Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Vuzem ob Kolpi

    6. april 2023

     Javni zavod krajinski park Kolpa s partnerji te dni organizira več zanimivih dogodkov. Vabijo, da se jim pridružite, saj bo poučno in zabavno.

    V petek, 7. aprila, pripravljajo  dejavnosti ob mednarodnem dnevu bobra. Pred leti se je ponovno naravno naselil na nekaterih slovenskih vodotokih, tudi na Kolpi. Ob njegovem vračanju v naše okolje se gotovo porajajo številna vprašanja in mogoče dvomi, na katera bodo skušali odgovoriti slovenski in hrvaški strokovnjaki s tega področja, in predali nasvete za uspešnejše sobivanje.

  • Vem, da nič ne vem

    april '23

    ANKETA

    Sogovornike smo vprašali, kaj menijo o vseživljenjskem izobraževanju.

    Anita Ogulin, humanitarka in predsednica ZPM Ljubljana Moste Polje: »Današnji čas tudi od naše generacije zahteva nenehne spremembe. Narekuje jih nepredstavljivo hiter tehnološki razvoj, vseživljenjsko izpopolnjevanje ali izobraževanje potrebujemo že za sam obstoj. Če se omejim le na digitalizacijo – brez vsaj osnovnega obvladovanja digitalnih povezav skorajda ni dostopa do javnih institucij. Hkrati nam to znanje omogoča povezovanje v socialnih omrežjih v času, ko fizičnih povezav ne zmoremo uresničevati.«

  • Imeti vid in videti ni vedno isto

    april '23

    Aktualno

    Društvo Svetloba združuje bolnike z redkimi genskimi boleznimi, ki prizadenejo mrežnico ali vidni živec. V Sloveniji je okoli tisoč bolnikov s tako gensko okvaro, vsak pa ima svojo zgodbo, s katerimi opozarjajo na specifike bolezni, ki za zdaj še niso ozdravljive in vodijo v slepoto. Ta lahko nastaja postopno ali naenkrat. 

    Deklica Mila, o kateri so letos posneli dokumentarni film, pa se je že rodila slepa. Ima Leberjevo kongenitalno amavrozo, s katero se je v Sloveniji rodilo približno 15 otrok. Kljub bolezni Mila uspešno nastopa in tekmuje s kljunasto flavto, poje v zboru, kleklja, smuča, se uči francoščino. Z ljubečo podporo družine zelo kakovostno živi običajno življenje, polno veselja, in z optimizmom zre v prihodnost. Skupaj z družino so navdih za vse. O njej in delu društva nam navdušeno pripoveduje Mihela Gorše.

  • Hrvaška postaja vse bolj starajoča se družba

    april '23

    Kako živijo pri sosedih

    Uradni rezultati zadnjega popisa prebivalstva na Hrvaškem so bili dokaj presenetljivi. Najprej zaradi dejstva, da ima država uradno kar za skoraj deset odstotkov manj ljudi kot pred desetimi leti (letos jih šteje le 3.871.833, kar je za 413.056 manj od prejšnjega popisa), pa tudi zaradi dejstva, da je Hrvaška hitro starajoča se družba. Že skoraj polovica prebivalcev, natančneje 44 odstotkov, je namreč starejša od 50 let. Demografi napovedujejo, da bo slika v manj kot desetih letih še slabša, saj bosta statistično na 3,4 starejšega prebivalca »prišla« le dva mlada. Poleg vsega so vse glasnejša opozorila, da je vzdržnost pokojninskega sistema na prelomni točki.

  • Živeti doma ob srčnosti socialnih oskrbovalk

    april '23

    Aktualno

    »Življenje prinese trenutek, ko potrebuješ pomoč drugih. To se je zgodilo tudi meni in nikoli ne bom pozabila, kako je vrata mojega doma prvič prestopila socialna oskrbovalka. Prejemnica pomoči na domu sem že osem let in prav vsem oskrbovalkam, ki so me v tem času obiskovale, sem hvaležna za njihovo požrtvovalno delo in za trenutke sreče v njihovi družbi. So tudi moja vez z zunanjim svetom, saj le redko zapustim dom, ki je na prelepem, a odročnem in predvsem pozimi težko dostopnem kraju,« pohvali delo socialnih oskrbovalk oseminosemdesetletna Katica Pešak iz občine Vojnik.

  • Za vsakogar nekaj

    april '23

    Pravo vrednost človek nosi v sebi.
    Tisto, ki je požar ne zogleni,
    vrednost ne odpihne,
    potres ne načne
    in družba ne odvzame. 
    Tisto, ki je vedno z njim, kamor koli gre.                                                                                                      Iz knjige CAMINO avtorice Petre Škarja

    Vsepovsod smo izzvani, marsikje izpostavljeni, vabljeni, pričakovani. Tudi če nismo nagovorjeni neposredno in osebno, se nas vse okoli nas na neki način dotakne. Poslušamo, gledamo, beremo ... in že smo del tega, kar se dogaja. Komentiramo, premišljujemo, ugibamo ... Ali je vse res, morda je le delno res, kaj celo izmišljeno?

  • Osnovna vsakdanja opravila pri sodobni dolgotrajni oskrbi

    april '23

    DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI

    Ob staranju prebivalstva se naglo večajo potrebe po oskrbi. Težave pri tem rešujejo v evropskih državah že četrt stoletja s sodobnimi zakoni o dolgotrajni oskrbi. Zadnja leta se tudi slovenske vlade odločajo, da bomo začeli reševati naše pereče probleme pri oskrbi onemoglih ljudi. Skupno izhodišče vseh sodobnih zakonov o dolgotrajni oskrbi je javna pomoč pri vsakdanjih opravilih.

    Zakoni zagotavljajo različne oblike pomoči pri osnovnih in podpornih vsakdanjih opravilih – danes se ustavimo pri osnovnih. Nabor osnovnih vsakdanjih opravil je čedalje bolje opredeljen (mednarodna kratica zanje je ADL, včasih BADL – Basic Activities of Daily Living). Njihova opredelitev v zakonih o dolgotrajni oskrbi je kriterij za posameznikovo upravičenost do javne pomoči. Tudi zato je njihovo poznavanje pomembno. V sodobni nabor osnovnih vsakdanjih opravil spada naslednjih sedem.

  • Informativni dan z avstrijskimi strokovnjaki

    5. april 2023

     Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju s strokovnjaki avstrijskega nosilca pokojninskega zavarovanja (PVA) organizira informativni dan.  Potekal bo v torek, 18. aprila, v prostorih Območne enote Maribor, na Zagrebški cesti 84, od 9. do 13. ure.

    Svetovanje je namenjeno zavarovancem, ki so ali so bili zaposleni v Avstriji, in želijo izvedeti, kdaj bodo lahko uveljavili pokojnino in kakšna bo njena višina ter tudi upravičencem do avstrijske pokojnine, ki želijo dodatna pojasnila glede svojih pravic.

  • Dunajski upokojenci varijo svoje pivo

    31. marec 2023

     Iz doma starejših občanov Atzgersdorf se od leta 2020 širi vonj po hmelju in sladu. Projekt so začeli z namenom izboljšanja motoričnih in kognitivnih sposobnosti upokojencev ter spodbujanja občutka skupnosti in povezanost med prebivalci, razvil pa se je v zabavno dejavnost, ki prebivalcem doma omogoča kakovostno preživljanje prostega časa. Stanovalci so vključeni v celoten proces izdelave končnega izdelka. Skupaj s pivovarjem meljejo in pasirajo slad, skrbijo za ustrezno temperaturo ter fermentirajo pivo. Sami poskrbijo tudi za etiketiranje steklenic. Lager so poimenovali »Oma« (babica) in »Opa« (dedek), svetlo pivo pa »Hellmut« in »Hellga«.

  • Položaj upokojencev je treba celovito izboljšati

    29. marec 2023

    Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je včeraj gostila srečanje na temo aktualnih izzivih na področju skrbi za starejše. Udeležili so se ga minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež, predsednica Sindikata upokojencev Slovenije Frančiška Ćetković, direktorica Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo mag. Barbara Kobal Tomc in predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik.

  • 1
  • …
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov