Letni dodatek zadnji julijski dan
Iz Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so sporočili, da bodo izplačali letni dodatek (regres) v letu 2015 skupaj z izplačilom redne pokojnine za mesec julij, to je v petek, 31. 7. 2015.
Pri določitvi višine letnega dodatka se upošteva višina pokojnine oziroma nadomestila, ki ga prejme upokojenec v mesecu izplačila letnega dodatka. Tisti, ki imajo pokojnino do 414 evrov bodo prejeli 390 evrov; tisti, ki prejemajo do 518 evrov pokojnine pa 250 evrov letnega dodatka; za tiste s pokojninami do 622 evrov bo dodatek 190 evrov. Upokojenci s pokojnino v višini od 622,01 do 750 evrov bodo prejeli najnižji znesek letnega dodatka - 140 evrov, medtem ko vsi, ki imajo pokojnino višjo od 750 evrov, letnega dodatka ne bodo prejeli.
Reportaža z našega srečanja na Vašem kanalu
Na 11. srečanju bralcev in prijateljev Vzajemnosti v Novem Vinodolskem konec maja je bila z nami tudi ekipa televizije Vaš kanal. Irena Vide z mikrofonom in Mario Murko s kamero sta bila povsod tam, kjer se je kaj dogajalo. Kaj vse sta ujela, si oglejte v reportaži, ki bo na sporedu v petek, 17. julija ob 20.30. uri. Prav prijetno bo obuditi spomine na štiri dni druženja ob morju ...
TV Vaš kanal lahko spremljajo gledalci po vsej Sloveniji prek: Siol TV (kanal 665), T-2 (kanal 22), Amis TV (kanal 303), Telemach (kanal 149) in drugih kabelskih sistemov ter digitalnega prizemnega oddajniškega omrežja DVB-T v medijski krajini Center.
Razstava 1001 izum še do septembra
Obširna razstava 1001 izum o odkritjih zlate dobe islamske civilizacije in njenih prelomnih vplivih na področja znanosti, tehnologije in kulture, ki je na ogled na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, je podaljšana do 30. septembra 2015.
Zlata doba islamske civilizacije je trajala približno tisoč let, dosežki in izumi učenjakov obeh spolov, različnih veroizpovedi in kultur od Španije do Kitajske, nastali v času od 7. od 16. stoletja, pa so odločilno vplivali na razvoj znanosti, tehnologije in kulture. Že takrat je bila ustanovljena prva univerza na svetu, zdravniki so znali operirati sivo mreno, izmislili so si šah, ljudje v muslimanski civilizaciji so izkoriščali čisto energijo vetra in vode, mesta pa so imela tlakovane ceste in pokrito kanalizacijo, pobirali so odpadke … Ste vedeli, da slovenske besede, kot so kava, žirafa in zofa, izhajajo iz stoletja starih arabskih besed?
Socialni prejemki izvzeti iz izvršbe
Državni zbor je na včerajšnji seji potrdil spremembe Zakona o izvršbi in zavarovanju, ki naj bi pomagale k izboljšanju položaja socialno najbolj ogroženih ljudi.
Ena vidnejših sprememb je zagotovo omejitev izvršbe, kar pomeni, da znesek, ki je posamezniku ostal na voljo, ne sme biti nižji od zneska neto minimalne plače.
Po novem zakonu bodo prejemniku denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, otroškega dodatka ipd. ti prejemki v celoti ostali. Doslej se je namreč dogajalo, da so banke za stroške izvršbe prejemnikom denarne socialne pomoči zaračunavale tudi več kot 30 evrov. Tako so najrevnejši ostajali brez pomembnega dela denarne socialne pomoči, ki je namenjena golemu preživetju.
Študentke prostovoljke zbirajo pomoč za Indijo
Skupina osmih študentk se avgusta odpravlja na prostovoljsko delo v Indijo. Najprej bodo obiskale zahodni del Indije - regijo Gujarat, kjer bodo pod vodstvom jezuita Santiaga Girisha delovale v centru za bolnike in invalide in v zavetiščih za otroke s posebnimi potrebami. Po dveh tednih pa se bodo odpravile na vzhod, v 2000 kilometrov oddaljeno Kalkuto. Tam jih bo pet delalo v Centrih Matere Terezije, kjer bodo skrbele za sirote, starejše in umirajoče; tri prostovoljke pa bodo pomagale poučevati otroke angleščino in matematiko v šoli Piala Ashar Alo, ki jo je ustanovila Slovenka Mojca Gayen skupaj s svojim indijskim možem Anupom.
Z avtobusom po Zgornjesavski dolini
Po Kranjski Gori in okolici vse poletje vozi rdeč turistični avtobus starinskega videza, s katerim lahko domači in tuji gostje obiščejo najlepše turistične znamenitosti Zgornjesavske doline. Na vožnji iz Kranjske gore ustavi v Gozdu Martuljku, Belci, Mojstrani, kjer si gostje lahko ogledajo slap Peričnik in obiščejo Slovenski planinski muzej, v Dovjem, Podkorenu (naravni rezervat Zelenci), Ratečah, Planici in ob jezeru Jasna.
Avtobus, ki ga je občina kupila na Nizozemskem, je prirejen za panoramsko vožnjo, saj steklena streha omogoča ogled okolice z vseh zornih kotov, predstavitev kulturne in naravne dediščine, kulinarike in ostalih zanimivosti pa potniki poslušajo v slovenskem, angleškem, nemškem in italijanskem jeziku.
Anonimni telefon za starejše, žrtve nasilja
Starejše osebe, ki so žrtve nasilja, lahko pokličejo na brezplačni telefon 080 51 16, ki so ga odprli pri Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije. Usposobljena svetovalka po telefonu nudi nasvete in pomoč vsak dan od 8. do 14. ure. Vseh 24 ur na dan pa deluje odzivnik, na katerem klicatelji dobijo osnovne informacije. Če pustite sporočilo, vas bo svetovalka v najkrajšem možnem času poklicala nazaj. Pogovori so zaupni, zagotovljena je anonimnost, če klicatelj tako želi.
Nasilje v družini je pogosto prikrito, včasih se starejši niti ne zavedajo, da se jim kaj takega ne bi smelo dogajati, ali pa nasilna dejanja opravičujejo s tem, da so njihovi skrbniki utrujeni, zgarani, da imajo dovolj svojih skrbi ... Sram jih je, da se do njih tako vedejo njihovi najbližji, o tem ne želijo govoriti, ker jih je strah, da bodo ostali sami. Niso pa redki primeri, ko niti ne prepoznajo, da so žrtve zlorabe, prav tako se nasilja včasih ne zavedajo tisti, ki ga izvajajo.
-
Včeraj je v 86. letu starosti umrl velikan slovenske narodno-zabavne glasbe Slavko Avsenik, ki se je podpisal pod številne uspešnice. Brata Avsenik, Slavko in Vilko, veljata za največkrat predvajana in najbolj prodajana avtorja narodno-zabavne glasbe v Evropi.
Napisala sta več kot 1000 skladb, med katerimi je najbolj znana Na Golici, ki je doživela kar 600 predelav in velja za največkrat predvajano instrumentalno skladbo na svetu.
Avseniki so gorenjsko glasbo ponesli v najprestižnejše in največje koncertne dvorane po svetu, vse do berlinske filharmonije. Lahko se pohvalijo tudi z več kot 10.000 posnemovalci in s 150 klubi ljubiteljev njihove glasbe.
-
Vsak lahko pade, a pri starejših ljudeh so posledice hujše. Kar 30 do 40 odstotkov padcev in vsaj četrtino poškodb starejših ljudi pa je mogoče preprečiti, je za bralce Vzajemnosti povedal prof. klinične geriatrije Clemens Becker, dr. med., eden največjih mednarodnih strokovnjakov za to področje. V Nemčiji je bil njegov program preprečevanja padcev v domovih za starejše tako uspešen, da so ga postopno razširili po vsej državi.
Zdaj po njem delajo že v okoli pet tisoč nemških domovih za starejše in uspehi so že vidni. A seveda niso prišli čez noč, pravi strokovnjak. Družinske člane, osebje po domovih in vse druge vpletene je bilo treba najprej prepričati, da je veliko padcev mogoče preprečiti in da lahko k temu prispevajo. »Potrebovali smo sedem do osem let, da smo dosegli pokritost po vsej državi. Zato v Sloveniji ne smete biti nestrpni. Da spremenimo način razmišljanja pri ljudeh in naredimo vse potrebne korake k izboljšanju, terja svoj čas, a se na koncu izplača.«
Družba lahko preživi, če so ljudje solidarni
Konec junija je energična, predana in odločna dr. Mateja Kožuh Novak zaključila osemletno vodenje naše najbolj množične civilne organizacije, Zveze društev upokojencev Slovenije. Vedno se je zavzemala za solidarnost, pravičnost in enakopravnost, zadnjih osem let pa se je še posebej borila proti zapostavljenosti in odrinjenosti starejših. Po poklicu zdravnica, ginekologinja, univerzitetna predavateljica in doktorica znanosti, ki je bila en mandat tudi poslanka v državnem zboru, je vodenje upokojenske organizacije prepustila nasledniku, ker je prepričana, da organizacija potrebuje spremembe in novo energijo.