Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Veselo druženje bralcev Vzajemnosti v Trogirju

    7. junij 2019

    Od nedelje do srede se je blizu 400 bralcev in prijateljev Vzajemnosti družilo, zabavalo in spoznavalo Dalmacijo na že 15. srečanju, ki je tokrat potekalo v Trogirju. Preden smo se nastanili v hotelu Medena, smo si ogledali staro dalmatinsko mesto Trogir, zvečer pa so nam ob pijači dobrodošlice zapeli in zaplesali domačini. Srečanja se je udeležil tudi generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež,  ki je udeležencem zaželel prijetno druženje, Vzajemnosti pa čestital za 15. srečanje bralcev in za 45 let izhajanja. Za organizacijo je tudi tokrat poskrbela Turistična agencija Kompas.

  • O izzivih prihodnosti  

    junij '19

    Dnevi medgeneracijskega sožitja, ki sta jih sredi maja prvič skupaj organizirala Zdus in Medgeneracijska koalicija Slovenije, so bili namenjeni izmenjavi idej, prenosu znanj in izkušenj med generacijami. Zvrstilo se je več okroglih miz, ki so dale kar nekaj izhodišč in odgovorov za reševanje problematike v prihodnosti. Omenjamo samo nekatere, o drugem dogajanju poročamo še v nadaljevanju revije.

    Zdus je pripravil pogovor o razvoju slovenske infrastrukture, ki so se ga udeležili ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek, generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes, predsednik uprave Darsa dr. Tomaž Vidic, generalni direktor 2TDK mag. Dušan Zorko in predsednik uprave Luke Koper Dimitrij Zadel. Pogovor je vodil predsednik Zdusa Janez Sušnik.

  • Vsako znanje šteje

    junij '19

    Na Andragoškem centru Slovenije, krovni ustanovi za izobraževanje odraslih pri nas, se že desetletja trudijo spreminjati odnos do izobraževanja. Med številnimi dogodki, ki so namenjeni širjenju zavesti mladih, srednje generacije in starejših o učenju, ki se dogaja na vsakem koraku, je največji Teden vseživljenjskega učenja (TVU), ki so ga letos skupaj s partnerji pripravili že štiriindvajsetič zapored. Glavnina dogodkov se je odvrtela v tednu od 10. do 17. maja, precej se jih bo zvrstilo še do konca junija. Ne glede na to, kakšne izkušnje imamo iz osnovne in srednje šole ali kasneje, je lahko učenje v odrasli dobi veselo, radostno, krepi zdravje in ohranja mladostne možgane, zagotavlja Zvonka Pangerc Pahernik, vodja Tedna vseživljenjskega učenja.

  • Domoljubje ostaja vrednota

    junij '19

    Društvo generala Maistra Veržej je eno najmlajših, a zelo dejavnih društev. Zelo so ponosni na 21 rojakov iz Veržeja, Banovcev in Bunčan, ki so se pred stotimi leti pridružili generalu Rudolfu Maistru pri osvoboditvi severnih krajev naše domovine. Oktobra lani so jim na pročelju doma kulture odkrili spominsko ploščo. Letos pa so si zamislili prvo vseslovensko srečanje društev generala Maistra in potomcev njegovih borcev. Zaradi spleta okoliščin so srečanje odpovedali, a kljub temu so se 11.

    Drago Fras, predsednik Društva generala Maistra Veržej, je povedal, da imajo že 58 članov, ki nameravajo v prihodnje urediti spominsko zbirko o delovanju generala Maistra in njegovih prleških borcev. Njihova domoljubna dejanja bi radi predstavili tudi učencem po osnovnih šolah, ki o teh dogajanjih premalo vedo. 

  •  Slabšanje razmer v domovih 

    junij '19

    V Društvu Srebrna nit – združenju za dostojno starost vsak dan dobivajo pisma in telefonske klice svojcev s pritožbami o slabih razmerah, v katerih živijo zlasti dementni in nepomični stanovalci v nekaterih domovih starejših občanov. Nekaj primerov so člani društva in sorodniki stanovalcev razkrili na novinarski konferenci, na kateri sta sodelovala še stanovalca Doma upokojencev Center v Ljubljani, enota Tabor.

    Čeprav v domovih primanjkuje negovalnega in drugega osebja, se ne bi smelo dogajati, da nepomični stanovalci dneve preležijo v postelji, ker jih nihče niti za kako uro ne posadi na voziček, kaj šele da bi jih odpeljal na zrak. Pogosto so dehidrirani, ker ne zmorejo samostojno piti (starostniki že tako in tako izgubljajo občutek za žejo) ali sploh nimajo na voljo svežega čaja. Ponekod šepa higiena. Že to, da imajo nepomični stanovalci na voljo le tri plenice na dan, je premalo, dogaja pa se, da imajo v nekaterih domovih tihi dogovor, da stanovalcem menjajo plenice le dvakrat na dan. Njihovih zdravstvenih težav niti zdravniki ne jemljejo resno, stanovalci pogosto slišijo, da za določene težave pač kriva njihova starost. Tako je ena od stanovalk več dni tožila nad bolečinami in šele na vztrajanje svojcev so jo odpeljali v bolnišnico. Izkazalo se je, da je imela zlomljen kolk …

  • Novice

    junij '19

    Zeleni nadzorniki za čistejše okolje

    Društvo zelenih nadzornikov Ljubljana je novembra 2014 ustanovilo šest zanesenjakov, danes pa v njem deluje 257 članov, ki jim ni vseeno, v kakšnem okolju živimo. Društvo povezuje tiste, ki bi radi negovali in varovali kulturo bivanja v mestu ter širili odgovoren odnos slehernika za kakovost javnega prostora, ki je naša skupna dobrina. Veseli so novih članov in pobud, ki bodo prispevale k čistejšemu okolju. 

    V okviru spomladanske akcije Za lepšo Ljubljano, ki jo je vodil Turizem Ljubljana, so člani izvedli dve akciji: v sodelovanju s službo Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, Zavoda za gozdove Slovenije in Gozdarskega inštituta Slovenije so čistili parkovni gozd na Rožniku; v Parku Tivoli in Novih Fužinah pa so ozaveščali lastnike psov. Delili  so letake o pravilnem ravnanju s psi v parkih in biorazgradljive vrečke za pobiranje pasjih iztrebkov, pobrali smeti na bližnjih parkiriščih ter odstranili posušeno drevo. Pasji iztrebki, ki predstavljajo problem predvsem v soseskah večstanovanjskih stavb, na zelenicah in v parkih pa tudi na pločnikih in drugih peščevih površinah. Več o društvu preberite na naslovu: http://drustvo-zelenihnadzornikov.si.

  • Kako ravnati ob povečani toplotni obremenitvi

    6. junij 2019

     Kot napovedujejo vremenski strokovnjaki, nas čaka v prihodnjih mesecih več vročinskih valov. Vročina močno obremeni telo in zlasti pri starejših lahko poslabša zdravstveno stanje. V Centru za geriatrično medicino Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani so pripravili priporočila za ravnanje ob povečani toplotni obremenitvi. Velja se jih držati, da ne pride do zapletov z zdravjem.

    Splošna priporočila, ki pravzaprav veljajo za vse, so naslednja:

    - Zadržujte se v osenčenih in ohlajenih prostorih (ne pozabite na ohlajene javne površine: knjižnice, nakupovalni centri ...). V kolikor nimate klimatske naprave, zračite bivališče v nočnem času, čez dan imejte okna zaprta.

  • Zeliščarski festival na Vačah

    6. junij 2019

    Zdravilne rastline zaradi svojih sestavin pomagajo pri premagovanju različnih težav, njihove blagodejne učinke so poznali že v prazgodovini. Da zelišča ugodno vplivajo na telo in duha, boste lahko izvedeli, videli in preizkusili v soboto, 8. junija, od 9.30 do 18. ure  na Vačah (GEOSS, Slivna 18).

    Organizatorji,  Zadruga za razvoj podeželja Jarina s partnerji, Društvo za razvoj Slivne in LAS Srce Slovenije, so dogodek poimenovali Dišeča doživetja za zdrava spoznanja. Lani je bil prvi  festival zelišč na Bogenšperku, letos so ga preselili  v geometrično središče Slovenije.

  • Dejavni seniorji

    junij '19

    Zakaj je dobro biti član kakega društva …

    Tomaž Valantič, upokojeni informatik, Ljubljana: »Včasih sem bil član Statističnega društva Slovenije, kot upokojenec pa na Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje obiskujem tri krožke, in sicer narava – znana neznanka, stavbna dediščina ter geografija. Rad se družim z vrstniki in na ekskurzijah pridobivam nova znanja, spoznavam nove kraje. Veliko mi pomenijo družabnost, druženje in klepet ob kavi. Zdi se mi pomembno, da smo v svojih letih dejavni in skrbimo za zdravje na vseh ravneh.«

  • Staramo se z vnuki

    junij '19

    STARANJE V SLOVENIJI

    V raziskavi Staranje v Sloveniji – kaj potrebujemo, kaj zmoremo in kaj hočemo prebivalci Slovenije, ki smo stari nad 50 let, je veliko podatkov o družini. Kakovost družinskega sožitja zelo odloča o zdravem in zadovoljnem staranju. Danes se bomo ustavili pri podatkih o vnukih. Koliko vnukov imamo? Kaj nam pomenijo? Koliko nam pomagajo?

    Na vprašanje, ali imajo vnuke, sta pritrdila dva od treh (67,6 odstotka). Ker je to reprezentativna raziskava, pomeni, da ima vnuke dobrega pol milijona od skupno 750.000 prebivalcev Slovenije, ki smo stari nad 50 let. V povprečju imajo dva do tri vnuke. Ker se isto število prebivalstva ohranja pri 2,1 otroka na žensko, pri nas in po Evropi pa je okrog 1,5, imamo seveda tudi dobro tretjino manj vnukov. Tudi število vnukov potrjuje druge podatke, da vstopamo v demografsko krizo padanja števila domačega prebivalstva.

  • 1
  • …
  • 172
  • 173
  • 174
  • 175
  • 176
  • …
  • 388
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov