Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • V gorah vse več planincev

    11. avgust 2017

    Na Planinski zvezi Slovenije (PZS) ocenjujejo, da je prva polovica letošnje poletne planinske sezone v planinskih kočah med boljšimi v zadnjih desetih letih. Posebno dobro sezono beležijo planinske koče v osrednjem delu Julijskih Alp. Oskrbniki v planinskih kočah opažajo višji obisk in porast prometa, k čemur pripomoreta tudi vroče in jasno vreme ter visok poletni obisk tujcev.

    V Sloveniji je 181 planinskih koč, zavetišč in bivakov, od tega 164 oskrbovanih planinskih koč, ki so najbolj obiskane v poletnih mesecih. Kot sporočajo z PZS, planinske koče glede na povprečje zadnjih petih let beležijo približno deset odstotkov višji obisk in podobno več nočitev. Opažajo tudi, da so ljudje v kočah spet začeli nekoliko več trošiti, kar je delno povezano tudi z vse večjim deležem tujcev, ki so praviloma večji potrošniki kot domači gostje. V preteklem desetletju je delež tujcev, ki prespijo v planinskih kočah, predstavljal tretjino prenočevalcev, v zadnjih treh letih se približuje 40 odstotkom.

  • Na kolo za ohranjanje življenj

    10. avgust 2017

     Nacionalni inštitut za javno zdravje, Slovenski center za raziskovanje samomora Inštitut Andrej Marušič Univerza na Primorskem, Nacionalno združenje za kakovost življenja OZARA Slovenija in Slovensko združenje za preprečevanje samomora že četrto leto ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora organizirajo akcijo Prekolesarimo svet. V akciji lahko sodelujete od danes, 10. avgusta, do 10. septembra 2017, ko uradno obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomor.

    Letošnje geslo je Vzemi si trenutek, reši življenje, in poudarja pomen skupnosti in pozornosti do bližnjega. Izpostavlja pomen medčloveške pomoči in pogovora oziroma prve psihološke pomoči. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije zaradi samomora vsako leto umre okrog 800.000 ljudi, približno 25-krat toliko pa jih samomor skuša storiti.

  • Tamburanje va Kostele

    10. avgust 2017

    V  Kostelu ob prazniku Marijinega vnebovzetja že nekaj let pripravljajo tradicionalno tamburanje« s »Kostevskim sajmom« in »Kostevsko veselico«. Letos bodo na prireditvi 14. in 15. avgusta nastopili Preloški muzikanti, Band K-Rocks, KUD "Zametski koren" z Reke, Tamburaška Skupina Dupljak, Ansambel Toneta Rusa ...

    Prireditev bodo v ponedeljek zvečer začeli Preloški muzikanti z etno koncertom, naslednji dan pa se bo dogajanje nadaljevalo ob 10. uri  s sveto mašo ter sejmom domače in umetnostne obrti, za otroke in tudi starejše z "ustvarjalno žilico" pa bodo  pripravili kotiček "Kostelski direndaj". Ob 11. 30 bo povorka nastopajočih skupin v ljudskih oblačilih krenila do prireditvenega prostora, kjer bo veselo do večera.

  • Višji nekateri socialni transferji

    7. avgust 2017

    V skladu z Zakonom o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom so se s prvim avgustom zvišali denarna socialna pomoč, varstveni dodatek ter pogrebnina in posmrtnina.

     Denarna socialna pomoč je namenjena zadovoljevanju minimalnih življenjskih potreb, določeni znesek naj bi še omogočal preživetje. Trenutno jo prejema 53.558 oseb. Uveljavite jo lahko, če dohodek na osebo ne dosega zakonsko predpisane meje dohodkov, hkrati  pa so izpolnjeni še drugi določeni pogoji. Znesek denarne socialne pomoči za samsko osebo po novem znaša 297,53 evrov ali največ 889,61 evrov za družino (na primer za štiričlansko družino z dvema šoloobveznima otrokoma in brez zaposlitve). 

  • Prenehanje kajenja je dobra odločitev

    7. avgust 2017

     V Sloveniji še vedno kadi skoraj vsak četrti odrasli prebivalec. Marsikateri je že večkrat poskusil odnehati, a brez podpore domačih in tudi širšega okolja to le redkim uspe. Vendar se velja potruditi, opustitev kajenja je namreč koristna za zdravje v kateremkoli obdobju življenja. 

    Kadilci, ki si želijo prenehati s to škodljivo razvado, zlahka najdejo strokovno pomoč, izbirajo lahko celo med različnimi oblikami. V zdravstvenih domovih se lahko odločajo med skupinskim in individualnim svetovanjem za opuščanje kajenja. Za obisk ne potrebujejo napotnice osebnega zdravnika.

  • Velika planina vabi 

    4. avgust 2017

    Velika planina daje v poletnem času dobrodošlo zavetje pred pripekajočo vročino. Avgusta, v dneh okoli godu zavetnice kapelice na Veliki planini – Marije Snežne (5. 8.) je na planini še posebej veliko obiskovalcev. Takrat pastirice in pastirji radi obudijo stare običaje in obiskovalcem pokažejo, kako so živeli ter delali nekoč.

    Ena izmed etnoloških posebnosti je trnič, trdi sir značilne hruškaste oblike iz skute, smetane in soli, okrašen z ornamenti, ki jih v sir stisnejo z rezljanimi  lesenimi paličicami, »pisavami«. Pastirji so jih izdelovali zlasti v 19. in v začetku 20. stoletja med poletno pašo na Veliki, Mali in Gojški planini, jeseni pa so jih v dokaz ljubezni in zvestobe ali pa kot znak snubitve podarjali ženam in dekletom. Vedno so naredili po dva enaka trniča hkrati, saj naj bi simbolizirala ženske dojke. enega je pastir podaril izvoljenki, drugega je obdržal. Trniče prodajajo kot turistične spominke, v gostilnah in restavracijah sir uporabljajo tudi pri pripravi jedi. 

  • Pot kulturne dediščine Žirovnica

    3. avgust 2017

     Kakšno zibelko je imel France Prešeren, največji slovenski pesnik? Kje je pisal pisma Matija Čop, znameniti slovenski jezikoslovec? Kako je Fran Saleški Finžgar dobil navdih za epske spopade med Slovani in Bizantinci? Kaj se je od tega mojstra ljudskih zgodb naučil Janez Jalen in kakšne so njegove planinske povesti?

    Če jih ne poznate, lahko odgovore na ta vprašanja izveste na Poti kulturne dediščine v Žirovnici. Ta povezuje rojstne hiše Franceta Prešerna, njegovega prijatelja Matije Čopa, pisateljev Frana Saleškega Finžgarja in Janeza Jalna. ter čebelnjak Antona Janše. Z vodnikom se lahko po poti odpravite  vsako 4. soboto v mesecu med marcem in oktobrom, pohod traja od 10. do 17. ure. Organizatorji so dodali še sladkorček: ob nakupu vstopnice za ogled katerekoli muzejske hiše na Poti kulturne dediščine, vas ob predložitvi računa vsako četrto soboto čaka brezplačna vožnja z lojtrnikom, ki bo vozil s parkirišča v Vrbi ob določenih urah.

  • Z deblakom po Ljubljanici

    1. avgust 2017

     Ste kdaj razmišljali, kako so pred tisočletji naši predniki gradili bivališča, pridelovali hrano, prevažali tovor, če niso imeli sodobnih pripomočkov? A bili so nadvse iznajdljivi, nam govori zgodovina skozi najdbe arheologov.  Med drugim so vodni arheologi leta 2015  iz Ljubljanice na Vrhniki potegnili rimski deblak s konca 2 stoletja pr. n. št.

    In gradnjo prav takega, le morda nekoliko manjšega, deblaka si lahko ogledate na Špici v Ljubljani. Izdelava replike sodi v projekt Navis, v katerem želijo Skupina STIK, Zavod za podvodno arheologijo in  Arheofakt (Arheološki izkustveni center) s še drugimi partnerji rekonstruirati plovila, ki so nekoč plula po Ljubljanici. Vsako leto nameravajo zgraditi čoln ali ladjo iz določenega obdobja zgodovine - z orodji in tehnikami gradnje, ki so bile značilne v tistem obdobju.

  •  Andrej Hudoklin je novi direktor Nepremičninskega sklada PIZ

    30. julij 2017

    Nadzorni svet Nepremičninskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja (NS-PIZ) je pred kratkim za novega direktorja imenoval Andreja Hudoklina, generalnega sekretarja na ministrstvu za delo. Funkcijo naj bi prevzel 24. septembra, ko se dosedanjemu direktorju Florjanu Bulovcu izteče mandat. NS-PIZ je lani ustvaril 5,2 milijona evrov čistih prihodkov in 0,3 milijona evrov čistega dobička.

    Nepremičninski sklad gospodari s 3.192 nepremičninami. Stanovanja, ki so v 119 krajih po Sloveniji, so namenjena reševanju stanovanjskih vprašanj upokojencev ter drugih starejših oseb. Od tega je 2.814 namenskih najemnih stanovanj za upokojence in druge starejše, 288 oskrbovanih najemnih stanovanj za upokojence in druge starejše, 41 prostorov, ki jih uporabljajo društva upokojencev, 3 poslovni prostori,1 enota doma starejših in 45 parkirnih prostorov ter garaž.

  • S čebelami si delimo mesto 

    28. julij 2017

    Poznavalci pravijo, da se čebele v mestih bolje počutijo, dlje živijo in so bolj zdrave kot denimo na podeželju. V mestih imajo namreč bolj raznoliko pašo,  saj v parkih in drevoredih, na zelenicah in zasejanih gredicah  rastejo številne neškropljene medovite rastline. Čebele  zlahka najdejo medičino in cvetni prah, zato je med zelo kakovosten in različnih okusov. 

    Zato ni čudno, da postaja urbano čebelarstvo vse bolj priljubljeno in tudi Ljubljana ne zaostaja. Čebelji panji stojijo že nekaj let na strehah Cankarjevega doma, Centra kulture Španski borci, hotela Park, ob Vodnem mestu Atlantis sredi nakupovalnega središča BTC, ob robu Tivolskega parka. Med v Mestni občini Ljubljana uporabijo kot protokolarno darilo.  Julija pa so urbani čebelnjak postavili tudi v Botaničnem vrtu. 

  • 1
  • …
  • 238
  • 239
  • 240
  • 241
  • 242
  • …
  • 388
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov