Zakaj Bloški planoti rečejo tudi slovenski Tibet
ODSTRTE PODOBE – VELIKE BLOKE
Obcestna gručasta vas leži v osrednjem delu Bloške planote pod hribom Liscem (872 m) na križišču cest proti Novi vasi, Cerknici, Cajnarjam in Velikim Laščam. Naselje sestavljata staro jedro okrog podružnične cerkve Marijinega vnebovzetja in vaškega vodnjaka (štirne) ter območje ob nekdanjih vojaških objektih. »Oficirske bloke, imenovane vile, vidimo v ozadju zgornje leve slike na razglednici, izdani med svetovnima vojnama. Pred njimi sta Lenčkova trgovina in gostilna, ki sta nehali delovati po drugi svetovni vojni. Zgornji desni motiv prikazuje vaško središče s kapelico in štirno, videti pa je tudi gasilski dom in baročni cerkveni zvonik. Poleg smučanja in jadralnega letalstva je bila Bloška planota nekoč znana tudi po dobrih živinskih mešetarjih,« nam je pojasnil 65-letni upokojeni učitelj zgodovine Milan Škrabec.
-
Spoznajte jih
Danica Zeljkovič se zdi običajna ženska v svojem kraju. A kdor jo pozna, ve, da njeni hitri prsti čarajo čudovite izdelke. Na ilirskobistriškem območju velja za prepoznavno rokodelko, morda je tudi že med najstarejšimi. Vendar z leti ne izgublja ne natančnosti ne čuta za estetiko, temveč celo sledi modnim trendom.
Kako ne bi bila navdihnjena za izdelovanje čarobnih reči, ko pa v dolini reke Reke še vedno živijo vile, tista lepa bajeslovna bitja, in tudi Danica ohranja spomin nanje.
Spretnost, veselje in prvo znanje je podedovala od svoje mame. Jožefa Iskra je bila mojstrica izdelave papirnatih rož, ki so jih v preteklosti izdelovali za poroke, pogrebe in naborniške vozove. Ko je bilo služenje vojaškega roka še obvezno, je bila na sončni strani Snežnika tradicija krašenja vozov z rožami močna. Tako zelo, da dogodek še vedno ohranjajo, čeprav le na simbolični ravni in za potrebe turizma. Poleg tega, da je Daničina mama imela talent, je bila tudi iznajdljiva. Ko ni imela na voljo kupljenega materiala, je kale oziroma škrniclje izdelala iz papirnatih prtičkov. Danico pobaram, ali je že mama prodajala svoje stvaritve. Ni imela komu, pravi, takrat je bila mizerija povsod, čeprav bi ji kakšen dinar po strani prav prišel, saj je pri 36 letih ostala sama s petimi otroki.
Šumi – bomboni za vse generacije
Nekoč smo imeli tovarne
Podjetje Šumi je v zavesti premnogih otrok in odraslih zapisano po znamenitih bombonih in že kar kultnih kovinskih škatlah, v katerih so jih hranile naše mame in babice. Za prebivalce Ljubljane pa ima še dodatni pomen. Mnogo let je v strogem mestnem središču Gradišča delovala tovarna bombonov, po njeni selitvi na Šmartinsko cesto je tam nastal lokal z enakim imenom, na tem mestu pa pravkar zaključujejo veliko stanovanjsko zgradbo, poimenovano Palača Šumi.
Lokal Šumi, ki je svoje mesto dobil v prostorih nekdanje tovarne, je veljal za zbirališče ljubljanskih umetnikov v sedemdesetih in osemdesetih letih preteklega stoletja, v njem se je zbirala vsa tedanja kulturniška in boemska elita. Trije nekdanji šumijevci so se ob zaprtju vsak po svoje oddolžili nepozabnemu lokalu in nekim preteklim časom: pisatelj Peter Božič z istoimenskim romanom in dramo, režiser Karpo Godina in scenarist Mate Dolenc pa z dokumentarnim filmom Chubby was here – Šumiju v slovo.
-
Spoznajte jih
Amalija Umek iz Tržišča oziroma Mlinarčkova Malči je pred kratkim praznovala 101. rojstni dan. Kleno gospo, ki živi sama in se s svojim avtom fiatom avtomatikom še vedno sama zapelje do trgovine, banke ali na kavico v bližnji gostilni, je praznovanje nekoliko utrudilo. »Vse sem že povedala, nimam ničesar novega dodati, pa še zdravje mi je začelo malo nagajati,« potoži. To pri stoprvem letu in razburkanem življenju, ki ga je imela, niti ni čudno.
