Soustvarjajmo dvajseti festival
V Cankarjevem domu v Ljubljani se bo med 29. septembrom in 1. oktobrom odvijal 20. festival za tretje življenjsko obdobje. Tokrat bo v znamenju jubileja, ki bi ga pravzaprav morali slaviti že lani, pa tega niso dopuščale epidemiološke razmere.
Največja prireditev za starejše pri nas, s katero zaznamujemo tudi 1. oktober, mednarodni dan starejših, prinaša pester strokovni program o aktualnih termah. Zanimiva bo razprava na temo evropskega stebra socialnih pravic – Evropa po epidemiji. Program bo potekal v duhu iskanja načinov, kako v trenutnih razmerah dolgoročno in pozitivno vplivati na kakovost življenja starejše populacije in kako oblikovati bolj povezano, bolj vključujočo družbo, ki omogoča uspešno sožitje in socialno varnost vseh generacij.
Resolucija brez konkretnih izboljšav
V Društvu Srebrna nit – Združenju za dostojno starost že nekaj let opozarjajo na neustrezno socialno politiko v odnosu do starejših in na nujne spremembe, ki bi prispevale k dostojni starosti. Ugotavljajo, da predlog Resolucije o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2021–2030 ne bo pripomogel k izboljšanju stanja, zato zahtevajo sprejetje socialnovarstvenega programa, ki bo vseboval merljive cilje, terminski in finančni načrt ter bo temeljil na analizi stanja.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je resolucijo dalo v javno razpravo v precej neprimernem času, tj. sredi poletja, opredeljuje tri ključne cilje. Ti so zmanjševanje tveganja revščine in povečevanje socialne vključenosti, izboljšanje dostopnosti storitev in programov ter krepitev skupnostnih oblik socialnega varstva in ustvarjanje pogojev za izboljšanje kakovosti storitev in programov.
-
ANKETA
Kako so živeli med epidemijo, smo povprašali tokratne sogovornike.
Darja Bernik, upokojenka, Ljubljana: »Mož je pred leti zbolel za parkinsonovo boleznijo. Skupaj z društvom Trepetlika, ki izjemno skrbi za te bolnike, smo nekako premagovali težave, povezane z boleznijo. Z zaprtjem države je bilo konec druženja s sobolniki. Delavnice, kot so joga, ples, telovadba, so potekale samo prek Zooma, moža pa težko spodbudim k dejavnosti, ki se ne dogaja v živo. Bolezen tako napreduje hitreje, kot bi sicer, slabša se kakovost življenja.«
-
Četrtega septembra 1859 je škof Anton Martin Slomšek prenesel sedež lavantinske škofije iz Št. Andraža v Maribor. Tako mu je v mariborsko škofijo uspelo vključiti okrog 200.000 Slovencev, ki bi sicer ostali pod avstrijskim vplivom.
Četrtega septembra 1972 je ameriški plavalec Mark Spitz na olimpijskih igrah v Münchnu kot prvi športnik osvojil sedem zlatih medalj.
Šestega septembra se spominjamo 300. obletnice rojstva slovenskega baročnega slikarja Fortunata Berganta (1721–1769).
Jubilejno srečanje preživelih internirank in internirancev
Taboriščni odbor Ravensbrück-Auschwitz organizira jubilejno 60. vseslovensko srečanje bivših internirank, internirancev, političnih zapornic, izgnancev in ukradenih otrok nekdanjih nacifašističnih taborišč in zaporov, njihovih svojcev in prijateljev. Potekalo od 3. do 6. septembra v Portorožu.
Kot je povedal Matjaž Špat, predsednik Taboriščnega odbora Ravensbrück, bo slovesnost posvečena dvema jubilejema: 60. srečanju in praznovanju 30-letnice države Slovenije, ki se je začela rojevati že bistveno prej, saj je že Zbor odposlancev slovenskega naroda v Kočevju leta 1943 je potekal pod geslom Narod si bo pisal sodbo sam.
Na Ptuju bo dišalo po dobrotah slovenskih kmetij
Na Ptuju bo konec tedna potekal že 32. festival Dobrote slovenskih kmetij, v sklopu katerega bodo podelili priznanja 883 izdelkom kmetij iz Slovenije in zamejstva z letošnjega ocenjevanja. Žal tokrat razstave dobrot ne bo.
Festival, ki ga skupaj pripravljajo Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Ptuj in ptujska mestna občina ob podpori ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, običajno spremlja tudi razstava dobrot, a je tokrat zaradi epidemioloških razmer ne bodo izpeljali. Namesto tega so že nekaj časa pridelki in izdelki predstavljeni na portalu https://www.dobroteslovenskihkmetij.si/.
Sindikat upokojencev opozarja na vse slabši položaj upokojencev
Članice in člani Sindikata upokojencev Slovenije (SUS), ki so se včeraj zbrali na srečanju v Škofji Loki, so vladi in poslanskim skupinam posredovali svoje zahteve. Opozarjajo namreč, da se je položaj upokojenk in upokojencev poslabšal, da se njihovih zahtev ne sliši, zato se počutijo zapostavljene.
Kljub dodatkom, ki so jih bili deležni, kljub izredni in redni uskladitvi pokojnin se revščina med starejšimi ne znižuje, opozarjajo v sindikatu. Po podatkih iz raziskave Življenjski pogoji (SILC) namreč kar 97.000 upokojencev živi z dohodkom, nižjim od praga revščine (ta znaša 739 evrov). Zaradi posledic epidemije in klimatskih sprememb pa se nenehno zvišujejo cene živil in storitev.
-
Ljubitelji metuljev bodo v prihodnjih nekaj dneh zagotovo uživali. Od 2. do 6. septembra namreč potekajo 18. Evropske noči nočnih metuljev (European Moth Nights), ko boste lahko na različnih lokacijah opazovali raznolik svet nočno aktivnih metuljev. Spoznali boste vrste, ki jih srečamo v obdobju prehoda med poletno in jesensko favno metuljev.
V četrtek, 2. septembra, se lahko pridružite opazovalcem metuljev v Ljubljani, zbirališče je ob 19. uri pred GTC Črnuče (Brnčičeva ulica 13); ter v Slovenj Gradcu, zbirališče je ob 19.30 pred Ekološko turistično kmetijo Lešnik v Golavabuki (za gimnazijo Velenje).
V Ljubljani in Mariboru brezplačni prevozi z mestnimi avtobusi za upokojence
Ministrstvo za infrastrukturo se je z mestnima občinama Ljubljana in Maribor dogovorilo o brezplačnem prevozu z mestnimi avtobusi za upokojenke in upokojence, starejše od 65 let, invalide in vojne veterane. Na območju Mestne občine Ljubljana se bodo lahko brezplačno vozili z avtobusi LPP od 1. oktobra dalje, potrebna bo le validacija vozovnice. Novo pravico bodo dobili tisti, ki že imajo veljavno vozovnico Slovenija (za medkrajevni promet), z zapisom na kartico, ko se bodo prvič validirali na vozilu ali na mobilnih terminalih.
Državna odlikovanja za Planinski vestnik, Franceta Miheliča in Dušana Repovša
Predsednik republike Borut Pahor je včeraj v predsedniški palači vročil tri državna odlikovanja. Prejemniki skrbijo za ohranjanje bogate gorniške dediščine, širjenje domače glasbe in razvoj preventivne medicine.
Red za zasluge je prejela najstarejša slovenska revija Planinski vestnik, ki nepretrgoma izhaja že 126 leto. V vseh obdobjih in ob vseh premenah je bil zanesljivo zrcalo delovanja planinske organizacije, pa tudi slovenske gorniške kulture, piše v obrazložitvi priznanja.
Planinski vestnik je namenjen planincem, alpinistom, smučarjem, kolesarjem, jamarjem in vsem, ki jih planinski svet zanima in bi ga radi poznali. Vsak mesec prinaša bralcem informacije o dogajanjih v planinstvu, od organizacijskih, društvenih in družbenih do športnih in na odpravah; objavlja znanstvene in strokovne članke iz zgodovine planinstva, orografije, vremenoslovja, glaciologije, speleologije, toponimije in drugih ved, pa tudi planinsko-alpinistične potopise, članke o naravi in varstvu narave in leposlovne prispevke.