-
ZELIŠČNI KOTIČEK
Že marca začnemo zeliščarji nabirati nadzemne dele rastlin, zlasti tistih, ki ugodno vplivajo na dihala. Jaz najprej nabiram lapuh, nato trobentico, malo marjetico, vijolico, cvetove drena, pljučnik in tako naprej.
Lapuh (Tussilago farfara) najraje raste na ilovnatih tleh ob vodah, cestah, brežinah. Cvetje je treba zelo hitro posušiti, potemneli cvetovi nimajo vrednosti. Vsa rastlina je zdravilna kot čaj proti bronhialni astmi, hripavosti, bronhitisu, nadušljivosti, katarjem dihal, vnetju rebrne mrene. Poleg tega obložimo z listi še prsi, da se dobro spotimo. Znan je tudi kot čistilo za kri, vzbuja tek in deluje proti prebavnim krčem. Tinkturo iz lapuha nakapljamo v lapuhov čaj. Vendar pa lapuha ni priporočljivo uživati dalj časa.
-
Prosti časapril '25Ljudje Razvedrilo
Dobre stare viže
»Začetki igranja narodnozabavne glasbe na celjskem koncu Slovenije so bili povezani tudi z delom in dejavnostjo Radia Celje. Začeli smo leta 1954, naše ime je bilo najprej Celjski instrumentalni kvintet, ime Dobri znanci pa se je pojavilo šele leta 1957,« je povedal njegov ustanovitelj in vodja ansambla Ciril Vertačnik.
V ansamblu so igrali klarinetist Zoran Kovač, trobentač Mirko Videčnik, kitarist Peter Prelog, kontrabasist Jože Naraločnik in harmonikar Ciril Vertačnik. Z njimi sta bila na veselih večerih po slovenskih krajih in vaseh tudi pevca Branko Dobravc in Marjan Roblek.
-
Vrt
Človekovo zavedanje o pomembnosti okolja, v katerem živi, postaja vse večje, žal včasih tudi pretirano, moteče in škodljivo. Zaradi prihajajoče zakonodaje o fitofarmacevtskih sredstvih bodo zaščitna sredstva za rastline čedalje težje dostopna. Na to se moramo pripraviti.
Marsikdaj se lahko škodljivcev znebimo z enostavnimi postopki in sredstvi.
1. Ročno pobiranje. Polže na vrtu, uši na drevesnih vejah in rastlinah, gosenice in tudi kaparje lahko odstranimo ročno. Seveda to pride v poštev na majhnem vrtu, na nekaj gredicah ter enem ali dveh drevesih. Pobrane škodljivce uničimo. -
Kultura
Letošnje leto bo v mnogočem posvečeno nesrečni ljubezni med Veroniko Deseniško in Friderikom II. Celjskim. Mineva namreč 600 let, od utopitve Veronike na gradu Ojstrica pod Krvavico, v sedanji občini Tabor v Spodnji Savinjski dolini.
Od gradu so ostale ruševine je bila prva prireditev v nizu dogodkov, posvečenih tej ljubezni in tragični smrti, ob izidu prve slovenske poštne znamke, posvečene Veroniki Deseniški, ki jo je oblikovala Tina Pregelj Skrt. Predlog za znamko je v imenu Pokrajinskega muzeja Celje dal višji kustos muzeja mag. Damir Žerič, ki je osvetlil tragično Veronikino zgodbo.
Veronikina življenjska zgodba je bila navdih za pisatelje, pesnike in glasbenike. Zagotovo se spomnite muzikala, ki je bil pred leti ustvarjen po njeni tragični življenjski zgodbi in so ga lani poleti uspešno oživili. Dogajal se je na dvorišču celjskega Starega gradu, ki je bil tesno povezan tudi z Veroniko. Sicer pa si Veroniko Deseniško lasti kar nekaj krajev. Od Desinića, njenega rojstnega kraja na Hrvaškem, kjer stoji zelo lepo obnovljen grad Veliki Tabor, pa Celja, Tabora, Braslovč do Jurkloštra. Ne nazadnje je Veronikino zgodbo na lanski popevki Evrovizije kot predstavnica Slovenije predstavila pevka Raiven. Druženje, izleti, zabava in ples
19. SREČANJE BRALCEV IN PRIJATELJEV VZAJEMNOSTI
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, vse hitreje se približuje naše srečanje od 1. do 4. junija v Njivicah na otoku Krku. Na pot se bomo odpravili z več avtobusi in še vedno se nam lahko pridružite.
Uživali bomo v prvih sončnih žarkih, se družili, telovadili, prisluhnili poučnim predavanjem, šli na izlete, zvečer pa se zabavali in plesali. Peljali se bomo skozi Istro in si na poti ogledali mesto Rovinj, skozi predor Učka mimo Reke bomo nadaljevali čez krški most do hotela v Njivicah. Nastanjeni bomo v hotelu Aminess Magal s tremi zvezdicami, ki leži v zelenju tik ob morju. Domačini nas bodo sprejeli s kulturnim programom in pijačo dobrodošlice.
Dišeča industrija južne Francije
Reportaža
Hribovito zaledje francoske Azurne obale ponuja številne slikovite podobe. Vredno se je zapeljati nekaj deset kilometrov po bolj ali manj ovinkastih cestah, ki se vijejo med slikovitimi dolinami, vzpenjajo čez prelaze in vodijo skozi privlačne kraje, ki jim kljub gorskemu okolju dajejo svoj čar dišeče sredozemske rastline. Njihove cvetove, liste in plodove še danes uporabljajo predvsem za izdelovanje parfumov.
Po dobičkonosni obrti danes slovi predvsem mesto Grasse, oddaljeno dobre pol ure vožnje od obale. Nekoč so se domačini ukvarjali z usnjarstvom in med drugim izdelovali tudi rokavice. Plemstvu vonj po usnju ni bil všeč, in ko si je eden izmed podjetnih obrtnikov omislil odišavljene rokavice, so postale zelo iskano blago. Leta 1747 je Jean de Galimard odprl prvo parfumerijo. Parfumerija Galimard v mestu deluje še danes, vendar družinsko podjetje nima sorodstvenih povezav z ustanoviteljem. Z uvedbo novih proizvodnih metod so dišečo obrt spremenili v pravo industrijo. Ta se je še posebej razmahnila, ko so začeli drage naravne sestavine za izdelavo parfumov nadomeščati s cenejšimi umetnimi. Tako so v prvi polovici preteklega stoletja postali parfumi dostopni širšim množicam. Izdelava parfumov v tem delu Francije je od leta 2018 uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine.
Usnjene torbe z aplikacijami in nakitom
USTVARJALNICA
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati preoblikovati staro ali oblikovati novo je med drugim tudi odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za malo ali skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Tokrat ne bo šlo brez solidnega znanja modeliranja, krojenja in šivanja. Je pa zato še mamljivejša ideja, da sami ustvarimo unikatno torbo iz pravega usnja, kajne? Morda vas pritegne tudi dejstvo, da so vse tri lepotice izdelane z navadnim šivalnim strojem, le s šivankami za usnje in malo močnejšim sukancem.
Izpraznila sem domači predal z nekaj še celimi kosi usnja, pretežno pa kosi, ki so mi ostali od prejšnjih kreacij usnjenih kril. Tri različne kroje sem narisala in izrezala iz papirja, nato pa na njem sestavila usnjene kose. Pri vsakem šivu sem na notranji strani razprla oba dela usnja in ju utrdila z lepilom za usnje.-
VRT IN DOM / ZELIŠČNI KOTIČEK
Ameriški slamnik (Echinacea) je rastlina, ki jo pogosto uporabljajo v tradicionalni medicini. Krepi imunski sistem in zmanjšuje simptome prehlada, pravzaprav je najučinkovitejše naravno zelišče pri vnetju dihalnih poti.
Izhaja iz Severne Amerike, kjer so ga za zdravljenje različnih zdravstvenih težav uporabljali Indijanci. Semena so iz ameriške divjine v Evropo prinesli popotniki. Sprva so ga uporabljali kot okrasno rastlino ter s križanjem in genskimi spremembami ustvarili skoraj celo paleto raznolikih barv in cvetov. Rastlina zraste okrog enega metra v višino. Cveti od julija do oktobra, pri nas tudi dlje. Uporabljamo steblo, liste in cvet. Velja pa opozoriti, da zdravilnih zelišč ne nabiramo ob najhujši sončni pripeki ali ko so še mokre od rose ali dežja.
-
Z MOJEGA OKNA
Začelo se je že zdavnaj, ko sta bila otroka še prav majhna, pravzaprav še prej, ko je bil prvorojenec še v zibelki.
Bili so srečna družinica, mnogo srečnejša od mnogih drugih, saj so podedovali dedovo stanovanje v mestu in so se lahko mirno naselili v njem. Na svojem si upaš načrtovati prihodnost, tudi skromen dohodek je zadostoval, dokler nista oba doštudirala. In srečna sta bila, ko se je rodil čudovit otrok, in dobro jim je šlo. Navadila sta se ga jemati povsod s seboj in bilo jima je v veselje.
-
MALA ŠOLA DIGITALIZACIJE
Računalnik je postal nepogrešljiv del vsakdana, vendar tipkanje marsikomu še vedno povzroča težave. Da bi bilo pisanje lažje in učinkovitejše, si bomo v tem prispevku ogledali, kako pravilno postaviti roke na tipkovnico, katere tipke so ključne in kako z nekaj preprostimi triki izboljšati hitrost ter natančnost tipkanja.
Veliko ljudi tipka le s kazalcema in ves čas gleda v tipkovnico. Čeprav se tako zdi lažje, je dolgoročno počasno in utrujajoče. S pravilno postavitvijo rok in nekaj vaje se lahko naučimo tipkati hitreje in z manj napakami. Ko položimo roke na tipkovnico, naj bodo prsti na t. i. osnovni vrstici črk: ● Levi kazalec naj počiva na črki F, desni kazalec na črki J (obe tipki imata majhno izboklino, da ju lažje najdemo brez gledanja). ● Drugi prsti se naravno razporedijo po tipkah poleg njiju (A, S, D, F in J, K, L, Č).