Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  •  Naj zgodbe starejših ne gredo v pozabo 

    10. februar 2023

     Zavod Dobra pot iz Brkinov skrbi za ohranjanje naravne in kulturne dediščini tudi z zbiranjem izkušenj in spominov starejše generacije. Nalašč za to so ustvarili aplikacijo Zapisi spomina, ki omogoča beleženje in objavljanje spominov starejših o najrazličnejših vidikih življenja v preteklosti.

    S pobudo opozarjajo na pomen ohranjanja ustnega izročila, povezujejo generacije ter spodbujajo prenos znanj med starejšimi in mlajšimi. Aplikacijo najdete na povezavi https://zapisi-spomina.dobra-pot.si, registrirajte se ter sledite napotkom za branje ter dodajanje zapisov, fotografij ali videozapisov.

  •  Festival za romantične duše 

    10. februar 2023

     V Ljubljani se od praznika slovenske kulture, 8. februarja odvija nov festival - LUV fest ali Festival Umetnosti in Vandranja. Povezuje številne ljubljanske kulturne institucije, umetnike, hotelirje, gostince in druge ponudnike. Zaključil se bo  12. marca, na dan, »ko se ptički ženijo« in ko bodo po Gradaščici zaplavali gregorčki.

    Udeležite se katerega od posebnih doživetij, ki so jih v Javnem zavodu Turizem Ljubljana pripravili za otroke, odrasle, zaljubljene pare in tudi samske.

    Med drugim se lahko udeležite posebnih vodenje po mestnih muzejih in galerijah, zlatarske in lončarske delavnice, ki sta namenjeni zlasti  zaljubljenim parom, ter Noč erotičnega filma (10. in 14. februarja) v Kinodvoru.

  • Prešernov recital,  proslava, pa smenj

    7. februar 2023

     Za slovenski kulturni praznik, 8. februar, javni zavodi in nevladne organizacije s področja kulture pripravljajo raznolik program za vse generacije.

    Osmega februarja bo spet »v živo« Prešernov smenj v Kranju, ki je ena najbolj prepoznavnih prireditev ob kulturnem prazniku. Odprti bodo kulturni hrami, ki na ogled postavijo svoje bogate vsebine. Obiščete lahko Prešernovo hišo, Mestno hišo in grad Khislstein, kjer je na ta dan vstop brezplačen. Med sprehodom po mestu si lahko ogledate še sejem domače in umetnostne obrti in poslušate recitacije Prešernovih pesmi.

  • Fantek in punčka - predstava za malčke

    6. februar 2023

     Pionirski dom – Center za kulturo mladih vabi na premierno uprizoritev predstave Fantek in punčka, ki bo v sredo, 8. februarja, ob 18. uri v Festivalni dvorani v Ljubljani.

    To je lepa priložnost, da se ob kulturnem prazniku družijo babice in dedki ter vnukinje in vnučki.  Predstava Fantek in punčka je nastala po istoimenski knjižni uspešnici pesnika, dramaturga in publicista Blaža Lukana, ki je bila nagrajena z Levstikovo nagrado za izvirno leposlovno delo leta 2021. Pesnik črpa navdih iz otrokovega doživljanja sveta, ki ga prelije v poezijo. V knjigi prisrčnih pesmi, ki nagovarjajo prav vso družino, se fantku in punčki godijo različne stvari – je smeh in veselje, je hipna žalost in jeza, je igra in čudenje in tisoč vsakdanjih drobnarij, iz katerih je spleteno otroštvo. A vselej je zanju pripravljen tudi topel mamin in atov objem.

  • Cilj pokojninske reforme je tudi preglednejši sistem

    februar '23

     

    Ta mesec se bodo pokojnine po napovedih redno uskladile za 4,9 odstotka, izplačan pa bo tudi poračun za januar. Kakšno je stanje pokojninske blagajne in tudi o tem, kdaj nas čaka nova reforma obveznega pokojninsko-invalidskega sistema zavarovanja ter kaj naj bi prinesla, smo se pogovarjali z generalnim direktorjem Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijanom Papežem.

    Lani so bile izvedene tri uskladitve pokojnin: januarja dodatna v treh različnih višinah, februarja redna (4,4 odstotka), novembra in decembra pa začasna (4,5 odstotka). Kako pa kaže za letos?

  • Validacija – metoda za pogovor ob demenci (2)

    februar '23

    DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI

    Zadnje mesece se v rubriki o dolgotrajni oskrbi mudimo pri demenci. Ta bolezen najhuje prizadene svojce, ker ne razumejo čudnega očetovega ali materinega vedenja. Z njima se ne morejo normalno sporazumevati. Učinkovita metoda za komuniciranje ob demenci je validacija, ki jo je pred desetletji izumila ameriška negovalka Noami Fail. Validacijo v knjigi Zid molka opisuje avtorica Astrid van Hülsen, ki je v Evropi razvila to dragoceno metodo za komuniciranje z bolnikom, ki ima demenco. Validacijskega pogovora se lahko nauči vsakdo; veliko pomaga že, če usvojimo njegove osnove.

  • Slovensko zdravstvo je hudo bolno

    februar '23

    AKTUALNO

    Številne posameznice in posamezniki so v zadnjem času ostali brez osebnega zdravnika, tako so jim kršene osnovne človekove pravice, čakalne dobe na specialistične preglede in posege so (pre)dolge, nekaterim zdravnikom (zasebnikom in koncesionarjem) je omogočeno kovati dobičke na plečih javnega zdravstva, na ta način pa spodbujajo razlikovanje med bolnimi ljudmi ...

    Slovensko zdravstvo je zares hudo bolno, pravijo nekateri naši bralci in bralke, ki so desetletja plačevali vse potrebne zdravstvene prispevke, in to še vedno počno. Prva je zapisala, da je pri svojih 79 letih kot srčna bolnica dobila iz Zdravstvenega doma Ljubljana »prijazno« sporočilo, da se je njena zdravnica upokojila in si mora zato poiskati drugo zdravnico ali drugega zdravnika. In čeprav to počne že dva meseca iz dneva v dan, tudi s pomočjo računalnika, ga ne najde v bližini. Živi sama, avtomobila nima, sorodnikov pa tudi ni v bližini.

  • NOVICE OD VSEPOVSOD

    februar '23

    Dnevni center za začasne nastanitve

    V Novem mestu so ob praznovanju 43. rojstnega dne doma starejših občanov odprli dnevni center z začasnimi nastanitvami, ki je velika pridobitev za celo regijo. Kot je dejala direktorica doma Milena Dular, so jo simbolno poimenovali Ajda – po rastlini, ki dozori pozno v jeseni in je eno izmed najbolj hranilno bogatih živil, tako kot so v jeseni življenja polni bogatih izkušenj in modrosti njihovi stanovalci in uporabniki. Opozorila pa je tudi, da se tudi v njihovem domu spopadajo s perečo kadrovsko podhranjenostjo.

  • Kako čim učinkoviteje varčevati z energijo

    februar '23

    POISKALI SMO ODGOVOR

    V uredništvo pogosto dobivamo najrazličnejša vprašanja bralk in bralcev. Če je le mogoče, se potrudimo, da najdemo odgovore nanje. Tiste, za katere menimo, da bi koristili tudi preostalim bralcem, bomo objavljali v reviji.

    Bralka iz okolice Kočevja je po telefonu potožila, da ne ve, kako naj še varčuje, da bodo zneski na položnicah za stanovanjske stroške čim nižji. Z možem živita sama v precej veliki hiši. Pravi, da redno ugašata luči, tudi radiatorje odpirata »varčno«, pa so zneski na položnicah vseeno visoki.

  • Kako varčujete?

    februar '23

    Anketa

    Sogovornike smo vprašali, kako ravnajo, da pri vsakdanjih stroških prihranijo evro ali dva.

    Neda Luznar, upokojena profesorica zdravstvene vzgoje, Ljubljana: »Elektriko v gospodinjstvu poskušam uporabljati varčno. Kupujem samo aparate z oznako varčni uporabniki elektrike. Vse žarnice sem zamenjala z LED sijalkami. Večje potrošnike priklopim v času, ko je tok cenejši. Ne kuham in ne ogrevam vode in prostorov na elektriko. Me pa zelo moti, da je omrežnina s trošarino skoraj enkrat višja od dejanske porabe. Pri nas so zelo pogoste cene storitev pavšalno določene, kar velikokrat ni pošteno do potrošnika.«  

  • 1
  • …
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov