-
Zemlja je največji trdni planet in edini prostor v vesolju, za katerega vemo, da na njem obstaja življenje. Namesto hvaležnosti za vse, kar nam daje, pa si jo njeni prebivalci prizadevamo uničiti, kolikor se le da. Prenaseljenost, pretirano izkoriščanje ali zastrupljanje vodnih in energetskih virov, čezmerno izpuščanje toplogrednih plinov in kopičenje odpadkov so med glavnimi okoljskimi grehi, ki se nam že maščujejo.
Mreža okoljskih nevladnih in nepridobitnih organizacij, poimenovanih Plan B, je sestavila predloge, s katerimi lahko prav vsak izmed nas pripomore k temu, da bodo naravne vrednote uživale še številne generacije zanamcev. Enega ali več predlogov poskušajte vtkati v svoj vsakdan, če tega še ne počnete.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Kako se imenuje izdelek FOOT CARE Kozmetike Afrodita, ki vsebuje 25 odstotkov uree?
Otiščance, trdo in poroženelo kožo boste nežno, a kljub temu temeljito odstranili z gobico Any za odstranjevanje trde kože iz linije za popolno nego nog in stopal FOOT CARE Kozmetike Afrodita. Da pa bo poroženela koža res samo še bled spomin iz preteklosti, v stopala vsako jutro in večer vmasirajte SOS balzam za trdo in razpokano kožo iz iste linije. Nadvse učinkovit izdelek vsebuje 25 odstotkov UREE, ki zagotavlja odlično vlaženje in uravnava debelino trde in poroženele kože. S pomočjo karitejevega masla, kokosovega in sončničnega olja kožo bogato nahrani ter poskrbi za hitro mehčanje kože. Oba izdelka lahko uporabljate tudi za odstranjevanje trde kože na rokah, komolcih in kolenih.
-
Festival zdravja že tretjič
Na prvo junijsko nedeljo bodo ljubljanske Križanke ponovno postale središče zdravega načina življenja. Lekarna Ljubljana namreč v nedeljo, 5. junija, že tretje leto zapored pripravlja Festival zdravja. Obiskovalci bodo lahko opravili brezplačne preventivne meritve, se posvetovali z magistri farmacije o pravilni in varni uporabi zdravil ter zdravem življenjskem slogu, spoznali ustrezne vaje za hrbtenico, medenico in ramenski obroč ter kupili izdelke po ugodnih cenah, za otroke bodo pripravili različne ustvarjalne in poučne delavnice. Letošnja novost festivala bo kuharski šov, po katerem boste tudi sami z lahkoto pripravili enostavne zdrave obroke.
-
Preprečevanje nastajanja odpadkov je poleg preusmerjanje odpadkov od odlagališč in energetske predelave v recikliranje, eden ključnih elementov za manjše onesnaževanje okolja, je glavno sporočila dvodnevne konference Zero Waste Europe, ki je potekala zadnji konec tedna v aprilu v Ljubljani.
Zero Waste Europe združuje devetnajst nacionalnih organizacij (v Sloveniji je to Društvo Ekologi brez meja, poleg občin Ljubljana, Vrhnika, Borovnica, Log Dragomer, Bled in Gorje), lokalne skupnosti, podjetja in posameznike iz vse Evrope. Konferenca je otekala v Ljubljani, ki letos nosi naziv, Zelena prestolnica Evrope 201. Je namreč prva evropska prestolnica z največjim deležem ločeno zbranih odpadkov - kar 65 odstotkov v letu 2015, do leta 2025 pa želijo povečati ločeno zbiranje na 78 odstotkov. Statistično gledano, vsak prebivalec na leto ustvari manj kot 150 kilogramov mešanih ostankov, tistega torej, kar ne reciklirajo ali kompostirajo.
Državna priznanja prostovoljcem
Predsednik republike Borut Pahor in predsednik odbora za podelitev državnih priznanj na področju prostovoljstva Primož Jamšek sta podelila državno nagrado in priznanja za prostovoljstvo za leto 2015. Državno nagrado je prejela Terezija Novak, ki se je s prostovoljstvom seznanila že kot članica Gasilskega društva Loče in Rdečega križa Slovenske Konjice. Pozneje je v Društvu upokojencev Loče prevzela delo tajnice, kmalu pa je začela delovati še kot koordinatorka programa Starejši za starejše. Kot piše v utemeljitvi nagrade, se je usposobila za delo in k dejavnosti pritegnila še 15 somišljenikov, na katere je prenašala znanja in izkušnje. Ob prejemu nagrade je citirala misel nekdanjega ameriškega predsednika Franklina D. Roosevelta "naredi kar moreš, s tistim, kar imaš, kjerkoli si že", ki je, kot je dejala, napisana prav za prostovoljstvo.
Bela knjiga odpira razpravo o pokojninskem sistemu
Minitrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je včeraj javnosti predstavilo belo knjigo o pokojninah. Čeprav je pokojninska reforma iz leta 2012 učinkovita, pa je po mnenju ministrice Anje Kopač Mrak cilj teh sprememb dolgoročna finančna vzdržnost pokojninskega sistema, in zagotavljanje ustreznih pokojnin tudi za tiste, ki se bodo upokojevali po letu 2020 (takrat naj bi po načrtih ministrstva spremembe začele veljati). Spremembe, zajete v belo knjigo, naj bi pravzaprav veljale za tiste, ki se šele zdaj zaposlujejo ali celo še študirajo.
Ste bili med prvimi na Debelem rtiču?
Mladinsko zdravilišče in letovišče Rdečega križa Slovenije na Debelem rtiču letos praznuje 60. let. Jubilej bi radi praznovali z donatorji in prostovoljci, ki so leta 1955 postavljali temelje letovišča in tudi z otroki, ki so tu prvič letovali že naslednje leto, in še vsa naslednja.
Ste s svojim prostovoljnim delom ali donacijo pomagali sto tisočem otrok sanjati svoje sanje? Ste eden od stotih, katerega sanje so zrasle med počitnicami na Debelem rtiču? Ste eden od prvih pacientov, ki so bili na zdravljenju, zaradi astme ali drugih pljučnih obolenj? Pridružite se praznovanju 12. junija ob 11. uri na Debelem rtiču!
-
V Krki, enem naših največjih in najuspešnejših podjetij, so med 4. in 10. aprilom že petič zapored uspešno izvedli teden humanosti in prostovoljstva. V teh letih so slogan Tudi dobrodelnost je del nas razširili med številne sodelavce, saj jih je letos sodelovalo 1361, to je četrtina zaposlenih v Sloveniji. Prvič pa so se akciji pridružili tudi sodelavci v podjetjih in predstavništvih v tujini in sicer v Ruski federaciji, na Poljskem, Češkem, Madžarskem, v Ukrajini, Nemčiji, Turkmenistanu, Španiji in Srbiji.
-
V slovenskem primorju se je razcvetela pomlad. Kje ob obali leži tole sladkovodno jezerce?
Odgovor pošljite do 18. aprila na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz marčne številke: Na sliki je spodnji del Kranja (imenovan Pungrat) tik pred sotočjem Kokre in Save s Kočno in Grintovcem v ozadju.
-
Podari glasbilo muzeju
V Narodnem muzeju Slovenije med drugimi dragocenostmi hranijo najstarejše glasbilo na svetu – piščal iz Divjih bab, ki je stara 60.000 let. Zanimiva je tudi zbirka glasbil in glasbenih avtomatov, ki jo želijo posodobiti, zato vabijo k sodelovanju vse, ki doma hranijo kakršno koli staro glasbilo. Prinesite ga v Narodni muzej, kustos ga bo pregledal, zapisal bo vse znane podatke ter mu določil starost, poreklo, material … Če ga boste podarili muzeju, ga bodo pokazali na muzejski razstavi in objavili v strokovni publikaciji. Kdor pa želi glasbilo obdržati, mu bodo v muzeju svetovali, kako ga pravilno vzdrževati in hraniti. Z vašim dovoljenjem ga bodo fotografirali, dokumentirali in uvrstili v virtualno razstavo Narodnega muzeja Slovenije.