-
V Erbergovih paviljonih graščine Dol v Dolu pri Ljubljani je do 27. septembra na ogled fotografska razstava »Po stopinjah mojega deda« fotografinje in novinarke Mankice Kranjec.
Njen ded, pisatelj Miško Kranjec, je zadnja leta živel in ustvarjal le nekaj kilometrov stran, v kraju Senožeti. Tu je končal tudi eno svojih najboljših del Strici so mi povedali, za katero je prejel Prešernovo nagrado. Njegova vnukinja pa z razstavo, ki se »seli« po različnih krajih, predstavlja motive slikovitih panonskih krajev, kjer je njen ded preživljal svojo mladost v močvirju. Na fotografije je zabeležila nekaj tistih drobnih prekmurskih vsakdanjosti in presunljivih zgodb “malega človeka”, ki jih je njen ded z veliko ljubeznijo opisoval v svojih knjigah in predvsem – kot jih je nekoč doživljal tudi sam.
-
V želji po večji prepoznavnosti konjeništva pri nas Konjeniška zveza Slovenije in Fundacija za šport že drugič zapored prirejata dogodek Na konju v novo šolsko leto.
Konjeniški klubi in jahalne šole iz vse Slovenije bodo v soboto, 12. septembra, in/ali nedeljo, 13. septembra, odprli svoja vrata obiskovalcem. Lahko si bodo ogledali hleve in jahalnice, ponekod se bodo seznanili z delom kovača in veterinarja ter spoznali športne discipline (dresurno jahanje in preskakovanje ovir, kasaštvo, vožnjo eno- in dvovprege, western jahanje …). Otroci se bodo lahko brezplačno preizkusili v jahanju, že izkušeni jahači pa jih bodo poučili o tem, kako se s konjem ravna, o njegovi prehrani in oskrbi, o pripravah konja na ježo, o negi, ki jo konj potrebuje ter o naravi in vedenju konja.
Skupaj za preprečevanje samomorov
Samomorilno vedenje lahko prizadene vsakogar od nas ali naših bližnjih. Ne glede na starost, je samomor vsako leto med 20. vodilnimi vzroki umrljivosti na svetu. Zato strokovnjaki ob današnjem svetovnem dnevu preprečevanja samomorov opozarjajo, da je nujno sodelovanje družin, prijateljev, sodelavcev, lokalnih skupnosti, zdravstvenih strokovnjakov in vlad.
V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 394 ljudi, 41 več kot leto prej, vendar pa se zadnjem desetletju število samomorov zmanjšuje. Vedeti pa je treba, da vsak samomor čustveno ali drugače prizadene veliko drugih oseb, ki so bile umrlemu blizu. Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje moški umirajo zaradi samomora približno štirikrat pogosteje kot ženske, več samomorov je v vzhodnem delu države. V primerjavi z mednarodnim povprečjem v Sloveniji izstopa tudi visok količnik samomorov, torej umrlih zaradi samomora na 100.000 ljudi, med starejšimi.
Skupno branje za boljšo pismenost
Na današnji mednarodni dan pismenosti se pri nas začenja tretji Nacionalni mesec skupnega branja - NMSB 2020. Posebno pozornost pobudniki projekta (Bralno društvo Slovenije, Društvo Bralna značka Slovenije - ZPMS, Društvo slovenskih pisateljev, Mariborska knjižnica, Mestna knjižnica Kranj, Mestna knjižnica Ljubljana, Slovenska sekcija IBBY, Združenje slovenskih splošnih knjižnic in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije), namenjajo mreži splošnih knjižnic, obenem pa poudarjajo pomen domače knjižnice, ki ima velik vpliv na bralno pismenost in vzgojo bralcev za vse življenje.
Fizioterapija bi morala biti širše dostopna
Zaradi oteženih razmer za delo, ki jih je prinesla epidemija novega koronavirusa, imajo zlasti starejši še težji dostop do fizioterapevtskih storitev, je opozorilo Združenje fizioterapevtov Slovenije ob današnjem dnevu fizioterapije. Poleg tega da prispeva h krepitvi zdravja, je fizioterapija pomemben del okrevanja tistih, ki so preboleli covid-19.
