Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Nad boleče koleno tudi z matičnimi celicami

    Dobro počutjeseptember '24Zdravje

    ZDRAVJE

    Artroza kolen prizadene malo manj kot 15 odstotkov naših prebivalcev, starejših od 60 let. Žensk z bolečimi koleni je za malenkost več kot moških. O artrozi in različnih neoperativnih metodah zdravljenja bolečih kolen smo se pogovarjali s specialistom ortopedije.

    Najsodobnejša oblika zdravljenja bolečega kolena (obrabe ali artroze) je tudi zdravljenje z matičnimi celicami. Te so namreč nespecializirane in imajo sposobnost postati katera koli celica v človeškem telesu. »Ko jih z injekcijsko iglo vbrizgam v koleno, se lahko pretvorijo v hrustančno tkivo in največkrat obnovijo površino obrabljenega sklepa. Gre za manj znano minimalno invazivno regenerativno zdravljenje,« je začel izr. prof. dr. Mohsen Hussein, dr. med., spec. ortopedije, svetnik z dolgoletnimi izkušnjami na področju zdravljenja poškodb in mišično-skeletnih obolenj. Specializiran je predvsem za diagnostiko in zdravljenje zgodnjih oblik obrabe (degeneracije) kolenskih sklepov.

  • Lovor, kumina, ingver in česen proti vetrovom

    Dobro počutjeseptember '24Prehrana

    Prehrana

    Napenjanje v črevesju ali vetrovi je stanje, ki ni nevarno, a je neprijetno. Za nas in okolico. Zanje je najpogosteje krivo porušeno razmerje v prehranjevanju. Po drugi strani pa je odsotnost vetrov lahko znamenje hude črevesne bolezni. 

    Vzrokov za nastajanje plinov je več. Težave so lahko dokaz pomanjkanja želodčne kisline in prebavnih encimov, odsotnosti koristnih bakterij in nastanka gnilobnih procesov. Zato moramo takoj začeti uživati veliko prehranskih vlaknin iz sadja in zelenjave iz domačih virov, tudi ananas in papajo, polnozrnatega kruha in (ironično) stročnic. S probiotičnimi bakterijami pa si izboljšamo ravnovesje med dobrimi in slabimi bakterijami.

  • Brusnice za preprečevanje vnetij sečil

    Dobro počutjeseptember '24Zdravje

    Zdravje

    Analiza osemnajstih kliničnih raziskav je potrdila, da uporaba brusničnega soka lahko prepreči ponavljajoča se vnetja spodnjih sečil, torej mehurja in sečnice.

    V svetu narašča neobčutljivost za protimikrobno terapijo, hkrati pa se več kot polovica žensk spopada z najmanj eno epizodo vnetja sečil letno, zato je nujno najti načine zdravljenja te neprijetne bolezni brez uporabe antibiotikov, ugotavljajo raziskovalci avstralske univerze Bond. Po poročanju portala Medscape so v metaanalizi obdelali podatke 18 raziskav z naključno izbranimi raziskovanci, vključili pa so tudi rezultate dveh raziskav med ljudmi s tveganjem za ponavljajoče se bolezni sečil ne glede na starost ali spol. Vanje je bilo vključenih 3091 bolnikov.

  • Koristi pretegovanja

    Dobro počutjeseptember '24Gibanje

    Gibanje

    Vsakdanja raztegovanja so nuja, pa če je to prijetno slišati ali ne. Z nežno-intenzivnim raztegovanjem najhitreje dosežemo lagodnejši občutek in prijetnejše gibanje sploh. Veselje do življenja se ob tem aktivira samo po sebi. Začeti je najbolje že zjutraj v postelji, nadaljevati takoj zatem in z nasmeškom ob vsaki zakrčenosti tudi večkrat dnevno. Starejši ko smo, več pretegovanja potrebujemo.

    Glede na intenzivnejše vremenske obremenitve, ki smo jim izpostavljeni, je nujna povečana skrb za gibljivost in sprostitev. Še posebej želim poudariti potrebo telesa in duha ter skrb za zadosten počitek v pravem času (mirni in tihi večeri ter noči), ki nam zagotavljajo zdravje. Verjetno se premnogi strinjate, da je brez zdravja življenje mnogo mnogo težje in je zanj vredno nekaj malega narediti.

  • Pomanjkanje cinka ima lahko hude posledice

    Dobro počutjeseptember '24Zdravje

    Verjetno v našem telesu ni tkiva ali organa, ki bi lahko deloval brez cinka. Čeprav ga ne potrebujemo veliko, je njegova vloga tako pomembna in bistvena, da se količina cinka v krvi in organih natančno uravnava s posebnimi homeostatskimi mehanizmi.

    Nekateri organi in tkiva ga potrebujejo več, drugi manj. Večjo količino cinka v telesu potrebujejo jetra in koža, saj v njih dnevno nastajajo nove beljakovine, ki so odvisne od cinka. Veliko ga je tudi v trebušni slinavki, ledvicah, kosteh in mišicah. Beljakovinam daje trdnost oziroma strukturo, zato je ključen na tistih mestih, kjer so telesne bariere, na primer koža, in kjer so pomembni tesni stiki med celicami.

  • Sonce povzroča lise in pege na koži

    Dobro počutjeseptember '24Zdravje

    VPRAŠAJTE DERMATOLOGINJO

    Bralka piše, da ima veliko rjavih lis po rokah in nekaj tudi po obrazu. Lise jo močno motijo, zato prosi za nasvet, katero kremo naj uporabi, da bi jih omilila ali da bi morda celo izginile.

    Rjave lise, ki jih opisujete, so najverjetneje sončne pege oziroma t. i. solarni lentigi. Ti se najpogosteje pojavljajo na obrazu ali rokah, ker je tam koža najbolj izpostavljena sončnim in s tem UV-žarkom. Ti žarki namreč povzročijo kopičenje rjavega kožnega pigmenta melanina med celice povrhnjice. Solarni lentigi so estetsko moteči, vendar niso nevarni. Potrebno je le opazovanje, kajti če bi se barva, oblika in velikost lis začele hitro spreminjati, je nujen dermoskopski pregled pri dermatologu, da izključi nastanek kožnega raka, tj. malignega melanoma.

  • Zdravje kratke

    Dobro počutjeseptember '24Zdravje

    Napotnice bodo veljale do zaključka zdravljenja

    Desetega septembra bodo začele veljati nekatere spremembe glede zdravstvenih napotnic. Zdravnik, ki bo izstavil napotnico, na njej ne bo več označil, koliko časa naj bi ta veljala. Zaključil jo bo šele, ko bodo izvedene vse potrebne zdravstvene storitve, vključno z morebitnimi operativnimi posegi in kontrolnimi pregledi. To pomeni, da bolniki za spremljanje kronične bolezni pri specialistih ne bodo več potrebovali kontrolnih napotnic, ukinjata se izdaja enkratnih napotnic in napotnic za določeno obdobje ter njihovo podaljševanje, so pojasnili pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

  • Buče vseh vrst

    Dobro počutjeseptember '24Prehrana

    Prehrana 

    Poleg klasične juhe naj vam jesenske dni popestrijo še drugi recepti za jedi z bučkami in bučami.

    Ali ste vedeli, da bolj ko ima buča trdo lupino, bolj je obstojna, kar pomeni, da jo bomo v hladni kleti lahko imeli vsaj do januarja, morda celo do pomladi. Dlje se ohranijo tiste buče, ki smo jim pustili daljši pecelj, ki se na soncu proti koncu poletja lepo zasuši in prepreči vdor mikroorganizmov v meso. Še nekaj uporabnih nasvetov:

    - Buče shranimo posamezno, med seboj naj se čim manj ali sploh nič ne dotikajo. Najbolje, da jih shranimo v plastične mrežaste zabojčke, ki so vsaj deset centimetrov dvignjeni od tal. Vsekakor jih pogosto pregledamo in odstranimo vse tiste, ki jih čas že načenja.

  • Ohranimo svojo moč

    Dobro počutjeseptember '24Zdravje

    Psihologija

    Sedita sosedi na klopi pod brajdo z že zrelim grozdjem. Pravi prva: »Vedno sem občudovala ljudi, ki si upajo iti po svetu, potovati, se celo odseliti iz domovine in pognati korenine drugje. Zame so to res močni ljudje.« Druga po kratkem premisleku doda: »Zame pa so le bolj pogumni, iznajdljivi, avanturistični. Močan človek se mi zdi tisti, ki se ne boji ničesar, kar mu pride na pot, pa čeprav nikoli ne zapusti rodnega kraja. Življenje se močno spreminja, ljudje izgubljajo zaupanje, strah jih je vsega, v bistvu pogosto še celo samega sebe.« 

  • Pajkice le pod daljšimi srajcami ali tunikami

    Dobro počutjeseptember '24Moda

    Moda

    Tanke oprijete hlače, poimenovane kar pajkice, so izjemno udoben kos oblačila, ki ga lahko nosite vse leto. So debelejše od hlačnih nogavic, zato so prijetno tople, popolnoma se oprimejo nog in jih dobro prekrijejo. So izredno raztegljive in brez dodatkov za zapenjanje. Odvisno od sloga in materiala se lahko nosijo tako za telesno vadbo kot tudi za posebne priložnosti.

    Vendar pa po mojem mnenju ženske zrelih let pajkic nikakor ne bi smele nositi samostojno kot običajne hlače, saj zagotovo niso videti elegantne. Vedno jih oblecite v kombinaciji z daljšim zgornjim delom, ki obvezno sega čez boke. Bistveno boljša izbira so hlače ponte (med pajkicami in oprijetimi kavbojkami). Narejene so iz blaga, ki je gosto dvojno pleteno in raztegljivo. So oprijete, a hkrati prožne in udobne.

  • 1
  • …
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov