Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Usnjene torbe z aplikacijami in nakitom

    Prosti časmarec '25Ročna dela

    USTVARJALNICA

    Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati preoblikovati staro ali oblikovati novo je med drugim tudi odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za malo ali skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.

    Tokrat ne bo šlo brez solidnega znanja modeliranja, krojenja in šivanja. Je pa zato še mamljivejša ideja, da sami ustvarimo unikatno torbo iz pravega usnja, kajne? Morda vas pritegne tudi dejstvo, da so vse tri lepotice izdelane z navadnim šivalnim strojem, le s šivankami za usnje in malo močnejšim sukancem.
    Izpraznila sem domači predal z nekaj še celimi kosi usnja, pretežno pa kosi, ki so mi ostali od prejšnjih kreacij usnjenih kril. Tri različne kroje sem narisala in izrezala iz papirja, nato pa na njem sestavila usnjene kose. Pri vsakem šivu sem na notranji strani razprla oba dela usnja in ju utrdila z lepilom za usnje.

  • Ameriški slamnik

    Prosti časmarec '25Vrt

    VRT IN DOM / ZELIŠČNI KOTIČEK

    Ameriški slamnik (Echinacea) je rastlina, ki jo pogosto uporabljajo v tradicionalni medicini. Krepi imunski sistem in zmanjšuje simptome prehlada, pravzaprav je najučinkovitejše naravno zelišče pri vnetju dihalnih poti.

    Izhaja iz Severne Amerike, kjer so ga za zdravljenje različnih zdravstvenih težav uporabljali Indijanci. Semena so iz ameriške divjine v Evropo prinesli popotniki. Sprva so ga uporabljali kot okrasno rastlino ter s križanjem in genskimi spremembami ustvarili skoraj celo paleto raznolikih barv in cvetov. Rastlina zraste okrog enega metra v višino. Cveti od julija do oktobra, pri nas tudi dlje. Uporabljamo steblo, liste in cvet. Velja pa opozoriti, da zdravilnih zelišč ne nabiramo ob najhujši sončni pripeki ali ko so še mokre od rose ali dežja.

  • Prav lepo je biti v pokoju …

    Prosti časmarec '25Kultura

    Z MOJEGA OKNA

    Začelo se je že zdavnaj, ko sta bila otroka še prav majhna, pravzaprav še prej, ko je bil prvorojenec še v zibelki.

    Bili so srečna družinica, mnogo srečnejša od mnogih drugih, saj so podedovali dedovo stanovanje v mestu in so se lahko mirno naselili v njem. Na svojem si upaš načrtovati prihodnost, tudi skromen dohodek je zadostoval, dokler nista oba doštudirala. In srečna sta bila, ko se je rodil čudovit otrok, in dobro jim je šlo. Navadila sta se ga jemati povsod s seboj in bilo jima je v veselje.

  • Nasveti za hitrejše tipkanje

    Prosti časmarec '25Dom

    MALA ŠOLA DIGITALIZACIJE

    Računalnik je postal nepogrešljiv del vsakdana, vendar tipkanje marsikomu še vedno povzroča težave. Da bi bilo pisanje lažje in učinkovitejše, si bomo v tem prispevku ogledali, kako pravilno postaviti roke na tipkovnico, katere tipke so ključne in kako z nekaj preprostimi triki izboljšati hitrost ter natančnost tipkanja.

    Veliko ljudi tipka le s kazalcema in ves čas gleda v tipkovnico. Čeprav se tako zdi lažje, je dolgoročno počasno in utrujajoče. S pravilno postavitvijo rok in nekaj vaje se lahko naučimo tipkati hitreje in z manj napakami. Ko položimo roke na tipkovnico, naj bodo prsti na t. i. osnovni vrstici črk: ● Levi kazalec naj počiva na črki F, desni kazalec na črki J (obe tipki imata majhno izboklino, da ju lažje najdemo brez gledanja). ● Drugi prsti se naravno razporedijo po   tipkah poleg njiju (A, S, D, F in J, K, L, Č).

  • Šopki z domačega vrta

    Prosti časmarec '25Vrt

    VRT

    Skoraj ni lepšega občutka kot stopiti na vrt, odrezati cvetove, ki smo jih sami vzgojili, in jih razporediti v preprost, a čudovit svež ali trajen šopek. Mnoge cvetlice, ki jih gojimo za rezano cvetje, zahtevajo daljše obdobje rasti, zato je smiselno že zdaj razmisliti, katere vrste bomo posejali sami ali kupili sadike.

    Za rezano cvetje lahko uporabimo številne rastline, ki jih že dobro poznamo. Večino je enostavno gojiti in jih lahko posadimo na cvetlično gredico ali v atraktivne velike lonce. Pri vzgoji so žlahtnitelji upoštevali obstojnost v vazi, kar zagotavlja, da lahko vrtnarski navdušenci uživamo v njihovem cvetenju tako na prostem kot v notranjih prostorih.

  • Kuhinja naj bo uporabna  

    Prosti časmarec '25Dom

    STANOVANJE

    Kuhinja naj ne bo samo lepa na pogled in uporabna, mora biti tudi dostopna in uporaba aparatov jasno razumljiva, še posebej v starosti. Ni potrebno, da bi morali kuhinjo, ki je še dovolj nova in lepa, menjati le zato, ker so nekatere rešitve v njej manj primerne, nepraktične ali ovirajo starejšega človeka. Z manjšimi posegi, ki niso nujno dragi, in pravilno izbiro naprav jo prilagodimo svojim sposobnostim in spremenjenim zmožnostim.

    Kadar menjamo kuhinjske aparate, predvsem kuhalno ploščo ali pečico, smo ob vsem napredku pogosto v zadregi, kaj izbrati in čigav nasvet upoštevati. Ali je to nasvet družinskega člana, ki meni, da je vse tehnično njegova domena, a sam ne kuha, ali je to nasvet prodajalca, ki trži novosti, ali nasvet prijateljice, ki govori iz izkušenj. Verjetno se mora nazadnje odločiti le tisti, ki dejansko kuha, in povedati, kaj od aparatov pričakuje. Neprijetno je, ko vešča kuharica dobi pečico s kopico prednastavljenih programov za konkretne jedi in ne more hitro in preprosto upravljati časa ali temperature. Tako pečico bi namreč potreboval nekdo, ki ne pozna peke in peče le občasno. Neustrezna naprava lahko namesto prednosti, ki jih prinaša, povzroča stres. 
    Za parno pečico ali kombinirano pečico z mikrovalovno pečico se odločimo le, če to potrebujemo in vemo, kaj dobimo.

  • KULTURA KRATKE

    Prosti časmarec '25Kultura

    GLASBA IN PLES

    Dirigentka Hyonah Song v Slovenski filharmoniji
    Zborovska glasba Daljnega vzhoda na naših koncertnih odrih ni pogosto izvajana, zato se v zboru Slovenske filharmonije veselijo sodelovanja z mlado dirigentko iz Južne Koreje, ki bo skladbe slovenskih skladateljev Mateja Kastelica, Tineta Bitenca, Ambroža Čopija prepletla z izbranimi deli južnokorejskih ustvarjalcev. 16. marec, dvorana Marjana Kozine.

    Mednarodni baletni gala
    Večer v Cankarjevem domu, v katerem bo ustvarjalna energija čudovitih baletnih koreografij pripovedovala govorico giba v plesu, ki bo prava poslastica tako za poznavalce kot ljubitelje baletne umetnosti. Spored bo nanizal priljubljene umetnike priznanih mednarodnih odrov v interpretacijah solov in pas de deuxov iz zgodovinske zakladnice ter tudi sodobnih koreografij, ki navdihujejo z novo izvirnostjo. Med nastopajočimi bo 15. marca tudi Maria Khoreva, baletna zvezda nove generacije in prva solistka Marijinega gledališča iz Sankt Peterburga. 

  • Kvačkane rože, rožice

    Prosti časmarec '25Ročna dela

    S kvačkanimi rožami lahko popestrimo torbice, jopice, puloverje in še kaj. Velikost rože je odvisna od debeline preje in dolžine traku, ki ga nakvačkamo.

    Dober učinek dosežemo, če osnovni preji dodamo še nit tankega moherja, na primer kid silk. Rožo lahko prišijemo na izdelek ali pa ji na zadnji strani vstavimo varnostno sponko in jo potem lahko uporabimo na več mestih.

    Potrebujemo: ostanke preje, lahko bombažne, volnene ali mešane (za eno rožo zadostuje 30 do 50 g preje), večjo varnostno sponko, ki jo prišijemo na zadnjo stran rože, in kvačko velikosti od 3 do 5, odvisno od debeline preje.

  • Zaščita pred škodljivci

    Prosti časmarec '25Vrt

    VRT

    V sadovnjaku pravočasno opravimo obrezovanje, da bo učinkovitejše škropljenje, ki pa mora slediti razvojnim fazam rastline ali drevesa.

    Poznozimsko ali spomladansko škropljenje proti breskovi kodravosti opravljamo s fungicidi, kot so bakrovi pripravki (cuprablav, cupropin, bordojska brozga). V marcu pa obvezno škropimo z insekticidom z belim oljem, ki učinkuje tako, da naredi film prek škodljivcev, jim s tem odvzame kisik, zato se zadušijo. Še boljši učinek dosežemo, če dodamo žvepleno apneno brozgo v 10-odstotni koncentraciji, oziroma če brsti še niso odprti, tudi do 20-odstotni. Škropivo uniči kaparja in druge škodljivce. Primerno je za biološko pridelavo in uporabno tudi za jagodičevje, kot so sibirske borovnice, ki zorijo že v maju.

  • Krompir potrebuje hranila

    Prosti časmarec '25Vrt

    Vsi imamo na domačem vrtu vsaj eno vrsto krompirja. Tistega, zgodnjega. Številni pa ga za celo leto pridelajo na domači njivi. Za dober pridelek ne hitimo s sajenjem in prav tako ne pozabimo na gnojenje.

    Kdaj sadimo

    Pred sajenjem krompirja je treba spremljati temperaturo zemlje. Saditi začnemo, ko je temperatura tal vsaj osem stopinj Celzija, kar pomeni temperaturo zraka 12 stopinj Celzija. V celinski Sloveniji je to šele aprila. Globina sajenja je odvisna od tipa domače vrtne zemlje in kakovosti semena. Plitvo sajenje je priporočljivo na zelo vlažnih, težkih tleh. Krompir na bolj sušnih legah in plitvejših tleh sadimo srednje globoko, tj. dva do pet centimetrov.

  • 1
  • …
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …
  • 246
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov