Kažipot, ki olajša marsikatero pot
Dokler nismo sami postavljeni pred dejstvo, da smo se »kar naenkrat postarali« in se v tej novi situaciji ne znajdemo, ali dokler niso pred to postavljeni naši starši in ne potrebujejo pomoči, se zdijo številna logistična vprašanja enostavna. Ko pa ugotovimo, da se to ne dogaja samo drugim, ampak se tudi mi nenadoma znajdemo pred številnimi specifičnimi vprašanji in ne vemo, kako priti do pravih odgovorov, smo precej nemočni.
Da se ta zgodba ne bi vedno znova ponavljala, je rešitev v Kažipotu, pobudi, ki je »zacvetela« leta 2018 in so jo predebatirali v več skupinah. Ideja za to pa se je porodila že prej, ko je dr. Jože Gričar s številnimi sodelavci v več čezmejnih projektih, ki vključujejo tudi srebrno ekonomijo, aktivno staranje in povezovanje, med več zanimivimi idejami predstavil tudi izjemne dosežke Kanade. Ministrstvo za starejše imajo tako na zvezni ravni kot tudi na ravni provinc in s tako odgovornim odnosom do starejših so možnosti za dostojno in aktivno starost pestre in realne. Pri njih se velja učiti, pravi.
-
Za slovenske zmage
Zagotovo so oblasti v Pekingu temeljito razmislile, v kakšno avanturo se podajajo, ko so sporočili, da kandidirajo za organizatorja 24. zimskih olimpijskih iger. Ne le zato, ker zimski športi na Kitajskem nimajo take tradicije, kot jo imajo v evropskih ali severnoameriških državah, temveč tudi zato, ker je izvedba takega projekta povezana z milijardnimi stroški. S kandidaturo so Kitajci svetu sporočili, da so gospodarsko dovolj močni za izvedbo tega zahtevnega projekta, in kot je razbrati iz ugotovitev Mednarodnega olimpijskega komiteja, so v preteklih letih zgradili vse, kar je potrebno za izvedbo zimskih olimpijskih iger. Ta naj svetu na zelo otipljiv način pokaže, da je Kitajska svetovna velesila, ki se lahko primerja s katero koli državo, še posebej z Združenimi državami Amerike.
Koristi le celovito obvladovanje bolezni
V Sloveniji za rakom zboli vsako leto 15.000 ljudi, rak je najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah. Ob tem strokovnjaki poudarjajo, da je več kot tretjino primerov raka mogoče preprečiti, drugo tretjino pa je ob zgodnjem odkritju mogoče pozdraviti.
Najpogostejši raki pri nas (kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke in prostate) so povezani z nezdravim življenjskim slogom, čezmernim sončenjem, nepravilno prehrano, kajenjem in čezmernim pitjem alkoholnih pijač.
-
MOJI PODATKI SO MOJA STVAR
Tudi pri uporabi svetovnega spleta smo izpostavljeni določenim nevarnostim, ki pretijo slehernemu uporabniku, zato je treba biti pri vsaki uporabi zelo previden.
Najpogostejše nevarnosti, ki nam pretijo, so zlasti socialni inženiring, spletne prevare, vdori v uporabniške račune in izguba podatkov.
Socialni inženiring je najpogosteje uporabljena tehnika v primerih zlorabe osebnih podatkov. Napadalec namreč pridobi zaupne podatke in informacije z zlorabo zaupanja žrtve oziroma manipulacijo. Pri tem ne gre za uporabo naprednih tehnoloških metod, ampak uporablja različne socialne veščine (vzbujanje zaupanja, prepričevanje, usmiljenje, lažno predstavljanje …) za pridobitev zaupnih podatkov ali informacij. Te nato najpogosteje uporabi za pridobivanje premoženjske koristi, v nekaterih primerih pa tudi v druge namene, kot so izsiljevanje, grožnje, šikaniranje ali drugačno spravljanje žrtve v stisko oziroma nelagoden položaj.
Ali znate in zmorete biti točni?
Vedno je pravi čas, da storimo to, kar je prav. Martin Luther King
Zavedati se je treba, da točnost pomeni tudi in predvsem spoštovanje. Predvsem drugih.
Spomini v trenutku sežejo v otroštvo. Kako radi se pravzaprav vračamo v to zgodnje obdobje. Takrat sem vedno tekla v šolo, da je le ne bi zamudila. Čutila sem veliko odgovornost in se bala posledic. Sram bi me bilo priti prepozno in se nato opravičevati. Prav v otroštvu so me naučili te spoštljive čednosti. Hvaležna sem. Vedno znova.
Sklad Mojce Senčar v podporo raziskavam
Združenje proti raku dojk Europa Donna Slovenija letos obeležuje 25 let svojega delovanja. Ob jubileju, tik pred svetovnim dnem boja proti raku ter v spomin na dolgoletno predsednico združenja, so predstavili sklad Mojce Senčar za podpiranje raziskav s področja raka dojk in rakov rodil.
Zduženje Europa Donna Slovenija je v 25. letih zelo pripomoglo k osveščanju, dostopnosti zdravljenja ter celostni rehabilitaciji bolnic, ki vključuje tudi psihosocialno podporo. Kot je na današnji novinarski konferenci poudarila predsednica združenja Tanja Španič, ima pri tem velike zasluge dolgoletna predsednica, zdravnica in primarijka Mojce Senčar. Njena dediščina je bogata zlasti na področju zagovorništva ter psihosocialne pomoči. Nikoli ji ni bilo odveč deliti svojih izkušenj in strokovnega znanja, predvsem pa je ta srčna ženska, ki je preminila maja 2019, na vsakem koraku bodrila in opogumljala bolnice z rakom.
-
Slovenija kvačka je projekt, v katerem sodeluje 212 kvačkaric, točneje 211 ljubiteljic in en ljubitelj kvačkanja. Od septembra so kvačkale izdelke, s katerimi se želijo vpisati v Guinnessovo knjigo rekordov. Skupno so pripravile okoli 1200 izdelkov, kvačkanih v c2c tehniki, med njimi grbe vseh 212 občin, s katerimi kandidirajo za vpis med svetovne rekorderje.
Kot so poudarile na novinarski konferenci, je še pomembnejše to, da so s projektom povezale Slovenijo in zbudile zanimanje za kvačkanje. Pobudnica projekta je bila Jadranka Smiljić, ki je pred dvema letoma z Anito Kac že dosegla Guinnessov rekord v maratonu neprestanega kvačkanja. Vsekakor pa je projekt povezal tudi različne generacije iz vseh slovenskih regij. Predstavnica starejše, Emi Gregorič iz osrednjeslovenske regije, se je denimo na ta način naučila uporabljati Zoom, mlada Sanja Habjanič iz primorsko notranjske regije pa je poudarila, da so dobile priložnost pokazati ljudem, da kvačkanje ni dolgočasno, kot se nekaterim zdi.
Dodatna uskladitev januarskih pokojnin
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) je na današnji seji sprejel sklep o dodatni uskladitvi pokojnin in drugih prejemkov. Odstotki uskladitve so odvisni od leta upokojitve, kot to določa sredi januarja sprejeta pokojninska novela. Uskladitev pokojnin se bo izvedla pri izplačilu pokojnin za januar.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je bila novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju sprejeta zaradi odprave zaostankov pri usklajevanju pokojnin in drugih prejemkov, uveljavljenih do konca leta 2010, ter tistih, uveljavljenih v letu 2011. Pokojnine in drugi prejemki, uveljavljeni do konca leta 2010, se bodo dodatno uskladili za 3,5 odstotka, v letu 2011 uveljavljene pokojnine in drugi prejemki za 1,7 odstotka, vse ostale pa za odstotek. Po tem sklepu usklajena najnižja pokojnina znaša 282,36 evra, zagotovljena pokojnina 626,20 evra, najnižji znesek invalidske pokojnine pa 392,43 evra.
Inovativna, bolj zdrava živila
Inštitut za nutricionistiko je razglasil najbolj inovativna živila leta 2022. To so živila, proizvedena v Sloveniji, ki so v prodaji v zadnjem letu, ki imajo ugodno prehransko sestavo (so bolj zdrava) ter bolj prijazna potrošniku ter okolju.
V sedmem izboru najbolj inovativnih živil so priznanja dobili:
Eta Kamnik za lečin bolognese Natureta, Spar Slovenija za Spar premium kruh z bučno prgo in drožmi in namaz iz laškega fižola, Mercator IP za izdelke iz linije Minute: obroki iz kvinoje, polnozrnatega riža in ajde z dodano zelenjavo, Mlekarna Planika za kefir z vitaminom D3, Mlinarjev sin za pirine testenine s sirotko, Engrotuš d.o.o., v sodelovanju z Ano Roš in BeLife, za kombucha hruška z ajdo in pehtranom, Sirarstvo Tinka za proseni desert.
-
V nedeljo, 23. januarja, bo minilo 150 let od rojstva arhitekta Jožeta Plečnika. Ob tej priložnosti se bo zvrstilo nekaj dogodkov, ki so pravzaprav uvertura v letošnje Plečnikovo leto, 7. januarja je namreč tudi minilo 65 let od njegove smrti.
V Ljubljani bodo v Plečnikovi hiši v Trnovem prav na mojstrov rojstni dan pripravili dan odprtih vrat z vodenimi ogledi. Že jutri pa bodo tam odprli razstavo Plečnik in pika, ki predstavlja nastajanje biografskega stripa o Plečniku, ki sta ga ustvarila zgodovinar Blaž Vurnik in stripar Zoran Smiljanić. Mimogrede, v teh dneh naj bi izšel že njegov prvi ponatis