Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Katera hrana dviguje raven testosterona?

    Dobro počutjefebruar '25Prehrana

    Veliko govorimo o ženski menopavzi, ki označuje konec rodne dobe. Toda vse več razprav poteka okrog andropavze, ki je nekakšna moška mena. To seveda ni tabu tema, čeprav o njej do zdaj v javnosti niso veliko govorili.

    Beseda andropavza je grškega izvora, saj andros pomeni moški, pausis pa konec nečesa. Dobesedno označuje postopen upad moškega spolnega hormona testosterona. Svetovna zdravstvena organizacija potrjuje, da raven moških spolnih hormonov s starostjo postopno upada. V londonskih medicinskih krogih so jo prvič opisali že ob koncu 18. stoletja, a šele v prejšnjem stoletju so jo začeli znanstveno raziskovati.

  • Kaj je kolonoskopija in zakaj je potrebna?

    Dobro počutjefebruar '25Zdravje

    ZDRAVJE

    Kako pomembno je debelo črevo, se navadno zavemo šele tedaj, ko nastopijo težave: pogoste driske, zaprtje ali izmenjaje oboje, če krvavimo pri odvajanju blata itd. V debelem črevesju se lahko razvije tudi rak. Pogostejši je pri ljudeh, ki so starejši od petdeset let in imajo raka debelega črevesa in danke v družini.

    Naj omenim, da marsikateri zaradi tega raka prezgodaj umrejo, ker jim je nerodno zaupati zdravniku, da imajo kri v blatu ali imajo težave pri veliki potrebi, čeprav je že dolgo znano, da je tudi od rednega prebavljanja in izločanja odvisna kakovost življenja. Zato smo se o kolonoskopiji, tem pomembnem diagnostičnem postopku, pri katerem zdravnik notranjost debelega črevesa (kolona) pregleda z uporabo dolge in gibljive cevi z osvetljeno kamero na koncu, imenovane kolonoskop, pogovarjali z mag. Manfredom Mervicem, dr. med.

  • Telo je namenjeno gibanju

    Dobro počutjefebruar '25Gibanje

    Gibanje

    Današnje spogledovanje vaj z morjem bo navdihnilo najbolj tiste, ki že komaj čakate vsakoletno srečanje bralcev Vzajemnosti. Čisto vsem pa je priporočena vadba – po možnosti v naravi, a tudi v toplini doma, če ne gre drugače.

    Gibanje ohranja naše sposobnosti telesa. To najbolj vedo tisti, ki so po poškodbi ali bolezni na lastni koži začutili, kaj pomeni po daljšem obdobju mirovanja ponovno aktivirati telo. Sicer pa je znano, da tisti, ki redno vadijo, hitreje okrevajo.

    Ogrevanje je tudi tokrat povezano z intenzivnejšimi vdihi in izdihi. Vzravnavo telesa (fotografija 1a) spremljajo globlji vdih, predklon s stiskom prsnega koša (fotografija 1b) in izdih. Vajo ponavljajte do zadihanosti.

  • Koraki do boljšega in izpolnjujočega vsakdana

    Dobro počutjefebruar '25Zdravje

    Psihologija

    Zavedanja ljudi, da smo sami ustvarjalci svojega življenja in lahko na praktično brezplačen in nam prilagojen način spremenimo svoje življenje na bolje, je vse več. Louise Hay je ena najbolj prepoznavnih avtoric na področju osebnostne rasti, ki je s svojimi preprostimi metodami navdihnila veliko ljudi.

    V prispevku bomo spoznali njeno teorijo, ki temelji na prepričanju, da s svojimi mislimi in navadami vsak dan posebej, korak za korakom spreminjamo oziroma izboljšujemo kakovost svojega življenja. Ameriška avtorica prisega na pet ključnih korakov.

  • Kuhamo po italijansko

    Dobro počutjefebruar '25Prehrana

    Rižota, pašta, tortelini, ravioli in lazanja pa še kak biškot za povrh, če se lotimo kuharije po italijansko. Seveda se boste še kako oblizovali. Buon appetito!

    Rižota puttanesca

    Potrebujemo:
    4 stroke česna

    320 g riža za rižoto
    pločevinko paradižnika
    približno 1,5 dl vode ali jušne osnove
    2 žlici vloženih kaper
    2 pločevinki sardin
    feferon ali čili po okusu
    vsaj 10 črnih oljk
    baziliko, poper, 
    oljčno olje

  • Torbica – nepogrešljiv modni dodatek

    Dobro počutjefebruar '25Moda

    Moda

    Torbica lahko nevtralno dopolni oblačilo ali pa mu doda želeni poudarek. V vseh teh letih ste, drage bralke, prav gotovo nosile torbice že skoraj vseh oblik, velikosti in materialov. V vsaki novi sezoni je nekaj novosti, nekaj malo drugače: drug material, drugačno zapenjanje, različne dolžine ročaja, zanimive vzorce, poudarjene šive …

    Na koncu ste vi tisti, ki boste izbrali torbico, ki vam bo najbolj všeč. Preverili boste, ali vam ustrezajo velikost, cena, barva, način zapenjanja, dolžina ročaja, predvsem pa, ali jo boste lahko dobro kombinirali in bo dovolj primerna za vse stvari, ki jih imate vedno s seboj. Z nekaj modeli in nasveti vam želim pomagati k lažji odločitvi.

  • Z masažo izboljšamo počutje

    Dobro počutjefebruar '25Zdravje

    Ugodni učinki masaže pri ohranjanju dobrega počutja in zdravja so že dolgo znani. Gnetenje in rahel pritisk na telo izboljšata počutje, pripomoreta k umirjanju telesa in duha ter prinašata številne koristi za zdravje.

    Masaže so poznali kot terapevtsko sredstvo že pred vsaj 5000 leti, moderna znanost pa je njene pozitivne učinke le potrdila. Znano je, da masaža sprošča mišice, izboljšuje krvni obtok, povečuje elastičnost kože, zmanjšuje otekline, ugodno vpliva na dihalne funkcije ter dviga prag bolečine. Pomaga tudi izboljšati duševno počutje, pomirja in sprošča ter dviguje samozaupanje. Redna masaža ali samomasaža je lahko eden najpomembnejših načinov, kako poskrbimo za svoje telo in duha. Spodbuja sproščanje endorfinov, ki dvigajo razpoloženje in so hkrati naravno sredstvo proti bolečinam, znižuje pa raven kortizola, ki se v telesu sprošča ob stresnih situacijah. Izčrpanost in občutek preobremenjenosti lahko v veliki meri odpravimo z masažo ali samomasažo, ki pomirja in odpravlja tesnobo.

  • Kašelj z izmečkom

    Dobro počutjefebruar '25Zdravje

    Kašelj je pomemben obrambni mehanizem telesa, katerega namen je čiščenje dihalne poti. Gre za fiziološki mehanizem in v normalnih, nebolezenskih pogojih človek enkrat do dvakrat na uro podzavestno zakašlja in tako izkašlja sluz, ki v spodnjih dihalih neprestano nastaja.

    Pri boleznih spodnjih dihal ima kašelj prav tako čistilno funkcijo. Glede na trajanje kašlja ločimo akutni kašelj, ki traja do tri tedne in se pojavlja predvsem ob prebolevanju viroz oziroma blažjih bronhitisih, ter kronični kašelj, ki traja osem tednov ali več in je pogosto posledica kroničnih bolezni spodnjih dihala. Seveda lahko akutni kašelj traja tudi kakšen teden dlje, če je šlo za hujši potek bronhitisa ali pljučnico. Pri kroničnem kašlju je pomembno, da se čim hitreje ugotovi njegov vzrok in se odpravi.

  • K zdravniku ob dolgotrajnem kašlju

    Dobro počutjefebruar '25Zdravje

    Kot vsako leto je s hladnim obdobjem prišlo tudi obdobje gripe, prehladov in kašlja. Kar navajeni smo, da nas vsake toliko doleti. Kašelj je sicer naravni obrambni refleks, ki skrbi, da so naše dihalne poti čiste in prehodne. Ne pojavi pa se le takrat, ko je v njih sluz ali tujek, včasih nas na kašelj draži kar tako, na suho, da nam krati spanec, izkašljamo pa nič. Takrat si težko predstavljamo, da naj bi nam prinašal kakšno korist, in v resnici je le moteč znak bolezni in ne prispeva k okrevanju. 

  • Povešene veke

    Dobro počutjefebruar '25Zdravje

    Vprašajte dermatologinjo

    Bralka navaja, da se ji je z leti močno povesila koža nad očmi. Ne le da je zaradi povešenih vek vedno videti utrujeno, ima tudi občutek, da motijo njen vid. Sprašuje, s katerimi posegi bi lahko popravila videz oči.

    Kot se z leti stara koža po celem telesu, potekajo procesi staranja kože tudi na vekah. V koži se zmanjša tvorba kolagena in elastina, postane tanjša ter manj čvrsta in tako se veke posledično povesijo. V nekaterih družinah celo obstaja genetska predispozicija za hitrejše in izrazitejše povešanje vek. Oseba ima zaradi povešenih vek običajno utrujen ali žalosten videz. A niso samo estetska težava, zmanjšajo lahko tudi vidno polje, kar lahko povzroča težave pri določenih aktivnostih. 

  • 1
  • …
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov