Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • DRUŽENJE

    Druženjejanuar '16

    LJUBLJANA VIČ

    Društvo upokojencev Ljubljana Vič je konec leta praznovalo štiridesetletnico, saj je bilo ustanovljeno 4. decembra 1975. Zadnja leta deluje v okviru Četrtne skupnosti Vič in ima 300 članov, v svoje vrste pa vabijo vse tiste, ki se za to še niste odločili.

    Društvo spodbuja člane k dejavnemu, zdravemu življenju in sodelovanju na različnih področjih: izletih, druženjih, pohodih v naravo, petju, vse v duhu vzajemnosti, medsebojnega spoštovanja in predvsem druženja. Pohodniška sekcija vsako sredo organizira pohode v bližnjo okolico, za vzdržljivejše pa na okoliške vzpetine. Izletniška sekcija pa pripravlja izlete po Sloveniji. Mešani pevski zbor člane razveseljuje s svojim petjem na občnih zborih in na srečanjih, ki jih organizira Mestna zveza upokojencev. V društvu deluje tudi komisija za socialo. (Besedilo in fotografija: D. O.)

  • ZDUS

    Dobro je vedetijanuar '16

    Ne podpirajo privatizacije zdravstva

    Dejavnosti Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) za leto 2016 izhajajo iz treh osnovnih in trajno opredeljenih skupin nalog največje nevladne organizacije v Sloveniji: zaščita človekovih pravic starejših, skrb za dejavno, zdravo in varno staranje članstva ter medsebojna pomoč in prostovoljstvo starejših. Med ključnimi cilji so zagotavljanje dostojnih pokojnin in drugih prejemkov upokojencev ter spremljanje zakonodaje, ki posega v življenje in delo starejših, so poudarili člani ZDUS na decembrskem zboru v Izoli. Izrazili so podporo ministrici za zdravje in poudarili, da ne podpirajo privatizacije zdravstva. Sklenili so tudi, da bo ZDUS podpisal manifest o gradnji drugega tira Koper–Divača.

  • Urejena na prednovoletno zabavo

    Dobro počutjejanuar '16

    ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO 

    Albina Melinc že od mladih let živi v Ljubljani, a izredno rada se spominja odraščanja v Slovenski vasi pri Kočevju. V njihovi hiši je bilo vedno živahno, saj je mama izhajala iz družine z enajstimi otroki in tete so pogosto prihajale k njim na počitnice. Od njih se je naučila tudi dobro kuhati.

    Že pri treh letih je vedela, da bo otroška zdravnica, in posebej rada je cepila svoje punčke s šivankami in bucikami, ki si jih je izposodila pri mami šivilji. Pa se je obrnilo drugače. Ob koncu gimnazije je z odličnim spričevalom kar sama zaprosila predsednika občine za štipendijo za študij medicine. Vendar ji je povedal, da je na voljo le ena štipendija, pa še ta za prihodnjega ekonomista. V hipu se je odločila zanjo, da je le lahko odšla v Ljubljano. Nikoli ji ni bilo žal in svoj poklic je z zadovoljstvom opravljala.

  • S starostjo sluh slabi

    Dobro počutjejanuar '16

    Zmanjšane zaznave zvokov se zavemo šele, ko se pojavijo resnejše težave pri sporazumevanju, misleč, da drugi govorijo tiše, nerazumljivo. »Saj slišim, a ne razumem, kar mi govorijo,« je najpogostejša pripomba človeka, ki počasi izgublja sluh. Seveda je razumljivo, da sliši. Kdor je gluh, mu slušni aparat ne pomaga. A slab sluh povzroča poslabšanje razumevanja.

    Izgubljanje sluha poteka počasi in postopoma, in ker ne boli, ga posameznik redko sam prepozna. Sprva ima težave z zaznavo zvokov visokih frekvenc (npr. zvonjenje telefona, budilke, ptičje petje, ženski in otroški glasovi). Kasneje slabo razume glasove po televiziji, vse težje sledi branju z ustnic … Kdor slabo sliši, teže razume povedano v hrupnem okolju in slabo določa lokacijo zvoka v prostoru, vse pogosteje prosi sogovornike, da ponovijo, kar so rekli, začne se izogibati družabnim stikom, obiskom gledaliških predstav, koncertov in podobno. Vse to lahko počasi vodi v izolacijo, morda celo v depresijo.

  • ZDRAVJE KRATKE

    Dobro počutjejanuar '16

    Da ne bi zboleli

    Strokovnjaki Inštituta za javno zdravje svetujejo, kako zmanjšamo tveganje za gripo in okužbe dihal. Priporočajo vsakodnevno gibanje. Če je le mogoče, se vsak dan sprehodimo na svežem zraku. Po svojih zmožnostih se ukvarjajmo s kakršno koli obliko rekreacije, ki izboljšuje telesno zmogljivost in krepi naš imunski sistem.

    Prehrana naj bo uravnotežena in dovolj bogata z vitamini, ki jih zaužijemo s sadjem in zelenjavo. Priporočljivo je prezračevanje prostorov večkrat na dan, če je le mogoče, se ne zadržujmo v zakajenih prostorih.

  • NOVICE OD VSEPOVSOD

    januar '16

    Dobri in plemeniti ljudje

     Že vse od leta 1994 pridejo vsaj na kratko – na prireditvi Ljudje odprtih rok – v ospredje dobri in plemeniti ljudje, ki zaznavajo stiske soljudi in najdejo tudi rešitve zanje. Na različne načine pomagajo tistim, ki zaradi različnih okoliščin ne zmorejo poskrbeti zase: dajejo svoj čas, znanje in denar, organizirajo dobrodelne projekte ali sodelujejo pri njih, pomagajo z dobrimi nasveti ob pravem času ali s toplim objemom, ko ga človek najbolj potrebuje. V uredništvo revije Ženska (do lani revije Naša žena) so lani prejeli 28 predlogov dobrih ljudi, posebna komisija jih je izbrala 17 in jih predstavila v posebni prilogi.

  • Osredotočimo se na tukaj in zdaj

    Dobro počutjejanuar '16

    V vsakodnevnem življenju se pogosto zgodi, da se ne zavedamo zares sedanjega trenutka. Razmišljamo o preteklih dogodkih ali se v mislih ukvarjamo s tem, kaj nas čaka v prihodnosti. Če pa nismo osredotočeni na sedanjost, se na stresne dogodke pogosto odzovemo avtomatično in brez zavestnega razmisleka, kar ne prinaša pozitivnih učinkov, pač pa vodi v tesnobo, izgorelost ali depresivnost. Takemu stanju se lahko izognemo s pomočjo programov čuječnosti, ki temeljijo na prepoznavanju ustaljenih, a neustreznih vzorcev mišljenja in vedenja ter spodbujajo osredotočenost na trenutek tukaj in zdaj brez vrednotenja in presoje.

  • POISKALI SMO ODGOVOR

    Dobro je vedetijanuar '16

     INFORMACIJE O DOMOVIH

    Bralec nam piše, da živi sam, in ker je pred časom doživel rahlo kap, razmišlja, da bi prodal stanovanje in se preselil v dom starejših občanov, kjer bi imel družbo pa tudi vso potrebno oskrbo, če bi jo potreboval. Za zdaj samo poizveduje, kje in kako bi prišel do več informacij. Uporablja računalnik, a pri tem ni dovolj vešč, predvsem pa se mu ne ljubi iskati informacij za vsak dom posebej.

    Informacije o lokacijah domov najhitreje dobite na spletni strani Skupnosti socialnih zavodov Slovenije (www.ssz-slo.si). Objavljen je seznam vseh domov – tako javnih kot zasebnih zavodov s koncesijo (če kliknete na ime doma, se vam odpre njihova spletna stran). Tako lahko dobite prvi vtis, kakšen je dom, kaj ponuja in kakšne so cene. Dobro je, da najprej razmislite, na katerem koncu bi želeli živeti v prihodnje in začnete pregledovati domove v tisti regiji. Vsekakor pa je dobro, da pred dokončno odločitvijo obiščete dom in prosite, da vam ga razkažejo in razložijo vse, kar vas zanima.

  • NAGRADNA IGRA JANUAR  

    januar '16

    Nagradno vprašanje se glasi: Katero po vrsti bo letošnje srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti?

    Že kar nekaj let se konec maja ali na začetku junija nekaj dni družimo z vami, drage bralke in bralci, ter z vašimi sorodniki, prijatelji in znanci. Srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti je zares postalo že tradicionalno. Marsikdo, ki se ga je udeležil prvič, mu ostaja zvest vsa leta. Do zdaj smo se skupaj imeli dobro že v Rabcu, na otokih Rab, Krk in Mali Lošinj pa v Poreču, Pulju, Šibeniku, na Makarski rivieri in lani v Novem Vinodolskem. Letos pa bomo spoznavali Primošten in okolico. Kar nekaj srečanj se je v tem času že nabralo …

  • Naj stvari krožijo

    30. december 2015

    Po nekaterih podatkih vsak posameznik razpolaga z najmanj petimi kilogrami še uporabnih izdelkov na leto, ki jih odvrže na odlagališče. Marsikaj pa bi komu drugemu prišlo zelo prav, kdo drug pa bi stvari popravil ali predelal in ponovno uporabil.

    Že nekaj let se po slovenskih krajih širi mreža CPU -  Centrov ponovne uporabe  www.cpu-reuse.com), kamor lahko prinesete kose pohištva, belo tehniko, male gospodinjske aparate, igrače, oblačila, posodo in podobne stvari, ki jih ne potrebujete več. V centrih delajo osebe, ki so sicer teže zaposljive, prineseno prenovijo, popravijo, prebarvajo, sešijejo ali restavrirajo in tako stvarem podaljšajo življenjsko dobo, saj so na prodaj po simbolični ceni. Z nakupom recikliranih predmetov pa privarčujemo denar, varčujemo z naravnimi viri in podpiramo lokalna delovna mesta.

  • 1
  • …
  • 230
  • 231
  • 232
  • 233
  • 234
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov