijoličasto socvetje, ki ga zelo radi obiščejo čmrlji in čebele. Čudovito belo socvetje razvije tudi bazilika 'Magic White'. Obstajajo številne variacije bazilike. Poskusite lahko tudi s sajenjem drobnolistnih sort in cepljenih sadik.

  • 1
  • …
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov