Starejše želijo spraviti v gibanje
V vsaki občini imajo športne objekte, večina jih je zgrajenih z javnim denarjem, vendar pa jih uporabljajo le nekateri občani, predvsem člani športnih klubov. Direktorica Zavoda za šport Brežice Simona Zupančič, ki zavod vodi dobro leto in pol in krmari med javno in tržno dejavnostjo, se zaveda, da ima prednost javni interes, zato želi odpreti vrata njihovih športnih objektov vsem občanom. Tako so letos medse povabili tudi upokojence in predšolske otroke.
Poleti so za male vrtičkarje in šolarje pripravili športne dneve, kjer so jim predstavniki različnih športnih klubov predstavili svoj šport in vadbo. Navdušeni so bili tako otroci kot tudi starši in klubi. Septembra pa se bodo strelski vadbi priključili tudi upokojenci, čeprav si na zavodu želijo, da bi se starejši odločili tudi za druge športe. Od upokojencev bi radi izvedeli, katero vadbo si želijo in kakšne potrebe imajo, da bi se jim lažje približali. Simona Zupančič pravi, da so si na zavodu zadali cilj, da tudi starejšo generacijo spravijo v gibanje.
Petnajstletnica druženja na festivalu
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo konec septembra vrvelo od živahne energije udeležencev 15. festivala za tretje življenjsko obdobje. V času od 29. septembra do 1. oktobra bo dovolj priložnosti za pridobivanje novih (spo)znanj, komentiranje aktualnih tem, izmenjavo idej, uživanje ob kulturnih dogodkih, predvsem pa za druženje različnih generacij.
Festival družno organizirajo Zveza društev upokojencev Slovenije, podjetje Proevent Inštitut Hevreka!, Zveza za tehnično kulturo Slovenije in Zavod RIKUS, poskrbljeno bo za res pestro dogajanje.
-
Nova oskrbovana stanovanja na Škofljici
Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja gradi na Škofljici objekt s 30 oskrbovanimi najemnimi stanovanji. V neposredni bližini so nov dom za starejše, zdravstveni dom, lekarna in zelene površine. Pošta, banka in trgovine so oddaljene 15 minut hoje. Stanovanja bodo arhitekturno prilagojena za bivanje starejših oseb. Dokončana bodo predvidoma februarja 2016, zanje pa bo objavljen razpis. Pogoji za najem so starost 65 let ali več, sposobnost samostojnega bivanja in zmožnost plačevanja stroškov.
Strokovnjaki in bolniki o demenci
V Cankarjevem domu v Ljubljani od danes do 5. septembra poteka 25. konferenca Alzheimer Europe, ki se je udeležuje več kot 600 delegatov iz vsaj 60 držav. Med njimi so psihologi, nevrologi in zdravniki drugih strok, znanstveniki, farmacevti, socialni delavci ter svojci ljudi z demenco, ki bodo govorili o glavni temi: prenosu strategij in raziskav v prakso. Posebej dragocene so izkušnje bolnikov, ki so še toliko pri močeh, da lahko povedo, kakšno oskrbo si želijo in kaj potrebujejo. Tako se je v Ljubljani že sestala enajstčlanska Evropska delovna skupina bolnikov z demenco, v kateri je tudi Slovenec. Njihov moto je "Nič več o nas brez nas."
Za ljubitelje praženega krompirja
Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi vabi na prvo septembrsko soboto v Mokronog na Dolenjskem na 15. svetovni festival praženega krompirja, »ko bodejo poznane birtije in odvažni domači in tuji kuharski mojstri svoje nove recepte na solnce postavili in pripravili pražen krompir na tisoč inu en način«. Obiskovalci pa bodo lahko jedi, ki jih bo z veliko domišljije pripravilo kar 70 ekip iz Slovenije in tujine, seveda pokusili. Več informacij o društvu in drugih prireditvah dobite na: http://prazen.krompir.si
Gibanje je življenje in življenje je gibanje
Socialno podjetje Simbioza Genesis že drugo leto organizira projekt Simbioza Giba, ki ga utrjujejo s sloganom Gibanje je življenje in življenje je gibanje! Med 21. in 27. septembrom bodo povezali vse generacije od -9 mesecev do 100 in več let. Vrata bo odprlo najmanj 150 športnih objektov, vrtcev, šol, društev in klubov po vsej Sloveniji, v katerih bodo udeleženci plesali, plezali, telovadili, balinali, igrali pikado …
V projektu sodelujejo še Olimpijski komite Slovenije, Fakulteta za šport, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Športna unija Slovenije in Zveza društev upokojencev Slovenije. Ključni pomen akcije je širjenje sporočila o zdravem načinu življenja in pomenu dnevnega gibanja za zdravje in kakovostno bivanje. Tako bodo tudi župani 27 občin, ki so se priključile projektu, spodbujali svoje občane in občanke, da se gibajo skozi vse leto.
-
Oddelek za sluh in znanost govora na marylandski univerzi je objavil rezultate raziskave, ki so jo izvajali pri 30 različno starih odraslih osebah z normalnim sluhom in brez nevroloških težav. Raziskovalci so ugotavljali, ali sta zaznavanje in procesiranje zvoka v možganih odvisni od starosti.
Številni starejši se namreč zatečejo k preiskavam sluha, ker se jim zdi, da ne slišijo več dobro, vendar je v večini primerov klinična slika ušesnega organa popolnoma normalna. Zakaj torej starejši ne slišijo, zdravniki pa trdijo, da niso oglušeli?
Prihaja že 15. Festival za tretje življenjsko obdobje
Čez dober mesec, od 29. septembra do 1. oktobra, bo v Cankarjevem domu v Ljubljani potekal že 15. Festival za tretje življenjsko obdobje. Za letošnji jubilejni festival je organizator za obiskovalce pripravil nekaj novosti, tako kot vsa leta do sedaj bo na njem sodelovala tudi Vzajemnost.
Izobraževalni program, ki poteka pod sloganom Zdravje je samo eno, ohranimo ga bo postregel z zanimivimi vsebinami, poseben poudarek pa bo namenjen zdravemu staranju. Prisluhnili boste lahko predavanjem s področja ohranjanja zdravja, alternativnih metod ohranjanja zdravja in na odprti delavnici spoznali nove vadbe, s katerimi boste lahko ohranjali vitalnost in energijo. Poseben gost letošnjega izobraževalnega programa bo mednarodno priznani fitofarmacevt »novega tisočletja«, dr. Roberto Solime. Vse tri dni bodo potekale tudi delavnice nudenja prve pomoči in oživljanja.
-
Prvič v zgodovini Japonske so našteli več kriminalcev starejših od 65 let od tistih pod 20 let, znak obrnjene populacijske piramide, v kateri je naraščajoča legija starejših presegla četrtino prebivalstva.
Po podatkih japonske nacionalne policijske agencije je v prvih šestih mesecih storilo kriminalno dejanje 23 tisoč starejših od 65 let, medtem ko so mlajših (od 14 do 19 let) našteli le 20.000. Za Japonsko, v kateri je kriminal itak na nizki stopnji v primerjavi z drugimi državami, rezultat ne kaže kriminalnega trenda, kaže bolj na demografski obrat, ki je že dosegel kritično točko. Japonska ima namreč zelo malo otrok, prebivalstvo pa se hitro stara. Število državljanov upada že od 2010, sedanjih 127 milijonov pa se bo skrčilo do leta 2060 na 90 milijonov. Takrat bo na Japonskem že 40 odstotkov starejših od 65 let. Lani so v deželi vzhajajočega sonca ugotovili, da so prodali več plenic za starejše kot pleničk za otroke.
Lučki praznik v znamenju najstarejše populacije
Množica upokojencev Zgornje Savinjske doline se je v četrtek, 6. avgusta, srečala na vsakoletnem družabnem zboru, tokrat na obrežju Savinje v Lučah. V organizaciji Društva upokojencev Luče (DUL) ob Savinji, s podporo občine Luče in koordinacije društev upokojencev Zgornje Savinjske doline se je zbralo 500 upokojenk in upokojencev iz osmih društev, ki delujejo v sedmih občinah Zgornje Savinjske doline.
Med pozdravi domačega župana Cirila Rosca, ki s tamkajšnjim vodstvom društva upokojencev zelo dobro sodeluje, nagovorom Tonija Riflja v imenu vseh predsednikov društev v dolini, pozdravnega govora podpredsednika Pokrajinske zveze društev upokojencev za Celjsko Draga Prtenjaka ter domače predsednice DUL Martine Kladnik so kulturno glasbeni program izvedli domači ljudski muzikanti »Kristl, Jakč in Franci«, moška in ženska skupina pevcev DUL ter nato še v skupnem nastopu združeni zbor.