Pravica posameznika je omejena s pravico drugega
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je ob dnevu človekovih pravic, 10. decembru, poudaril, da je nesebična zaščita dostojanstva sočloveka naša dolžnost. Čas je, da delujemo razumsko in poskrbimo, da bodo pravice in svoboščine, ki smo jih zaradi epidemije primorani začasno omejevati, na enaki ali še višji ravni, kot so bile pred njo, je dejal.
Prepričan je, da so človekove pravice in temeljne svoboščine v teh časih izpostavljene bolj kot kadarkoli prej. "V Sloveniji smo na temeljih, ki jih predstavlja skrb za dostojanstvo človeka, dosežene pravice kot izjemno dediščino narodov zapisali v ustavo in druge akte, zanje skrbeli, jih krepili in razvijali. Z razmahom pandemije, ki je poglobila stiske mnogih, povečala neenakost in zbudila nestrpnost ter povečala nezaupanje med nami, pa smo prišli do točke, ko se moramo vprašati, ali si dovolj in iskreno prizadevamo za zaščito dostojanstva slehernika," je zapisal varuh.
-
V farmacevtskem podjetju Krka med zaposlenimi zelo spodbujajo prostovoljstvo. Že tradicionalnega tedna humanosti in prostovoljstva, ki ga pripravijo v aprilu, se redno udeležuje najmanj 20 odstotkov zaposlenih v Krki v Sloveniji in Termah Krka. Številni zaposleni pa se s prostovoljnim delom ukvarjajo vse leto, v svojem prostem času. Tak je tudi Uroš Pribošek, iz Razvoja in proizvodnje učinkovin z oskrbo, ki so mu ob mednarodnem dnevu prostovoljstva podelili priznanje Krkin prostovoljec leta 2021. Je član prostovoljnega gasilskega društva Mokro polje, organizira pomoč na domu ljudem, ki številnih opravil ne zmorejo sami in pri Rdečem križu sodeluje kot usposobljen bolničar. Vsako leto se udeležuje tudi krvodajalske akcije. Če bi bilo na svetu več prostovoljcev, pravi Uroš Pribošek (na fotografiji), bi v zelo kratkem času skupaj ustvarili kraj razumevanja, naklonjenosti in sočutja.
V zasnežene gore le primerno opremljeni
Zaradi nižjih temperatur, krajšega dneva, zaprtih planinskih koč in specifičnih snežnih razmere odhod v gore pozimi zahteva natančno načrtovanje, pridobivanje informacij s terena, upoštevanje osebnih izkušenj, ustrezno opremo, ki jo moramo tudi znati uporabljati so ob začetku zimske planinske sezone opozorili na Planinski zvezi Slovenije.
Mnogi obiskovalci se ne zavedajo občutljivosti in krhosti gorskega sveta, poleg tega se v gore odpravljajo nepripravljeni, je poudaril podpredsednik Planinske zveze Slovenije in inštruktor planinske vzgoje Martin Šolar ter orisal posebnosti orientacije pozimi: " Poti so v zimskem času praviloma pod snegom, prav tako so v mnogo primerih pod snegom tudi markacije, oznake so lahko zamedene. Ob tem moramo tudi upoštevati, da trasi poti, ki je sicer vrisana na zemljevidu ali jo imamo v navigaciji, ne velja slepo slediti. Oceniti je treba snežne oziroma plazovne razmere in šele v primeru, da je ocena tveganja nizka, sledimo vidni točki našega vzpona ali kompasu in zemljevidu ali navigacijski napravi."
Zbiranje osnovnih dobrin za najranljivejše
Misija Človek je projekt, ki ga pod okriljem Mladinskega centra Celje in Gimnazije Celje vodijo mladi, dijaki in študentje in s katerim pomagajo najranljivejšim med nami: otrokom, starejšim, družinam in živalim.
Zanje zbirajo potrošni material, kot so: hrana z daljšim rokom trajanja (testenine, riž, paštete, kosmiči …), higienski izdelki (zobne kreme, mila, šamponi, higienski vložki, negovalne kreme ...), izdelki za šolo in ustvarjanje (zvezki, risalne bloke, barvice, flomastri, plastelin, akrilne barvice …), izdelki za čiščenje (pralni praški, sredstva za pranje posode, mehčalci …) in izdelki za živali(hrana za mačke in pse, koruza, proso, odeje, posode …). Vse dobrine bodo mladi prostovoljci pregledali, sestavili v pakete in jih odnesli v zavetišča za brezdomce, materinske domove, zavetišča za živali in drugim, ki jim pomoč pride prav.
Fantje z vasi prejeli jabolko navdiha
Predsednik republike Borut Pahor je vročil priznanje jabolko navdiha članom vokalne skupine Fantje z vasi, ki so v treh letih obiskali vseh 125 domov za starejše po Sloveniji. Priznanje so prejeli za srčni preplet glasbe in ljubeznivosti, ki so ju ponesli v sleherni dom. Tako so postali glasniki prostovoljstva in nesebičnosti, prinašalci dobre volje, so v utemeljitvi nagrade zapisali v predsednikovem uradu.
Tone Plevčak, Janez Mraz, Franc Turnšek, Slavko Živičnjak in Toni Korez iz vasi Kostrivnica pod Bočem so leta 2019 ustanovili skupino Fantje z vasi, da bi s petjem ljudem vzbujali veselje do življenja. Skrbno so izbrali pesmi, ki pri zrelejšem občinstvu prebudijo dragocene spomine, pri mlajšem pa ponos na ljudsko izročilo in modrost. Svoje nastope žlahtnijo s šaljivimi pripovedmi.
Božičkova pošta za pomoč starejšim
Pošta Slovenije tudi letos otroke spodbuja k pisanju in razmišljanju o dobrih delih. Tradicionalni projekt Božičkova pošta poteka že enajsto leto zapored in bo tudi letos dobrodelno obarvan. Pošta Slovenije bo namreč za vsako prejeto pismo del sredstev namenila društvu Humanitarček za projekt Vida, za pomoč starejšim, ki živijo pod pragom revščine.
Otroci lahko Božičku pišejo do 18. decembra, in sicer na naslov: BOŽIČEK, Za pravljičnimi vrati Poštarja Pavlija 7, 2002 Maribor.
Vsem otrokom bo Pošta Slovenije konec leta podarila virtualni ogled pravljice Najprisrčnejši velikan, ki jo izvaja Lutkovno gledališče Ljubljana. Pravljica bo med 20. decembrom 2021 in 5. januarjem 2022 na ogled na povezavi www.posta.si/bozickova-posta
Jutranje razgibavanje v dobri družbi
Ne glede na mraz, sneg ali dež ljudje, oblečeni v oranžno, telovadijo vsako jutro ob 7.30. To so člani Društva Šola zdravja, ki redno telovadijo ob vsakem vremenu zunaj na prostem, tudi na snežnih površinah (dokaz je fotografija ene od domžalskih skupin). Več kot 5600 jih je že, skupine delujejo v 89 občinah. Telovadijo po metodi »1000 gibov« in s preprostimi vajami, primernimi za vsakogar, v pol ure razgibajo vse telo. Pridružite se jim še vi. Če v vašem kraju skupine »oranževcev« še ni, pa bi jo želeli imeti, pokličite društvo na tel. št.: 059 932 066 ali pišite na e-naslov: info@solazdravja.si.
Napreduje le skupnost, ki jo povezuje solidarnost
Letošnji mednarodni dan prostovoljstva, 5. december, poteka pod naslovom Prostovolji zdaj za našo skupno prihodnost. Kot poudarjajo v Slovenski filantropiji, želi slogan navdušiti posameznike, ne glede na to, ali so odločevalci ali prebivalci tega sveta, da za ljudi in planet ukrepajo ZDAJ ter se vključijo v reševanje problemov in iskanje trajnih in izvedljivih rešitev.
To je tudi priložnost, da spomnimo, kako velik je pravzaprav prispevek prostovoljk in prostovoljcev k družbeni blaginji. Iz poročila o prostovoljstvu za leto 2020 je razvidno, da se je pri nas kljub omejitvam številnih skupinskih aktivnosti kar 188.803 posameznikov prostovoljcev borilo za spremembe, opravili pa so skoraj 7,4 milijonov ur prostovoljskega dela. Po Pravilniku prostovoljskega dela in vpisniku je bilo tako v letu 2020 skupaj opravljenega za več kot 74,6 milijonov evrov prostovoljskega dela. Največ prostovoljskega dela je bilo opravljenega na področju socialne dejavnosti. sledili pa sta področji vzgoje in izobraževanja ter področje kulture in umetnosti.
Invalidi za vključujočo družbo
Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije želi ob današnjem mednarodnem dnevu invalidov družbo spodbuditi k boljšemu razumevanju vprašanj, povezanih z invalidi, z njihovimi temeljnimi pravicami in vključevanjem v družbo. Pri tem poudarjajo pomen polne vključenosti invalidov kot enakopravnih in enakovrednih članov.
Sodobno invalidsko varstvo ni več varstvo v običajnem smislu besede, saj invalidi niso več predmet skrbi in oskrbe, ampak gre za model, ki je usmerjen v posameznika in temelji na človekovih pravicah in enakih možnostih. V tem pogledu smo tudi v Sloveniji dosegli nesporne uspehe, je v poslanici ob svetovnem dnevu zapisal predsednik sveta Borut Sever.
-
Upokojena zdravnica, publicistka in predavateljica Metka Klevišar velja za gospo, ki pozorno posluša življenje. In ker zna dobro poslušati, zna tudi dobro pripovedovati, zato so njene knjige, časopisne kolumne in objave na družbenih omrežjih zelo brane. Njeni zapisi nas spodbujajo, da na vsakdanjik – z vsemi njegovimi tegobami vred – pogledamo z druge strani. Prepričana je, da je vsak naš dan dragocen in se ga moramo veseliti. Zato predlaga: ne odlagajmo življenja na jutri. Vsak dan uresničimo tisto, kar se nam zdi v tistem trenutku pomembno, preberimo kaj, pokličimo koga, razmislimo o čem. Predvsem pa se potrudimo videti tisto, kar je lepo.