Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Rišelje ali zračna čipka

    Prosti časdecember '23Ročna dela

    Vezenje v tehniki rišelje je najbolj znano vezenje iz skupine izrezanec in je izredna vrsta običajno belega vezenja, ki vključuje obšivanje motivov z vbodi odeja. Nekateri to vrsto vezenja imenujejo tudi zračna čipka. V to skupino spadata tudi madeira in angleško luknjičasto vezenje.

    Prvi znani primeri izrezovanja prihajajo iz samostanov v Italiji iz časa srednjega veka, ko so nune izdelovale razne prte za cerkvene potrebe. Ker je izdelovanje šivanih čipk trajalo zelo dolgo in so bile posledično tudi zelo drage, so jih zamenjali s čipkami rišelje. Namesto da bi odstranile posamezne niti (kot pri ažurju), so iz tkanine izrezale večje površine. Nastalo luknjo so obšile in jo zapolnile z raznimi vbodi vezenja ali vstavitvijo čipk. V času vladanja Elizabete I. je tako vezenje postalo del mode. Kardinalu Richelieuju, slavnemu mecenu umetnosti, je bila taka dekoracija tako všeč, da so umetniki zanj ustvarili posebne vzorce, ki jih danes poznamo kot vezenje rišelje.

  • Dame s podeželja

    Prosti časdecember '23Zgodovina

    Dobre stare viže

    Ljudske pevke Vesele Ribnčanke delujejo pod okriljem Društva podeželskih žena Ribnica, začetek njihovega delovanja pa sega v leto 2002, ko so prvič pripravile velikonočno razstavo s kulturnim programom. Prvi pevski nastop jih je spodbudil, da so društveno dejavnost – poleg peke in različnih izobraževalnih tečajev – nadgradile še s pesmijo. Začele so redno vaditi in se poimenovale Vesele Ribnčanke.

    Marinka Vesel, ki vodi tako Društvo podeželskih žena Ribnica kot tudi Vesele Ribnčanke, se rada pošali, da jim je bilo ime pred 20 leti v vseh pogledih pisano na kožo, še posebej njej, ki je rada vedno dvakrat »vesela« – tako s priimkom kot z dejanji. Pove, da rade prepevajo stare ribniške ljudske in narodne pesmi, s katerimi si polnijo dušo in srce. Prepevajo po spominu, po posluhu in brez not, tako kot so nekoč prepevale njihove mame in babice ob delu doma ali na polju ter na drugih družabnih srečanjih. Pesmi, ki jih pojejo, so zbirale po ustnem izročilu in so se pogosto učile druga od druge. Najraje prepevajo pesmi, ki opevajo nekdanje kmečko življenje in življenje preprostih ljudi na vasi, njihovo delo in medsebojno ljubezen do rodne zemlje in domovine. Skupino z igranjem na citre spremlja Tanja Zalokar iz Šentjerneja, rade pa sodelujejo tudi z violinisti ribniške glasbene šole.

  • Na knjižni polici

    Prosti časdecember '23Kultura

    Uroš Ahčan: Skalpel

    Plastični in estetski kirurg prof. dr. Ahčan iskreno in ganljivo piše o ljudeh za zidovi bolnišnic, strokovnih dilemah in posegih, ki so se ga v dolgoletni karieri najbolj dotaknili. Predvsem pa o hudo bolnih ali poškodovanih pacientih. Prizna, da je ob njihovih preizkušnjah postal bolj preudaren in boljši človek, a je zaradi njegove predanosti poklicu pogosto trpela družina. Vsebino dopolnjujejo ilustracije Mitje Bokuna in QR kode, ki vodijo do videoposnetkov nekaterih pretresljivih zgodb. (Založba Mladinska knjiga, 34,99 evra)

  • Brezrokavnik iz moherja z luknjicami

    Prosti časdecember '23Ročna dela

    Ko se ohladi, je prijetno obleči brezrokavnik. Še topleje nas greje, če si ga spletemo sami. Lahko je iz moherja, kot je na sliki.

    Velikost: 38/40, za velikost 42 veljajo številke v oklepaju

    Potrebujemo: 150 g moherja Tweed haze in pletilke št. 6.

    Navodilo

    Hrbtni del: nasnujemo 67 (71) petelj in pletemo 12 vrst patenta ena leva, ena desna petlja. Potem pletemo eno vrsto same leve petlje, naprej pa luknjičast vzorec po shemi. Na shemi so označene samo lihe vrste, nazaj pletemo same leve petlje.  Za velikost 42 dodamo na obeh straneh po 2 desni petlji pred vzorcem po shemi. Do rokavnega izreza pletemo 58 vrst, kar je približno 35 cm.

  • Ugibaj, ugibajva, ugibajmo

    Prosti časdecember '23Razvedrilo

    RAZGIBAJMO MOŽGANE

    Z vnukinjami in vnuki, nečakinjami in nečaki ali sosedovimi otroki tekmujte, kdo bo prej našel rešitve. Uganke so iz zbirke Ugibanica Ambroža Kvartiča.

    Tesno zvit posladek zlati,

    poln orehov in rozin,

    je najlepši opomin,

    da so prazniki pred vrati.

    Nanizane sledijo

    na žici si razpeti.

    Ko daš jim energijo,

    vse mesto se zasveti.

    Glej škatlico zavito

    s pentljo čudovito –

    pod smrečico počiva.

    Le kaj v njej se skriva?

    Majhna vrečka v vodi vroči

    temeljito se namoči,

    da nato, po tej kopeli,

    mi bi se s pijačo greli.

  • Tri desetletja dolenjskega ljudskega radia

    Prosti časdecember '23Zgodovina Razvedrilo

    Večina slovenskih radijskih postaj je povezanih v radijske mreže, Radio Sraka pa vztraja na svoji poti. Ponaša se z dobro poslušanostjo in je še vedno v družinski lasti. Je dolenjski ljudski radio, ki ga radi poslušajo tudi drugje po Sloveniji, zahvaljujoč internetu, pa je priljubljen tudi med rojaki in zdomci po svetu. Prvega decembra 1993 ga je ustanovil Novomeščan Drago Vovk, ki je v prizidku družinske hiše uredil studio in od tam oddaja še danes.

    Leta 1988 je v domači hiši na Valantičevem najprej odprl snemalni studio Sraka, kjer so snemali mnogi ustvarjalci rock, pop ter narodnozabavne glasbe in tudi ljudski godci in pevci: od citrarja Karlija Gradišnika, harmonikarja Tineta Lesjaka do godca na bršljanov list Tončka Pluta. Sraka je bila tudi založniška hiša, ki je izdala številne kasete in CD-je.

  • Kaj je kompostiranje bokashi?

    Prosti časdecember '23Vrt

    Tako se imenuje inovativni japonski sistem fermentacije, ki je v Sloveniji vse bolj priljubljen. Omogoča hitro in učinkovito pretvorbo kuhinjskih odpadkov v bogato gnojilo za rastline v samo štirih do šestih tednih.

    Fermentacija bokashi je idealna za hitro pridelavo vrhunskega komposta za vrt ali visoke grede. Med fermentacijo se izloči tudi visoko koncentrirana tekočina, ki je uporabna za gnojenje sobnih in balkonskih rastlin. Redčimo jo tako, da deciliter tekočine dodamo 20 litrom vode. Nerazredčeno jo lahko uporabimo kot škropivo proti plevelu, dodamo v odtoke in stranišča, da odpravimo neprijetne vonjave in odmašimo odtoke.

  • Bukovica nad Grižami

    Prosti časdecember '23Razvedrilo

    Izlet

    Griže so naselje na robu Spodnje Savinjske doline, na desnem bregu Savinje, ki je razdeljeno na več manjših gručastih zaselkov: Zabukovica, Griže, Pongrac in Migojnice. Več kot polovico ozemlja pokriva gozd.

    Kraj je prvič omenjen že leta 1241. Med najstarejšimi ohranjenimi stavbami je župna cerkev sv. Pankracija. Zgrajena je bila v 13. ali 14. stoletju (prvi pisni viri jo navajajo leta 1545). Nato je doživela več prezidav in obnov, današnjo podobo pa nosi od leta 1884. Najprej jo je poslikal Giacomo Brollo, žal pa so kasnejši posegi na stavbi njegove freske poškodovali.

  • Električne naprave lahko zagorijo

    Prosti časdecember '23

    Stanovanje 

    Že ob majhni nepazljivosti lahko v stanovanju pride do požara. Posebej pogosto se to dogaja v kuhinji, saj lahko nekaj žlic olja v ponvi na plinskem štedilniku zagori v desetih minutah. A požar lahko nastane celo zaradi polnjenja mobilnega telefona ali električnega kolesa.

    Kuharski mojster Luka Jezeršek ugotavlja, da večina požarov v kuhinji nastane zaradi nepazljivosti pri segrevanju olj in maščob, zato svetuje, da ponev pokrijemo s pokrovko in med kuhanjem ne odhajamo v druge prostore. Pomembno je tudi, da imamo pospravljene delovne površine, da kuhinjskih krp ali papirnatih brisač ne shranjujemo blizu štedilnika ter da redno čistimo in pravilno uporabljamo kuhinjske aparate. »Ker nesreča nikoli ne počiva, je pametno imeti na dosegu roke gasilni aparat ali odejo za gašenje požara. Dobro je, da tudi otroke naučite, kako jih uporabljati,« še svetuje Jezeršek.

  • V Verono

    Prosti časdecember '23Razvedrilo

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 10. februarja 2024

    Vstopna mesta: Ljubljana, počivališči Lom in Ravbarkomanda, Sežana

    V jutranjih urah se bomo iz Ljubljane odpeljali proti Italiji – v Verono. Od 10. do 14. februarja v središču romantičnega mesta Romea in Julije tradicionalno poteka festival Verona in Love. V mestu si bomo najprej ogledali trg Bra z Areno, enim največjih ohranjenih rimskih amfiteatrov, se sprehodili do trga Erbe s tradicionalno tržnico, trga Seniorjev in seveda do Julijine hiše z znamenitim balkonom, kjer se je dogajala najbolj nesrečna ljubezenska zgodba vseh časov. Popoldne priporočamo obisk prireditve na enem izmed mestnih trgov, kjer bo potekal bogat glasbeni in kulturni program, posvečen ljubezni. V poznih popoldanskih urah se bomo odpravili proti Sloveniji. Domov bomo prišli v večernih urah.

  • 1
  • …
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov