Zdravila vedno jemljemo v skladu z navodili
ZDRAVJE
S starostjo se uporaba zdravil veča, s čimer povečujemo kakovost življenja tudi v poznejšem obdobju. Zagotovo velja, da se danes zaradi vse naprednejših možnosti zdravljenja, ki je dostopno vedno širši množici, podaljšuje tudi življenjska doba. Vsako zdravilo je lahko tudi nevarno, če ga zaužijemo v prevelikem odmerku ali če ga zaužije oseba, ki ji zdravilo ni namenjeno.
Po drugi strani pa zdravila ključno prispevajo h kakovosti življenja in preživetju, zato je zelo pomembno upoštevati navodila zdravnika oziroma farmacevta, pravi Luka Peternel, vodja farmacevtskega razvoja v Razvojnem centru Slovenije (RCS) v podjetju Lek, ki nam je razkril številne koristne nasvete.
Poletne hlače: širše in udobne
MODA
Pozabite na oprijete hlače in pajkice. Pred dvema sezonama so se širše hlače spet pojavile kot nov modni trend, danes so povsem zavzele trgovske police in razen klasičnih hlač iz džinsa ne boste našli ozkih krojev skoraj v nobeni kolekciji za poletje 2025.
Lahkoten kroj daje hkrati občutek svobode in ženstvenosti, zato se te hlače rade primerjajo z maksi oblekami in dolgimi krili. Resnično so zelo uporabne, saj jih lahko nosite v vseh letnih časih, še posebej pa v vročih poletnih dneh. Dolžino prilagajate višini postave in priložnosti, za katero jih oblečete.
Naš notranji svet se kaže na zunaj
PSIHOLOGIJA
Življenje nas vodi skozi izkušnje, ki nam odkrivajo, kako zelo smo povezani s svetom okoli nas. V naši družbi pogosto opazimo, kako ljudje odsevajo notranje občutke, misli in prepričanja. Vsak naš odziv, kakršen koli že je, je odraz tega, kar nosimo v sebi, ter našega doživljanja sebe in sveta.
Pogosto nas prestraši agresija, ki jo vsakodnevno srečujemo – kričanje v prometu, nespoštljivo vedenje v trgovini, žaljivke na socialnih omrežjih. Tako vedenje kaže, da v nas samih ne zmoremo najti miru in ravnovesja. Če si predstavljamo, da je vsak izmed nas notranje razdvojen, v konfliktu s samim seboj, ni čudno, da se to kaže tudi na zunaj. Ko smo v sebi jezni, razočarani ali občutljivi, se lahko odzovemo z agresijo, ki jo z vedenjem in besedami kažemo drugim. Vzemimo za primer starejšega gospoda, ki pogosto kriči na svojega vnuka. Pa ne le zato, ker bi bil nesramen ali jezen na otroka, ampak ker je v sebi občutil veliko frustracije in občutka, da mu je življenje ušlo iz rok. Ko se bo začel zavedati teh občutkov, bo začel bolj umirjeno izražati svojo jezo in iskreno govoriti o svojem doživljanju, kar lahko vpliva na boljše odnose v njegovi družini.
-
Dobro počutjejulij '25Prehrana
PREHRANA
Ko se poletje zares začne in nas prijetno topli popoldnevi in večeri zvabijo v prijeten hlad dreves pod lučke in vetrič, je čas za krasna druženja. Vonj borovcev, limon, mete in sivke polni naše nosnice, tem pa sami dodamo še vonj po česnu, baziliki, ribah.
Ni treba prav daleč, poletje je sijajno oživiti na tak način tudi na domačem vrtu. Lahke večerje, solate in seveda prigrizki so odlični, ko želimo biti družabni. Tudi sladic na druženju ne bomo preskočili. Ste torej za en imeniten tiramisu? Klasičen in vedno izvrsten, pripravimo ga brez pečice in dan vnaprej, da se dodobra ohladi. Naj vam te ideje pomagajo pri pripravi imenitnih poletnih pogostitev.
Alergije, ki jih povzroča sonce
Zdravje
Neredko se ljudem na počitnicah ter tudi doma ob prostočasnih aktivnostih na prostem pojavi srbeč izpuščaj na koži, izpostavljeni soncu. Ker močno srbi in peče, je precej moteč. Tudi kombinacija nekaterih zdravil in izpostavljanja soncu lahko povzroči težave.
Nekateri ljudje so žal občutljivejši za prejete UV-žarke v sončni svetlobi, predvsem svetlopolti, svetlolasi ali rdečelasi ter svetlooki. Občutljivejši so tudi ljudje, ki redno uživajo zdravila zaradi kroničnih obolenj. Občutljivejše osebe se morajo v sončnih dneh pozno spomladi in poleti dosledno zadrževati v senci ali notranjih prostorih med 11. in 18. uro. Potrebna so zaščitna pokrivala in lahna oblačila z dolgimi rokavi in dolga krila ali hlače.
