Zdravje
Dnevi medgeneracijskega sožitja vabijo
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Zveza društev upokojencev Slovenije prihodnji teden vabi na prireditev, ki bo v ospredje postavila medgeneracijsko sodelovanje in solidarnost. Dnevi medgeneracijskega sožitja bodo potekali od 14. do 16. maja na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, ki je tudi soorganizator prireditve.
Pri organizaciji sodelujejo še člani medgeneracijske koalicije MeKos (Mladinski svet Slovenije, Študentska organizacija Slovenije in Dijaška organizacija Slovenije), s podporo ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstva za zdravje.
-
Brezgotovinska Kitajska
Svet se je spremenil, ljudje in ustanove so povezani le virtualno, kupujejo in plačujejo obveznosti, ne da bi stopili iz hiše. Plačevanje s plačljivimi karticami je že prehitelo manj zapleteno mobilno poslovanje. Seveda ima pri tem največji interes država, ki pridobi popolno kontrolo nad državljani, hkrati zagotavljajo, da s kontrolo lahko preprečijo delo na črno, organizirani kriminal in davčne utaje.
Kitajska je prehitela vse, blizu ji je morda le Indija, države v Evropi pa ji v hitrem teku sprememb lahko samo gledajo v hrbet. Na Kitajskem večina prebivalstva plačuje s telefonsko aplikacijo Wechat – kjer samo ukažeš in se zgodi. Uporaba pametnega telefona ali pametne zapestne ure se je razširila, več kot 583 milijonov Kitajcev vsak dan uporabi mobilno banko.
-
april '19Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Priznavanje družinskih skrbnikov
Človeštvo se stara hitreje, kot je bilo napovedano. Število starejših sicer predvidljivo narašča, vendar so problemi, ki vznikajo sproti, za družbo skoraj neobvladljivi. Večina evropskih držav lovi za rep to, kar imenujemo varno in srečno staranje. Med njimi je Francija videti vodilna, saj po hitrem postopku spreminja zakonodajo in uvaja podporo pri nameščanju in izkoriščanju mnogih sodobnih elektronskih pomagal, kar podaljšuje čas, ki ga starejši preživijo doma. Dejstvo je, da nobena država na svetu nima dovolj denarja, da bi ugodila sodobnim zahtevam bivanja v domovih za starejše, v katerih tako v Franciji kot tudi pri nas kronično primanjkuje strokovno usposobljenega osebja, po drugi strani pa so cene domov, ki resno in skrbno bdijo nad starejšimi, le redkim dosegljive.
-
marec '19Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Italijani uradno stari pri 75
Kongres italijanskega nacionalnega združenja za gerontologijo in geriatrijo, ki se je odvijal sredi decembra v Italiji, je določil novo uradno starost za državljane. Po novem postanejo Italijani uradno stari, ko dopolnijo 75 let. Skladno z zakonodajo, ki opredeljuje ljudi za stare pri 75, bodo morali bančništvo, zavarovalništvo, zdravstvo pa tudi muzeji in železnice, ki omogočajo cenejše vstopnice in vozovnice starejšim, upoštevati nova merila. Starostno mejo so Italijani zvišali za deset let, torej s 65 na 75.
-
december '18Ljudje Zdravje Starejši
Obisk galerije namesto nespečnosti
Kanada je že nekajkrat presenetila z inovativnostjo, ki hodi po robu alternativnih metod obravnavanja starejših pa tudi kronično bolnih. Med zadnje spadajo starejši, ki trpijo za nespečnostjo, depresijo in drugimi starostnimi boleznimi. Zdravila vse manj pomagajo, ljudje pa ne zaupajo več farmacevtskim mešanicam pomirjeval, koktajlom sreče, kot jim pravijo.
Nekatere univerze v ZDA so že pred petimi leti v učne programe za študente medicine uvedle vodene obiske umetniških galerij in muzejev kot blažilno terapijo.
Kako upočasnimo razvoj krčnih žil
Dobro počutjenovember '18Ljudje Zdravje Starejši
Krčne žile se pogosteje pojavijo pri ženskah, a so tudi težava marsikaterega moškega. Običajno so tegoba zrelih let, lahko pa se pojavijo že zgodaj, saj je nastanek povezan z dednostjo in načinom življenja – preveliko težo, veliko stanja ali sedenja, pretesnimi oblačili in obutvijo, visokimi petami, premalo gibanja, kajenjem, alkoholom ...
Kako nastanejo krčne žile? Ko se kri po venah vrača v srce, mora premagovati težnost. Navzgor jo pomagajo potiskati venske žilne zaklopke, ki se odpirajo in zapirajo. Če pa žilne zaklopke in žilne stene začnejo popuščati, se v venah poveča pritisk, zato se raztegnejo. Nastane izboklina, v kateri zastaja kri – krčna žila. Tudi rdeče pajkaste žilice so krčne žile, a ker ležijo v koži, so le estetsko moteče. Veliko neprijetnejše so globlje ležeče krčne žile, ki so modre, nabrekle in vozlaste.
-
november '18Ljudje Zdravje Starejši
Turizem za starejše
Turistične agencije se polagoma preusmerjajo in ponujajo programe, s katerimi si obetajo pridobiti starejše potnike. Turistični paketi se navadno ponašajo s programi, v katerih potnike brez oddiha gonijo od kraja do kraja, od muzeja do muzeja, da bi se na koncu ture vrnili domov pošteno izčrpani.
Starejšim taka potovanja niso všeč, a so do zdaj med ponudbo turističnih agencij zaman iskali ture s počasnejšim premikanjem in temeljitejšimi ogledi zanimivosti.
Prvi so se premaknili v ZDA, kjer so začeli ponujati nekajtedenske ture po zahodni Evropi z ogledi večjih mest, v katerih se posvečajo le najpomembnejšim znamenitostim, počitek pa poiščejo v manjših krajih. Tu se turisti lahko družijo z domačini, jedo in spijo v gostilnicah, obiščejo kmetije ali vinske kleti, spoznavajo drugačno življenje in navade ljudi. Nato nadaljujejo v naslednje mesto, ki si ga najprej ogledajo med vožnjo z avtobusom, nato potnike izpustijo na proste pohode po centru ali drugih krajih, na primer po gradu, ali oglede rečnih brežin in podobno.
-
Kam s starimi e-aparati?
Letos boste končno lahko šli v brezplačno šolo za starejše, kjer se boste naučili ravnanja s pametnim telefonom. Od popustov v trgovinah do hitrega dostopanja do informacij, na primer o odpiralnem času trgovine, pošte in banke … Morda boste namesto Urbane pokazali telefon in se peljali z avtobusom, v knjižnici se boste z njim prijavili in še mnogo tega. Toda kam s starim telefonom? Tu je nekaj nasvetov s spleta.
Predvsem velja: nikoli ne meči starega telefona v smeti!
1. Lahko gre v ponovno uporabo. Zveza prijateljev mladine iz tvojega ali najbližjega večjega kraja ti bo sporočila, na kateri šoli bodo od jeseni zbirali stare telefone, ki jih bodo potem s pomočjo Rotary kluba dali v recikliranje. V starih telefonih je kar 80 odstotkov dragocenih (in zdravju nevarnih) snovi, ki jih industrija lahko koristno uporabi, v bližini je kar nekaj podjetij, ki odkupujejo to robo.
-
SVET IN MI
Če se hočeš peljati po Ljubljani z javnim prevozom, moraš imeti Urbano, mali plastičen kartonček, na njem pa naloženih nekaj evrov. Urbana seveda ni izum Ljubljane, podobne kartice imajo v vseh večjih evropskih mestih. Od 1. junija pa je v tem pogledu nekaj posebnega postal Pariz. Njihova županja Anne Hidalgo je izpolnila obljubo, ki jo je dala ob županski zaprisegi leta 2014: za vse prebivalce, starejše od 65 let, je odredila brezplačno uporabo kartice Navigo Pass.
Parižani, starejši od 65 let, se torej lahko brezplačno vozijo z vsemi oblikami javnega prevoza, vključno z metrojem.
-
maj '18Ljudje Zdravje Starejši
Kam s starostniki v Franciji
Najti prostor v domu za ostarele je tudi v Franciji problem. Klasični domovi, namenjeni starejšim, ki ne morejo več živeti samostojno doma, pokajo po šivih, tam, kjer je prostor, pa je problem prevelika oddaljenost ali cena, ki je večina upokojencev ne zmore plačevati. Mestne oblasti se trudijo zadostiti potrebam starejših na različne načine. Konec marca so odprli preurejeno stavbo opuščenega trgovskega centra v središču mesteca Trélazé v departmaju Maine-et-Loire. Blanche de Castile se imenuje stavba s 107 stanovanjskimi enotami, urejenimi po vseh pravilih, veljavnih za potrebe starejših. 158 novih prebivalcev bo tu imelo na voljo negovalce, dosegljive v pritličju, kjer so recepcija, velik dnevni prostor za druženje in vodene dejavnosti, kuhinja z jedilnico, prostori za individualno nego in administracijo.