Zdravje
-
SVET IN MI
Nova raziskava, objavljena v znani reviji American Medical Association, pri kateri je sodelovalo več raziskovalcev, ki so pregledali življenjske navade in razmere 1,4 milijona ljudi, zajetih v poročilih socialnega zdravstva in davčne službe, je izluščila osem pravil, ki zagotavljajo daljše življenje.
- V ugledni mestni četrti
Tudi revnejši, ki prebivajo v bogataškem okolju, živijo najmanj po tri leta dlje od tistih, ki živijo v revnih četrtih. Menda zato, ker je v takem okolju veliko višja zavest o pravilni prehrani, vzdrževanju zdravih navad, opustitvi kajenja in vsakodnevnih telesnih aktivnostih.
Kako udobne in prijetne so sobe v domovih za ostarele?
julij '16Ljudje Zdravje Starejši
Člani študijske skupine Dom, kultura bivanja, oprema in prenova, ki pod vodstvom mentorice arhitektke Barbare Železnik Bizjak delujejo v okviru ljubljanske univerze za tretje življenjsko obdobje, so se lani jeseni lotili trdega oreha. Poskusili so namreč odgovoriti na več vprašanj v zvezi s kakovostjo bivanja v domovih za ostarele, točneje glede uporabne in oblikovne kakovosti prostora domske sobe, in nalogi posvetili del časa, namenjenega delovanju študijske skupine. Kmalu se je pokazalo, da je tematika zelo občutljiva in o njej nočemo razmišljati, dokler nismo postavljeni pred dejstvo, da moramo najti konkretno rešitev za sorodnike ali zase.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Sobotno jutro je obetalo prekrasen sončen dan, zato se je veliko izletnikov odločilo za poležavanje na soncu ter kopanje v bazenu ali v morju. Nekateri pa smo se odpravili z ladjico na izlet v Rogoznico, kjer je ena najlepših marin na Jadranski obali. Med plovbo smo se razveselili pogleda na delfine, na žalost pa so hitro odplavali daleč proč.
Popoldne smo se odpravili v okolico Primoštena, kjer smo obiskali staro dalmatinsko domačijo, poimenovano Šaričevi dvori. Lastniki radi pokažejo, kako skromno so nekoč živeli vaščani: v majhnih in nizkih kamnitih hišah s črno kuhinjo. Prijazni gostitelji so poskrbeli za pokušino domačega pršuta, kruha in sira ter vina »babić«, ki je značilno za ta okoliš. Trto sadijo v značilnih »kasetnih« vinogradih in obdelujejo le ročno. Niso pozabili niti na muzikanta, s katerima smo navdušeno zapeli nekaj dalmatinskih.
Drugi dan potepanja po Primoštenu in okolici
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Bralci in prijatelji Vzajemnosti radi spoznavamo nove kraje, zato smo se med bivanjem v Primoštenu odpravili tudi na izlete. Seveda po obvezni Telosvatbi - jutranjem razgibavanju pod vodstvom profesorice športa in dolgoletne sodelavke Vzajemnosti Savine Vybihal.
Nekaj se jih je odpravilo na ogled Šibenika in Nacionalnega parka Krka, kjer je reka Krka na poti do morja izoblikovala številne brzice, jezerca in slapove. Vode je bilo zares v izobilju, saj je petkove popotnike krepko zmočil hud naliv. A za dežjem posije sonce in izletniki so uživali v lepotah narave.
Letošnji letni dodatek bo izplačan julija
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo na podlagi Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2016 in 2017 izplačal letošnji letni dodatek skupaj z izplačilom redne pokojnine tekočega leta v mesecu juliju.
Skladno s prej omenjenim zakonom se pri določitvi višine letnega dodatka upošteva višina pokojnine oziroma nadomestila, ki ga uživalec prejme v mesecu izplačila letnega dodatka.
Za leto 2016 so določene višine in cenzusi za izplačilo letnega dodatka, in sicer:
Tako se je v Primoštenu začelo naše druženje
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Leto je hitro naokoli in vesela družba naročnikov in prijateljev Vzajemnosti se je prve dni junija spet podala na pot proti soncu in morju. Osem avtobusov z vseh koncev Slovenije se je odpeljalo v Primošten, malo mestece, ki je približno 28 kilometrov oddaljeno od Šibenika. Tokratno srečanje, sicer že dvanajsto po vrsti, smo prvič organizirali skupaj s Turistično agencijo Kompas in z veseljem zapišemo, da so se vsi, od vodnikov do animatorjev, izredno izkazali. Tudi z vremenom smo imeli srečo, res so sonce občasno prekrili temni oblaki, tudi kakšna ploha je bila vmes, večinoma pa nam je bilo pošteno vroče. …
-
Vas za osrečevanje dementnih
Mala vasica Hogewey na Nizozemskem je na prvi pogled povsem navadna: 23 hiš se stiska okrog glavnega trga, obdanega s trgovinami in klopmi pod drevesi. Toda tako je le na prvi pogled. Od blizu je drugačna, mnogi ljudje si jo hodijo ogledovat, številni strokovnjaki jo proučujejo, ne da bi zmotili prebivalce, kajti vsak prebivalec, ki tu živi, ima zadnjo stopnjo Alzheimerjeve bolezni.
Hogewey je projekt, ki si ga je zamislila negovalka Yvonne van Amerongen. Dovolj ji je bilo nehumanih metod, s kakršnimi v tradicionalnih domovih za starejše obravnavajo ljudi z Alzheimerjevo boleznijo.
-
Kreativnost, umetnost in sneg
Nekdanji kartograf Simon Beck se je moral invalidsko upokojiti, kajti njegova stopala so skoraj povsem odpovedala. Zdravniki so mu svetovali, naj čim več telovadi z njimi, naj jih ima tako rekoč ves čas v pogonu, sicer mu je grozila popolna ohromelost. Globoko zadolžen (zdravstvene usluge so večinoma povsod precej dražje kot pri nas) je našel dejavnost, ki ga ni le ozdravila, ampak je z njo tudi obogatel. Svoje kartografsko znanje in računalniško usposobljenost je dobro spravil v promet.
-
Spominska pot na Kilimandžaro
Angela Vorobyeva, 86-letna Rusinja, je v spomin na sestro Lido osvojila najvišjo goro v Afriki. Sama je splezala na 5.892 m visok Kilimandžaro. »Ni bilo lahko,« je po sestopu povedala novinarjem, vendar obljubo je treba držati. Njena starejša sestra Lida je pri 12 letih zbolela za pljučnico in od nje tudi umrla. Malo pred smrtjo ji je takrat šestletna Angela obljubila, da bo nekega dne pripotovala za njo, kjer koli že bo. Obe sestri sta se najraje zabavali z branjem zgodb o črni Afriki in si predstavljali Kilimandžaro, obdan s sloni in meglicami pod vrhom. Življenje je močno premetavalo Angelo, tako da je obljubo, ki je nikoli ni pozabila, lahko izpolnila šele mnoga desetletja pozneje, na vrh Uhuru je stopila na rojstni dan sestre Lide in ji tako prišla naproti, kolikor je pač mogla.
Učenje in gibanje spreminjata možgane
SVET IN MI
Mednarodna knjižna uspešnica New York Timesa in polfinalistka na svetovnem družabnem omrežju ljubiteljev zanimivih in dobrih knjig Goodreads je knjiga z naslovom The Brain's Way of Healing, po naše Načini samozdravljenja možganov, ki jo je napisal kanadski psihiater in psihoanalitik Norman Doidge. V njej opisuje najnovejša dognanja nevrološke znanosti o delovanju možganov. Že njegovo prvo knjigo The Brain That Changes Itself (Možgani, ki se sami spreminjajo) je fundacija Journal cerebrum izbrala za najboljšo splošno knjigo o možganih med 30.000 knjigami o tej tematiki.