Naj bo steklenica vode vedno pri roki
ZDRAVJE
S staranjem se zaloga tekočine v telesu manjša, zmanjšuje se ledvična funkcija in s tem sposobnost za varčevanje z vodo, občutek žeje pa postane manj izrazit. Te težave lahko dodatno poslabšajo še kronične bolezni, kot sta diabetes in demenca, ter uporaba nekaterih zdravil. V vročini je zato treba nenehno piti dovolj navadne vode ali nesladkanih napitkov ter na ta način sproti nadomeščati tekočino, ki jo izgubimo s potenjem.
Telo v 70 odstotkih sestavlja voda, ki uravnava telesno temperaturo, ščiti sklepe in organe, pomaga prenašati kisik v celice. Kako dolgo zdržimo brez vode, je odvisno od kondicije posameznika in okolja. Izračunali so, da naj bi človek v povprečju brez vode zdržal približno teden dni. V ekstremnih pogojih lahko odrasel človek z znojenjem izgubi liter do poldrugi liter tekočine. Če je ne nadomesti, dehidrira in lahko umre. Odrasli naj bi na dan popili 35 mililitrov vode na kilogram telesne teže.
Kako preživeti poletje in ne zboleti
ZDRAVJE
Veliko je mitov, a tudi kakšna resnica o zbolevanju zaradi mraza in vročine, če ne drugega, pa je dejstvo, da nas vročina lahko konkretno utrudi, mraz pa prinese glavobole. Z nekaj načrtovanja in prilagoditvami dnevnega ritma pa nam je poleti lahko prav lepo.
Ljudska modrost pravi, da se prehladimo, če gremo z vročine v klimatski hlad, ali bog ne daj, da nam okoli ušes potegne hladen piš. Znanost meni, da od hlada ni prehlada, a vsakega od nas je že bolelo grlo, uho ali sinusi, ko smo se znašli pod pišem polarno mrzlega zraka na vroč poletni dan. Savnanje, kjer s komaj znosne vročine skočimo pod mrzlo prho in spet nazaj na vročino, imamo za koristno, krepilo naj bi odpornost, žile in počutje, ne pa klicalo prehlada. Po drugi strani pa sprehod s sonca v klimatizirano trgovino in nazaj, torej podobno, ne deluje prav nič blagodejno.
-
Razlogi za zaprtost se skrivajo v nepravilnostih črevesnega mišičja, živčnih povezav, v anatomiji črevesja ali težavah s prebavo, povezanih z encimi, žolčnimi kislinami, hrano in nekaterimi bakterijami.
Če blata ne odvajamo dnevno, je zaskrbljenost odveč, saj se kot normalno šteje odvajanje dva- do trikrat na dan ali trikrat na teden. Blato je praviloma gladko in mehko, v obliki banane ali klobase in se mora z lahkoto izločiti. Če odvajamo redkeje kot trikrat na teden, potem že lahko govorimo o zaprtosti. O zaprtju govorimo tudi, če se moramo pri odvajanju močno naprezati.
Robotske operacije so kirurgija prihodnosti
Zdravje
Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Sistem za robotsko kirurgijo so v Splošni bolnišnici (SB) Celje imeli že pred 15 leti, v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana pa so prvo operacijo s pomočjo robota izvedli leta 2018. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi, tretjino abdominalni kirurgi. Prednosti za bolnike so v primerjavi zlasti s klasičnimi in tudi laparoskopskimi operacijami velike. Dolgoročno gledano ima koristi tudi zdravstvena blagajna.
Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca
Dobro počutjejunij '25Prehrana
PREHRANA
Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in obrambni plašč našega telesa, ki ga varuje pred zunanjimi vplivi, vdorom škodljivih snovi in sodeluje pri uravnavanju telesne vlage. Skoznjo izločamo odpadne snovi in uravnavamo telesno temperaturo.
Za zaščito pred poletnim soncem je odgovorna predvsem zgornja plast, povrhnjica. V nasprotju s pričakovanji smo manj občutljivi za mraz kot za vročino, saj imamo šestkrat več čutnic za vročino. Pigment v koži je naravna zaščita pred sončnimi žarki. Pod vplivom teh se aminokislina tirozin v koži spremeni v barvni pigment, ki kožo obarva, potemni in jo nekoliko varuje pred opeklinami. Hkrati spodbuja nastajanje imunske zaščite pred okužbami. Prav tako se pod vplivom ultravijoličnih žarkov ergosterin, ki je oblika holesterola, spremeni v vitamin D. To je pozitivni vidik sončenja, saj se povečata napetost in prožnost kože. Pri opeklinah kože, tudi če jih povzroči sonce, pa se pojavijo mehurji, kar pomeni, da je povrhnjica poškodovana in ne more opravljati svoje funkcije. Ker s kožo tudi dihamo, so opekline po veliki površini kože zelo nevarne.