-
Marsikdo se še spomni, kako so ženske nekoč žele pšenico, veliko naših bralk je to tudi počelo. Za vse pa je zanimivo obujanje starih običajev.
Društvo kmečkih žena in deklet Trbovlje vabi na tekmovanje v žetvi pšenice na star način - s srpi. Potekalo bo v soboto, 22. julija, na Ekološki kmetiji Marjan Lampret, Zg. Lemevšek v Trbovljah.
K sodelovanju vabijo društva kmečkih žena iz sosednjih občin. Med sabo se bodo pomerile ekipe s tremi članicami, ki morajo imeti svoje srpe in bruse, pa tudi oblečene morajo biti tako, kot so bile včasih žanjice. Tekmovalke se bodo zbrale do 8. ure pri cerkvi na Katarini - Čeče in se skupaj odpravile do kmetije.
Blejski dnevi in razsvetljena noč
Blejski dnevi v ta naš turistični biser vsako leto privabijo množico domačih in tujih turistov. Letos bodo potekali od 21. do 23. julija.
Dogajanje bo najbolj pestro na jezerski promenadi in v Zdraviliškem parku. Vsak dan od desete ure dalje bo obiskovalcem na voljo kulinarična ponudba Okusi Bleda - tradicionalne lokalne specialitete, pripravljene iz svežih, sezonskih sestavin, predstavljene na način »ulične prehrane«, ter sejem domače in umetnostne obrti.
V petek ob 18. uri bo Koncert Godbe Gorje na gladini Blejskega jezera, večer pa bodo zaključili Omar Naber ter skupini John F. Doe in Supersunset.
-
Z vožnjo z vlakom v slikovito Baško grapo in sprehodom po tematski poti Na svoji zemlji se lahko poleg čudovitih vtisov nadejate tudi nagrade v akciji, ki ki prirejata društvo Baška grapa in Slovenske železnice.
Društvo Baška dediščina, ki deluje od leta 2005, skrbi za snovno in nesnovno dediščino v gornjem delu Baške grape od Petrovega Brda do Grahovega ob Bači. Med drugim upravlja tri tehniške spomenike lokalnega pomena: Prangarjev mlin z žago venecijanko, Jakovo kovačijo in vetrovalno napravo železniškega predora Bukovo, edino še ohranjeno te vrste v Evropi.
Poštar Pavli polni šolske torbe
Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) skupaj s Pošto Slovenije že peto leto zapored zbira šolske potrebščine in denar za nakup učbenikov in šolskih potrebščin za otroke iz socialno ogroženih družin.
V akciji Poštar Pavli polni šolske torbe bodo potrebščine zbirali do avgusta, finančna sredstva pa do oktobra. Finančno pomoč zbirajo na tekočem računu: SI56 6100 0000 3512 232, odprt je pri Delavski hranilnici, d.d., sklic: SI12 1508201500001, koda namena: CHAR, akcija: Poštar Pavli polni šolske torbe.
Natečaja za mojstrice in mojstre rokodelskih izdelkov
Komisija za tehnično kulturo in Organizacijski odbor Rokodelskih delavnic Delfin v okviru ZDUS med upokojenci iščeta ljubiteljske mojstre in mojstrice rokodelskih izdelkov, ki bi se vključili v izobraževalne procese ter svoja znanja prenesli na vrstnike in na mlade v svojih okoljih, v ustvarjanje novih izdelkov.
Izbrani ljubiteljski mojstri in mojstrice bodo vodili delavnice na 5. Rokodelskih delavnicah Delfin 2017 od 11. do 15. decembra v Izoli. Še prej pa bodo sodelovali na enodnevni delavnici oktobra letos v prostorih ZDUS v Ljubljani. Na njej bodo podrobno predstavili vsak svoj izdelek, proces izdelave izdelka, uporabljene materiale, potrebno orodje in pribor ter ostale podrobnosti.
Boste prav vi posneli najlepšo fotografijo?
Komisija za tehnično kulturo pri Zvezi društev upokojencev Slovenije in Festival za tretje življenjsko obdobje vabita vse, ki svoj prosti čas posvečate fotografiji, da sodelujete v fotografskem natečaju na temo »Prijateljstvo«.
V objektiv ujemite človeka in skupnosti, v katerih ustvarjamo, živimo in se s svojim delom in aktivnostjo vsakodnevno potrjujemo. Pri tem imejte v mislih dejstvo, da s fotografijo motiviramo in spodbujamo prijateljstva, ustvarjalnost, delavnost, humanitarnost in zdrav življenjski slog.
Se želite predstaviti na festivalu?
Tudi na letošnjem Festivalu za tretje življenjsko obdobje, ki bo od 26. do 28. septembra, bo v drugem preddverju Cankarjevega doma deloval ZDUS-ov kotiček. V njem društva upokojencev predstavljajo svoje dejavnosti s področja ročnih del, kulinarike in zeliščarstva. Obiskovalci si lahko ogledajo izdelke in tudi postopke izdelovanja denimo prtičkov, papirnatih rož, izdelkov iz lesa, nakita, okraskov in podobnega.
ZDUS vabi društva upokojencev (DU), ki se želijo predstaviti, da se prijavijo do 15. avgusta in sicer pod naslednjimi pogoji:
-
V Železnikih se z večerno okroglo mizo na temo »Klekljanje – ekonomski in neekonomski kapital Selške doline« začenjajo tradicionalni, že 55. Čipkarski dnevi. Letos potekajo pod sloganom »Starejši z mladimi: Pomen zgodovinske dediščine za razvoj evropskega podeželja«. Slovesno odprtje bo sicer zvečer, torej 13. julija, ob 19. uri v Kulturnem domu Železniki.
Vse do nedelje bodo na različne načine predstavljali domačo dediščino Selške doline. Prireditev bodo zaznamovale razstave čipk v Kulturnem domu Železniki in Galeriji muzeja Železniki, po vsem starem delu mesta bodo čipke na ogled na oknih hiš, v Špendalovi hiši pa bo razstava »kangl’c«, ki že dolgo let pripadajo »Železn’karjem«.
Okoljsko-energetske naložbe v planinskih kočah
Številne slovenske planinske koče so izvedle raznovrstne energetske in okoljske naložbe, ki v veliki meri zmanjšujejo negativne vplive teh objektov na okolje. V okviru projekta Energetsko in okoljsko učinkoviti objekti od gora do dolin bodo nekatere predstavili na dneh odprtih vrat, ki bosta 15. julija in 16. septembra na Domu na Menini planini, Domžalskem domu na Mali planini in Koči na Planini pri Jezeru.
Vodena predstavitev okoljsko-energetskih naložb v teh planinskih kočah bo ob 11. in 15. uri. V Domžalskem domu bo ob 11. uri tudi predavanje Energenti in preprosti energetski ukrepi v stavbah, namenjeno vsem lastnikom objektov, od planinskih koč do lastnih hiš oz. stanovanj. Za informacije in podatke bodo obiskovalcem na voljo predstavniki planinskih društev, ki so lastniki planinskih koč. V največji meri so te naložbe male biološke čistilne naprave, toplotna izolacija fasade in streh, leseno zunanje stavbno pohištvo, pridobivanje elektrike prek obnovljivih virov energije ter manjši ukrepi za zmanjšanje porabe energije in vode.
Demenca je bolezen kot vsaka druga
V uradu varuhinje človekovih pravic so danes odprli prvo Demenci prijazno točko (DPT) pri nas, Tu lahko osebe z demenco, ki so še samostojne ter svojci bolnikov dobijo informacije in pomoč, če jo potrebujejo. Zaposleni v uradu varuhinje so s pomočjo združenja Spominčica opravili izobraževanje za sporazumevanje z osebami z demenco.
Demenci prijazno točko v uradu varuha na Dunajski 56 v Ljubljani sta slovesno odprli varuhinja človekovih pravic Vesna Nussdorfer in Štefanija L. Zlobec, predsednica združenja Spominčica. Odprtje te točke, ki naj bi ji sledile še mnoge, pomeni korak dlje k opolnomočenju in vključenosti oseb z demenco in njihovih svojcev. V Slovenskem združenju za pomoč pri demenci Spominčica - Alzheimer Slovenija si namreč prizadevajo da bi bolniki ostali čim dlje v domačem okolju, kjer bi se počutili sprejete in varne ter tudi koristne ter bi živeli čim bolj kakovostno. Zato si prizadevajo zagotoviti demenci prijazno okolje, da bi tudi sosedje, prijatelji ter drugi, s katerimi se osebe z demenco dnevno srečujejo (trgovci, poštarji, policisti, bančni uslužbenci in drugi poznali demenco in vedeli, kako naj se z obolelim sporazumevajo.