Amalija se je rodila v Preski pri Dobrniču kot deveta od enajstih otrok. Pet njenih sorojencev zaradi bolezni ni dočakalo petega leta starosti. Izučila se je za trgovko in nekaj časa delala v domačem kraju. Po nasvetu prijateljice, češ da ni dobro obtičati doma in je treba malo pogledati v svet, je odšla v službo v Celje. To je edina stvar, ki jo v življenju obžaluje. Namesto da bi si ji obzorja razširila, sta jo v Celju doletela druga svetovna vojna in izgnanstvo.
-
Slovenski šolski muzej letos praznuje 125. obletnico ustanovitve, saj ga je 2. avgusta 1898 ustanovila zveza takratnih učiteljev. Domuje v prostorih ob Slovenski cesti v središču Ljubljane, ki so bili že v preteklosti tesno povezani s šolstvom; najprej so tu delovale uršulinske šole, nato šola za medicinske sestre.
Bogato razvojno pot dediščine izobraževanja in vzgoje na Slovenskem skozi čas predstavlja nova interaktivna stalna razstava Slovenskega šolskega muzeja, poimenovana Šola je zakon!
Mozaik življenja v spominih in pesmih
Skozi življenje vsakdo potuje po svoji poti, na katero se radi vračamo v spominih. Konrad Kot iz Griž, ki je pred kratkim stopil v 98. leto življenja, jih je zapisal, nekaj pa jih je delil z nami.
Rodil se je v Pongracu pri Grižah. »Po končani osnovni šoli mi je oče, rudar v rudniku Zabukovica, uredil prakso oziroma izobraževanje za strojnega ključavničarja. Dodelili so me nekemu strugarju iz Savinjske doline. Leta 1940 smo preživljali zelo mrzlo zimo. Od doma sem si za malico prinesel samo kos kruha, medtem ko si je strugar kuhal meseno klobaso. Ponudil mi je vročo juho od klobase ter dejal, da si lahko vanjo nalomim svoj kruh. Z velikim ponižanjem, predvsem zaradi hudega mraza, sem to sprejel. Ja, tako je bilo v moji mladosti, krivice se ponavljajo. Tudi v tem desetletju se je že zgodilo, da reven otrok v šoli ni imel plačane malice in je zato ostal lačen,« je kritičen Konrad. Po strokovnem izpitu je kot kvalificirani strojni ključavničar delal v rudniku Zabukovica vse do 23. aprila 1944, ko je odšel v partizane.
V prikupni pohorski vasi že 270 let proizvajajo bučno olje
ODSTRTE PODOBE – FRAM
Gručasto središčno naselje leži na jugovzhodnem vznožju Pohorja, v izteku doline Framskega potoka. Po okoliškem pretežno vinorodnem gričevju ga obdajajo razloženi zaselki Krčovine, Belina, Črešnjovec, Varta in Širboke. Na prisojnih pobočjih so vinogradi, proti vzhodu pa se ob novejšem delu naselja razprostirajo travniki in njive. »V času nastanka objavljenih razglednic ob koncu 19. stoletja in v obdobju med svetovnima vojnama se je Fram ponašal z živahno gospodarsko dejavnostjo. Poleg vinogradništva, poljedelstva in živinoreje so bili v vasi dobro razviti tudi žagarstvo, mlinarstvo, oljarstvo, kovaštvo in lesna trgovina,« je najprej poudaril Framčan, 68-letni upokojeni novinar Srečko Trglec.
-
Kam nas pelje
Dve veliki ljubezni spremljata Vladimirja Perkiča, rojenega leta 1949 v Ljubljani, a v Prekmurju povsem prilagojenega inženirja elektrotehnike, za prijatelje in znance Vlada oziroma Miša. To sta ljubezen do žene Albine in ljubezen do starodobnih avtomobilov oziroma starih telekomunikacijskih sprejemnikov in oddajnikov.
Njegov oče Vladimir Perkič iz Gornje Radgone je bil še študent medicine, mama Nada Accetto iz Ljubljane pa je ravno končala srednjo farmacevtsko šolo in se zaposlila v lekarni v Ljubljani, ko je sredi decembra prijokal na svet. Ko je bil Mišo star štiri leta, so se preselili najprej v Mursko Soboto, nato pa v Beltince, kjer je preživel vsa otroška in mladostniška leta. Oče zdravnik je želel sina čim prej uvesti v »medicinski svet«, a je sedemletniku ob pogledu na pacientovo odprto rano postalo slabo in je pobegnil iz ordinacije. Tako je družina za vse čase opustila misel na še enega zdravnika v hiši.