Večgeneracijski center na Šmartinski
Javni zavod Cene Štupar - Center za izobraževanje Ljubljana se je nedavno preselil v nove prostore, v bližino nakupovalnega središča BTC, točneje na Šmartinsko cesto 134A v Ljubljani (poslovna stavba Gradis, 1. nadstropje).
Poleg klasičnih učilnic, ki so opremljene z najnovejšo tehnologijo, interaktivnimi tablami, pametnimi projektorji in računalniki, so pridobili še druge prostore. Tako imajo še učilnico za skupno učenje otrok in staršev skupaj z igralnico za otroke, dve plesno telovadni dvorani ter računalniški učilnici, prostor za druženje ter profesionalno šolsko kuhinjo, ki nudi možnost izobraževanj za srednješolske programe in Nacionalne poklicne kvalifikacije, prirejali pa bodo tudi kulinarične večere in druge dogodke.
Bogata ustvarjalnost upokojencev
Včeraj so se na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani zaključili 1. Dnevi medgeneracijskega sožitja, ki jih je pripravila Zveza društev upokojencev Slovenije skupaj z Gospodarskim razstaviščem in ob podpori Medgeneracijske koalicije Slovenije. Še posebej živahno je bilo v stekleni dvorani, kjer so se vse tri dni izmenjevali in predstavljali rokodelci, ki delujejo pri društvih upokojencev po celi Sloveniji.
Branko Suhadolnik, koordinator za rokodelstvo pri Zdus, je povedal, da se je predstavilo kar 60 društev upokojencev, vsak dan so imeli po pet različnih delavnic, od vezenja, do izdelovanja zapestnic, nakita in peke tradicionalnih jedi ter po 10 razstav najrazličnejših ročnih izdelkov. Mnogi so z njimi zelo navdušili marsikaterega obiskovalca.
-
Svetovni dan hipertenzije, ki je danes, 17. maja, je priložnost, da nekaj več pozornosti posvetite svojemu zdravju. Visok krvni tlak je namreč najpogostejši dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni in ledvičnih bolezni. S preventivnimi ukrepi, rednim merjenjem, zavedanjem in ustreznim zdravljenjem je možno preprečiti nastanek srčnega infarkta, možganske kapi, odpoved srca ali ledvic, demenco in druga obolenja.
Projekt osveščanja so poimenovali Za kaj ti bije srce?, k rednemu preverjanju višine krvnega tlaku pa spodbujata tudi ambasadorja, pevec in skladatelj Andrej Šifrer ter voditeljica, novinarka in svetovna popotnica Mojca Mavec.
-
Ob svetovnem dnevu čebel, 20. maju, v Ljubljani pripravljajo voden ogled Po Čebelji poti. Vodnik vas bo popeljal do osrednje ljubljanske tržnice na ogled prodaje medu na stojnicah. Sledil bo sprehod do Hotela Park, kjer boste na strehi hotela obiskali urbani čebelnjak. Zatem se boste z vzpenjačo povzpeli na Ljubljanski grad ter se po Fleischmanovem drevoredu spustili do Botaničnega vrta, kjer si boste ogledali učni Kranjski čebelnjak. Nato vas bo pot vodila do drevoreda starih kostanjev na Bregu, kjer vas bo vodnik poučil o pomenu medovitih rastlin za čebele. Ogled boste zaključili z ogledom razstave o čebelah v zgodovinskem atriju Ljubljanskega gradu.
V Tednu ljubiteljske kulture bomo plesali
»Pleše lahko vsak človek. Pleše lahko “popolno“ in “nepopolno“ telo. V tem se skriva neposredna lepota in bistvo plesa. V iskrenosti in v resnici našega bivanja. V telesu, ki govori svoj jezik,« je nekaj stavkov iz poslanice Matjaža Fariča, priznanega plesalca, koreografa, režiserja in umetniškega vodja. Ta je ambasador šestega Tedna ljubiteljske kulture, ki je posvečen plesu.
Otvoritev, na kateri bo slavnostni govornik predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, bo 16. maja 2019, v Murski Soboti, tako se bo prireditev simbolno pridružila praznovanju 100. obletnice priključitve Prekmurja matični domovini. Ustvarjalci bodo uprizorili plesni omnibus z živo glasbo Sprehajalec ptic.
Slovenski dnevi knjige tokrat v maju
Literarni festival Slovenski dnevi knjige, ki je zadnja leta potekal na različnih lokacijah, vedno pa sredi aprila, bo letos od 15. do 18. maja na ploščadi pred Moderno galerijo v Ljubljani, na začetku parka Tivoli. Pri Društvu slovenskih pisateljev (DSP) so se odločili za prestavitev prireditve, ker želijo ujeti tople majske večere z branji in srečevanji. V času festivala bo Ljubljana dobila novo Kulturno sosesko. Dogodki bodo namreč potekali še v hiši DSP na Tomšičevi, v Narodni in Moderni galeriji ter v pravoslavni cerkvi, kjer bodo pisci brali posebej za to priložnost napisane eseje.
Za razvoj države so pomembne vse generacije
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Pomembno je, da v današnji potrošniško naravnani družbi še vedno znamo sodelovati in videti sočloveka, je v govoru na otvoritvi nove Zdusove prireditve Dnevi medgeneracijskega sožitja na Gospodarskem razstavišču včeraj poudaril predsednik vlade Marjan Šarec in pohvalil skupni nastop mlajših in starejših, saj so za razvoj države pomembne vse generacije.
»Včasih so generacije znale živeti drug z drugim. Včasih je bil to normalen način življenja, ko so starejši prenašali svoje izkušnje na mlajše. Danes je svet veliko bolj individualen, veliko bolj si želi vsak živeti sam zase in včasih prezre sočloveka. To pa ne pomeni, da ni morda prav današnji dan tisti, ko si bomo rekli, da bo odslej nekaj drugače,« je dejal predsednik vlade Šarec, častni pokrovitelj tridnevnega medgeneracijskega dogodka. Na spremenjene demografske razmere, ki so za države izziv in zahtevajo odgovore je opozorila tudi...
-
V Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani je do vključno sobote, 18. maja, odprta razstava Čar lesa. Na ogled so izdelki iz masivnega lesa že uveljavnih avtorjev in mladih lesarjev. V okviru razstave TRIPLE WOOD pa si lahko na panojih ogledate najboljše primere lesene gradnje iz sedmih držav alpske makro regije.
Ob razstavi pripravili strokovni posvet o predelavi lesa ter znanstveno konferenco na temo gradnje z lesom. Namen prireditev Čar lesa, ki letos poteka že enajsto leto zapored je je ozaveščanje potrošnikov o trajnostnem vidiku rabe lesa ter promocija predelave in rabe lesnih izdelkov.
Dvajseti praznik prostovoljstva
Nacionalni teden prostovoljstva, ki ga organizira Slovenska filantropija med 13. in 19. majem, je pravzaprav nekoliko daljše praznovanje prostovoljstva in zahvala prostovoljcem za njihovo udejstvovanje, ki ga bodo s številnimi dogodki proslavili po vsej državi. Tema že dvajsete prireditve po vrsti je Odpravimo diskriminacijo.
Slovesno bo 14. maja v Črni na Koroškem, kjer bodo na posebni prireditvi podelili nazive junaki našega časa, naj prostovoljec v javni upravi, prostovoljstvu prijazno mesto, naj mentor prostovoljcev in naj mentorica prostovoljcev. Osrednji dogodek pa bo 16. maja med 13. in 17. uro v Ljubljani (na Bregu ob Ljubljanici), kjer se bodo na Veselem dnevu prostovoljstva predstavile prostovoljske organizacije iz vse Slovenije. Blizu 90 jih je, delujejo pa na različnih področjih – od socialne dejavnosti, kulture, ekologije do športa, izobraževanja in humanitarne dejavnosti.
Najbolj pravičen in najbolj zelen piknik
Druga sobota v maju velja za mednarodni dan pravične trgovine (fairtrade). V parku Tivoli v Ljubljani bo na ta dan potekal že tradicionalni Fair Trade piknik, ki ga organizirata društvo za sonaraven razvoj Focus in Pravična trgovina Slovenija s podporo Mestne občine Ljubljana.
Vabljeni v soboto, 11. maja, med 10. in 18. uro v Tivoli. Na travniku blizu Čolnarne si bodo udeleženci izmenjevali semena, sadike, pa tudi oblačila in igrače, delili mnenja in uporabno znanje, odpirali nove poglede na svet in se družili v antipotrošniškem duhu. Napovedane so mini delavnice o zero-waste domu (dom brez odpadkov), o alternativnem nakupovanju in o oskrbi rastlin. Skozi ves dan se bo pletlo za dober namen, obiskovalci se bodo lahko naučili igrati zelo posebno igro s kartami TradeJack, za otroke pa duhoviti KNEDL obljublja zabavno predstavo o kuhariji za otroke in odrasle ...