Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Kuhamo z jogurtom

    Dobro počutjemarec '25Prehrana

    ZDRAVA PREHRANA

    Na pomlad je koristno uživati več fermentiranih mlečnih izdelkov, torej jogurta in predvsem kefirja. Tokrat imam za vas nekaj receptov za jedi z jogurtom in še recept, kako narediti svoj domači jogurt. Naj vam uspe.

    Kako naredimo jogurt

    Jogurt je fermentirani mlečni izdelek, dobljen z dodatkom mlečnokislinskih bakterij, ki mlečni sladkor (laktozo) pretvorijo v mlečno in druge kisline. Pri tem mlečne beljakovine zakrknejo (koagulirajo), mleku se spremeni okus, izdelek dobi kremasto strukturo in daljši rok trajanja.
    Potrebujemo jogurtovo kulturo prijetnega okusa. Te bakterije se ob ugodnih pogojih razbohotijo in številčno prehitijo druge, da dobimo mlečni izdelek, kot nam je všeč. Okus naravnih jogurtov vedno pogojuje vrsta ali več izbranih vrst oziroma natančneje izbrane podvrste mlečnokislinskih bakterij oziroma kombinacije različnih mikroorganizmov, kjer vsak prispeva svoj del okusa.

  • Z mislimi lahko izboljšamo počutje in privabimo želeno

    Dobro počutjemarec '25Zdravje

    PSIHOLOGIJA

    Z leti se lahko bolj opiramo na bogastvo izkušenj in spoznanj, do katerih smo se dokopali. Ravno tako pa je lahko dejstvo, da je številka ob praznovanju rojstnega dne vse višja, razlog za obupovanje ob spominih, kaj vse smo v preteklih letih lahko in česa zdaj več ne moremo.

    Zato je ključno, skozi kakšna očala gledamo na svet – ali smo osredotočeni na to, kaj vse še lahko ali česa vsega ne zmoremo več? Zato pravimo, da z leti sicer pridobimo bogate življenjske izkušnje in modrost, a hkrati se lahko znajdemo pred izzivi, kako ohranjati notranjo srečo in zadovoljstvo. Ena izmed močnih tehnik, ki lahko pripomore k boljšemu počutju, je vizualizacija. To pomeni, da si v mislih predstavljamo, kako se nekaj, kar si želimo, že dogaja. Bolj ko si slikovito predstavljamo želeno, močnejša čustva ob tem doživljamo. Pravimo, da na tak način dvigujemo svojo vibracijo in smo z ustvarjenim občutkom zadovoljstva pravi magnet za to, da se nam prijetne spremembe zares zgodijo.

  • Suhe dlani

    Dobro počutjemarec '25Zdravje

    VPRAŠAJTE DERMATOLOGINJO 

    Bralec opaža, da ima po rehabilitaciji v zdraviliškem bazenu težave s suhimi dlanmi. Čeprav si roke redno maže z zaščitno kremo 48, je koža nenehno suha.

    Suho in občutljivo kožo na dlaneh večkrat opažamo pri osebah, ki imajo roke pogosto ali dalj časa v vodi, še posebej, če so tudi v stiku z razkužili, detergenti ali čistili. Dlani postanejo suhe, ker se s kroničnim draženjem z vodo in drugimi snovmi poškoduje dvoslojna zaščitna lipidna plast v povrhnjici, ki koži preprečuje izsušitev z zmanjšanim izhlapevanjem vode iz globljih plasti kože. Koža se namreč vlaži od znotraj, zato je potrebna dobra hidracija telesa. V koži so sestavine, t. i. humektanti, ki zadržijo vodo in nekoliko vežejo tudi vodo iz okolja.

  • Industrijsko pripravljena hrana pospešuje biološko staranje

    Dobro počutjemarec '25Zdravje

    ZDRAVJE

    Uporaba industrijsko vnaprej pripravljene (ultraprocesirane – UPF) hrane je povezana s pospešenim biološkim staranjem, so ugotovili italijanski raziskovalci.

    Raziskovalci so v preteklih raziskavah že ugotavljali povezavo med pogosto uporabo predelane hrane in nekaterimi kazalci zgodnjega biološkega staranja, kot so krajša dolžina telomer (sestavljenih delcev na koncu kromosomov), padec kognitivnih funkcij in pojav krhkosti organizma, niso pa našli vzrokov za ta pojav.

    Italijanska raziskava, imenovana tudi študija Moli-sani, je potekala v okviru evropskega projekta Age-It — Ageing well in an ageing society  (Staraj se kakovostno v starajoči družbi) v času med letoma 2005 in 2010. Med 22.495 udeleženci, starimi v povprečju 55,6 leta, je bilo 52 odstotkov žensk. Prehrano udeležencev so zapisovali v posebni vprašalnik, ki je zajemal 188 različnih prehranskih izdelkov. Te so razdelili v štiri skupine glede na stopnjo priprave – od minimalno predelane hrane, kot so sadje, zelenjava, stročnice, meso in ribe, do...

  • Majica ali srajca?

    Dobro počutjemarec '25Moda

    MODA

    Toplejši dnevi nas že počasi opozarjajo, da bo v garderobi treba prevetriti pomladno-poletne kose oblačil. Mednje spadajo tudi preproste majice (T-shirt). Marsikateri jih nosijo pod vrhnjimi oblačili tudi v hladnejših mesecih in jih dopolnijo z bluzo, ki deluje kot moška srajca. 

    Majica pristaja vsakomur, saj je zelo preprost in prilagodljiv kos oblačila. Nositi jo je mogoče na različne načine, odvisno od postave, sloga in priložnosti, za katero jo oblečete. Poleg ustrezno izbrane barve že na pogled in otip lahko ocenite, ali vam model ustreza ne samo po številki in kroju, temveč tudi po kakovosti in načinu vzdrževanja. Vaša postava bo narekovala izbiro osnovnega kroja. Oprijet, ki povsem sledi liniji telesa, je primeren za vitkejše postave.

  • Prepoznajmo opozorilne znake sladkorne bolezni

    Dobro počutjemarec '25Zdravje

    ZDRAVJE

    Zgodnje odkrivanje katere koli kronične bolezni je pomembno zato, da se lahko čim prej začne zdravljenje. Pri diabetesu je to še pomembnejše, kajti krvni sladkor dela škodo na ožilju že veliko prej, preden dobimo diagnozo.

    Čeprav je merjenje sladkorja v krvi postalo običajna praksa zdravniških pregledov, je pomembno, da tudi sami prepoznamo znake sladkorne bolezni, saj lahko le tako pravočasno ukrepamo. Še posebej zato, ker se število na novo obolelih za sladkorno boleznijo zelo povečuje.

  • Med sprehodi je čas za raztezanje

    Dobro počutjemarec '25Gibanje

    GIBANJE

    Vsi že uživamo v daljših dnevih, ki postajajo vse toplejši. Vendar pazite, da imate med sprehodi oblačila, ki so še dovolj topla, po možnosti večplastna, da se ob hitri spremembi aktivnosti telesa ali temperature takoj slečete ali oblečete. Predvsem dovolj hitro in toplo oblačenje ob ohladitvi premnogi zanemarijo v lastno škodo.

    Redni hodci odlično poznajo pravo vrednost hoje in tudi razumejo pomen dihanja skozi nos. Priporočam, da se med hojo, ko je telo že ogreto in dihanje poglobljeno, večkrat ustavite in v poljubno izbranem zaporedju opravite prikazane vaje.

  • Ali vam prhljaj povzroča stres in nelagodje?

    Dobro počutjemarec '25Zdravje

    Zdravje 

    Prhljaj je lahko neprijetna težava, ki vpliva na samozavest in kakovost življenja posameznika. Poleg vidnih belih ali rumenih lusk na laseh in oblačilih sta pogosta tudi vnetje lasišča in srbečica.

    Glavni vzrok za nastanek prhljaja naj bi bila povečano delovanje lojnic, nanjo pa vplivajo notranji dejavniki, kot so stres in hormonske spremembe, ter zunanji dejavniki, na primer vreme in uporaba neustreznih izdelkov za nego las. Pogosto se pojavlja zaradi dedne nagnjenosti k večjemu izločanju loja na koži. Ena najpogostejših zmot je, da je prhljaj posledica slabe higiene. V resnici lahko prekomerno umivanje lasišča celo poslabša stanje, saj odstranjuje naravna olja in spodbuja lojnice k povečani aktivnosti. Prav tako prhljaj ni nalezljiv. Če ga ne ublažimo, lahko napreduje v bolj resne oblike, kot je seboroični dermatitis, ko postane srbečica intenzivnejša.

  • Katera hrana dviguje raven testosterona?

    Dobro počutjefebruar '25Prehrana

    Veliko govorimo o ženski menopavzi, ki označuje konec rodne dobe. Toda vse več razprav poteka okrog andropavze, ki je nekakšna moška mena. To seveda ni tabu tema, čeprav o njej do zdaj v javnosti niso veliko govorili.

    Beseda andropavza je grškega izvora, saj andros pomeni moški, pausis pa konec nečesa. Dobesedno označuje postopen upad moškega spolnega hormona testosterona. Svetovna zdravstvena organizacija potrjuje, da raven moških spolnih hormonov s starostjo postopno upada. V londonskih medicinskih krogih so jo prvič opisali že ob koncu 18. stoletja, a šele v prejšnjem stoletju so jo začeli znanstveno raziskovati.

  • Kaj je kolonoskopija in zakaj je potrebna?

    Dobro počutjefebruar '25Zdravje

    ZDRAVJE

    Kako pomembno je debelo črevo, se navadno zavemo šele tedaj, ko nastopijo težave: pogoste driske, zaprtje ali izmenjaje oboje, če krvavimo pri odvajanju blata itd. V debelem črevesju se lahko razvije tudi rak. Pogostejši je pri ljudeh, ki so starejši od petdeset let in imajo raka debelega črevesa in danke v družini.

    Naj omenim, da marsikateri zaradi tega raka prezgodaj umrejo, ker jim je nerodno zaupati zdravniku, da imajo kri v blatu ali imajo težave pri veliki potrebi, čeprav je že dolgo znano, da je tudi od rednega prebavljanja in izločanja odvisna kakovost življenja. Zato smo se o kolonoskopiji, tem pomembnem diagnostičnem postopku, pri katerem zdravnik notranjost debelega črevesa (kolona) pregleda z uporabo dolge in gibljive cevi z osvetljeno kamero na koncu, imenovane kolonoskop, pogovarjali z mag. Manfredom Mervicem, dr. med.

  • 1
  • …
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • …
  • 234
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov