Senior bob za gibke in prožne možgane
AKTUALNO
Za program Brainobrain ste verjetno že kdaj slišali. Do lanske jeseni je bil na voljo le otrokom, starim od štiri do 14 let, ki s pomočjo abaka razvijajo svoje mentalne sposobnosti in spodbujajo ustvarjalnost. Zdaj pa se oblikujejo tudi prve skupine za tretje življenjsko obdobje.
Ena takšnih je v Celju, kjer so se udeleženke, stare od 63 do 70 let, pogumno spoprijele z računanjem na abaku. A poglejmo najprej, kaj dobrega prinaša program Brainobrain generaciji v srebrnih letih.
Kot je povedala Tea Grbić, direktorica programa za Slovenijo, je Senior BOB, kot se skrajšano imenuje, namenjen ljudem od 60. leta starosti. »Po dvajsetih letih izvajanja programa za otroke smo se odločili, da tudi tej generaciji omogočimo krepitev mentalnih sposobnosti na poti vseživljenjskega učenja. Brainobrain spodbuja možgane, da ostajajo v dobri kondiciji, gibki in prožni. Z računanjem na abaku starejši krepijo svoj kratkoročni spomin in priklic. Poleg tega vadijo in izboljšujejo koncentracijo. Tako si krepijo samozavest, ker pa srečanja potekajo v majhnih skupinah, je to tudi priložnost za prijetno druženje.«-
POISKALI SMO ODGOVOR
Slovenija je ena redkih držav v EU, kjer obstaja dolžnost polnoletnih otrok, da preživljajo starše, česar ne bo spremenil niti zakon o dolgotrajni oskrbi. Zaradi tega pa mnogi starejši doživljajo precejšnjo stisko, ker se čutijo kot breme otrokom, njihove otroke pa skrbi, kako bodo zmogli preživljati svojo družino in hkrati pomagati staršem.
Ker smo v uredništvo prejeli več pisem s podobno vsebino, smo poiskali odgovore na Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije. Za začetek svetujejo, naj se vsi, ki imajo kakršna koli vprašanja in da se izognejo skrbem, obrnejo na pristojni center za socialno delo, kjer bodo dobili verodostojne informacije oziroma jim bodo odgovorili na podlagi konkretnih podatkov. Prav tako jih bodo seznanili z oblikami pomoči in podpore, ki obstajajo v sistemu.
-
Pomagajte zapisovati spomine
Zavod Dobra pot, ki skrbi za ohranjanje naravne in kulturne dediščine, že četrtič prireja vseslovensko akcijo Zapišimo spomine. S to pobudo želijo ohraniti ustno izročilo in hkrati okrepiti vez med generacijami, saj lahko v njej sodelujejo starejši kot pričevalci in mlajši kot zapisovalci. V akciji, ki bo potekala med 17. in 30. marcem 2025, vabijo starejše, da pripovedujejo (ali zapišejo) zgodbe o življenju, takšnem, kakršno je bilo, šegah, navadah, veščinah ipd.
Ogledali si bomo Krk, Goli otok in Rab
19. SREČANJE BRALCEV IN PRIJATELJEV VZAJEMNOSTI
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, veseli nas, da se vas je že veliko odločilo, da se udeležite našega tradicionalnega srečanja, ki bo od 1. do 4. junija v Njivicah na otoku Krku. Še vedno je čas, da se nam pridružite.
Naužili se bomo prvih sončnih žarkov, predvsem pa se bomo družili, telovadili, prisluhnili poučnim predavanjem, šli na izlete, zvečer pa se zabavali in plesali. Na pot bomo šli v nedeljo zjutraj iz različnih krajev po Sloveniji. Peljali se bomo skozi Istro in si na poti ogledali najlepše istrsko mesto Rovinj. Pot bomo nadaljevali skozi predor Učka mimo Reke in Bakarskega zaliva čez krški most do hotela v Njivicah. Nastanjeni bomo v hotelu Aminess Magal s tremi zvezdicami, ki leži v zelenju tik ob morju. Domačini nas bodo sprejeli s kulturnim programom in pijačo dobrodošlice.
-
Pet generacij – in to dvakrat
Zagotovo nima vsak take sreče, da bi pestoval prapravnuka, kot se je zgodilo Petru Erjavšku iz Bistričice pri Stahovici. V pismu, ki ga je v njegovem imenu poslala nečakinja, so prisrčne fotografije, saj je lani praznoval 85. rojstni dan in kar dvakrat postal prapradedek. Peter Erjavšek je naš dolgoletni naročnik, ki se tudi pogosto udeležuje srečanj bralcev in prijateljev Vzajemnosti. Zadnja leta smo njegovo družbo pogrešali, saj je vedno poskrbel za veselo vzdušje.
-
Spreminjanje telesa v fotografiji
Čas kot ga poznamo je 12-letni dokumentarni projekt ameriške fotografinje Marne Clarke, s katerim je ovekovečila, kako se naša telesa s časom spreminjajo. Svoje telo in telo svojega nekaj let starejšega partnerja je začela fotografirati pri 70 letih, po zaključku je pri 82 letih izdala knjigo fotografij z enakim naslovom. Njeni portreti in avtoportreti, tudi bolj intimni, pričajo o staranju telesa in sprejemanju le-tega. Sivi lasje, gube in postarana koža se na njenih fotografijah zdijo kot dragoceno darilo v času, ko nas mediji obsipavajo s...
Evropska unija na odstavnem pasu
Za slovenske zmage
Odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo v dogovoru z ruskim predsednikom Putinom končal vojno v Ukrajini, je bila veliko presenečenje zlasti za članice Evropske unije. Še preden je opravil koristen telefonski pogovor z ruskim predsednikom, je zahodnoevropskim zaveznicam sporočil, da bodo morale znatno povečati sredstva za okrepitev svojih obrambnih zmogljivosti. Za vojaške izdatke jih bodo morale najmanj podvojiti. Poleg tega je napovedal, da bodo ZDA uvedle visoke carine za njihovo blago, ki ga prodajajo v Ameriki. Obe odločitvi je utemeljeval s prepričanjem, da Evropa izkorišča ZDA, ker le-te nosijo največje breme pri zagotavljanju varnosti članic zveze NATO, in da ima Evropa velik presežek v trgovinski menjavi z ZDA.
Ti in jaz - 40 dni brez alkohola
Pod okriljem Slovenske karitas se je začela že dvajseta preventivna akcija 40 dni brez alkohola, ki vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi, obenem pa opozarja, da prekomerno uživanje alkohola povzroča veliko stisk. Letošnja ambasadorja sta podjetnica Ajda Rotar Urankar in televizijski voditelj David Urankar.
Geslo jubilejne akcije, ki bo potekala do 20. aprila, je Ti in jaz - 40 dni brez alkohola in poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Njen namen je, da se udeleženci odrečejo pitju alkohola in tako izkažejo solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola. »Najmanj deset odstotkov Slovencev čuti stisko in trpljenje zaradi alkohola - zaradi skrhanih odnosov, nasilja, bolezni ali posledic prometnih nesreč. To je poziv k odgovornemu ravnanju pri pitju alkohola, skrbi drug za drugega in boljšim izbiram, ki bogatijo in ne uničujejo naših in...
Svet Zpiza Papežu podelil že šesti mandat
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je na današnji seji za generalnega direktorja zavoda v novem mandatu vnovič imenoval dosedanjega generalnega direktorja Marijana Papeža. K imenovanju mora soglasje dati še vlada.
Za njegov že šesti mandat ga je na tajnem glasovanju podprlo 17 članov 27-članskega sveta, njegovo protikandidatko, nekdanjo ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač pa devet. Ena glasovnica je bila neveljavna. Mandat direktorja traja štiri leta.
Za prevzem delnic Vzajemne še dovolj časa
Zaradi preoblikovanja statusa iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo je zdravstvena zavarovalnica Vzajemna nekdanjim zavarovancem poslala obvestila o višini deleža. Upravičencev je okoli 832 tisoč, to so tisti, ki so imeli na dan 31. decembra 2023 pri Vzajemni veljavno vsaj eno zavarovalno pogodbo s trajanjem eno leto ali več.
Če obvestila niste dobili ali ste ga morda izgubili, se oglasite v poslovalnici ali pokličite v klicni center zavarovalnice na brezplačno tel. št.: 080 20 60 (potrebovali boste EMŠO in davčno številko).