-
Že latinsko ime baldrijana – Valeriana officinalis – govori o tem, da gre za vsestransko zdravilno rastlino, valere namreč pomeni biti zdrav. Poznamo ga tudi pod imeni zdravilna špajka, božjastnica ali mačja trava – vonj posušenih korenin namreč privablja in draži mačke. Je trajnica, ki zrase do 1,5 metra visoko. Na vrhu pokončnega votlega stebla so drobni cvetovi združeni v kobul rožnate ali bele barve.
V ljudskem zdravilstvu so ga od nekdaj uporabljali kot blago pomirjevalo in uspavalo. Še vedno baldrijan uporabljamo kot naravno pomoč za zdravljenje živčne izčrpanosti, prebavnih motenj, neenakomernega srčnega utripa in težav v menopavzi. Blaži črevesne krče in odganja vetrove.
-
MISELNI OREH
Humorist, mladinski pisatelj, pesnik in šansonjer Frane Milčinski - Ježek se je preizkusil tudi kot igralec. Ali poznate kakšen film, v katerem je nastopil?
Odgovor pošljite do 16. januarja 2015 v uredništvo in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz decembrske številke: staro slovensko ime za zadnji mesec v letu je gruden.
-
Lendava – Novembra se je v Sloveniji mudila neodvisna strokovnjakinja za človekove pravice starejših pri Organizaciji združenih narodov mag. Rosa Kornfeld-Matte. Srečala se je s predstavniki vladnih in nevladnih organizacij in z nekaterimi predstavniki društev upokojencev.
V Lendavi se je v spremstvu podpredsednika Zdus Antona Donka pogovarjala s predsednikom Društva upokojencev Lendava Aleksandrom Maričem ter županom mag. Antonom Balažkom in njegovimi sodelavci (na fotografiji). Gospo Kornfeld-Matte je najbolj zanimalo, kako sobivanje različnih narodov v lokalni skupnosti vpliva na življenje in problematiko starejših, kakšna je oskrba starejših v občini, kakšne so pravne in finančne podlage in kako te vplivajo na njihovo kakovost življenja.
-
Obraz in telo moramo v hladnejših dneh še posebej skrbno negovati.
Suhi in hrapavi koži rok bo najbolj prijala Hand krema Repair & Care, po kopanju pa vse telo namažite z Nivea mlekom za telo s kakavovim maslom.
Da bo obraz mladosten in svež, uporabimo Biserni serum Q10plus, ki podpira naravni proces pomlajevanja kože, ali pa Cellular Anti Age serum, ki zgladi kožo in odpravlja znake utrujenosti.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, koliko izdelkov tokrat predstavljamo, bomo izžrebali štiri nagrajence in jim po pošti poslali enega izmed predstavljenih izdelkov.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Kako se imenujejo svečke za hemoroide in regade?
HemaGelÒ PROCTO so rektalne svečke, ki zmanjšujejo bolečino zaradi analnih fisur, blažijo bolečino med odvajanjem blata in pospešujejo celjenje. Uporabljajo se kot podpora pri zdravljenju hemoroidov in drugih bolezni danke, kožnih razpok in sluznice.
Svečke vsebujejo patentirano substanco, ki zaradi makromolekulske strukture ne prodre v organizem, zato jih lahko uporabljajo ljudje vseh starosti. Uporaba je enostavna in ni boleča, svečke ne dražijo predela okoli zadnjika, nimajo stranskih učinkov niti ne omejujejo vsakdanjega življenja.
-
Bela napotnica – prihranek časa in poti
Prvega januarja 2015 vstopa v veljavo bela napotnica, ki pomeni razbremenitev osebnega zdravnika, predvsem pa bo prispevala k prihranku časa in poti bolniku. Bolniki, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika (splošnega zdravnika, zobozdravnika, ginekologa) v javni zdravstveni mreži, torej v zdravstvenem domu ali pri koncesionarju, bodo na podlagi bele napotnice zasebnega zdravnika lahko koristili vse nadaljnje specialistične storitve v javni zdravstveni mreži pod enakimi pogoji kot bolniki na podlagi zelene napotnice. Bolniku, ki bo imel napotnico osebnega zdravnika za specialistični pregled in si bo izbral zasebnega izvajalca (samoplačniško ambulanto), ne bo treba nazaj k osebnemu zdravniku po nove napotnice. Kot so sporočili iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, bo tudi pri vpisu v čakalno vrsto veljal enak režim, ne glede na to, s kakšno napotnico se bo bolnik prijavil na pregled.
Izmenjava znanja in izkušenj med generacijami
Javni zavod Cene Štupar – Center za izobraževanje Ljubljana v okviru projekta Centra medgeneracijskega učenja vsako tretjo sredo v mesecu organizira medgeneracijske delavnice. Udeleženci lahko pridobijo različno znanje ali veščine od drugih generacij ali pa posredujejo svoje znanje s področja ročnih spretnosti, računalništva, osebnostne rasti in drugih področij.
Na lanski predpraznični delavnici so udeleženci izdelovali darilne vrečke iz flisa in naravna mila. Dogajanje so popestrili šentviški lutkarji s predstavo Mačje mesto, mag. Marija Tome pa je zaigrala na citre.
Plastična vrečka se razkraja tisoč let
Plastične vrečke, ki so v zadnjih desetletjih postale tako rekoč nepogrešljive, postajajo vse večji ekološki in tudi ekonomski problem. Ne le da se razkrajajo tudi do tisoč let, nevarne so za zdravje ljudi in živali. Vrečke največkrat končajo med mešanimi odpadki (ali žal kje v naravi), čeprav jih je mogoče reciklirati.
O tem problemu so konec lanskega leta razpravljali tudi v vrhu Evropske unije. Evropska komisija in parlament sta se zavzela za 80-odstotno zmanjšanje uporabe tankih plastičnih vrečk do leta 2019. Predlagajo dva načina – postopno zmanjševanje uporabe, tako da stopnja letne porabe ne presega 90 lahkih plastičnih vrečk na osebo do konca 2019 in 40 vrečk na osebo do konca 2025. Drugi predlog pa je ukrep, da naj bi bile po 31. decembru 2018 plastične vrečke plačljive (razen zelo lahkih plastičnih vrečk z debelino stene pod 15 mikronov).
-
Čestitka v Avstralijo
Že več desetletij uživam ob prebiranju vaše revije, naročila sem nanjo tudi sestro, ki živi v Avstraliji. Rada pa bi jo razveselila z v reviji objavljeno čestitko in pesmico ene od njenih prijateljic, ki je stara 86 let, v Avstraliji pa živi že več kot 60 let. Prilagam tudi fotografijo z našega zadnjega srečanja v Perthu.
Vida Bogataj, Ljubljana
Ljuba sestra Sonja, dragi prijatelji Zlatka, Ančka, Nina, Silvo, Adela, Polde, Ladka, Marija …
Vse pogosteje se spominjam našega skupnega praznovanja božiča in novega leta (2009/10), takratna fotografija ne more skriti našega veselja. Da bi se le še kdaj ponovilo!!!
Žive jaslice na Ljubljanskem gradu
Ljubljanski grad v sodelovanju s Škofijsko klasično gimnazijo Ljubljana pripravlja Žive jaslice. Spomniti želijo, da se s podobnimi ovirami in težavami, ki sta jih na svoji poti doživljala Jožef in Marija: premalo sočutja, razumevanja in sprejemanja drugačnosti, srečujemo tudi danes. Dvatisočletna zgodba se prepleta s sedanjostjo, prizori (Angelovo oznanjenje, Popis prebivalstva, Pastirci vidijo zvezdo in Iskanje prenočišča) pa se odvijajo okolju, ki ga imajo obiskovalci redko priložnost videti.