Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Z digitalnimi potrdili do e-storitev 

    Prosti časseptember '24Dom

    Digitalni kotiček

    Varen in enostaven dostop do e-storitev, kot je eZdravje, in portala zVEM nam omogoča digitalna identiteta, ki jo dobimo s pomočjo digitalnih potrdil in sistema SI-PASS. Podrobneje bomo obravnavali prve korake za njeno pridobitev.

    Digitalna identiteta je skupek osebnih podatkov v elektronski obliki, ki omogoča dostop do različnih spletnih storitev, kot so eZdravje, eUprava in druge. Vključuje ime in priimek, EMŠO, davčno številko in druge osebne podatke, potrebne za avtentikacijo oziroma preverjanje istovetnosti. Digitalna identiteta omogoča, da vas spletni sistemi prepoznajo in vam omogočijo dostop do e-storitev.

  • Posebne motike za lažje delo na vrtu

    Prosti časseptember '24Vrt

    Ali vas zanima, katera motika za odstranjevanje plevela na vrtu je najbolj uporabna? Dobra motika olajša okopavanje in omogoča delo brez bolečin in v pokončni drži. Vse več vrtičkarjev uporablja posebno ročno frezo za okopavanje medvrstnega prostora med rastlinami in nihajno ter rezalno motiko za kirurško natančno okopavanje.

    Motika za plevel je najučinkovitejša, če jo uporabljamo redno in po močnejšem dežju ali globokem namakanju. Najbolje je, da okopavamo na vsakih deset dni, da se znebimo plevela že v začetku rasti. Vrtičkarji obožujejo motiko, ki omogoča delo brez bolečin in v pokončni drži. Ali ste vedeli, da nihajna motika okopava sedem- do desetkrat hitreje kot navadna motika? Rezalna motika pa omogoča kirurško natančno okopavanje. Nihajna motika Pepa ima zelo kakovostno in robustno rezilo, ki omogoča hitro in učinkovito delo.

  • Preplet starih in novih časov

    Prosti časseptember '24Kultura

    Kultura

    Ali lahko stari gradovi pripovedujejo nove zanimive zgodbe, ali so aktualni tudi v današnjem času? Lahko, če se v njih dogaja kaj zanimivega. Lep primer za to je grad Fužine ob Ljubljanici, kjer bo skoraj do konca oktobra odprta razstava Grad – koncepti, predmeti, prostori, ki osvetljuje preteklost in jo povezuje s sedanjostjo oziroma s predmeti iz zbirke Muzeja za arhitekturo in oblikovanje.

    V zadnjem času nas vznemirjajo novice, da med najbogatejšimi zemljani prevladuje veliko zanimanje za gradnjo bunkerjev, ki naj bi jih zaščitili pred jedrsko vojno. Finska in Švica sta že zgradili zaklonišča za vse državljane, na veliko jih gradijo v Nemčiji. Sicer pa nas dolgočasi škatlasta arhitektura največjih trgovcev, ki gradijo tipske trgovine, ker je to najcenejše. Zato ne čudi, da ljudi spet zanimajo starodavni gradovi, kjer je bilo tipsko morda le to, da so bili obdani z jarki, ker so lastniki vedeli, da se morajo obraniti, in z velikanskimi vhodnimi vrati. Za vsak dvorec pa sta bili značilni svojska arhitektura in namembnost. V ohranjenih in obnovljenih slovenskih gradovih so večinoma razstavljene njihove zbirke, prirejajo razstave, koncerte, filmske večere, poroke, nekateri se ponašajo z imenitnimi restavracijami, vse je odvisno od njihove domišljije.

  • Kozjanski muzikant

    Prosti časseptember '24Ljudje Razvedrilo

    Dobre stare viže

    Godec na harmoniko Franci Rajgl je doma na Kozjanskem, živi visoko na hribu v kraju Vetrnik, od koder je lep pogled na vse strani. Tam živita z ženo Eriko in pravi, da ne bi šel živet nikamor drugam. V družini so že od nekdaj radi prepevali, njegov oče je večkrat tudi kakšno zaigral, tako bolj za šalo kot zares, sam pa je začel igrati že pri petih letih. Sprva je imel manjšo harmoniko, kmalu pa so mu starši kupili takšno, da je lahko zaigral na prvi ohceti. Prvič pri desetih letih. 

  • Jesenske solatnice

    Prosti časseptember '24Vrt

    Vrt začnemo pripravljati na jesen in zimo v drugi polovici avgusta in nadaljujemo v septembru. Za dober pridelek upoštevamo kolobar, ker bo zemlja le tako pripravljena na naslednjo sezono.

    Jesenske solate bomo porabljali jeseni, saj smo jih sejali ali sadili že avgusta. Lahko vse do začetka septembra, seveda kot sadike. Zimske sorte solat pa so v tem času, torej v začetku jeseni, aktualne za vzgojo sadik in sejanje. Pozorni moramo biti na temperature, saj je september lahko kar topel mesec.

    Do jeseni so mnoge gredice na vrtu izpraznjene in glede na prejšnje vrtnine se odločimo, ali bodo primerne za vzgojo solate ali ne. Ne sejemo ali sadimo solate tam, kjer je že prej bila solata ali špinača ali blitva ali peteršilj. Na mesto, kjer so bile plodovke (paradižnik, paprika, jajčevec), metuljnice (grah, fižol, bob), jih lahko sadimo. Ne pretiravamo z dognojevanjem, saj pretirana rast lahko škoduje zimskim solatam. Če bodo imele preveliko listno maso, bodo zunanji listi v času dežja in pod snežno odejo začeli gniti. Za zimsko vzgojo uporabljamo mehkolistne in krhkolistne sorte ter berivke in rezivke.

