Aktualno
Senior bob za gibke in prožne možgane
AKTUALNO
Za program Brainobrain ste verjetno že kdaj slišali. Do lanske jeseni je bil na voljo le otrokom, starim od štiri do 14 let, ki s pomočjo abaka razvijajo svoje mentalne sposobnosti in spodbujajo ustvarjalnost. Zdaj pa se oblikujejo tudi prve skupine za tretje življenjsko obdobje.
Ena takšnih je v Celju, kjer so se udeleženke, stare od 63 do 70 let, pogumno spoprijele z računanjem na abaku. A poglejmo najprej, kaj dobrega prinaša program Brainobrain generaciji v srebrnih letih.
Kot je povedala Tea Grbić, direktorica programa za Slovenijo, je Senior BOB, kot se skrajšano imenuje, namenjen ljudem od 60. leta starosti. »Po dvajsetih letih izvajanja programa za otroke smo se odločili, da tudi tej generaciji omogočimo krepitev mentalnih sposobnosti na poti vseživljenjskega učenja. Brainobrain spodbuja možgane, da ostajajo v dobri kondiciji, gibki in prožni. Z računanjem na abaku starejši krepijo svoj kratkoročni spomin in priklic. Poleg tega vadijo in izboljšujejo koncentracijo. Tako si krepijo samozavest, ker pa srečanja potekajo v majhnih skupinah, je to tudi priložnost za prijetno druženje.«Ti in jaz - 40 dni brez alkohola
Pod okriljem Slovenske karitas se je začela že dvajseta preventivna akcija 40 dni brez alkohola, ki vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi, obenem pa opozarja, da prekomerno uživanje alkohola povzroča veliko stisk. Letošnja ambasadorja sta podjetnica Ajda Rotar Urankar in televizijski voditelj David Urankar.
Geslo jubilejne akcije, ki bo potekala do 20. aprila, je Ti in jaz - 40 dni brez alkohola in poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Njen namen je, da se udeleženci odrečejo pitju alkohola in tako izkažejo solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola. »Najmanj deset odstotkov Slovencev čuti stisko in trpljenje zaradi alkohola - zaradi skrhanih odnosov, nasilja, bolezni ali posledic prometnih nesreč. To je poziv k odgovornemu ravnanju pri pitju alkohola, skrbi drug za drugega in boljšim izbiram, ki bogatijo in ne uničujejo naših in...
Za prevzem delnic Vzajemne še dovolj časa
Zaradi preoblikovanja statusa iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo je zdravstvena zavarovalnica Vzajemna nekdanjim zavarovancem poslala obvestila o višini deleža. Upravičencev je okoli 832 tisoč, to so tisti, ki so imeli na dan 31. decembra 2023 pri Vzajemni veljavno vsaj eno zavarovalno pogodbo s trajanjem eno leto ali več.
Če obvestila niste dobili ali ste ga morda izgubili, se oglasite v poslovalnici ali pokličite v klicni center zavarovalnice na brezplačno tel. št.: 080 20 60 (potrebovali boste EMŠO in davčno številko).
Kako ostati varni v digitalnem svetu
Danes je dan varne rabe interneta, ki ga povsod po svetu povezujejo z ozaveščanjem o izzivih uporabe umetne inteligence. Vse pogosteje jo uporabljamo pri iskanju informacij, na pametnih telefonih, računalnikih, pri spletnih storitvah, zdravstvenih aplikacijah in še marsikje.
Čeprav umetna inteligenc (UI) prinaša številne prednosti, kot so večja učinkovitost, hitrejši dostop do podatkov in personalizirane storitve, pa lahko njena nepravilna ali nepremišljena uporaba privede do različnih tveganj. To je še posebej pomembno za starejše, ki se s sodobno tehnologijo pogosto srečujejo pozneje v življenju in morda nimajo dovolj izkušenj, da bi prepoznali morebitne nevarnosti, opozarjajo pri Simbiozi. Zato starejše učijo razumeti, kako tehnologija deluje, kako prepoznati morebitne spletne nevarnosti ter kako zaščititi svoje osebne podatke in zasebnost. Starejši so namreč pogosto tarča spletnih prevar, saj so goljufi pozorni na manj izkušene uporabnike, ki morda ne znajo prepoznati zavajajočih sporočil, sumljivih povezav ali lažnih spletnih strani.
Ko smetnjak pove, da ga je treba izprazniti
AKTUALNO
Marsikatero slovensko mesto pri upravljanju javnih storitev že uvaja pametne rešitve. S pomočjo sodobne tehnologije zbirajo podatke, ki jih uporabljajo za spremljanje in upravljanje javnega prometa, energetske učinkovitosti in optimiziranja mestne razsvetljave, upravljanja vodovodnega omrežja, zbiranja odpadkov, dela javne uprave in podobno.
Podatke zbirajo s pomočjo senzorjev, podatkovne analitike, objave odprtih podatkov in informacijsko-komunikacijskih (IKT) rešitev. Tehnologije t. i. pametnega mesta omogočajo, da uradniki neposredno elektronsko komunicirajo s prebivalci, poenostavljajo in skrajšujejo birokratske postopke ter racionalno upravljajo mestno infrastrukturo. Pri tem je največji poudarek na zmanjševanju škodljivih izpustov, saj so mesta generatorji več kot 70 odstotkov emisij CO₂.
-
ANKETA
Sogovornike smo vprašali, katere stereotipe poznajo o starejših in kako sami preživljajo zrela leta.
Dr. Metka Mencin, docentka, Fakulteta za družbene vede, Ljubljana: »O starejših poleg negativnih stereotipov, na primer o pešanju spomina in nedejavnosti, krožijo tudi pozitivni stereotipi o njihovi modrosti in izkušenosti. Danes so starejši telesno in duševno bolje ohranjeni kot pred desetletji, zato čedalje bolj načrtujejo svojo drugo kariero po upokojitvi. Zdrava in dejavna starost pa je bolj dosegljiva premožnejšim, ki si lahko privoščijo, kar ponuja industrija prostega časa.«
-
Za slovenske zmage
Verni ljudje se ob soočanju z različnimi stiskami pogosto obrnejo k bogu in pričakujejo, da bodo v molitvi našli pomiritev. To upanje pa pogosto ostane neuresničeno, še posebej takrat, ko so težave povezane z ravnanji božjih glasnikov ali celo političnimi voditelji posameznih držav. Takih zlorab vere je bilo v zgodovini ničkoliko, dogajajo pa se tudi v današnjem času. V najbolj sprevrženi obliki se to vidi v ravnanju Izraela v Gazi in Zahodnem bregu.
Spomnimo, Izrael si je od ustanovitve leta 1948 prisvajal ozemlje Palestincev, čeprav so Združeni narodi to početje vseskozi obsojali. V ozadju pa so bili ves čas interesi velikih sil (stalnih članic varnostnega sveta), ki so na Bližnjem in Srednjem vzhodu skušale uveljaviti politiko, ki jim je omogočala obvladovanje tega dela sveta. Povedano na kratko – ves čas je šlo (in še gre) za nafto.
-
Premišljevanja o življenju
Vsi smo se v življenju že srečali z bolečino, zato vemo, da bolečina povzroča trpljenje. Trpljenje lahko povzročajo tudi številne druge telesne težave, na primer oteženo dihanje ter slabost z bruhanjem. Vsi smo že bili žalostni ali prestrašeni, marsikateri tudi tesnobni, nekateri so se že srečali z občutkom depresivnosti. Trpimo tudi zaradi čustvenih stisk in psihičnih težav. Z osamljenostjo se srečujemo redkeje. Kaj je osamljenost, najbolje vedo starejši, saj je osamljenost najpomembnejša in najpogostejša socialna stiska starejših oseb, in to ne glede na to, ali živijo doma ali v domovih starejših.
-
Moj pogled
Dete je nekega dne vprašalo očeta: »Očka, kaj je srebro?« Mož je za hip pomislil, potem pa poiskal kos navadnega stekla in ga položil pred otroka. »Poglej skozenj!« Otrok je skozi steklo opazoval očeta, ljudi, ki so se sprehajali po cesti, in avtomobile, ki so vozili mimo. Nato je oče vzel srebrno barvo in z njo prekril eno stran stekla, da se je svetilo kot zrcalo. »Zdaj se pa znova poglej vanj,« je rekel. Otrok je v zrcalu lahko videl le še svoj obraz. »To je nevarnost srebra,« je pristavil oče, »pripravi te do tega, da vidiš le še sebe.«
-
Zima na platnu
Cecilija Čebašek, upokojena računovodkinja iz Vodic, poje v treh pevskih zborih in piše pesmi, poleg tega še veliko slika, kot ste lahko izvedeli iz prispevka, ki je bil objavljen v januarski Vzajemnosti. Je članica Kulturnega društva Matije Koželja Utik, pogosto se udeležuje različnih slikarskih srečanj in tudi veliko razstavlja. Najpogosteje uporablja akrilne barve, zadnje čase pa se preizkuša v olju. Med njenimi najljubšimi motivi so rože in prizori iz narave, pri čemer ustvarja serije slik na različne teme. Vabimo vas, da si nekaj slik iz cikla Prazniki in zima do konca marca ogledate v prostorih uredništva na Dunajski 109 v Ljubljani.