Zdravje
Hrana kot podpora pri okrevanju
Prehrana, v katero je vključeno malo zelenjave in sadja, po drugi strani pa veliko sladkorja in maščob ter alkohola, vodi v bolezni prebavil, motnje presnove ter razvoj degenerativnih bolezni oziroma stanj, ki zmanjšujejo zmožnost razvoja normalnega imunskega odziva.
Kadar se takim posameznikom zgodi nepredviden dogodek, naj bo to okužba z virusom ali zlom kosti zaradi padca, obstaja bistveno večja verjetnost, da se bosta zdravljenje in okrevanje podaljšala. Med rizične skupine spadajo tudi starejši, saj je znano, da se poleg vidnih znakov staranja stara tudi imunski sistem. Količina obrokov in raznovrstnost prehrane jim pogosto ne zagotavlja primerne prehranjenosti tako z vitamini in minerali kot tudi makrohranili.
-
S tem izzivom se srečuje veliko ljudi, ki opažajo, kako njihovi bližnji vse slabše slišijo, vendar nočejo priznati svoje naglušnosti. Marsikomu aparat pomeni starost ali invalidnost. Toda težave s sluhom imajo tudi mlajši in celo otroci. Mine lahko tudi nekaj let, da nekdo prizna, da slabo sliši. Po drugi strani pa večina uporabnikov slušnih aparatov priznava, da jim je žal, da niso ukrepali prej.
Kaj storiti? Predlagamo, da se izziva lotite postopno. Izbira pravega trenutka je ključna. Najdite čas, ko je bližnji v dobrem razpoloženju in se tudi vi počutite kos nalogi, ste umirjeni in neobremenjeni.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetioktober '24Zdravje Oskrba
MIŠIČNA OTRDELOST PO MOŽGANSKI KAPI
Bralka, katere mož je pred kratkim doživel možgansko kap s posledično desnostransko hemiplegijo, sprašuje, kako preprečevati zakrčenost mišic na roki. Po vrnitvi iz zdravilišča želi izvajati vaje tudi v domačem okolju, vendar se roka večkrat nenadoma zakrči, zato dlan težko odpre in izpusti predmet.
Spoštovani, rehabilitacija po preboleli možganski kapi je dolgotrajna in odvisna od več dejavnikov, sodelovanje posameznika pa je ključnega pomena za doseganje zastavljenih ciljev. Vsekakor svetujem, da gospod še naprej izvaja terapevtske vaje, ki mu jih je predpisal fizioterapevt v sklopu rehabilitacije v zdravilišču. Priporočljivo je vaditi od 15 do 30 minut na dan. Vaje naj vedno izvaja le do meje bolečine in gib na koncu zadrži nekaj sekund. Med vadbo naj bo pozoren na pravilno dihanje in naj ne zadržuje diha ali izdiha. Pomemben je tudi pravilen položaj telesa, izogiba naj se sunkovitim gibom. Če potrebuje vašo pomoč, se postavite na njegovo slabšo stran telesa.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Psihologija
Žalost je čustvo, ki je povezano z življenjskimi izkušnjami, kot so izgube, razočaranja, različne težke situacije … Čutenje zajame celotno telo in nas pogosto oropa energije, ki jo potrebujemo za okrevanje in prehod iz tega težkega občutka. Če predolgo žalujemo, lahko s tem spremenimo svoje vedenje, čustvovanje, svoje misli zavijemo v črnino, žalovanje nas lahko osebnostno spremeni.
Najslabše, kar lahko naredimo, je, da ne verjamemo, da bo žalost kdaj minila, in jo skušamo premagovati le z razmišljanjem o vzrokih, zakaj smo se znašli v taki situaciji, se osamimo ali želimo žalost celo zadušiti z različnimi opiati, alkoholom, zdravili, nedovoljenimi substancami … Da lahko premagamo žalost, se moramo najprej naučiti vzljubiti sebe. Žal je to veliko ljudem ena izmed najtežjih nalog.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Kila ali pruh, ki ji zdravniki pravijo hernija, nastane zmeraj tam, kjer je trebušna stena najbolj šibka oziroma slabo razvita. V bistvu gre za izbočenje organa ali tkiva skozi oslabljeno mesto v trebušni steni. Kile so lahko prirojene ali pridobljene, pri čemer so pridobljene kar pogoste. Najpogosteje se pojavi v dimljah, popku ali po operaciji trebuha.
Za vse kile velja, da običajno niso nevarne, razen takrat, ko pride do preščipnjenja oziroma ukleščenja kilne vsebine, kar zelo boli. Tedaj je obvezen takojšen kirurški poseg. Na kirurško urgenco je treba takšnega bolnika pripeljati v eni uri. »Kile so pogostejše pri starejših osebah zaradi oslabitve trebušne stene. Vendar pa se lahko pojavijo pri ljudeh vseh starosti, od novorojenčkov do starejših, odvisno od vrste kile in dejavnikov tveganja, kot so debelost, dvigovanje težkih bremen, kronični kašelj, kajenje, bolezni veziva, zaprtje itd.,« je začel abdominalni kirurg Andraž Hubad, dr. med., specialist splošne kirurgije, zaposlen v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.
-
Najboljše države za upokojence
Po upokojitvi velika večina upokojencev najraje živi še naprej v svoji državi. A v nekaterih državah zaradi visokih stroškov življenja kar nekaj upokojencev išče okolje, kjer bi morda lahko bolje živeli. Katere so najboljše države za morebitno preselitev, so ugotavljali na podlagi različnih kriterijev in statističnih analiz, med njimi so bili najpomembnejši varnost, življenjski stroški, raven zdravja in število sončnih dni. Pri varnosti so upoštevali splošno varnost, glavna kazalnika sta bila število umorov glede na prebivalstvo in število...
Dostopnost za invalide je treba pravočasno urediti
Prosti časoktober '24Zdravje Dom
Pravilnik o univerzalni graditvi in uporabi objektov določa, da morajo biti javne zunanje površine, pločniki, prehodi za pešce … in javne stavbe, gostinski objekti ter prostori, namenjeni strankam, dosegljivi vsem ljudem. Pravilnik velja za novogradnje in rekonstrukcije, za obstoječe objekte v javni rabi pa dostopnost za invalide ureja zakon o izenačevanju možnosti invalidov, na kratko ZIMI, ki je začel veljati leta 2010. ZIMI prepoveduje diskriminacijo zaradi invalidnosti pri dostopnosti do uporabe objektov v javni rabi, določil pa je tudi najkasnejše roke, do katerih je treba prilagoditi obstoječe objekte. Za grajene in komunikacijske ovire velja, da morajo biti odpravljene najkasneje do konca leta 2025. O možnostih odpravljanja ovir smo se pogovarjali z Janezom Antolincem iz Zavoda Brez ovir.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralka Anica navaja, da sta z možem preživela en teden v toplicah, po vrnitvi pa se možu lušči koža na levem stopalu. Tudi noht na palcu leve noge postaja rahlo obarvan, zato sprašujeta, kako naj si pomaga.
Vaš mož se je verjetno okužil z glivicami, kar je pogost pojav, če hodimo bosi v kopališčih, savnah ali fitnes centrih, pač povsod, kjer bosi hodijo tudi drugi ljudje. Do okužbe pride lahko tudi v bazenu, če ni pravilno higiensko oskrbovan. Luščenje kože, tudi rdečina in srbenje kože na stopalih so značilni za glivično okužbo. Včasih jo poimenujejo tudi atletsko stopalo, ker je pogosta pri atletih, ki dolgo časa uporabljajo nepredušno obutev. Najprej se koža začne luščiti in razpoka med prsti. Glivice se na noht prenesejo s kože, okužen noht je najprej rahlo porumenel in odstopa od podlage na zgornjem robu nohtne plošče. Sčasoma noht postane zadebeljen in deformiran.
Hoja pomaga pri bolečinah v križu
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Zdravje
Bolečine v križu so pogosta težava odraslih in lahko vodijo celo v invalidnost. Sedem od desetih ljudi, ki so si opomogli od hudih bolečin v križu, se z novo epizodo sreča že v naslednjem letu.
Raziskovalci z Univerze v Sidneyju so v projektu WalkBack (S hojo nad bolečine v križu) spremljali 701 bolnika s povprečno starostjo 53 let, 80 odstotkov med njimi je bilo žensk. V povprečju so do zdaj že imeli 33 napadov bolečin v križu in so spadali v skupino bolnikov z visokim tveganjem za ponovne bolečine v naslednjih 12 mesecih. Polovici naključno izbranih so predpisali individualizirani šestmesečni program hoje (hoditi so morali petkrat na teden najmanj pol ure dnevno) in šest polurnih spletnih izobraževalnih oddaj, ki jih je pripravil psihoterapevt. Druga polovica ni imela v tem času nobene tovrstne terapije.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Navadimo se piti dovolj tekočine
Najpogostejši vzroki za duševno zmedenost pri starejših ljudeh, ki se kaže kot pomanjkanje pozornosti ali razdražljivost, so neurejena sladkorna bolezen, okužba sečil in dehidracija. Kot opozarja zdravnik Arnaldo Liechtenstein, ki poučuje na medicinski fakulteti v São Paolu v Braziliji, številni starejši izgubijo občutek za žejo, zato pijejo zelo malo tekočine. Poleg tega se s staranjem zaloga vode v telesu zmanjšuje, ker pa ne čutijo pomanjkanja vode, zlahka dehidrirajo. Čeprav so na videz videti zdravi, lahko dehidracija povzroči nenadno zmedenost, padec krvnega tlaka, motnje srčnega ritma, bolečine v prsih (angino pektoris), komo in celo smrt. Pomembno je, da vsaki dve uri spijemo nekaj tekočine, na primer vodo, čaj, mleko, sok ali juho. Pomaga tudi, če pojemo nekaj kosov sadja, bogatega z vodo, kot so lubenica, melona, breskev, ananas, pomaranča in mandarina.