Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Prenehanje kajenja vedno koristi

    1. februar 2021

     Kajenje tobaka škodljivo vpliva na zdravje skozi vse življenje. Škoduje namreč skoraj vsem organom v telesu. Povzroča različne vrste raka, bolezni dihal, bolezni srca in ožilja ter vpliva na številne druge bolezni, denimo na sladkorno bolezen in revmatoidni artritis. Po drugi strani pa je opustitev kajenja koristna za zdravje v kateremkoli starostnem obdobju, so ob svetovnem dnevu brez cigarete spomnili zdravstveni strokovnjaki.

    Še posebej je to pomembno v času epidemije covida-19, saj so kadilci  bolj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom, pogosteje imajo težji potek bolezni, še bolja pa so ogroženi bolniki s kronično obstruktivno pljučno boleznijo, ki je posledica kajenja.

  • Priložnostna znamka v spomin na kartografa Kocena

    28. januar 2021

     Pošta Slovenije bo jutri, 29. januarja, izdala priložnostno poštno znamko v seriji Znamenite osebnosti, s katero bo obeležila 200 let rojstva geografa in kartografa Blaža Kocena. Nominalna vrednost znamke bo 0,82 evrov. Pošta bo izdala tudi ovitek prvega dne in žig prvega dne, ki bo v uporabi na pošti 3232 Ponikva.

    Letos mineva 200 let od rojstva in tudi  150 let od smrti enega najpomembnejših šolnikov v habsburški monarhiji. Blaž Kocen se rodil v kmečki družini na Hotunju pri Ponikvi v današnji občini Šentjur. Čeprav je že kot otrok rad risal in se navduševal nad naravoslovjem, se je na materino željo izšolal za duhovnika. Po šolski reformi leta 1849 pa je začel delati kot gimnazijski učitelj v Celju, kjer je poučeval matematiko in naravoslovje. Kmalu se je preselil v Gorico, kjer je izdal prvi učbenik. Didaktično delo je nadaljeval v Olomoucu na Moravskem, kjer je pri založbi Hölzel izdal še tri učbenike in številne stenske ter ročne zemljevide, nato se je preselil na Dunaj, kjer je tudi umrl. Zaslovel je predvsem s svojimi atlasi, ki vse od leta 1861 nosijo njegovo ime. Izhajali so v 18 jezikih na treh celinah, slovenska izdaja pa je izšla le enkrat. Kozenn-Atlas je še danes najbolj znana tržna znamka na področju šolske geografije v Avstriji.

  • Zdravstvena zavarovalnica s 87 milijoni primanjkljaja

    26. januar 2021

     Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je po prvih podatkih o poslovanju lansko leto zaključil s primanjkljajem v višini 87 milijonov evrov, ki ga je zavod pokril iz lastnih virov sredstev.

    Generalni direktor Marjan Sušelj je ob tem ocenil, da je ZZZS kljub zahtevnim pogojem poslovanja v epidemiji covida-19 uspešno zaključil leto. Poravnaval  je namreč vse svoje obveznosti do izvajalcev zdravstvenih storitev, za uresničevanje pravic zavarovanih oseb iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in za obvladovanje epidemije covida-19, je na novinarski konferenci pojasnil Sušelj.

  • Pisanje z roko ima svoje prednosti

    18. januar 2021

    Društvo Radi pišemo z roko že šesto leto zapored začenja teden pisanja z roko, ki ima za naše telo in možgane večjo korist  od tipkanja na tipkovnico. Društvo na ta način opominja, da je pisanje z roko tudi v času prevlade digitalne komunikacije nepogrešljiva spretnost, ki jo moramo ohranjati in negovati.

    Letos se še posebej dobro zavedamo, da je postalo tipkanje dominanten način pisanja, tako pri mlajših kot pri starejših. Izobraževanja na daljavo brez računalnika in drugih digitalnih medijev ne bi bilo mogoče organizirati. Tudi na delovnih mestih izginja pisanje z roko. A prav to spoznanje nas opozarja, da je treba prepoznavati in izkoriščati prednosti obojega, so zapisali v društvu Radi pišemo z roko.

  • Živalski vrt Ljubljana spet odprt

    18. januar 2021

     Od danes dalje se lahko spet odpravite na izlet v  Živalski vrt Ljubljana. Vstop je mogoč med 9. in 16.30 uro ob upoštevanju vseh ukrepov za zajezitev epidemije, obiskovalce pa še posebej prosijo, naj se ne dotikajo in ne hranijo živali!

     Zaradi omejitev so dnevne vstopnice do 14. februarja za en evro cenejše.  Letno vstopnico 2020 lahko uporabite še do konca letošnjega marca. Po tem vam bo na voljo letna vstopnica, ki bo veljavna 365 dni od dneva nakupa. V to vrsto sezonske vstopnice bodo spremenili tudi že kupljene letne vstopnice 2021.  Poleg tega bo obiskovalcem zdaj na voljo še polletna vstopnica, ki bo za ceno treh enkratnih obiskov omogočala vstop v prvi ali drugi polovici koledarskega leta.