V združenju so prepričani, da bi večja dostopnost fizioterapije, tako za tiste v domovih za starejše, kot tiste, ki živijo doma, prispevala k njihovemu boljšemu zdravstvenemu stanju in s tem dolgotrajnejšemu aktivnemu in samostojnemu življenju. »Fizioterapevti bi morali biti bolj povezani z družinsko medicino in tudi kadrovski normativi v domovih za starejše bi morali biti ustreznejši,« so poudarili. V domovih za starejše občane je namreč le en fizioterapevt na 150 oseb, da bi zadostili minimalnim standardom, pa bi potrebovali najmanj še tri dodatne fizioterapevte.
Potovali bomo drugače kot do zdaj
Popotniška malha, turistični nagelj in bodeča neža, Dobrodošli, Homo turisticus – to je le nekaj turističnih oddaj na nacionalnem radiu in televiziji, pod katere se je podpisal Drago Bulc, zagotovo najbolj znan slovenski turistični novinar. Vsa njegova poklicna kariera je bila povezana s turizmom. Prepotoval je praktično ves svet, udeležil se je neštetih turističnih srečanj, nekaj let je bil tudi podpredsednik svetovnega združenja turističnih novinarjev, leta 2008 je v Slovenijo pripeljal svetovni kongres turističnih novinarjev. Je predsednik Društva turističnih novinarjev Slovenije in strokovni sodelavec za promocijo pri Mreži postajališč za avtodome. Leta 2012 so ga upokojili po zloglasnem Zujfu. Na turizem gleda s precej širšega zornega kota kot večina, in kot pravi, je zmerni optimist: »Ljudje bodo še vedno potovali in dopustovali, le precej drugače kot do zdaj, prihaja čas individualizacije turizma.«
-
Covid na meji
Zakonca Furlan živita tik ob meji z Italijo. Pravzaprav je njuna hiša čisto zadnja v Sloveniji na mejnem prehodu Šempeter. Odpiranje in zapiranje meje od druge svetovne vojne naprej zato doživljata zelo drugače kot drugi prebivalci Slovenije. Tako je nastala pesem Ivane Furlan.
Da se kolo zgodovine ponavlja in vrti, nas koronavirus kruto opozori.
Brez meja, svobodna Evropa, tega veselja nas virus nevidni oropa.
Postavljene mreže, odloki, pregrade, strah, izolacija; spreminjamo svoje navade.
-
Za slovenske zmage
Pravijo, do so volitve praznik demokracije. To je namreč dejanje, ko državljani izbirajo, kdo jih bo vodil in kdo bo prevzel odgovornost za to, v katero smer se bo obrnila družba. Pri tej izbiri je pomemben vsak glas, zato se odgovorni državljani udeležijo volitev in s tem povedo, kdo je vreden njihovega zaupanja. Potem ko izpolnijo glasovnico oziroma obkrožijo ime svojega izbranca, so svojo volilno pravico do volilne izbire izpolnili. Seveda pa ta njihova odločitev še ne pomeni, da bo kandidat oziroma stranka, ki ga je postavila na volilno listo, v resnici postal član parlamentarnega zbora. Prav tako ni gotovo, ali bo postal del zmagovalne ekipe, ki bo po volitvah prevzela oblast. Kakšen bo končni volilni »izplen«, je namreč v veliki meri odvisno od volilnega sistema, ki določa volilne postopke in tudi izide volitev.
-
(P)ostanimo bralci
Že tretje leto zapored knjižnice, razna društva, šole, založbe, domovi starejših občanov in druge ustanove pripravljajo Nacionalni mesec skupnega branja z namenom, da bi pripomogli k dvigu bralne kulture in bralne pismenosti prebivalcev. Od 8. septembra do 11. oktobra se udeležite katerega izmed dogodkov, ki bodo letos potekali bolj kot ne virtualno: druženj z avtorji in pogovorov o knjigah, druženj v spletnih učilnicah, skupnih branj, virtualnega knjižnega sejma ali prodajnih akcij v spletnih
knjigarnah …