Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Prerivanje silakov

    junij '19

    Za slovenske zmage

    Ameriški predsednik Trump je sporočil, da so ZDA zvišale carine na kitajsko blago na 25 odstotkov, in na to odločitev so Kitajci odgovorili z enakim ukrepom ter zvišali carine na ameriško blago za enak odstotek. Prav tako so Američani napovedali carine na uvoženo blago iz držav Evropske unije (zlasti avtomobile). Poleg tega s sankcijami grozijo državam, ki bodo gospodarsko sodelovale z Venezuelo in Iranom. Poleg vsega krepijo svojo vojaško navzočnost na Srednjem vzhodu, s čimer želijo podkrepiti svoje nasprotovanje krepitvi iranske vloge v bližnjevzhodnem konfliktu. Pri vseh teh potezah pa mora ameriška vlada upoštevati, da ni edini igralec v vse bolj povezanem svetu. Vsak od igralcev ima v tej »igri« svoje načrte, pri čemer je še posebej pomembno upoštevati, kakšne karte imata »v rokah« poleg Amerike še Rusija in Kitajska. Poleg gospodarske imata tudi spoštovanja vredno vojaško moč.

  • Milijon in en šiv …

    junij '19

    DNEVI MDG SOŽITJA

    Na razstavnem prostoru, imenovanem Ustvarjalno stičišče ZDUS, se je v treh dneh zvrstilo 36 društev upokojencev, med njimi je bilo tudi nekaj zamejskih društev, in 9 rokodelskih centrov. Predstavili so se z različnimi ročnimi deli od kvačkanih in pletenih izdelkov do prtov in prtičkov v najrazličnejših tehnikah, klekljanih čipk, rezbarskih in pletarskih izdelkov, izdelkov iz ličja, gline in dasmase, rož iz različnih materialov ... Vsak dan so pripravili več rokodelskih delavnic in za obiskovalce pekli dobrote (pogačo, fritule, polenško gibanico, loške kuhlne, fit kruh …). Tri društva (Jesenice, Loški potok in Lovrenc na Pohorju) so s sabo pripeljala še osnovnošolce, da so prikazali medgeneracijsko sodelovanje. Izbrali smo le nekaj mojstrovin naših upokojencev.

  • Naj bo starost lepa

    4. junij 2019

     Zadnje čase se pojavlja vse več peticij, ki se zavzemajo za boljši položaj najstarejše generacije, pa za dostojanstveno staranje in tudi dostojanstveno slovo od življenja. Tudi Amnesty International Slovenije, največja nevladna organizacija za človekove pravice v Sloveniji, jo je pripravila.

    V peticiji z naslovom Naj bo starost lepa pozivajo predsednika vlade k čimprejšnjemu ukrepanju za to, da bo država poskrbela za potrebe in človekove pravice starejših z zagotovitvijo delujočih in ustrezno financiranih javnih sistemov. Oblast pozivajo, naj vsem starejšim zagotovi dostop do oskrbe in drugih storitev, ki jih potrebujejo, da lahko živijo dostojno in samostojno življenje, ter da se lahko sami odločajo med različnimi možnostmi, ki so jim na voljo.

  • Polepšajmo  jim jesen

    3. junij 2019

     Društvo UP-ornik iz Maribora in Ustanova za pomoč ogroženim Državljani Sveta sta zasnovala projekt Polepšajmo jesen, ki bo socialno ogroženim starim ljudem, ki nimajo dovolj denarja, omogočil dostop do kulture, zabave in družabnosti.

    Pri izvedbi jim pomagajo številni prostovoljci ter Slovenska filantropija, združenje za promocijo prostovoljstva. Namen je vsaj tisočim upokojenkam in upokojencem, od tega polovico v Ljubljani in polovico v Mariboru, ponuditi »hrano za dušo«. Med drugim jim bodo omogočili ogled filmskih, gledaliških, opernih in baletnih  predstav, udeležbo na koncertih, razstavah, v muzejih, na likovnih, jezikovnih, fotografskih tečajih, obisk stand-up komedije, frizerja, manikerja, maserja, bazena in podobno. Upravičenci ne bodo dobili denarja, ampak posebne vavčerje, ki jih bodo izkoristili po želji. Na ta način jim bodo povedali, da v  Sloveniji živijo dobri ljudje, ki mislijo nanje.

  • Opustitev kajenja je vedno koristna

    31. maj 2019

     Svetovni dan brez tobaka, ki ga obeležujemo 31. maja, poteka pod geslom Brez tobaka za zdravje pljuč. Tobačni dim ima hude posledice na zdravje pljuč kadilca in tistim, ki so dimu posredno izpostavljeni. V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, na srečo pa se je pa razširjenost kajenja zmanjšala med mladostniki in mladimi odraslimi.

    Opustitev kajenja je koristna za zdravje v kateremkoli starostnem obdobju, sporočajo iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje.  Že kmalu po tem začne telo popravljati škodo, povzročeno s kajenjem. Zdravje pljuč se začne izboljševati kmalu, po dveh tednih do treh mesecih se začne izboljševati pljučna zmogljivost, po enem do devetih mesecih se zmanjša dražeči kašelj in ublažijo težave z dihanjem, po desetih letih pa je tveganje za smrt zaradi pljučnega raka pol manjše kot pri kadilcu.

  • Potrebovali bi več hospicev

    31. maj 2019

    Hiša Ljubhospica v Ljubljani, ki je edina te vrste pri nas in nudi brezplačno in celostno oskrbo neozdravljivo bolnim ob koncu življenja, je pripravila dan odprtih vrat. Kot so povedali, število uporabnikov narašča, zato je hiša že premajhna. Izpostavili so še, da je pri nas za prva leta življenja zelo dobro poskrbljeno, za zadnja pa ne.

    Hiša ponuja fizično, psihično in duhovno podporo, ki se prepletajo. Med drugim oskrbovance - na njihovo željo -  obiskujejo predstavniki štirih religij.  Temelj v  hospic oskrbi pa je prostovoljstvo. Trenutno v hiši deluje okoli 20 prostovoljcev, ki se družijo z uporabniki, jim berejo, pomagajo pri gospodinjskih delih in pri organizaciji dogodkov ter opravljajo tehnično-administrativna dela. Veseli so tudi novih prostovoljcev, ki morajo naprej  opraviti dvomesečno izobraževanje.

  • Po Žalah z vodnikom

    29. maj 2019

    Na osrednjem ljubljanskem pokopališču Žale  v času Dnevov dediščine evropskih pokopališč, ki potekajo v okviru mednarodnega Združenja pomembnih evropskih pokopališč (ASCE) pripravljajo brezplačna vodenja. Do vključno 2. junija se lahko ob 10. in 17. uri pridružite vodniku pred upravno stavbo (pred vhodnim slavolokom oziroma Plečnikovimi propilejami). Skupaj si boste ogledali znamenite Plečnikove Žale, grobove znanih Slovencev, dela znanih arhitektov in kiparjev ter druge pomembnejše dele pokopališča, ki je dejansko muzej na prostem.

  • Pet stanovalk z več kot 100 leti

    29. maj 2019

     V Domu starejših občanov Ljubljana - Šiška so praznovali 100-letnico njihovih stanovalk Angele Bole in Ane Ovsenek. Še tri stanovalke pa so že doživele stotico: Marija Stanovnik lani, Frančiška Manfreda ima 103 leta, Kristina Saksida pa je novembra lani dopolnila  104 leta. 

    Zbrane je na dogodku, na katerem so sicer proslavili rojstne dni vseh stanovalcev v maju, nagovoril direktor doma Simon Strgar, zapel je domski pevski zbor, Rezka Žilič pa je zaigrala na Panove piščali. Kot se za praznovanje spodobi, sta slavljenki dobili vsaka svojo torto, od ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki se slavja ni utegnil udeležiti, pa šopek z darilom in voščilnico.

  • Priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku

    28. maj 2019

     Z upoštevanjem 12 priporočil Evropskega kodeksa proti raku bi lahko zmanjšali breme rakavih bolezni skoraj za polovico. Ker smo sredi Evropskega tedna proti raku, bo Zveza slovenskih društev za boj proti raku v sodelovanju z regijskimi društvi proti raku, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Onkološkim inštitutom, Slovensko policijo in drugimi vabljenimi strokovnjaki natančneje predstavila vseh 12 priporočil Evropskega kodeksa.

    Predstavitvene stojnice lahko obiščete jutri, v sredo, 29. maja, od 9. do 14. ure na Prešernovem trgu v Ljubljani. Med drugim boste več izvedeli o ukrepih za zmanjševanje izpostavljenosti radonu – naravnemu žlahtnemu plinu, brez barve, vonja in okusa, ki nastane v razpadni verigi naravnega urana in se nahaja praktično povsod v tleh. Ocenjujejo, da je vsak deseti rak na pljučih posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov. Izpostavljenosti radonu sicer ne moremo preprečiti, lahko pa jo zmanjšamo, predvsem na mestih, kjer se ljudje dalj časa zadržujemo, torej v domovih in na delovnih mestih. Visoke vsebnosti radona lahko pričakujemo na področjih, kjer so tla porozna in zato dobro prepustna, torej predvsem na kraških podlagah, nižje vsebnosti radona pa na področjih, kjer so tla slabo prepustna, kot je to v primeru glinenih podlag.

  •  Razmere v domovih za starejše se slabšajo 

    24. maj 2019

     Društvo Srebrna nit – Združenja za dostojno starost je na predsednika vlade, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,  ministrstvo za zdravje, varuha človekovih pravic, zavod za zdravstveno zavarovanje in skupnost socialnih zavodov naslovila že četrto javno pismo. Navedli so kar 15 točk s predlogi, kaj je treba takoj urediti v domovih starejših  in za starejše.

     Opozarjajo namreč, da se razmere v domovih za starejše slabšajo. Stanovalci in svojci društvo  vsakodnevno obveščajo o slabih, ponekod celo nevzdržnih razmerah, v katerih v nekaterih domovih živijo zlasti dementni in nepomični stanovalci. Na nedavni novinarski konferenci Srebrne niti  so stanovalci in svojci povedali nekaj takih primerov, da človeka spreleti srh po telesu. Z izgovori, da je premalo kadra, ponekod stanovalci domov ne dobivajo več svežega čaja, nepomični stanovalci dneve in dneve preležijo v postelji, ker jih nihče ne posadi na...

  • 1
  • …
  • 173
  • 174
  • 175
  • 176
  • 177
  • …
  • 388
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov