-
Božično - novoletne praznike marsikdo rad preživi v hribih. V zimskih mesecih je odprtih kar 123 oskrbovanih planinskih koč, od teh je 56 stalno odprtih, sporočajo s Planinske zveze Slovenije. Svetujejo, da pred odhodom v hribe še enkrat preverite vremenske razmere, napoved za prihodnje dni in obratovalni čas koče, ter da s seboj na pot vzamete primerno opremo, tudi za morebitne vremenske spremembe
V visokogorju je stalno odprt Dom na Komni, konec tedna s petkom in prazniki sta odprti Orožnova koča na Planini za Liscem in Koča na Kriški gori, ob koncu tedna in praznikih pa vrata odprejo Krekova koča na Ratitovcu, Frischaufov dom na Okrešlju, Kamniška koča na Kamniškem sedlu, Koča na Klemenči jami pod Ojstrico, Planinski dom na Kališču, Roblekov dom na Begunjščici in Koča Draga Karolina na Velikem Snežniku.
Pismo upokojencev predsedniku vlade
Zveza društev upokojencev Slovenije je predsedniku vlade Miru Cerarju poslala odprto pismo, v katerem ga obvešča o težavah, ki tarejo upokojence ter terja takojšnje in ustrezno ukrepanje vlade. Pismo v celoti objavljamo.
Spoštovani ,
Najvišji organ upravljanja Zveze društev upokojencev Slovenije je na seji 15. decembra 2015 v imenu 220.000 članov zahteval, da Vas seznanimo s ključnimi problemi, ki tarejo upokojence in druge starejše v naši državi.
Gmotni položaj upokojencev se nenehno poslabšuje, še zlasti od leta 2010, ker se je realna vrednost pokojnin znižala za okoli 10 %. To je posledica neizvajanja sistemske zakonodaje, saj politika vsako leto sprejema izredne ukrepe za stabilizacijo javnih financ. Rezultat take politike je slabšanje razmerja med povprečno plačo in povprečno pokojnino. Iz zadnjih dosegljivih statističnih podatkov je razvidno, da je razmerje leta 2005 znašalo 69,1 %, leta 2014 pa samo 61,0 %. Če upoštevamo vse pokojnine skupaj, je razmerje leta 2005 znašalo 62,7 % , leta 2014 pa je padlo na 56,1 %.
Spretne roke mentorjev in učencev
V Izoli so se od srede, 9. decembra, do včerajšnje nedelje družili rokodelci iz vse Slovenije. Komisija za tehnično kulturo pri Zvezi društev upokojencev Slovenije je namreč že tretje leto pripravila rokodelske delavnice z namenom ohranjanja kulturne in tehnične dediščine, prenosa znanja in izkušenj na različne generacije ter spodbujanja samozaupanja in aktivnega staranja starejših.
Petnajst mojstric je v prostorih htotela Delfin delilo svoje znanje in male skrivnosti ustvarjanja z 61 mentoricami in mentorji iz 40 društev upokojencev, ki bodo osvojeno širili v svojem domačem kraju.
-
Na Plečnikovem trgu v Ljubljani (pred blagovnico Maximarket) bodo ta konec tedna svoje mojstrovine pokazali rokodelci iz območja Srce Slovenije (to je območje okrog geometričnega središča Slovenije, od Kamniško-Savinjskih Alp do dolenjskih gričev, od obrobja Ljubljane do ravnic ob reki Savi). Na stojnicah se bodo predstavili z lesenimi izdelki, keramiko, polstenimi izdelki iz filca, unikatnimi izdelki iz tekstila, torbicami, copati, igračami iz blaga, nakitom iz različnih materialov, unikatnimi voščilnicami in zeliščnimi izdelki. Stojnice bodo postavljene v petek, 11. decembra, od 16. do 20. ure; v soboto, 12. decembra, od 8. do 20. ure in v nedeljo, 13. decembra, od 9. do 13. ure.
-
V prazničnem času lahko z drobnimi dejanji pomagamo najbolj ranljivim, sporočajo iz Unicefa Slovenija. V sredo, 9. decembra 2015, bodo ob 18. uri na Ljubljanskem gradu odprli razstavo Punčk iz cunj. Punčka simbolizira otroka iz države v razvoju, ki potrebuje pomoč. Zato vas vabijo, da z donacijo 20 evrov, kolikor stane cepljenje enega otroka proti šestim otroškim nalezljivim boleznim - davici, ošpicam, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, tuberkulozi in tetanusu, posvojite punčko. Tako boste razveselili nekoga od svojih bližjih, hkrati pa rešili življenje enega otroka. Doslej je Unicef Slovenija s tem projektom rešil že več kot 17.500 otroških življenj.
Dediščina preteklosti je naša dota za prihodnost
Vsako srečanje z Dušico Kunaver je doživetje zase, pa naj je to obisk v šoli, vrtcu, domu starejših občanov ali predavanje na univerzi za tretje življenjsko obdobje. Upokojena učiteljica angleščine in ruščine je svoje poslanstvo našla v obujanju ljudske dediščine. Z občutkom pripoveduje stare legende in pripovedke, omeni staro šego, pove pregovor ali zapoje kakšno ljudsko. Vse to počne s spoštovanjem do preteklih časov in izročila naših prednikov. To je vendar dediščina našega naroda, nas spomni. Premalo se zavedamo, kako dragocena je naša dediščina, koliko modrosti se skriva v ljudskih pripovedih in kako bi lahko bolje tržili piščal iz divjih bab ali barjansko kolo …
Nikoli ni prepozno za novo kariero
Življenje Darka Šarca je en sam splet naključij ali pa muhavosti usode, kakor pač kdo razume. A ničesar ne obžaluje, pravi, saj je vedno našel način, da je počel tisto, s čimer je bil zadovoljen. Ker je človek, ki ne mara polovično narejenih stvari, se je v zelo zrelih letih lotil dokončanja podiplomskega študija. Pri 72 letih je magistriral, junija letos, pet mesecev pred osemdesetim rojstnim dnem, pa doktoriral na ljubljanski fakulteti za arhitekturo.
Čeprav je rojen na Hrvaškem, otroštvo je preživljal v Osijeku, dolgo pa je živel v Makedoniji, mu je Slovenija posebej pri srcu. Mama je bila namreč Slovenka, Notranjka, in z družino že več kot 40 let živi v Ljubljani.
-
V katerem predelu te podobe raja se mi je ustavil korak?
Odgovor pošljite do 15. decembra na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz novembrske številke: Avtobus EU se je ustavil v Kranju.
Copate prejme: Bogomir Gajser, Črnomelj.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Francoska turistična znamenitost je:
A) Kip svobode B) Eifflov stolp C) Aljažev stolp
Odgovor pošljite do 15. decembra v uredništvo in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz novembrske številke: V Strasbourgu ima stalni sedež Evropsko sodišče.
Copate prejme: Margareta Kavčič, Apače.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Katera zdravilna rastlina je najbolj raziskana za razstrupljanje in obnovo jeter?
Nekatera zdravila, napačna prehrana, alkohol in virusi lahko poškodujejo jetra. Nepravilne kombinacije ter predelana in pakirana živila otežijo prebavo in delovanje jeter. Telo bo hvaležno za razstrupljanje in čiščenje. Najbolj raziskana zdravilna rastlina za obnovo in zaščito jeter je pegasti badelj. Če že jemljete veliko tablet in ne želite še dodatnih, lahko poskusite pegasti badelj v obliki kapljic. Soria Natural slovi po naravni pridelavi rastlin. Z modernimi postopki priprave izvlečkov so ohranjene vse aktivne snovi zdravilne rastline. Zato so celo do 25-krat močnejši od običajnih tinktur. Popolnoma naravne kapljice Soria Natural ne vsebujejo alkohola in drugih dodatkov in so preproste za uživanje.