  • Izbirajmo manj obljudene cilje in opazujmo snežne razmere

    15. januar 2021

     Gibanje na svežem zraku je dobrodošlo za boljše psihofizično počutje, a ob tem nikar ne pozabimo poskrbeti za svojo varnost, opominjajo na Planinski zvezi Slovenije (PZS). Navajamo nekaj njihovih najpomembnejših napotkov za varnejši obisk planin in gora.

    - Tudi na krajše izlete se odpravimo z nahrbtnikom, v katerem naj bo priporočljiva planinska oprema. V njem naj ne manjkajo prva pomoč, naglavna svetilka in topla oblačila.

    - Marsikje in sploh na poteh, ki so izpostavljene večjemu število obiskovalcev, to so denimo pot na Šmarno goro, Uršljo goro, Sv. Primož nad Kamnikom, Veliko in Menino planino, Tamar ... je zasnežena podlaga postala zbita in zato na njej drsi. Korak ni varen, hoja pa je neprijetna in nevarna.  Za varnejši korak uporabimo derezice in planinske palice. Na strmih poteh pa je treba uporabiti dereze in cepin, na rokah pa imeti rokavice in seveda oboje znati uporabljati.  Planinske palice skupaj z derezami strokovnjaki PZS odsvetujejo, saj so nevarna kombinacija.

  • Karantena – beseda leta

    14. januar 2021

    Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša v okviru ZRC SAZU je že peto leto zapored izbiral besedo, ki je najbolj zaznamovala minulo leto. Izmed enajstih predlogov je v spletni anketi nekaj več kot pet tisoč glasovalcev odločilo, da je beseda leta 2020 karantena. Na drugem mestu je pristala beseda kolesarjenje, na tretjem pa besedna zveza 14 dni. Ostali predlogi so bili še: cepivo, neleto, mehurček, pozitiven, predihovalnik, rahljanje, šolotožje, zoom. Nekdo je predlagal tudi wuhobran, to je majhen pripomoček, ki poskrbi, da trakci maske– ob dolgotrajnem nošenju ne ožulijo ušes, obenem pa spominja na Vuhan, od koder se je nesrečni covid-19 razširil po svetu. 

  • V Ljubljani testiranje odslej na Gospodarskem razstavišču

    12. januar 2021

    Množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi za prebivalce ljubljanske občine od danes ni več v Športni dvorani Kodeljevo pač pa na Gospodarskem razstavišču na Dunajski 18. Kot so sporočili iz Zdravstvenega doma Ljubljana, so lokacijo spremenili zaradi lažje dostopnosti in večjega prostora.

    Testiranje poteka v dvorani A, danes izjemoma do 16. ure, sprejem je možen do 14.30. Od srede do nadaljnjega pa bo testiranje potekalo vsak delavnik od 11. do 15. ure, s sprejemom do 13.30.

    Meščanke in meščani, ki se želijo testirati, naj s seboj prinesejo osebni dokument in zdravstveno izkaznico, obvezno je nošenje zaščitne maske. Testiranje je brezplačno, nanj se zaenkrat ni potrebno naročiti. 

  • Začenja se cepljenje starejših zunaj domov za starejše

    12. januar 2021

    Ob prejemu nove pošiljke cepiva proti covidu-19 se začenja cepljenje starejših zunaj domov za starejše. V Zdravstvenem domu Novo mesto bodo cepljenje začeli že danes, v Slovenj Gradcu predvidoma v sredo, v Novi Gorici v četrtek. Zanimanja je več, kot pričakujejo odmerkov cepiva, opozarjajo.

    Najprej so na vrsti za cepljenje proti covidu-19 osebe, starejše od 80 let, ki so pri svojih osebnih zdravnikih izrazile interes za cepljenje. Nekateri zdravstveni domovi tiste, ki ustrezajo kriterijem za cepljenje, kličejo tudi sami, da jih opozorijo na možnost cepljenja.

  • Popis prebivalstva že devetnajstič

    8. januar 2021

    Statistični urad RS (SURS) bo v letošnjem letu znova izvedel popis prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj. Rezultati tovrstnih popisov so osebna izkaznica države, ogledalo, ki pokaže, koliko nas je, od kod prihajamo, kakšna je naša izobrazbena raven, koliko nas je zaposlenih, koliko neaktivnih, v katerih tipih družin živimo, v kakšnih stanovanjih stanujemo. »Minipopis« prebivalstva (po starosti in spolu) statistični urad sicer opravi štirikrat na leto. 

     To bo 19. popis prebivalstva na Slovenskem in četrti, ki bo izpeljan registrsko. To pomeni, da statistični urad podatke zbira iz različnih evidenc: iz administrativnih registrov (centralnega registra prebivalstva, registra nepremičnin, registra prostorskih enot, evidence gospodinjstev); iz podatkovnih baz različnih ministrstev in drugih državnih organov oz. institucij: ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstva za šolstvo,  zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno zavarovanje, finančne uprave, gospodarske, obrtno-podjetniške in trgovinske zbornice, iz statističnega registra delovno aktivnega prebivalstva iz rednih letnih statističnih raziskovanj in iz predhodnega popisa prebivalstva. Zbrane podatke bo statistični urad objavljal postopoma, podatke o številu prebivalstva že konec aprila 2021.

  • 1
  • …
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • …
  • 389
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov