Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Tudi vse slabo enkrat mine

    december '20

    Veliki kažejo smer, ampak pot mora vsak prehoditi sam. Neznani avtor

    Ko danes pomislimo na urgenco, nas dobesedno strese. Zato mnogi ljudje s hudimi bolečinami raje kar čakajo, seveda doma. Si kupujejo čajčke in »alternativo«, vse v upanju, da minejo.

    Včasih je bilo precej drugače. Spominjam se zelo nenavadnega dogodka, ki se mi je pripetil davnega leta 2004. Sedela sem v svoji pisarni na tožilstvu, ko me je začelo močno boleti v prsih. Ura je bila devet, ob dvanajstih pa bi že morala na nujen sestanek na Bledu. Tedaj nisem bila le vodja oddelka, pač pa sem predsedovala tudi Društvu državnih tožilcev Slovenije in ravno ustanovila Beli obroč Slovenije. Veliko dela in skrbi. In bolečina je bila nenadoma huda. Prehuda, da bi kar čakala.

  • Slast oblasti

    december '20

    Najbrž ne bomo pretiravali, če rečemo, da je predsednik ZDA najvplivnejši svetovni državnik. Ustava mu namreč daje pooblastila, ki jih večina drugih državnikov nima, poleg tega pa vodi najmočnejšo (gospodarsko in vojaško) državo na svetu. Kdo je ameriški predsednik, je zato velikanskega pomena za ves svet.

    Dosedanji predsednik Donald Trump je zagotovo pustil globoke sledi tako v notranji politiki kot tudi v mednarodnih odnosih, pri čemer je pogosto ubiral poti, ki jih do zdaj pri ameriških predsednikih nismo poznali. Tako je zelo pogosto odpuščal svoje tesne sodelavce, ker mu niso hoteli samo prikimavati, in to že zato, ker so preprosto vedeli več od njega. Najnazornejše se je to pokazalo pri spopadanju s pandemijo covida-19, ki je predsednik ni dojemal kot resne grožnje. Še več, zavračal je opozorila, da ameriški zdravstveni sistem ne bo kos širjenju bolezni. Po njegovem naj bi covid-19 izginil kar sam od sebe. Vendar ni, in to je tudi eden glavnih razlogov za njegov poraz na predsedniških volitvah. No, Trump izida ni dostojanstveno upošteval in je napovedal, da bo volitve vendarle dobil po sodni poti.

  • Na pokojnino vplivajo tudi osebne odločitve

    december '20

    V Evropski uniji ženske v povprečju zaslužijo 16 odstotkov manj kot moški, njihova povprečna pokojnina pa je celo za 30 odstotkov nižja od povprečne pokojnine moških. Pravzaprav nikjer na svetu ni vseeno, ali se zaposli ženska ali moški. Pokojninsko vrzel bi odpravila zmanjševanje razlik med spoloma na trgu dela, zlasti pri plačah, ter zagotavljanje enakega položaja skozi celotno življenjsko obdobje.

    Slovenke smo nekoliko na boljšem, saj razlika v povprečni plači znaša »le« 9 odstotkov, pokojnine moških pa so za 16 odstotkov višje od pokojnin žensk. V Italiji je na primer razlika med pokojnino žensk in moških okoli 36 odstotkov, v Avstriji pa je povprečna pokojnina upokojenke za dobro tretjino nižja od upokojenčeve.

  • Z dobrimi ljudmi se vse da

    december '20

    Starejšim, ki živijo daleč od urbanih središč s slabo prometno povezavo in nimajo v bližini svojcev, veliko pomeni, da jih pride nekdo z avtomobilom iskat na dom, jih pelje, kamor želijo, in jih domov tudi pripelje. Če prevoza ni treba plačati, še toliko bolje, saj vsak prihranjeni evro pride še kako prav. Še več pa jim pomeni občutek, da je nekomu mar za njihove potrebe.

    Da jim je še kako mar za potrebe in želje starejših, z brezplačnimi prevozi že sedem let dokazujejo v Zavodu Sopotniki, zavodu za medgeneracijsko solidarnost. Prostovoljni voznice in vozniki so skupaj s koordinatorji v teh letih marsikomu res postali nepogrešljiv sopotnik v življenju. Imajo več kot 2700 uporabnikov na območju petnajstih občin: Divača, Sežana, Hrpelje - Kozina, Sevnica, Brežice, Krško, Kočevje, Postojna, Pivka, Ajdovščina, Ankaran, Litija, Šmartno pri Litiji, Cerknica in Idrija.

  • PISMA BRALCEV

    december '20

    Mesec treh dobrih mož

    Gospod, ki že leta neutrudno zbira zamaške v humanitarne namene, nam je poslal prav posebno voščilo in obenem spomnil na tri zimske dobre može. Upajmo, da vas bo vsaj eden od njih obiskal, čeprav nam covid-19 spreminja utečen način življenja.
    Uredništvo

    V zadnjem mesecu na koledarju, decembru ali grudnu, kot mu pravimo po slovensko, nas obiščejo trije dobri možje, ki se jih najbolj razveselijo otroci.

    Miklavž (sv. Nikolaj) nas obišče 5. decembra, na predvečer svojega goda. Oblečen je v škofovska oblačila, v roki drži škofovsko palico, spremljajo ga angeli in parklji. Nikolaj naj bi bil sin premožnih staršev, vendar je vse podedovano bogastvo razdal ubogim in se ga zato drži sloves radodarnega svetnika. Obdaruje predvsem pridne otroke, porednim pa nameni šibo.

  • NOVICE OD VSEPOVSOD

    december '20

    Spominska soba pisateljice Ivanke Mestnik

    V Drašči vasi v Suhi krajini so septembra svečano odprli spominsko sobo pisateljice Ivanke Mestnik. Čeprav že dolgo živi v Novem mestu, je na rojstno vas zelo navezana, njeno sobo pa so uredili v Hiši kulture in nature, rojstni hiši njene matere. Med triindvajsetimi knjigami je sklepno delo njenega literarnega opusa iz leta 2019 z naslovom Krka, zelena žila do srca. Iz srca pa je napisala tudi druge leposlovne bisere, kot so Grenki kruh, v katerem spoznamo življenje Suhokrajinčanov v zadnjih dvesto letih, izjemno delo Kulturnozgodovinski vodnik po Suhi krajini, najbolj avtobiografsko delo Vikend na vasi, Beli čeveljčki in druge knjige za otroke in odrasle. Na odprtju je pisateljica s svojo živo pripovedjo osvetljevala svoje spomine na rodno vas in bodrila sovaščane, naj zaupajo vase, naj gojijo medsebojno strpnost in človečnost ter s povezovalno močjo stopajo novi sreči naproti.

  • Ta veseli dan kulture -  na spletu

    3. december 2020

     Praznovanje rojstnega dne Franceta Prešerna, ki ga od 200. obletnice pesnikovega rojstva leta 2000 obeležujemo pod imenom Ta veseli dan kulture bo letos drugačno. Kulturne ustanove, ki so minula leta pripravljale brezplačne prireditve, bodo danes nekaj svojih vsebin ponudile na spletu.  Najdete jih na skupnem portalu https://www.zvkds.si/sl/elkd/elkd-prireditve

    Pri praznovanju Ta veselega dne kulture na spletu bodo sodelovali številni muzeji in galerije po vsej Sloveniji. Narodna galerija vabi na ogled umetnin Pinakoteke Praškega gradu od doma, ponuja pa tudi bogat program za otroke. Različne spletne vsebine, kot so virtualni sprehodi po razstavah in t.i. muzej v copatih, bo ponudil tudi Narodni muzej Slovenije. Moderna galerija in Muzej sodobne umetnosti Metelkova med drugim pripravljata mednarodno konferenco Ves svet kot naš svet.

  • Invalidi morajo biti vidni, slišani in razumljeni

    3. december 2020

     Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob 3. decembru, mednarodnem dnevu invalidov, izpostavlja, da je sprejemanje sočloveka ne glede na njegove osebne okoliščine odraz zrelosti družbe. »Vsakemu invalidu mora biti omogočeno, da je viden, slišan in razumljen, ne glede na svojo oviranost.«

    Institucija Varuha je v letnem poročilu predlagala 27 priporočil, ki zadevajo položaj in pravice invalidov in jih naslovila na različne pristojne državne organe. Opažajo, da se je sprejemanje invalidov v slovenski družbi v zadnjih desetletjih sicer izboljšalo, a bo treba narediti še veliko do njihove enakopravne vključenosti v družbo. Predvsem pa poudarjajo, da niso vse invalidnosti vidne. »Še vedno prihaja do zapletov glede dostopa do sodišč, javnih šol, občin in upravnih enot za gibalno ovirane.

  • Turistični boni za kratek oddih 

    december '20

    Sogovornike smo povprašali, kako so izkoristili »darilo« države.

     Milena Marinko, upokojena medicinska sestra, Trbovlje: »Turistične bone sem dobro izkoristila. Kar dvakrat. Prvič sem izbrala najugodnejšo ponudbo po svojem okusu in svojim letom primerno: terme z bazeni, savnami in velnes razvajanji. Drugič sem se s hčerinim bonom prilagodila trem vnukom. Najbolj so uživali v pustolovskem parku na Otočcu ob razburljivem plezanju med krošnjami dreves. Adrenalinsko doživetje je bilo zabavno in nepozabno. Tudi meni je bilo lepo.«

  • Občine v reševanje dolgotrajne oskrbe

    december '20

    STARANJE V SLOVENIJI

    Dolgotrajna oskrba se obnese le, če je lokalno organizirana – kot otroško varstvo, komunala in druge osnovne potrebe krajanov. Dom za stare ljudi, pomoč na domu, družinska oskrba in ducat drugih programov se samo v domači občini ali mestu lahko dopolnjujejo v integriran sistem – tak, da je human, finančno in kadrovsko vzdržen. V Sloveniji ima dom za stare ljudi samo 77 od 212 občin, pa še v teh skupnost nima vpliva, saj so v lasti in upravi države ali kapitala. Evropske države so s svojimi nacionalnimi sistemi uvidele, da je lokalna skupnost edina dobra rešitev za naraščajoče potrebe po dolgotrajni oskrbi. Projekt 30 slovenskih občin – Konzorcij 17 – obeta razvoj tudi pri nas.

  • 1
  • …
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov