Kako je živeti v stanovanjski skupnosti?
Pri Zvezi društev upokojencev Slovenije se že nekaj let ukvarjajo z razvojem skupnostnih oblik bivanja starejših, saj so prepričani, da je treba med dvema skrajnostma – ostati sam doma in iti v dom za starejše – razviti in ponuditi tudi druge oblike bivanja. Dosegli so, da je poglavje o bivanju starejših s poudarkom na razvoju skupnostnih oblik uvrščeno v nacionalni stanovanjski program 2015–2025 in strategijo dolgožive družbe. Z nasveti so pomagali tudi pri nastanku stanovanjske skupnosti starejših v vasi Davča.
-
Po praznično okrašenem Linzu
Majhna, a dobrovoljna skupina bralcev Vzajemnosti pod vodstvom Kompasovega vodnika Petra se je ob začetku adventnega časa odpravila na predpraznični izlet v Linz, prestolnico Zgornje Avstrije. Več kot 400 kilometrov sta morala oba voznika premagati v eno smer, da smo prispeli do mesta, ki je dolga desetletja veljajo za sedež jeklarske in kemične industrije, zadnja leta pa postaja vse bolj zeleno in kulturno mesto. S turističnim vlakom, nato pa tudi peš, smo si ogledali zgodovinske znamenitosti na tej in oni strani Donave. Nekateri izletniki so se z več kot sto let starim tramvajem povzpeli na hrib Pöstlingberg, imeli pa smo tudi dovolj časa za brskanje po prazničnih stojnicah.
-
Kdaj vse ste se na svoji življenjski poti znašli v položaju, ko nenadoma ni šlo več naprej po starem? Take življenjske prelomnice so nesreče in nenadni veliki uspehi pa tudi prehodi v življenjskem razvoju: puberteta ob koncu otroštva, zaposlitev, osnovanje svoje družine, menopavza v srednjih letih, upokojitev, odvisnost od pomoči drugih v starostni onemoglosti. V terenski raziskavi o staranju prebivalcev Slovenije, ki smo starejši od 50 let, so zanimivi podatki tudi o naših pomembnih življenjskih prelomnicah.
-
Knjiga Gerotranscendenca: razvojna teorija o dobrem staranju švedskega sociologa dr. Larsa Tornstama prinaša svež veter na področje vede o staranju, obenem pa avtor duhovito razpira številne razprave/teorije s področja gerontologije in jih postavlja pod vprašaj. Po mnenju recenzentke dr. Alenke Švab je koristna za strokovno javnost s področja gerontologije in podobnih področij ter oblikovalce javnih politik, v prvi vrsti socialne, družinske in zdravstvene politike, ne nazadnje pa tudi za širšo javnost.
-
Marsikdo se še spomni pesmi Marjane Deržaj o vlaku, ki naj bi nas peljal v srečno prihodnost, drugi pa pesnitve Franceta Prešerna in njegove »železne ceste«. V obeh pesnitvah nas je njuno sporočilo spodbujalo k prizadevanju za lepšo prihodnost, nas navdajalo z optimizmom, verovanjem, da lahko dosežemo, kar si želimo. Žal se v resničnem življenju naša pričakovanja prepogosto ne uresničijo.
Pred 150 leti so brez velikih svečanosti praznovali zgraditev železniške proge med Dunajem in Trstom, čeprav je njena graditev pomenila resnično vključitev slovenskega narodnega prostora v najrazvitejši del takratne Evrope. Z graditvijo železnice se je v temeljih spremenila tudi družbena struktura takratne zapečkarske klerikalno zamejene dežele, ki jo je desetletja kasneje nekoliko prebudilo svobodoljubno sporočilo Cankarjevih »hlapcev«. Žal ni zaleglo. V Aleksandrovi kraljevini je bil slovenski jezik le »plemenski«, na železniških postajah so bili napisi tudi v cirilici. To se je ohranilo celo nekaj let po osvoboditvi leta 1945. No, potem ko je eden od takratnih slovenskih funkcionarjev videl ta nesmisel, je ukazal, da se ta »dvojezičnost« ukine.
-
Drage upokojenke, dragi upokojenci,
spodbudni gospodarski kazalniki, ki se kažejo ob vstopu v novo leto, blagodejno vplivajo tudi na pokojninsko blagajno, saj so se ob zmanjševanju brezposelnosti precej povečali dohodki od prispevkov, tako da se je lani delež načrtovanih sredstev iz državnega proračuna zmanjšal za okrog 140 milijonov evrov. Posledice ugodne rasti bruto domačega proizvoda pa se bodo kmalu poznale tudi v upokojenskih denarnicah, saj sta letos predvideni kar dve uskladitvi pokojnin. Po osmih letih se bodo februarja pokojnine končno spet redno povečale skladno s sistemskim zakonom od 1. januarja naprej, in sicer za približno dva odstotka, nato bo aprila po določilih zakona o izvrševanju državnega proračuna sledila še izredna uskladitev v višini 1,1 odstotka.
-
Čeprav je Slovenija članica Evropske unije že od 1. maja 2004, o zvezi in njenem delovanju ne vemo prav dosti, niti ne natančno. Več pa lahko izvemo ob obisku Hiše Evropske unije Slovenija v Ljubljani. V stavbi na Dunajski 20 v Ljubljani (v bližini Gospodarskega razstavišča) se nahajata predstavništvo Evropske komisije in Informacijska pisarna Evropskega parlamenta.
Predstavništvo Evropske komisije javnost obvešča o dejavnostih komisije in državljanom pojasnjuje, kako politike unije vplivajo na njihovo življenje. Obenem pa strokovne službe Evropske komisije v Bruslju obvešča o pomembnih vidikih političnega, gospodarskega in družbenega razvoja v Sloveniji ter organizira dogodke o aktualnih temah, kot so podnebne spremembe, rast in delovna mesta ali enotni digitalni trg.
-
Praznični dnevi so priložnost za izlete in oglede jaslic. Predstavljamo nekaj predlogov:
Žive jaslice v Postojnski jami
Žive jaslice v Postojnski jami so bile pred 28. leti prve in hkrati so tudi največje žive jaslice pri nas. Podzemni svet, svetlobni učinki in prelepo petje (letos sta med nastopajočimi tudi Oto Pestner in Irena Yebuah Tiran ), uprizoritev svetopisemske zgodbe dela posebej čarobno. Predstave potekajo do 30. decembra 2017., zaradi velikega obiska so potrebne rezervacije na spletni strani:
-
Decembrske pokojnine bodo izplačane že danes, ne pa šele v petek, ko bo zadnji delovni dan v mesecu, so sporočili iz Zavoda zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Po njihovih podatkih je vseh prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja, med katere sodijo starostne, invalidske, družinske in vdovske, nekaj več kot 616.100.
Po novembrskih podatkih pokojninskega zavoda je starostnih upokojencev 442.177, njihova povprečna pokojnina pa je 621 evrov. Po predvidevanjih naj bi se v prihodnjem letu število starostnih upokojencev večalo za 2,3 odstotka.
Poziv sindikata upokojencev vladi
V Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) ugotavljajo, da so bili starejši tudi v iztekajočem se letu potisnjeni na rob preživetja, na hrbtih prejemnikov socialnovarstvenih pomoči in minimalne plače pa se v največji meri udejanja fiskalno pravilo in se nadaljuje varčevalna politika, zato so predsedniku vlade, ministricam in ministrom Republike Slovenije poslali pismo. Vsebino povzemamo v nadaljevanju.
Verjetno ni treba navajati podatkov o revščini med starejšimi, posebej ne o revščini med samskimi starejšimi, v najtežjem položaju so samske upokojenke, so zapisali. "Verjamemo, da vsaj malo poznate zgodbe o težavah v zdravstvenem sistemu, o težavah v domovih za starejše, kjer marsikje ni poskrbljeno za dostojno oskrbo in se zato za nadzor organizira civilna družba. Negovalnih bolnišnic skorajda nimamo, storitve pomoči na domu so še v povojih."