Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Praznični program v Parku vojaške zgodovine

    24. junij 2021

    Trideseto obletnico samostojnosti Republike Slovenije lahko praznujete v Parku vojaške zgodovine v Pivki. Med 25. in 27. junijem bo odprt od 9. do 18. ure, za obiskovalce so pripravili posebej prazničen program. Med drugim so prenovili razstavo Pot v samostojnost in postavili še fotografsko razstavo Ponosni na Slovenijo – 30 let. V petek, soboto in nedeljo pripravljajo vodene oglede po razstavah, po depojih državnih muzejev, po garažah parka in tudi po notranjosti utrdbe Alpskega zidu na Primožu. Predvajali bodo tri kratke igrano-dokumentarne  filme »Jugoslavije ni več, gre za Slovenijo« pripravljenih v okviru projekta Zbrali smo pogum, in filma Vojna za Slovenijo, na travniku ob paviljonu B pa bodo otroške delavnice.

  • Vročina ogroža starejše in kronične bolnike

    18. junij 2021

    Po mnenju meteorologov lahko v prihodnosti pričakujemo vse pogostejše, daljše in močnejše vročinske valove. Že v prihodnjem tednu naj bi se temperature povzpele krepko nad 30 stopinj, kar je lahko nevarno zlasti za starejše prebivalce in kronične bolnike.

    Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da naravni proces staranja pri starejših oslabi tudi mehanizme adaptacije v telesu. Zaradi  oslabljenega telesa ne čutijo toliko žeje kot mlajši, zato so zapleti zaradi vročine, kot sta dehidracija ali vročinska kap, pri njih pogostejši. Simona Perčič z NIJZ svetuje, naj svojci redno preverjajo, kako se počutijo njihovi starejši sorodniki, sosedje ali znanci pa naj bodo pozorni na osebe, ki živijo same. Spodbujajte jih h pitju tekočine,  najbolje, da jim kar pripravite kozarce z vode, saj gazirane tekočine telo hitreje dehidrirajo. Med tistimi, ki jih vročina še bolj »zdela« so kronični bolniki s srčno-žilnimi boleznimi, dihalnimi obolenji ali sladkorno boleznijo, pa prekomerno prehranjeni in duševno bolni.

  • Muzej lahko obiščete tudi, ko se znoči 

    18. junij 2021

    Jutri zvečer bo že 19. Poletna muzejska noč, ki je namenjena promociji muzejev in galerij ter slovenske kulturne dediščine. Sodeluje 76 muzejev in galerij, več dogodkov bo potekalo v živo. Obiskovalcem svetujejo, da se pred prihodom pozanimajo glede pogojev obiska.

    Poletno muzejsko noč prireja Skupnost muzejev Slovenije, tokrat brez finančne podpore ministrstva za kulturo. Na skupno 158 prizoriščih, tudi na prostem, bo v soboto med 18. uro in polnočjo bo skoraj 300  različnih dogodkov: odprtja razstav, otroške in družinske delavnice, koncerti, vodstva in drugi posebni dogodki … Prost vstop bo omogočen tudi tistim, ki raje sami raziskujejo zgodovino in umetnost. Na spletni strani www.sms-muzeji.si najdete več informacij.

  • Začenjajo se 26. Slovenski dnevi knjige

    16. junij 2021

     Z odprtjem razstave Najljubši literarni junaki so se v Ljubljani začeli 26. Slovenski dnevi knjige.  Do nedelje se bo na vrtu Društva slovenskih pisateljev (DSP) v Ljubljani zvrstilo veliko dogodkov. Dnevi knjige potekajo tudi v Novi Gorici, Mariboru, Celju, Brežicah, Hrastniku, Lenartu, Novemu mestu, Ormožu in Sežani.

    Na vrtu Društva slovenskih pisateljev bodo dopoldne delavnice za otroke in mladino, v popoldanskem času pa predstavitve novih knjig in okrogle mize z aktualnimi temami. Med drugim bodo gostili Martina Previšića, Anno Höglund, Lauro Freudenthaler, Pio Leino in Noro Verde ter več slovenskih avtorjev denimo Andreja Blatnika, Mirano Likar, Braneta Mozetiča, Nino Dragičević, Miriam Drev, Meto Kušar, Jasmina B. Freliha, Boruta Kraševca, Arjana Pregla, Muanisa Sinanovića in Dejana Kobana.

  •  Po sledeh razbojnikov v Babnem Polju

    15. junij 2021

     Društvo Modro nebo, društvo za popularizacijo samooskrbe in zelenega turizma v sodelovanju z Zavodom Rihtarjeva domačija prireja pohod Po sledeh razbojnikov v Babnem Polju – Poduk o neustrašnosti Baltazarja Hacqueta. Potekal bo v nedeljo, 20. junija 2021. Zborno mesto je ob 14. uri na Rihtarjevi domačiji (Babno Polje 67, Babno Polje).

     Pohodniki se bodo sprehodili po poti med Babnim Poljem in Babno Polico, ki jo je pred več kot 200 leti prehodil tudi Baltazar Hacquet, avtor knjige Fizikalno zemljepisje vojvodine Kranjske, Istre in deloma sosednjih dežel. Te poti so v preteklosti uporabljali tudi turški razbojniki, o čemer in še o drugih zanimivostih iz zgodovine teh krajev bodo udeleženci slišali še več. Obenem bodo spoznavali tudi rastline, ki uspevajo na tem območju. Pot, ki je dolga približno 12 km, naj bi  prehodili v predvidoma 4 urah in dan zaključili z okušanjem lokalnih dobrot.

  • Ob zaznavi nasilja je treba takoj ukrepati

    15. junij 2021

     Ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi v društvu Humanitarček poudarjajo, da si nihče ne zasluži nasilnega vedenja od drugih. Ker predvsem starostniki o tem ne zmorejo spregovoriti, je pomembno, da govorimo mi. Njihovemu pozivu se pridružuje varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki meni, da so starejši ena najbolj ranljivih skupin, ki je mnogokrat spregledana in preslišana. Na pojav nasilja moramo biti pozorni ves čas in ukrepati, če ga zaznamo, je opozoril Svetina in pozval k pozitivnemu odnosu do staranja. Ob tem je izpostavil, da nobena okoliščina ni in ne sme biti opravičilo za nasilno dejanje.

  • Na Zpizu spet sprejemajo stranke osebno

    15. junij 2021

    Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) bo od jutri, 16. junija, dalje postopoma ponovno sprejemal stranke, praviloma ob predhodnem naročanju in ob upoštevanju preventivnih zaščitnih ukrepov (obvezno nošenje mask, spoštovanje varnostne razdalje, razkuževanje rok, ipd.) na vseh območnih enotah in izpostavah.

    Dovoljeni bodo tudi fizični obiski strank v prostorih zavoda na podlagi predhodnega naročila preko enotnega klicnega centra (EKC). Nenaročene stranke pa bodo sprejeli v primerih, ko je to zaradi vodenja postopkov in uveljavljanja pravic stranke nujno potrebno in nimajo znakov okužbe.

  • Varstveni dodatek naj bo vezan na pokojninsko pravico 

    14. junij 2021

     V Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) predlagajo spremembo pogojev za pridobitev varstvenega dodatka. Zdi se jim nedopustno, da do njega niso upravičene upokojenke, mlajše od 63 let in upokojenci, mlajši od 65, tudi če prejemajo samo 200 ali 300 evrov pokojnine.

    Varstveni dodatek, ki znaša v povprečju 153 evrov (najvišji znesek je sicer 189 evrov na mesec), prejema le nekaj več kot 23.500 upravičencev. To je veliko premalo, če upoštevamo, da več kot polovica slovenskih upokojencev prejema pokojnino nižjo od 703 evrov – to pa je  znesek, ki po besedah predsednice Sindikata upokojencev Slovenije Francke Ćetković označuje prag revščine. Res je postopek za pridobitev varstvenega dodatka zdaj nekoliko krajši in obrazec poenostavljen, vendar pa ostajata vsaj dve veliki oviri za upravičence.

  • Slovenci in Slovenke dosegamo častitljivo starost

    10. junij 2021

     Po podatkih Statističnega urada RS (Surs) naj bi pri nas živelo okoli 300 ljudi, starih sto ali več let. Pričakovana življenjska doba se zadnjih 30 let daljša; povprečen Slovenec bo dočakal okoli 80 let. 

    V Sloveniji naj bi trenutno živelo 281 ljudi, starih sto ali več let, med njimi 51 moških in 230 žensk. Med najstarejšimi živečimi Slovenci je s 107 leti pisatelj Boris Pahor, rojen 26. avgusta 1913, sicer eden najbolj prevajanih slovenskih avtorjev. Preživel je špansko gripo, pet koncentracijskih taborišč in tuberkulozo, za STA pa je povedal, da dvakrat dnevno jemlje zdravila, s katerimi bo premagal tudi novi koronavirus. Pahor je vse življenje jedel malo mesa in malo maščobe, njegova hrana je le malo zabeljena, krompir v solati pa tudi ne sme plavati v olju, je dejal. Med skrivnostmi dolgega življenja je omenil tudi domačo juho in mineštro, pa tudi četrt kozarčka dobrega domačega likerja.

  • Izdelki z »bolhe« odslej tudi v trgovini

    9. junij 2021

     Verjetno ste že kdaj kakšno stvar, ki je ne potrebujete več, prodali prek spletnega oglasnika bolha.com. Ta je svoje delovanje prek pilotnega projekta Lokalna bolha.com in v sodelovanju z zavodom Knof razširil na fizične prodajalne. Postopek je zdaj poenostavljen tako za kupce kot prodajalce. Stvari, ki jih želite prodati, prinesete v enega od butikov ponovne uporabe Stara šola. Trenutno delujejo v Krškem, Brežicah, Litiji in Sevnici, kmalu naj bi se jim pridružili novi. V butiku je fotokotiček (t. i.

  • 1
  • …
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov