Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Jabolka in hruške za dobro voljo in zdravje

    Dobro počutjeoktober '24Prehrana

    V šoli so nas pri matematiki učili, da ni dobro mešati jabolk in hrušk, saj ne moremo primerjati dveh neprimerljivih zadev ali stvari. Podoben rek poznajo tudi drugi narodi. Toda to ni zveličavna resnica. Z vidika zdravja je oboje skupaj še učinkovitejše.

    Jabolko (lat.  Malus domestica ) je kultiviran sadež jablan, ki spadajo v družino rožnic in skupino pečkarjev.  Kultivirana jabolka so vzgojili iz divjih vrst dreves in grmov. Najbližje tem divjim vrstam je lesnika, ki jo še danes najdemo v mešanih gozdovih. Pradomovina jabolk je Mezopotamija; več kot 6500 let stare ostanke jabolk so našli v dolini reke Jordan. Egipčani so že poznali zdravilno moč jabolk in sadili jablane ob reki Nil. Že stari Grki in Rimljani so rekli, da jabolko na dan odžene zdravnika stran.

  • KRATKE ZDRAVSTVENE

    Dobro počutjeoktober '24Zdravje

    Navadimo se piti dovolj tekočine

    Najpogostejši vzroki za duševno zmedenost pri starejših ljudeh, ki se kaže kot pomanjkanje pozornosti ali razdražljivost, so neurejena sladkorna bolezen, okužba sečil in dehidracija. Kot opozarja zdravnik Arnaldo Liechtenstein, ki poučuje na medicinski fakulteti v São Paolu v Braziliji, številni starejši izgubijo občutek za žejo, zato pijejo zelo malo tekočine. Poleg tega se s staranjem zaloga vode v telesu zmanjšuje, ker pa ne čutijo pomanjkanja vode, zlahka dehidrirajo. Čeprav so na videz videti zdravi, lahko dehidracija povzroči nenadno zmedenost, padec krvnega tlaka, motnje srčnega ritma, bolečine v prsih (angino pektoris), komo in celo smrt. Pomembno je, da vsaki dve uri spijemo nekaj tekočine, na primer vodo, čaj, mleko, sok ali juho. Pomaga tudi, če pojemo nekaj kosov sadja, bogatega z vodo, kot so lubenica, melona, breskev, ananas, pomaranča in mandarina. 

  • Živeti dobro do konca

    Dobro počutjeoktober '24Zdravje Oskrba

    Paliativno oskrbo še vedno povezujemo zlasti z umiranjem, vendar pa ni omejena le na konec življenja. V resnici gre za celostno obravnavo bolnikov z neozdravljivo boleznijo in podporo njihovim najbližjim, ne glede na to, v kateri fazi je bolezen.

    Pri tem ne gre le za lajšanje telesnih simptomov, kot so bolečine, težko dihanje, slabost, nemir, delirij, izguba teka ali zaprtje ter preprečevanje razjed ipd. Pomembni sta tudi podpora pri bolnikovih psiholoških potrebah (pogosto jih grabi strah ali jeza) ter socialna podpora, še posebej kadar nima svojcev ali socialne mreže, prav tako je treba upoštevati duhovni vidik bolnika (prepričanja, verovanje). »Zdravstveno osebje je pogosto zadnji spremljevalec bolnika, zato je nujno, da poznamo njegove vrednote, želje in jih, kolikor je le mogoče,...

  • Tedenska krepitev mišic

    Dobro počutjeoktober '24Gibanje

    Gibanje 

    Če smo v preteklem mesecu poudarili nujnost vsakodnevnega raztezanja in pretegovanja, se je v nadaljevanju treba posvetiti krepitvi mišic, in to po zmožnostih. Vsako pretiravanje lahko prinese neprijetne občutke. Če boste prikazane vaje delali dva- do trikrat na teden, bo čvrsto celo telo.

    Hitro in kratko ogrevanje naj bo tokrat povezava dvominutnega korakanja z različno visokimi dvigi kolen in pretegovanja. Enominutna pretegovanja po lastni izbiri opravite tudi med posameznimi vajami. Med vajami je nujno, da enakomerno in povezano dihate skozi nos. Ko je dihanje oteženo in čutite, da je vzdrževanje drže težje, prenehajte izvajati vajo.

  • Kako premagati žalost?

    Dobro počutjeoktober '24Zdravje

    Psihologija

    Žalost je čustvo, ki je povezano z življenjskimi izkušnjami, kot so izgube, razočaranja, različne težke situacije … Čutenje zajame celotno telo in nas pogosto oropa energije, ki jo potrebujemo za okrevanje in prehod iz tega težkega občutka. Če predolgo žalujemo, lahko s tem spremenimo svoje vedenje, čustvovanje, svoje misli zavijemo v črnino, žalovanje nas lahko osebnostno spremeni.

    Najslabše, kar lahko naredimo, je, da ne verjamemo, da bo žalost kdaj minila, in jo skušamo premagovati le z razmišljanjem o vzrokih, zakaj smo se znašli v taki situaciji, se osamimo ali želimo žalost celo zadušiti z različnimi opiati, alkoholom, zdravili, nedovoljenimi substancami … Da lahko premagamo žalost, se moramo najprej naučiti vzljubiti sebe. Žal je to veliko ljudem ena izmed najtežjih nalog.

  • Kuhamo po nemško

    Dobro počutjeoktober '24Prehrana

    Prehrana

     Tokrat skočimo proti severu in skupaj preizkusimo recepte za jedi, ki jih pripravljajo na Nemškem.

    Pri nas na primer nismo poznali leče, v zadnjem desetletju pa jo z veseljem in vedno bolj uvrščamo na jedilnike. Na Bavarskem jo radi pripravljajo kot glavno jed, za prilogo pa ponudijo špecle oziroma vlivance. Najbolj okusni so, če jih še malo popečemo na maslu, da se nekoliko osušijo in zapečejo. Glede jabolčne pite pa … večna klasika v vseh krajih, po tem receptu je imenitna.

    Domači špecli

  • Glavni znak kile je bula

    Dobro počutjeoktober '24Zdravje

    Kila ali pruh, ki ji zdravniki pravijo hernija, nastane zmeraj tam, kjer je trebušna stena najbolj šibka oziroma slabo razvita. V bistvu gre za izbočenje organa ali tkiva skozi oslabljeno mesto v trebušni steni. Kile so lahko prirojene ali pridobljene, pri čemer so pridobljene kar pogoste. Najpogosteje se pojavi v dimljah, popku ali po operaciji trebuha.

    Za vse kile velja, da običajno niso nevarne, razen takrat, ko pride do preščipnjenja oziroma ukleščenja kilne vsebine, kar zelo boli. Tedaj je obvezen takojšen kirurški poseg. Na kirurško urgenco je treba takšnega bolnika pripeljati v eni uri. »Kile so pogostejše pri starejših osebah zaradi oslabitve trebušne stene. Vendar pa se lahko pojavijo pri ljudeh vseh starosti, od novorojenčkov do starejših, odvisno od vrste kile in dejavnikov tveganja, kot so debelost, dvigovanje težkih bremen, kronični kašelj, kajenje, bolezni veziva, zaprtje itd.,« je začel abdominalni kirurg Andraž Hubad, dr. med., specialist splošne kirurgije, zaposlen v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.

  • Spodnje perilo, nevidna podpora oblačilu

    Dobro počutjeoktober '24Moda

    Moda 

    Prvo pravilo pri izbiri spodnjega perila je, da pod oblačilom ne sme biti vidno. Zato pred nakupom vedno ocenite, pod katera oblačila boste oblekli določen kos. Pomerite čim več modelov različnih proizvajalcev, saj se kljub standardnim meram močno razlikujejo, a ne tako po velikostih kot po različnih modelih, oblikah, globinah košaric, postavljanju naramnic. 

    Nekaj osnovnih navodil za izbiro spodnjega perila:

    • Izberite tak barvni odtenek, ki se bo kar najbolj ujel z vrhnjim oblačilom, ali pa takega, ki bo kar najbolj podoben odtenku vaše kože. Posebej pazite takrat, ko boste nosili belo barvo. Belo spodnje perilo pod belimi tankimi poletnimi oblačili, ko je koža zagorela, še bolj izstopa, zato takrat raje nosite nedrček in spodnjice kožne barve.

  • Nadležne glivice na nogah

    Dobro počutjeoktober '24Zdravje

    Vprašajte dermatologinjo

    Bralka Anica navaja, da sta z možem preživela en teden v toplicah, po vrnitvi pa se možu lušči koža na levem stopalu. Tudi noht na palcu leve noge postaja rahlo obarvan, zato sprašujeta, kako naj si pomaga.

    Vaš mož se je verjetno okužil z glivicami, kar je pogost pojav, če hodimo bosi v kopališčih, savnah ali fitnes centrih, pač povsod, kjer bosi hodijo tudi drugi ljudje. Do okužbe pride lahko tudi v bazenu, če ni pravilno higiensko oskrbovan. Luščenje kože, tudi rdečina in srbenje kože na stopalih so značilni za glivično okužbo. Včasih jo poimenujejo tudi atletsko stopalo, ker je pogosta pri atletih, ki dolgo časa uporabljajo nepredušno obutev. Najprej se koža začne luščiti in razpoka med prsti. Glivice se na noht prenesejo s kože, okužen noht je najprej rahlo porumenel in odstopa od podlage na zgornjem robu nohtne plošče. Sčasoma noht postane zadebeljen in deformiran.

  • Hoja pomaga pri bolečinah v križu

    Dobro počutjeoktober '24Zdravje

    Zdravje

    Bolečine v križu so pogosta težava odraslih in lahko vodijo celo v invalidnost. Sedem od desetih ljudi, ki so si opomogli od hudih bolečin v križu, se z novo epizodo sreča že v naslednjem letu.

    Raziskovalci z Univerze v Sidneyju so v projektu WalkBack (S hojo nad bolečine v križu) spremljali 701 bolnika s povprečno starostjo 53 let, 80 odstotkov med njimi je bilo žensk. V povprečju so do zdaj že imeli 33 napadov bolečin v križu in so spadali v skupino bolnikov z visokim tveganjem za ponovne bolečine v naslednjih 12 mesecih. Polovici naključno izbranih so predpisali individualizirani šestmesečni program hoje (hoditi so morali petkrat na teden najmanj pol ure dnevno) in šest polurnih spletnih izobraževalnih oddaj, ki jih je pripravil psihoterapevt. Druga polovica ni imela v tem času nobene tovrstne terapije.

  • 1
  • …
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov