-
Prvega julija 1900 je prvič poletel cepelin. Imenoval se je LZ1.
Šestega julija se spominjamo 50. obletnice smrti ameriškega glasbenika Louisa Armstronga z vzdevkom Satchmo, ki je veljal za najboljšega trobentača na svetu in kralja džeza.
Na svetu je evidentiranih 3712 botaničnih vrtov. Med njimi je tudi Botanični vrt Univerze v Ljubljani, ki je bil ustanovljen 11. julija 1810. V svoji bazi ima zapisanih 5.729 rastlinskih vrst, podvrst in tudi nekaj sort.
-
Za slovenske zmage
Za pol leta je naša država prevzela vlogo predsedujoče v 27-članski skupnosti evropskih držav. To sta zagotovo velika čast in odgovornost, čeprav je zdaj ta položaj veliko manj pomemben, kot je bil še pred desetletjem. Zdaj je namreč predsedujoča država bolj ali manj le koordinator dejavnosti, o katerih so se predsedniki vlad že predhodno dogovorili. Pa vendar je predsedovanje Svetu Evropske unije za našo državo priložnost, da se uveljavi kot odgovorna in zrela članica mednarodne skupnosti.
Ugodnejše vozovnice v javnem potniškem prometu
Ministrstvo za infrastrukturo s 1. julijem uvaja dve vozovnici, ki potnikom prinašata dodatne ugodnosti pri potovanju z medkrajevnim avtobusnim in železniškim prometom.
Tako je nova vikend vozovnica Slovenija za družine ali skupine potnikov do pet oziroma do 10 oseb, med katerimi je vsaj en otrok v starosti do 14 let, s katero se lahko neomejeno vozijo z medkrajevnim avtobusom ali z vlakom ob sobotah, nedeljah in praznikih. Vozovnica velja štiri dni, kar omogoča, da potniki začnejo potovanje v soboto, se vozijo v nedeljo in se nato vračajo v torek, če je ta dan denimo praznik. Cena vozovnice je 15 evrov za skupine do pet oseb in 30 evrov za skupine do 10 oseb. Druga novost pa je ta, da lahko potniki (posamezniki in družine) ob sobotah, nedeljah in praznikih kupujejo enotne vozovnice s kar 75-odstotnim popustom.
-
Zavist je strahopetna stran sovraštva, vse njene poti so silno mračne. Anonimus
Ali ste v zadnjem času doživeli, da bi kdo koga iz srca pohvalil ali celo prav dolgo hvalil, drugi pa bi mu le pritrjevali in ne bi dodali vsaj besedice ampak?
Na našem zvezdnatem nebu se ob jasnini, ki je ni prav veliko, pokažejo zvezde in zvezdice pa »vozovi« in »vprege«, mnoge kmalu izginejo ali jih zasenčijo nove. Seveda tega ne gre jemati povsem dobesedno, kajti najdemo veliko znanih in neznanih, velikih in majhnih, predvsem pa ta pravih.
Povsem drugače je, ko dobijo človeška imena in obraze ter stase. Zlasti v političnem in medijskem svetu, pri čemer se tu in tam oba celo usodno zlijeta. O demenci – na pamet in po domače?
Alzheimerjeva demenca je dobila ime po zdravniku, ki je verjel in dokazal, da demenca ni bolezen duše, ampak organska motnja s porušeno zgradbo osrednjega živčevja. Pri nas pa bi jo spet uvrstili v psihiatrijo ...
Slovenija je med prvimi na svetu sprejela nacionalno strategijo za demenco, naš model obravnave te bolezni pa je postal evropska zgodba o uspehu, kajti Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) nas je – tudi zaradi široke interdisciplinarne obravnave – predstavila kot primer dobre prakse. Med tistimi, ki so največ naredili za tak napredek v obravnavi demence in našo strokovno prepoznavnost v svetu, je zagotovo nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Sam pa navaja še vrsto imen, tudi psihiatra dr. Aleša Kogoja, ki je leta 1997 ustanovil društvo Spominčica. Z izobraževanjem svojcev in ozaveščanjem širše javnosti je društvo doseglo velike premike v družbi, ki že zna zdraviti ali vsaj lajšati bolezen, jo razumeti in zato tudi zavarovati dostojanstvo bolnikov.
-
DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI
Slovenska vlada usklajuje Zakon o dolgotrajni oskrbi pred parlamentarno obravnavo. Njegov predlog, ki je bil jeseni v javni razpravi, ima največ sodobnih rešitev od vseh, ki so jih vlade pripravile v dveh desetletjih. Za njegovo izvajanje sta zagotovljena proračunski in evropski denar za naslednja tri leta do novega zavarovanja. Njegova najšibkejša točka je oklevanje, da bi preusmeril dolgotrajno oskrbo v pristojnost občin, kamor spada enako kot vrtci, komunala in druge osnovne potrebe občanov. Od tega, koliko bo rešena ta in še nekatere šibke točke zakonskega predloga, je odvisno reševanje najbolj perečega problema današnje in jutrišnje oskrbe – kakovosten kader.
Brezplačni prevoz na območju UKC in Onkološkega inštituta Ljubljana
Starejši ter gibalno in senzorno ovirane oseba, ki prihajajo na zdravstveno obravnavo v katero od klinik Univerzitetnega kliničnega centra ali Onkološkega inštituta v Ljubljani lahko od 1. julija dalje uporabijo brezplačni prevoz z električnim vozilom Klinko Kavalir.
Kdor potrebuje prevoz, lahko vsak delovni dan med 6.30 in 19.30 uro pokliče na telefonsko številko 041 504 400 in se dogovori, kje naj ga voznik počaka - denimo na kakšnem postajališču mestnega prometa - in kam (na območju kliničnega centra, denimo od očesne klinike na Grablovičevi ulici do negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu in infekcijske klinike na Japljevi ulici, do onkološkega inštituta) naj ga zapelje. Ob sobotah, nedeljah in praznikih Klinko Kavalir ne vozi.
Ana Desetnica ob Ljubljanici in še marsikje
Na 24. Festivalu ulične umetnosti Ana Desetnica, ki ga pripravlja Gledališče Ane Monro, se bo od danes pa vse do 7. julija v Ljubljani zvrstilo kar nekaj predstav domačih in tujih umetnikov. Potekale bodo med 17. in 22. uro ob Ljubljanici, pri Cukrarni - med Plečnikovimi zapornicami in Fabianijevim mostom ter med Ambroževim parkom in Šuštarjevim nabrežjem. Na slednjem bo danes pozno zvečer interdisciplinarni umetniški spektakel Reka sedmerih imen. Na Fabianijevem mostu pa bodo vsak dan od 18. ure dalje v t.i. Dnevni sobi z založbo Sanje gostili knjigarno.
-
Pokrajinska zveza društev upokojencev Južnoprimorske organizira prvo rokodelsko razstavo, na kateri bodo člani društev upokojencev predstavili svoje izdelke od čipk, vezenin, šivanih izdelkov, pletarskih izdelkov, nakita idr. Sodelovali bodo rokodelci in rokodelke iz Društev upokojencev: Ilirska Bistrica, Piran, Pivka, Postojna, Sežana in Zveza društev upokojencev Mestne občine Koper.
Razstavo si lahko ogledate v sredo, 30. junija, od 10. do 17. ure na pokriti ploščadi nad Centrom dnevnih aktivnosti za starejše občane Koper, Cesta Zore Perello Godina 3 v Kopru - za dvorano Arena Bonifika Koper.
Letni dodatek bo izplačan prihodnjo sredo
Kot so sporočili iz Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) bodo letni dodatek izplačali skupaj z junijskimi pokojninami v sredo, 30. junija. Prejelo ga bo 611.555 oseb, od tega 597.100 prejemnikov pokojnin in 14.455 prejemnikov nadomestil iz invalidskega zavarovanja.
Letni dodatek za tiste z najnižjimi pokojninami znaša 445 evrov, prejelo ga bo 131.142 oseb. Tisti, ki prejemajo pokojnino v višini od 525 do 630 evrov, bodo prejeli dodatek v višini 305 evrov, osebe, ki prejemajo pokojnino v višini od 630 do 745 evrov, bodo prejele 245 evrov, tisti, ki prejemajo pokojnino v višini od 745 do 900 evrov bodo prejeli 195 evrov. Prejemniki pokojnin, višjih od 900 evrov (teh je 154.400) pa bodo dobili 135 evrov letnega dodatka.