-
Bralci Vzajemnosti zagotovo dobro poznate projekt Zveze društev upokojencev Slovenije Starejši za starejše, saj o njem pogosto pišemo. Čeprav deluje že 13 let in vključuje na tisoče ljudi, pa je pozornost širše javnosti vzbudil šele, ko se je razvedelo, da je prejel nagrado Evropskega parlamenta državljan Evrope – za posebne dosežke za leto 2017.
Evropski parlament v utemeljitvi nagrade med drugim ugotavlja, da »program predstavlja izjemen primer dobre prakse na področju prostovoljstva, ki omogoča bolj kakovostno in neodvisno življenje starejših. Skozi prizadevanja za boljše razumevanje in razvoj kulture sodelovanja med generacijami pa odseva pomembne evropske vrednote prostovoljstva in humanizma, solidarnosti, povezanosti, vzajemnega razumevanja in sočutja.«
-
Razdeljeni polotok
Težko je razumeti, da bi obubožana Severna Koreja lahko ogrozila mir v svetu. Drži, da je mir ves čas ogrožen, vendar je grožnja severnokorejskega diktatorja Kima Jonga Una, da bo napadel ZDA, več kot nenavadna. Malce spominja na šalo, ko so se Črnogorci dogovarjali, ali naj napovedo vojno Ameriki, z namenom, da bi jih ta okupirala, in se je eden od predlagateljev vprašal, kakšne bi bile posledice, če bi Črna gora zmagala. Toda šalo na stran, Severna Koreja ima balistične rakete in jedrsko orožje in njihove grožnje naj bi bile odgovor na sankcije, ki so jih za to državo, na predlog ZDA, razglasili Združeni narodi. To odločitev je podprla tudi Kitajska, ki je bila do zdaj pravzaprav glavna podpornica severnokorejskega režima.
-
»Kadar kdo reče, res ste dobro videti za svoja leta, nič več ne momljam zahval. Vedro odgovorim: 'Tudi vi ste dobro videti za svoja leta!'« pove Ashton Applewhite, uporniška 65-letna ameriška aktivistka, ki je o doživljanju starosti v današnji družbi napisala knjigo, pravzaprav manifest proti starizmu, in med bralci takoj vzbudila veliko zanimanje. Pred kratkim je izšla v slovenščini z naslovom Lepota let: Manifest proti starizmu in konec junija jo je predstavila tudi v Ljubljani. Ashton trdi, da starih ljudi ni, da so le starejši. Beseda starejši je most, pravi, kajti vedno se najde kdo, ki je od tebe starejši ali mlajši. Beseda starejši te ne opredeljuje z leti, ki jih nosiš na grbi, ampak te postavlja na neopredeljeno mesto v družbi. Šele ko je tako, te nihče ne more poriniti v skupino starih in ranljivih državljanov.
-
Špela Pirnat z Jesenic se je s slikarskimi barvami srečala že v najzgodnejši življenjski dobi, saj je bil njen oče rezbar in slikar samouk. V šolskih letih je še občasno slikala, ko se je zaposlila in si ustvarila družino, pa je v prostem času predvsem šivala oblačila.
V zrelih letih se ji je želja po slikanju vnovič zbudila, in ker se je želela naučiti česa novega, se je vpisala v slikarsko šolo akademske slikarke Brigite Požegar Mulej v Radovljici.
Blizu ji je realistično slikarstvo in slika predvsem v olju na platno. »Nekako ne morem delati abstrakcij, tudi živih barv ne maram. Rada pa slikam portrete. Pri tem se vedno potrudim ujeti pravi izraz na obrazu in značaj osebe. Sčasoma sem se naučila, na kaj moram biti pozorna,« pravi slikarka, ki je članica kluba Dolik, likovne sekcije Kulturnega društva Svoboda Tone Čufar Jesenice. Sodelovala je že na nekaj skupinskih razstavah. Ne udeležuje pa se slikarskih kolonij, pravi namreč, da slika zelo počasi, dolgo pili in popravlja sliko, saj zlepa ni zadovoljna z narejenim.
-
Niko Dragoš je najstarejši Slovenec
Nikolaj Dragoš, ki zadnjih deset let živi v poljanski enoti Doma upokojencev Center v Ljubljani, je 27. avgusta dopolnil 110 let in tako postal najstarejši Slovenec. Po rodu je iz Bele krajine, čeprav ga je življenjska usoda že zgodaj odpeljala drugam. Opravljal je več poklicev, med drugim je bil graničar, miličnik in knjigovodja in vedno se je zlahka prilagodil novim razmeram. V domu se dobro počuti, pri stotih letih je napisal knjigo spominov, dokler mu je zdravje dopuščalo, pa se je veliko sprehajal.
-
Geslo Vsi smo ena generacija! zagotovo že poznate, saj vabi na Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), prireditev, namenjeno medgeneracijskemu sožitju, ustvarjalnosti in izmenjavi idej. Letos bo v Cankarjevem domu v Ljubljani že sedemnajsti po vrsti, in sicer od torka, 26. septembra, do četrtka, 28. septembra.
Organizatorji – Zveza društev upokojencev Slovenije, podjetje Proevent in zavod RIKUS – so poskrbeli, da bo vse tri dni pestro dogajanje. V strokovnem programu bodo razprave na aktualne teme, kot so strategija dolgožive družbe, položaj starejših v naši družbi, pravice in soodgovornost življenja v starosti, priprava na upokojitev, delo starejših ter skupnostne oblike preživljanja časa.
-
STARANJE V SLOVENIJI
Pri oseminosemdesetih letih je Trstenjak padel in si zlomil kolk. Vstavili so mu umetnega. Ko sem ga spremljal na kontrolo, se je kirurgu hvaležno pohvalil, kako dobro že hodi in ga nič ne boli; drugi kolk pa ga boli, je dodal. Kirurg, njegov stari znanec, je v prijetnem vzdušju dodal: »Ta ne sme boleti, saj je star šele en mesec, drugi pa skoraj 90 let!« Pa je vseeno bolje varovati svoje kolke in druge kosti, zato se danes ustavimo pri dobrih možnostih za preprečevanje padcev v starosti.
-
Ta konec tedna, od 8. do 10. septembra bo na Gospodarskem razstavišču še posebej živahno, saj bo potekal že 12. Otroški bazar. To je pravzaprav sejem za družine, saj se otroci zabavajo ob različnih delavnicah, igrah, športnih dejavnostih, glasbenih, plesnih in gledaliških nastopih, spoznavajo poklice in še in še …, odrasli pa izvejo marsikaj novega ob spregledu sejemske ponudbe in predavanjih.
Bazar bo v petek uradno odprla ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost dr. Anja Kopač Mrak, vsak dan od 14. do 17. ure bo tudi na razstavnem prostoru ministrstva. Na bazar ste vabljeni seveda tudi babice in dedki, posebej petek bo namenjen medgeneracijskemu druženju. Dnevni centri aktivnosti za starejše (DCA) bodo pripravljali plesne delavnice za vse generacije, vsak si bo lahko izdelal družabno igro spomin, obiskovalci bodo razvijali in trenirali svojo pozornost ter koncentracijo.
Kako do podatkov o obračunanih prispevkih
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sporočilu za javnost navaja informacije o aktivnostih zavoda za zagotovitev obračuna in plačila prispevkov ter vštevanja obdobij zavarovanja v pokojninsko dobo. Daljše poročilo povzemamo v nadaljevanju.
Po mnenju Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) napovedane aktivnosti Finančne uprave Republike Slovenije (FURS) o poostrenem nadzoru nad obračuni prispevkov za socialno varnost pomenijo korak k zmanjšanju števila nepredlagateljev obračunov davčnih odtegljajev oziroma obračunov prispevkov za socialno varnost, s tem pa tudi zmanjšanje kršitev temeljnih pravic delavcev.
-
Kaj so nam o tem povedali sogovorniki iz Slovenije in tujine?
Katarina Podobnik, univ. dipl. bibliotekarka, Škofja Loka: »V službo v Ljubljani sem se veliko let vozila z osebnim avtomobilom, odkar pa uporabljam javni prevoz, lahko povem, da ima številne prednosti. Vidim jih predvsem v tem, da prideš v službo veliko bolj umirjen, saj ti med vožnjo ni treba paziti na druge udeležence v prometu, razmišljati o kolonah in o tem, kje boš parkiral. Lahko prebereš kakšno knjigo, revijo ali časopis, razmišljaš ali preprosto zapreš oči, se 'odklopiš' in se sprostiš.«