Aktualno
»Demokratično« spodkopavanje demokracije
Za slovenske zmage
V demokratični družbi velja načelo, da vlada ljudstvo. Izvoljeni predstavniki sprejemajo zakone, ki ustrezajo volji ljudstva, ki jim je zaupalo odgovornost za vodenje države. Tudi slovenska ustava sledi temu vodilu, ki ga je že leta 1789 uzakonila francoska revolucija. Nedvoumno je uzakonila pravilo, da so državljani nosilci državne suverenosti, politični voditelji pa le izvrševalci njihove volje, izražene na volitvah. Koga bodo izvolili, je določeno v zakonu o volitvah, ki mora dati vsem političnim skupinam možnost, da pridejo v najvišje zakonodajno telo. Ta sprejema zakone, ki v temelju določajo ravnanje državljanov in oblastnih organov. Če odločajo v nasprotju s to temeljno zavezo, državljani na volitvah izglasujejo drugačno sestavo parlamenta, ki naj sledi večinski volji državljanov.
-
Tudi brezplačne vozovnice je treba validirati
V uredništvo smo prejeli dve zelo podobni vprašanji v zvezi z upokojenskimi vozovnicami za javni potniški promet. Prvo bralko jezi, da se mora na avtobusu vedno validirati, tudi če je huda gneča. To se ji zdi popolnoma nepotrebno, saj da ima upokojensko t. i. rdečo brezplačno vozovnico, ki vendar velja vse leto. Druga gospa pa nas je poklicala ogorčena, ker ji je kontrolor na ljubljanskem mestnem avtobusu dejal, da bi jo lahko kaznoval, ker svoje upokojenske vozovnice ni validirala, saj se šteje, da vožnje ni plačala. Ali ima sploh to pravico, jo je zanimalo.
Zakon mora zaživeti kljub pomanjkljivostim
AKTUALNO
Regijski posvet o dolgotrajni oskrbi, ki ga je na Ptuju organiziral Sindikat upokojencev Slovenije, je razkril številne pomanjkljivosti in slabosti zakona, ki ga mora Slovenija kljub pomislekom začeti izvajati 1. julija letos. Slabo oziroma sploh ne, je odgovor na vprašanje, kako so občine, centri za socialno delo in izvajalci storitev dolgotrajne oskrbe pripravljeni na uresničevanje zakona.
Skrb vzbujajoče je, da so se posveta od vabljenih županov sedemnajstih občin ptujskega in ormoškega območja udeležili le županja Ptuja in predstavniki štirih občin. Francka Ćetković, predsednica Sindikata upokojencev Slovenije, je povedala, da se zavedajo številnih težav, vendar ne želijo, da bi odložili izvajanje zakona. Večina starejših želi ostati doma, kar pomeni, da je dolgotrajna oskrba na domu dobra rešitev. Zato skupaj z vsemi odgovornimi opozarjajo na probleme in iščejo rešitve, da starejši pridejo do potrebnih storitev. Ljudi želijo seznaniti z njihovimi pravicami in možnostmi. Osredotočili so se predvsem na dolgotrajno oskrbo na domu, ki je v pristojnosti občin.
-
Še malo, pa se srečamo na Krku
Naše že 19. srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti je pred vrati. Od 1. do 4. junija se bomo družili, peli, plesali, se malo izobraževali na otoku Krku, odšli pa bomo tudi na izlete po bližnji okolici. Prvi dan si bomo med vožnjo ogledali še Rovinj. V hotelu Aminess Magal v Njivicah nas bodo sprejeli domačini s pijačo dobrodošlice in kulturnim programom. Naslednja dva dni boste za doplačilo lahko izbirali med izletom z avtobusom po otoku Krku in izletom z ladjo na Goli otok in Rab. Popoldne bomo imeli predavanje: vrtnar Davor Špehar bo delil koristne nasvete o vrtnarjenju, Zdenka Jan, predsednica Zdusa, pa o tem, kako poskrbimo za svojo varnost. Vsako jutro bomo telovadili, zvečer pa se bomo zabavali in plesali. Zadnji dan si bomo na poti domov ogledali Reko in se zapeljali še na kosilo. Podroben program si lahko pogledate v aprilski Vzajemnosti. In še pomemben napotek: Ne pozabite vzeti s sabo dobre volje!
-
»Povej mi dosti lepih besed,
nabrati jih morava za vse življenje:
najina ljubezen je večna.
To je vedno tako, kadar ljubimo.« Neža MaurerV aprilu sta nas zapustili dve veliki osebnosti. Papež Frančišek, najbolj ljudski med papeži, ki je zagovarjal milost in sočutje do človeka in ves čas opozarjal na krivice, ki jih doživljajo revni in ubogi z družbenega dna. Zavzemal se je za mir in sodelovanje med ljudmi in narodi. Bil je med redkimi, ki je trkal na vest sveta.
Pestro praznovanje dneva Evrope
Ob dnevu Evrope, 9. maju, ko se spominjamo Schumanove deklaracije, ki pomeni začetek evropskega združevanja, Predstavništvo Evropske komisije in Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji pripravljata različne dogodke.
V Ljubljani bo jutri, 8. maja, od 17. ure dalje potekal program na Novem trgu ((Breg). Obiskovalci se bodo lahko pomerili v zabavnih ugankah z nagradami, zavrteli evropsko kolo sreče, vrgli na koš in odigrali EUpong. Izvedeli pa bodo tudi različne zanimive in koristne informacije o Evropski uniji in o projektih, ki so financirani s pomočjo evropskih sredstev. Ob 19. uri bo obiskovalce nagovorila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, z video pozdravom pa se ji bo pridružila evropska komisarka za širitev Marta Kos.
Za svoje zdravje je odgovoren vsak sam
NAŠ POGOVOR
Umrljivost zaradi bolezni srca in ožilja smo res zmanjšali, bolezni tudi prej prepoznamo in jih začnemo prej zdraviti. Žal pa pri preprečevanju zbolevnosti nismo tako uspešni, vsekakor pa pešamo pri preprečevanju dejavnikov tveganja, trdi prim. Matija Cevc, dr. med., s kliničnega oddelka za žilne bolezni Interne klinike UKC Ljubljana in predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Med prebivalstvom se namreč močno povečuje delež posameznikov s preveliko telesno težo, previsokim krvnim tlakom, bolnikov s sladkorno boleznijo in telesno nedejavnih, zato se sprašuje, kdaj bomo vendarle sprejeli odgovornost za svoje zdravje.
-
V Hrvatinih gradijo nov dom za starejše
V Hrvatinih nad Ankaranom so začeli graditi nov objekt za institucionalno varstvo starejših, ki bo sodil pod okrilje Obalnega doma upokojencev Koper. Bivalno enoto Bellavista bosta sestavljali dve stavbi, kjer bo 24 enoposteljnih sob za oskrbo starejših oseb s kompleksnimi zdravstvenimi težavami in oseb z demenco, štiri začasne nastanitve in prostor za programe skupnostnih storitev. Gradnjo naj bi zaključili do konca marca 2026. Vrednost naložbe je ocenjena na približno 4,6 milijona evrov, tri milijone so pridobili iz državnega razpisa za sofinanciranje gradnje tovrstnih objektov, preostanek bo moral dom zagotoviti iz lastnih virov. (N. H., vizualizacija: Biro 42)
-
Za slovenske zmage
Pojav velikih plakatov ob cestah nam sporoča, da se bližajo parlamentarne volitve in s tem boj za sedeže v državnem zboru in za oblast. Nič novega ni, da vladajoča koalicija poudarja, kako uspešna je, in to ponazarja z izmerljivimi statističnimi podatki, opozicija pa na drugi strani trdi, da je vse narobe in so oni tisti, ki so sposobni vladati bolje. To je pač stalnica v politiki in tudi v drugih parlamentarnih demokracijah ni nič drugače. Kljub temu pa je v slovenskem političnem in družbenem okolju nekaj posebnosti, ki jih ne gre spregledati. V oči bode neverjetno nizka raven razprav v parlamentu. Čeprav je težko z gotovostjo opredeliti, kaj je sovražni govor, je vendarle tudi običajnemu smrtniku jasno, da poslanci o pomembnih družbenih vprašanjih pač ne morejo govoriti na način, ki je včasih običajen za napol opito druščino v vaški gostilni.