Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Srčni prostovoljci

    27. avgust 2021

    Mladinski svet Slovenije (MSS) je že devetnajsto leto zapored podelil priznanja najbolj srčnim prostovoljcem v različnih starostnih kategorijah, izbrali pa so tudi najbolj odmevne prostovoljske projekte. 

     Priznanje za Naj prostovoljski projekt je prejel projekt Mala pozornost za veliko veselje, ki ga je predlagal DEOS d.o.o., PE Center starejših Notranje Gorice. Nastal je na pobudo direktorice centra Ane Petrič, ki je želela stanovalcem domov starejših -  zlasti tistim, ki nimajo svojcev ali pogostih obiskov, pokazati, da nekdo vendarle misli nanje. Pred petimi leti je začela spodbujati prijatelje in znance, da so pisali voščila stanovalcem domov. Število je vsako leto naraščalo, decembra 2020 pa je presegel vsa pričakovanja, saj so zbrali več kot 70 tisoč voščil in prazničnih pisem. Pisali (in risali) so jih otroci, mladostniki, starostniki, družine, različne skupine, v vrtcih, šolah, fakultetah, organizacijah, občinskih upravah, podjetjih ... Bilo je toliko voščilnic, da so jih prostovoljke programa Starejši za starejše Zveze društev upokojencev Slovenije razdelile še med njihove uporabnike ter uporabnike pomoči na domu.

  • Boris Pahor praznuje 108 let

    26. avgust 2021

     Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor danes praznuje 108. rojstni dan. Vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam ter na nujnost samozavestne, pokončne drže v najširšem pomenu besede, ki lahko temelji le na dobrem poznavanju zgodovine in lastne identitete. Kot zapriseženi borec za pravice ogroženih jezikov in pripadnikov ogroženih kultur vselej poudarja, da je nacionalna zavest nujna za preživetje Slovencev v Italiji ter človeka in človeštva v svetu.

  • Na področju socialnih pravic smo visoko med državami EU

    18. avgust 2021

      Slovenija se po večini glavnih kazalnikov evropskega stebra socialnih pravic uvršča visoko med državami EU, vseeno pa so pred njo še številni izzivi. Pri kazalniku neizpolnjene potrebe po zdravstveni oskrbi denimo zaostaja za večino članic, pri osnovnih digitalnih spretnostih pa je tik za povprečjem EU, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) v danes objavljeni publikaciji ESSP - Slovenija 2000-2020.

    Evropski steber socialnih pravic so leta 2017 razglasili Evropski parlament, Evropski svet in Evropska komisija, da bi se s primernimi, dostopnimi in finančno vzdržnimi sistemi socialne zaščite ter ustreznimi politikami trga dela in enakih možnosti zvišali socialni standardi v državah članicah. Podpisniki so evropski steber socialnih pravic utemeljili na 20 načelih s treh področij, in sicer enakih možnostih in dostopu do trga dela, poštenih delovnih pogojih ter socialni zaščiti in vključenosti. 

  • Pogoji za uveljavljanje invalidnin osebam s telesno okvaro zaradi bolezni in poškodb zunaj dela

    10. avgust 2021

    V soboto je začela veljati novela pokojninskega zakona, ki znova uvaja pravico do invalidnine za tiste, pri katerih je okvara posledica poškodbe zunaj dela in bolezni. Ustrezni predpisi o tej pravici namreč vse od pokojninske reforme iz leta 2012 še niso bili sprejeti.

    Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje navaja, da je pogoj za pridobitev pravice do invalidnine za telesno okvaro, ki je posledica bolezni ali poškodbe zunaj dela, vsaj 50-odstotna telesna okvara zavarovanca, hkrati mora zavarovanec imeti ob nastanku okvare dopolnjeno pokojninsko dobo, določeno za pridobitev pravice do invalidske pokojnine. 

  • Zdus proti predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu

    6. avgust 2021

     Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) nasprotuje predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in se zavzema za njegov umik iz nadaljnje obravnave. Predlog namreč spreminja del, ki določa, kdo upravlja z zbranim denarjem iz prispevkov, ne izboljšuje pa sistema zdravstvenega varstva v korist bolnikov, menijo.

    Po predlogu, ki je le še danes v javni razpravi, bi zdajšnja 45-člansko skupščino in 11-članski upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nadomestili z 11-članskim svetom zavoda. V njem bi bili štirje člani predstavniki zavarovancev, in sicer po en predstavnik zaposlenih, študentov, upokojencev in invalidov. Trije člani bi bili predstavniki delodajalcev, od katerih dva imenujejo delodajalska združenja na ravni države in enega vlada. Štirje člani pa bi bili predstavniki vlade.

  • Posameznik poje skoraj štiri litre sladoleda 

    5. avgust 2021

    Sladoled je med najbolj priljubljenimi sladicami, še posebej poleti. Kot so ugotovili na statističnem uradu RS, je leta 2018 vsak prebivalec pojedel povprečno 3,9 litra sladoleda, kar pomeni 1,6 litra več kot v letu 2000. Liter sladoleda je lani v trgovini v povprečju stal 3,50 evra ali 19 centov več kot leto prej. Za porcijo sladoleda s smetano v gostinskih lokalih pa je bilo treba plačati 4,91 evra ali 22 centov več kot leta 2019.  

    Države Evropske unije so v letu 2019 proizvedle več kot tri milijarde litrov sladoleda – s to količino bi lahko bi napolnili skoraj 1200 olimpijskih bazenov v Kranju. Največ sladoleda so proizvedli v Nemčiji, 635 milijonov litrov, sledita pa Italija s 554 milijoni litrov in pa Francija, ki je proizvedla 516 milijonov litrov sladoleda. Slovenija je lani uvozila skoraj 6000 ton sladoleda ali za 16 milijonov evrov, največ iz Nemčije. Izvozila ga je štirikrat toliko, skoraj 24.000 ton ali za 70 milijonov evrov. Največ ga je izvozila v Združeno kraljestvo, več kot 6200 ton, nekaj manj, 4200 ton pa v Nemčijo.

  • V dobrodelni akciji Koraki za Urbana doslej zbrali skoraj pol milijona evrov

    5. avgust 2021

    Še vedno teče dobrodelna akcija Koraki za Urbana, kjer družina s pomočjo društva Palčica Pomagalčica zbira sredstva za dveletnega dečka Urbana z redko hudo nevrorazvojno motnjo, imenovano sindrom CTNNB1.  To je huda nevrorazvojna motnja, ki jo povzroča mutacija na kromosomu 3p22.1 gena CTNNB1. Odkrili so ga šele pred manj kot desetimi leti, prinaša pa zaostanek v razvoju, intelektualno motnjo in zakasnitev govora. Gen CTNNB1 se običajno dobro odziva na genetske terapije, ki so se v preteklosti že izkazale za izjemno uspešne pri motnjah, podobnih Urbanovi. Zdravljeni otroci so po takih terapijah začeli hoditi in govoriti, sta ob začetku akcije pojasnila njegova starša. 

  • Gledališče pred vašim nosom

    5. avgust 2021

     Drevesa pred Plečnikovimi arkadami na osrednji ljubljanski tržnici so dobila prav zanimive pisane preobleke. Razstava z naslovom Gledališče pred vašim nosom je namenjena  praznovanju stote obletnice Šentjakobskega gledališča Ljubljana.

    Kostumografa Šentjakobskega gledališča Mateja Čibej in Bojan Vister sta v sklopu obeleževanja jubileja, ki je bil sicer že lani, pripravila prav  posebno razstavo. Drevesa oziroma kovinske ograje okoli njih sta oblekla v predelane kostume iz predstav Truth story, Tičja kletka, Zaigraj še enkrat, Sam, Uscana vas, Balada Karoline Žašler in otroških predstav ter podarjenih oblek za fundus Šentjakobskega gledališča. Kostume so do določene faze zašili v šivalnici, dokončali pa so jih na licu mesta. Razstava bo na ogled, dokler bodo kostumi zdržali, sporočajo iz Šentjakobskega gledališča.

  • Za čim manj plastičnih izdelkov

    4. avgust 2021

    S 3. julijem je po vsej Evropski uniji začela veljati prepoved izdelkov iz Direktive o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje. V prodaji ne smejo biti vatirane palčke, pribor, krožniki, slamice in mešalne palčke za pijače, palčke za balone, nekatere posode za predpripravljena živila ter vsi vsebniki za pijače in lončki iz stiropora (EPS), izdelki iz oksorazgradljivih plastik. Pravzaprav prodajalci ne smejo na police dajati novih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, lahko pa še prodajajo tiste, ki jih imajo na zalogi, oziroma nadomeščajo plastične izdelke z izdelki iz drugih, lažje razgradljivih materialov (papir, les …) ali za večkratno uporabo. Ob tem ekologi potrošnikom svetujejo, naj ob nakupu skrbno pretehtajo, katere izdelke resnično potrebujejo in kam jih bodo odložili po uporabi. 

  • Ponudniki naj omogočijo lažjo uporabo turističnih bonov stanovalcem domov za starejše

    3. avgust 2021

     Skupnost socialnih zavodov Slovenije vabi ponudnike kulturnih, gostinskih, turističnih in drugih storitev, da se povežejo s socialnovarstvenimi zavodi po Sloveniji in njihovim stanovalcem približajo možnosti za uporabo turističnih bonov. Mnogi stanovalci domov za starejše in posebnih zavodov za odrasle zaradi svojega zdravstvenega stanja in gibalne oviranosti težko sami pristopijo do ponudnikov, so zapisali v izjavi za javnost.

    »Stanovalci si tako kot vsi državljani zaslužijo priložnost, da si s turističnimi boni popestrijo življenje, pri tem pa se žal mnogi soočajo z različnimi ovirami. Z boni recimo ne morejo pokriti stroškov hrane ali pijače v domskih kavarnah, saj zakonodaja tega ne omogoča. Zaradi zdravstvenih težav številni tudi težje sami poiščejo ponudnika in izkoristijo njegove storitve izven zavoda,« je povedal Denis Sahernik, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.

  • 1
  • …
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • …
  • 388
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov