Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Oblačenje v več plasteh

    Dobro počutjenovember '24Moda

    MODA

    Minili so časi, ko smo pozimi nosili zelo debela oblačila. Res pa je tudi, da zime niso tako ostre in dolge, kot so bile včasih. Ne samo da je oblačenje v več tanjših plasti oblačil, tako imenovano čebulno nizanje oblačil drugo vrh drugega, modno, ampak je uporabno tudi zaradi praktičnih razlogov.

    Tak način nam je verjetno bolj domač pri športnih dejavnostih, vendar nam v vsakdanjem življenju pride morda še bolj prav. Praktično oblačenje v plasteh predstavlja prihranek pri nakupih, saj lahko tanjša oblačila nosimo skoraj vso sezono, za zimsko sezono pa ne potrebujemo bistveno debelejših oblačil. Pomembno je, da se nam oblačila, ki jih sestavljamo, lepo prilegajo, nas navidezno ne razširijo in da upoštevamo, kaj je glede na obliko naše postave najprimernejše. Poleg različnih krojev oblačil lahko kombiniramo vzorce, barve in materiale, ki ustvarjajo unikatne videze. Pomembno je, da izberemo dve osnovni barvi in jima dodajamo poudarke z vzorčastimi oblačili.

  • Menopavza je preobrazba, ne bolezen

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Vstop v menopavzo in usihanje hormonov je proces, ki lahko traja več let. V tem obdobju se ženske lahko veselimo konca reproduktivnega obdobja in menarh ter sproščenega spolnega življenja, nekoliko manj veselja pa prinašajo psihološki ali telesni simptomi, ki se pogosto pri tem razvijejo. 

    Spremembe v psihičnem počutju. Spolni hormoni sodelujejo v številnih možganskih procesih, njihov upad pa lahko pri nekaterih ženskah sproži t. i. možgansko meglo, pozabljivost, nihanje razpoloženja in čustev ter težave s spanjem. Pogosto se zatika pri priklicu samostalnikov, imenih ljudi, krajev … Vse to pa lahko poveča frustracije in tveganje za depresivno razpoloženje, zato je koristno, da ženska sprejme dejstvo, da je prehod v menopavzo normalno stanje, ki ni povezano z demenco. 

  • Redna uporaba vitamina B1 utegne izboljšati odvajanje blata

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Zdravje

    Kitajski znanstveniki, ki so imeli na razpolago podatke vseameriške raziskave zdravja in prehranskih navad (National Health and Nutrition Examination Survey), so ugotovili povezavo med uporabo vitamina B1 in odvajanjem blata, poroča portal Medscape.

    Ugotovili so, da je povišana uporaba vitamina B1 povezana z znižano pojavnostjo zaprtja, posebno pri moških ter ljudeh, ki nimajo zvišanega krvnega tlaka ali sladkorne bolezni.

    V raziskavi so analizirali podatke o karakteristikah blata in frekvenci gibanja črevesja deset dni pred zbiranjem podatkov pri 10.371 odraslih prebivalcih ZDA, starejših od 19 let, ki so jih v Centru za kontrolo bolezni zbrali v letih od 2005 do 2010. Zaprtje so definirali pri udeležencih, ki so premikanje črevesja čutili manj kot trikrat na teden ali pa so blato izločali v obliki trdih bobkov oziroma grudaste klobase (tip 1 in tip 2 po bristolski lestvici trdote blata). Zaprtje je imelo 10,8 odstotka udeležencev raziskave.

  • Kaj jesti, ko zabolijo kosti

    Dobro počutjenovember '24Prehrana

     Prehrana

    Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe so živo tkivo. V času rasti v otroštvu nastaja več nove kostnine, kot je propade. V srednjih letih in starosti pa razgradnja presega obnovo. A tudi po koncu rasti se kosti prilagajajo obremenitvam, so izdatno prekrvavljene in se ob zlomu razmeroma hitro obnovijo.  

    Mladost in zdravje okostja sta odvisna od osteoklastov, celic, ki razgrajujejo kosti, saj vanje vrtajo mikroskopsko majhne luknjice, in osteoblastov, gradilnih celic, ki te luknjice zapolnjujejo s kalcijem. To je normalen proces in poteka tudi med celjenjem zlomov, rastjo in obnovo kosti. Staranje se pozna tudi na kosteh, a vse težave še niso prave bolezni. Sem spadajo redčenje kosti (osteopenija), deformacija kosti in nagnjenost k zlomom, slaba gibljivost sklepov, otečeni sklepi, bolečine ob spremembi vremena, bolečine v hrbtu, nagnjenost k išiasu in lumbagu ... Med prave kostne bolezni pa lahko uvrstimo osteoporozo, artritise ter poškodbe sklepov in kosti. Vse to moramo zdraviti s pomočjo zdravnikov, a veliko lahko preventivno storimo tudi sami.

  • Sladkorna bolezen in dobro počutje

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Zdravje 

    Svetovno združenje za diabetes (IDF) je za letošnjo temo mednarodnega dne diabetesa izbrala dobro počutje ljudi z diabetesom. To bo rdeča nit vse do leta 2026, skrb za dobro počutje pa je utemeljena s podatkom, da zaradi kronične narave bolezni najmanj tretjina bolnikov utrpi škodo na duševnem zdravju.

    Med sladkornimi bolniki je več depresij, kar 63 odstotkov pa jih navaja, da slabše živijo zaradi skrbi pred zapleti. Napredovani diabetes je dejavnik tveganja za srčni infarkt, možgansko kap in ledvično odpoved. Zdravljenje diabetesa zahteva vsakodnevno organiziranost in odgovornost, kar je lahko po več letih bolezni stresno in se še poslabša, ko pride do zapletov.

  • Kratke zdravstvene

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Poslovne priložnosti rasejo kot konoplja

    Poslovne priložnosti, ki jih ustvarjajo v zvezi s konopljo predvsem nova odkritja in inovacije v tehnologiji, so velike. O tem in o pripravah zakonskih sprememb, brez katerih priložnosti ne morejo imeti pravega zagona, so govorili udeleženci septembrske mednarodne poslovne konference o konoplji (ICBC) na Bledu.

    Ali bo Slovenija za Nemčijo, ki je zakonodajo o omejeni osebni rabi konoplje sprejela 1. aprila letos, naslednja država v Evropi? Na ta način bi se konoplja uveljavila kot ena od možnosti zdravljenja v uradni medicini. Na pomladnem posvetovalnem referendumu se je 66,71 odstotka Slovencev izreklo za gojenje in predelovanje konoplje za medicinske namene in 51,57 odstotka volivcev za gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno porabo. Na Bledu je dr.

  • Ne pustimo se črnim mislim

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Zdravje 

    Depresija je najpogostejša duševna bolezen in lahko doleti vsakega izmed nas, še posebej, če se soočamo s hudim stresnim dogodkom ali izgubo, težko boleznijo, revščino ali odvisnostjo od alkohola. Med posebej ogroženimi so starejši, ki jih pogosto pesti osamljenost.

    Ko se prikradejo temačne misli, pogosto pomaga pogovor s sočutnim svetovalcem. Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik delujeta 24 ur na dan na številki 006 123, klic je brezplačen. Ponoči, tj. med 19. in 7. uro zjutraj, pa lahko pokličete na številko 01 520 99 00 (Klic v duševni stiski). Koristne nasvete najdete tudi na spletnih straneh:  www.nebojse.si  in  www.med.over.net. Če pesimistično razpoloženje, otožnost, brezvoljnost, upočasnjenost pri vedenju in govoru (ali nemir), motnje spanja (zgodnje prebujanje ali pa zatekanje v spanje), slabši...

  • Naravno proti kašlju

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    V hladnejših mesecih so zelo pogoste virusne okužbe dihal. Velikokrat jih spremlja kašelj, ki ga lahko lajšamo z naravnimi pripravki.

    Kašelj je eden od obrambnih mehanizmov telesa, ki z nenadnim, sunkovitim izdihom zraka izloči sluz ali druge tujke iz dihalnih poti. O suhem kašlju govorimo, kadar poteka brez tvorbe sluzi. Pojavlja se v napadih, je intenziven in dušeč, v grlu imamo občutek suhosti in draženja, pogosto se poslabša, ko se uležemo (zlasti ponoči) ali ko govorimo. Kadar pa se tvori sluz oziroma izmeček, govorimo o produktivnem kašlju. Med najpogostejšimi vzroki kašlja so različne bolezni dihal (prehlad, bronhitis, gripa, pljučnica, astma) in tudi vdihovanje dražečih snovi (prah, cigaretni dim, kemikalije), gastroezofagealni refluks, postnazalni izcedek in živčnost.

  • Preverite svoj centralni vid

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Zdravje

    Starostna degeneracija makule ali okvara rumene pege je najpogostejši vzrok za izgubo vida pri odraslih in se s starostjo izrazito povečuje. Pojavi se pri vsaki četrti osebi, starejši od 65 let. Oftalmologinje z očesne klinike UKC Ljubljana pozivajo vse, ki uporabljajo bralna očala, k rednim pregledom, saj lahko začetno bolezen odkrije le očesni zdravnik pri natančnem pregledu oči.

    Rumena pega je izredno majhen delček mrežnice, v kateri so čutnice za zaznavanje svetlobe. Uporabljamo jo za oster in natančen vid. Če je okvarjena, je v celoti prizadet centralni vid. Oseba z okvarjenim centralnim vidom vidi le temno liso, ne pa dejanskih predmetov, tako ne vidi na uro, ne zmore prebrati sporočil na telefonu, ne prepozna številke avtobusa, ne more voziti avtomobila niti kolesa, sčasoma ne prepoznava obrazov. Temeljna dejavnika, ki povzročita bolezen, sta starost in dedna nagnjenost (še posebej, če so zboleli starši ali sorojenci), na katera pač ne moremo vplivati, zato so nujno redni preventivni pregledi. Prej ko bolezen odkrijejo, uspešnejše je zdravljenje, ki pa poteka več let.  

  • Koristne preventivne zdravstvene meritve 

    Dobro počutjeoktober '24Zdravje

    Zdravje 

    Bolezni srca in ožilja so v razvitem svetu še vedno vodilni vzrok obolevnosti in umrljivosti. Zato je redno spremljanje zdravstvenega stanja zelo pomembno, da vemo, kdaj se je neka sprememba v zdravju zgodila, kako dolgo traja in kako hitro napreduje.

    Različne zdravstvene in preventivne meritve za ugotavljanje dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja lahko opravite tudi v Posvetovalnici za srce v Ljubljani, ki že četrt stoletja deluje v okviru Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Tu dobite strokoven nasvet, hkrati pa prijazen in sočuten pogovor, koristne informacije, spodbude ali pohvale za napredek pri izboljšanju zdravega življenjskega sloga. Nabor preventivnih zdravstvenih meritev se širi, zato ni odveč kratka razlaga, kaj določena pomeni.

  • 1
  • …
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov