Zdravje
-
Poti iz osamljenosti
Občutek osamljenosti boli, posledica pa se pogosto kaže kot bolezen telesa. Odgovore, kako najti pot iz osamljenosti, ki v času digitalnih komunikacijskih pripomočkov prizadene vse več ljudi vseh generacij in slojev, iščejo strokovnjaki na inštitutih po vsem svetu.
Največkrat delijo osamljenost na tri oblike: reakcijsko, drsečo in kronično. Za odgovor na vprašanje, kako se lahko izkopljemo iz osamljenosti, ni potrebna le volja, ampak dejanska sprememba odnosa do soljudi, predvsem pa sprememba odnosa do sebe.
-
SVET IN MI
Sredi oktobra se je končal frankfurtski knjižni sejem, največji in tudi najstarejši na svetu. Letos sta sejem odprla nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Emmanuel Macron. Dva najpomembnejša državnika v EU, ki složno odpreta knjižni sejem, potrjujeta dejstvo, da je pomen knjige ponovno na pohodu in da je pisana beseda pomembno orodje, ki lahko prinese mir in blaginjo, kot orožje pa spodnese vlado ali celo tako velikega mastodonta, kot je Evropska unija.
Slovenija ima svoj knjižni sejem v novembru, mesecu, ki je tudi sicer v svetu najmočnejši po številu pomembnih knjižnih sejmov. Seveda se slovenski sejem uvršča med majhne, knjižni trg pri nas je v primerjavi s svetovnimi jeziki liliputanski, kar pa seveda ne pomeni, da za nas ni pomemben. Res je sicer, da slovenskega sejma ni najti na svetovnem seznamu velikih knjižnih sejmov, a ga naši organizatorji umeščajo med dva velika knjižna sejma, za reykjaviškim in pred guadalajarskim.
-
oktober '17Ljudje Zdravje Oskrba
Staranje s slogom ali mladi po srcu
Spletne strani, namenjene starejšim, pogosto ponujajo kratke ankete, ki takoj pokažejo rezultate, v kateri skupini ste se znašli, če ste odkljukali napačen odgovor na vprašanje. Ena od anket te vrste sprašuje, katero definicijo najbolj sovražite: 1. mlad po srcu, 2. babica/nona, 3. zlati starostnik ali 4. srebrni maratonec. Najmanj zaželena je srebrni maratonec, najboljša pa izbira mlad po srcu.
Dandanes se od starejših pričakuje, da se »lepo« starajo. Starejši naj bi v 21. stoletju še smučali, igrali tenis, tekli maraton, kolesarili na dolge proge, plesali kot nori, se potapljali, raftali ... Tudi v Vzajemnosti smo pogosto navdušeno pisali o stoletnikih, ki so v svoji kategoriji dosegli svetovni rekord v plavanju, teku ... In če si počasen, ker so te leta dohitela, si si tako rekoč sam kriv. Verjetno se ne hraniš pravilno, ne jemlješ dovolj prehrambnih dodatkov, ne razmišljaš dovolj pozitivno ...
-
september '17Zdravje Oskrba Starejši
SVET IN MI
Dejstvo je, da bo ameriški igralec Kirk Douglas, ki ga starejše generacije dobro poznajo, letos dopolnil 100 let. Pri nas ga je pisatelj in aktivist Boris Pahor prehitel in upihnil simbolično število svečk za svoj 104. rojstni dan. Kar nekako smo se navadili, da stoletniki v domovih za starejše niso več nekaj posebnega.
Stanfordski ekonomist John Shoven trdi, da se zaradi dolgoživosti družbe spreminja definicija starosti. Za ženske (v ZDA) velja, da so »stare« pri 73 letih, potem ko so od 65. leta naprej prehajale iz srednjih let. Za moške pa velja, da so »stari« že okrog 70. leta, potem ko so iz srednjih let začeli odhajati pri 60. letu starosti.
-
julij '17Ljudje Zdravje Starejši
Seks starejših in alkohol
Od nekdaj je znano, da je alkohol močan afrodiziak. Ankete, ki so jih naredili med 800.000 starejšimi v ZDA, kažejo, da si pitje alkohola pred seksom privošči več kot polovica moških in prav toliko žensk. Večina trdi, da jim alkohol olajša stike in poveča seksualni užitek.
Raziskava, ki so jo pravkar zaključili na nacionalnem inštitutu za raziskave bolezni odvisnosti, je kazala na opazne razlike med spoloma, kar zadeva učinek alkohola na seks. Zdravniki raziskovalci že dolgo opozarjajo, da uživanje alkohola pred seksom navadno vodi v različne bolezni odvisnosti.
-
marec '17Ljudje Zdravje Oskrba
SVET IN MI
Julija lani je na svetu živelo 7,4 milijarde ljudi, med njimi približno 9,5 odstotka starejših od 65 let. Pri osemdesetih letih starosti ima v povprečju eden od petih demenco ali eno njenih oblik, kot je alzheimerjeva bolezen. Zdravilo ali pomoč zoper demenco in alzheimerjevo bolezen iščejo v pomembnih raziskovalnih centrih na univerzah in laboratorijih farmacevtskih multinacionalk. Čeprav ne poznamo niti vzroka za nastanek te bolezni, je jasno, da lahko razvoj bolezni nekoliko zavremo z zdravili, predvsem pa z intenzivno možgansko in telesno vadbo.
-
Še tuš je vzburjen
Baddie Winkle je nekdanja manekenka, ki je dopolnila 88 let in še vedno opravlja manekenski poklic. To je ženska, ki živi z modo in za modo, tako se v slogu tudi stara. A le navzven, gube so, uplahnjene mišice tudi, ampak vse drugo – od oči do smeha in iskrivega duha – ostaja, kot je bilo pri njenih 22 letih, ko so jo »odkrili«. Odtlej se ni pustila izriniti z modnih pist, njen slogan je vedno bil: Ne puščajte svojih moških blizu mene! Pri meni se celo tuš vzburi, ko se mu zvečer gola približam.
-
Prosti časnovember '16Ljudje Zdravje Starejši
STANOVANJE
Predsoba je ogledalo stanovanja, za starejše pa predstavlja prostor, kjer se morajo udobno preobuti in obleči. V hiši je predsoba dovolj velika, v stanovanju pa tako majhna, da se zdi kot križišče poti, polna je vrat in omar. V omarah so mnoge stvari, na katere smo že zdavnaj pozabili. V slabo voljo nas spravljata natrpanost in star pohištveni element za obešanje plaščev z omaro za čevlje in ogledalom, kjer se oblačila grmadijo, ogledala ne vidimo več, manjka pa nam udoben sedež, kjer bi se lahko preobuli. Kako bi preuredili predsobo, da bo videti večja, uporabnejša in prijetnega videza, prenova pa ne bo draga?
Z dobro voljo do preureditve stanovanja
Prosti časoktober '16Ljudje Zdravje Starejši
S staranjem se v življenju odpirajo novi izzivi, ki se lahko zdijo nepremostljivi. Upokojitev, bolezen, izguba partnerja, delna ali težja gibalna oviranost, osamljenost so stvari, zaradi katerih se porajajo vprašanja o možnostih za kakovostno življenje v lastnem stanovanjskem okolju. Morda smo se naenkrat zavedeli fizičnih ovir in motečih elementov, in nujna bi bila določena mera prilagoditve bivalnega okolja, če želimo, da so domači prostori varni in uporabni.
Že z majhnimi stroški, nekaj dobre volje in pomoči je mogoče najti zadovoljivo rešitev, da svoje stanovanje prilagodimo do te mere, da postane uporabno, varno in vseeno prijetno za starejše, ki imajo tako kot bolni in ljudje s posebnimi potrebami (fizičnimi ali psihičnimi) drugačne bivanjske potrebe kot zdravi, veliko mlajši ali družina. Slovenci smo morda nekaj posebnega, saj se težko ločimo od lastnih nepremičnin, ki bi jih lahko zamenjali za manjše in uporabnejše prostore. Večina starejših živi v prevelikih hišah ali stanovanjih tudi potem, ko se otroci odselijo ali ostanejo sami zaradi izgube partnerja. Stanovanja in hiše so bolj ali manj dobro služili stanovalcem in njihovim družinam v najaktivnejših letih, zdaj pa bi jih bilo treba prilagoditi.
-
Mladost brez meja
Slogan, ki poskuša spremeniti ustaljene predstave o nemoči starejših, si je omislila mednarodna multinacionalka Nike, ki jo poznajo športniki po vsem svetu. Zvezda reklamnega slogana je 86 let stara nuna, sestra Madonna Buder, tekmovalka najtežje fizične atletske preizkušnje – triatlona, ki je v angleškem svetu znan kot ironman (železni mož).
Železna nuna, kot jo imenujejo, bo 8. oktobra na Havajih najprej preplavala 3,8 km, nato prekolesarila 180,2 km in takoj v tekaških copatih pretekla še cel maraton (42,195 km). Zanjo to pomeni garaški atletski podvig, dolg najmanj 16 ur. Nekaj minut več je tekla pred tremi leti, ko je postavila tudi svoj rekord.