  • Kultura kratke

    Prosti časseptember '24Kultura

    Ljubitelji boginje Talije komaj čakamo, da se začne nova sezona, ki veliko obeta. Nekaj predstavitev nove sezone v naših gledališčih.

    Slovensko ljudsko gledališče Celje bo pripravilo šest premier domačih in tujih dramatikov. Osnovna tema bo komedija s humorjem in satiro, »ker je v vsaki komediji nekaj resnice«, s širokim spektrom zvrsti, ki se pretakajo čez robove komičnega, »saj gledališče je in mora biti prostor srečevanja, spraševanja in raziskovanja«, je med drugim zapisal direktor gledališča Miha Golob. Sezono odpirajo z gledališko igro Krajnski komedijanti, ki je ostro kritična in tudi polemično politična farsa, opomin vsem nam, kako močna in prepotrebna so bila prizadevanja posameznikov slovenskega naroda za utemeljevanje politične samostojnosti, za spoštovanje človekovih pravic in svoboščin, predvsem pa za dosego popolne suverenosti.

  • Sto in en slovenski presežnik 

    Prosti časseptember '24Kultura

    Kdo bi si mislil, da lahko v Sloveniji naštejemo kar sto in en presežnik, ki je vsak posebej tako edinstven, da si zasluži opis v sliki in besedi. Zamisel, da bi seznam naj domačih lepot in posebnosti zbral na enem mestu, se je porodila fotografu Tomu Jeseničniku. Njegovo predanost zastavljenemu cilju lahko občudujemo v zanimivem avtorskem projektu, ki ga je poimenoval Slovenija v presežnikih.

    V delu, ki nas zaradi prekrasnih umetniških fotografij kar potegne vase, je predstavil bisere narave ali delo človeških rok, ki plemenitijo našo kulturno zgodovino. Zbirko je oblikoval in dopolnjeval dobri dve leti, pri čemer je moral za nastanek knjige prevoziti čez 65.000 kilometrov, se spustiti 164 metrov pod morsko gladino, se povzpeti 3048 metrov višje in na svoji koži izkusiti temperaturno razliko več kot 68 stopinj Celzija.

  • Martinovanje v Beli krajini

    Prosti časseptember '24Potovanja

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 9. novembra 2024

    Vstopna mesta: Maribor, Celje, Ljubljana, Novo mesto

    Odhod iz Maribora ob 7. uri, na poti možnost vstopa v Celju, Ljubljani in Novem mestu. Tokrat bomo voščili dobre želje mlademu vinu v Beli krajini, ki je znana po belih platnenih oblačilih, jurjevanju, pisanih pirhih, pogači in obmejni reki Kolpi. Pot nas bo vodila čez Gorjance in na belokranjski strani nas bo sprejel gostilničar z zdravilnim žganjem karampampuli. Nato se bomo na Radovici vrnili v preteklost in obiskali pouk v Osnovni šoli Brihtna glava. V razredu s starimi klopmi, črnilniki, tablo in zemljevidi nam bo strog učitelj s palico na duhovit način predstavil Belo krajino. Klečanje na koruzi ni izključeno, pa upajmo, da ne bo zapela palica. Po šolski malici bomo zahvalo sv. Martinu izkazali v Rosalnicah pri Treh farah. Romarski kompleks, ki je znan po treh gotskih cerkvah, stisnjenih znotraj visokega pokopališkega obzidja. Izlet bomo zaključili v gostilni z martinovo večerjo. Domov se bomo vrnili v večernih urah.

  • Ruta velikanka in trije šali za počitniški obleki

    Prosti časjulij '24Ročna dela

    Ustvarjalnica

    Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo je v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže, optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.

    Osrednje vloge na temo, kako ustvariti domala brez šiviljskega znanja prijazno oblačilo za na plažo, tokrat igrajo rute in šali.

  • Rešitev pred radovednimi pogledi

    Prosti časjulij '24Vrt

    Vrt 

    V gosto naseljenem okolju je ena izmed rešitev za ustvarjanje zasebnosti zasaditev žive meje. Poznamo zimzelene, listopadne in cvetoče rastline, ki nam bodo omogočale zasebnost, zmanjševale hrup in hkrati ščitile pred prahom.

    Priljubljene rastline, ki smo jih dolga leta sadili za žive meje, se bojujejo z boleznimi. Pušpanova rja in pušpanova vešča sta popolnoma uničili nasade na domačih vrtovih kot tudi v mestnih parkih. Samo najizkušenejšim ljubiteljem še uspeva pravočasno uporabiti zaščitna sredstva, da uničijo gosenice, ki imajo kar tri generacije v enem letu. Nič bolje se ne godi z nepravimi cipresami ameriškega kleka Thuya occidentalis. Gliva, ki se naseli vanje, povzroči sušenje iglic, ki se zelo hitro razširi in povzroči propad rastline. V eni večjih madžarskih drevesnic so mi dejali, da pomaga le dosledno sprotno odstranjevanje okuženih in rjavih vejic, da se ustavi širjenje.

  • 1
  • …
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov